Przedszkole w Twardogórze - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

Przedszkole w Twardogórze

Dzieła > Przedszkola
Jasełka
           „Cicha noc, święta noc…” – wyjątkowy czas narodzin Bożej Dzieciny. Tego roku każda z grup przygotowała program artystyczny, który został nagrany i przesłany rodzicom. Piękne stroje, wiersze, kolędy, pastorałki, tańce oraz życzenia przybliżyły nam wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. A łamanie opłatkiem, proste i szczere dziecięce życzenia przyniosły nadzieję na kolejne dni Nowego Roku.
Święty Mikołaj
           6 grudnia to dzień, na który czekają wszystkie dzieci. Do naszego przedszkola 1 grudnia przybył elf, pomocnik świętego Mikołaja, który w zabawny sposób pokazał, jak wyglądają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia u zacnego świętego. Sztuczki z czarowaniem bombki, łańcucha czy kolorowej chusteczki to tylko kilka z zabawnych scen przedstawionych przez elfa. Chwilkę po występie elfa przybył długo wyczekiwany gość, któremu dzieci zaśpiewały wspólną piosenkę i zostały obdarowane upominkami.
Święto Niepodległości
           Najstarsza grupa 5-6 latków przygotowała akademię opowiadającą o odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Wzruszające wiersze, pieśni i modlitwa zapierała dech w piersiach widzów, a wzbogacające tańce wywołały uśmiech na ich twarzy. To wyjątkowe przedstawienie w reżimie sanitarnym zostało nagrane i udostępnione rodzicom, którzy nie mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu. Dzieci zostały nagrodzone brawami od młodszych przedszkolaków i wspólnie zajadały „niepodległościowy” poczęstunek.
Pasowanie
           Dnia 14 października 2020 r. swoje pierwsze kroki na scenie stawiała najmłodsza grupa przedszkolaków. Przełamując tremę, dzieci głośno zaśpiewały piosenki o tematyce jesiennej, wyrecytowały wiersze i zatańczyły. Dołączyło do nich troje dzieci ze starszych grup, które w tym roku szkolnym zostały przyjęte do przedszkola (dwoje z grupy średniaków i jedno z zerówki).
Przedszkolaki po złożeniu przysięgi zostały pasowane przez s. Dyrektor, a następnie otrzymały pamiątkowy upominek. Po zakończonym występie nastąpił słodki poczęstunek przygotowany przez dumnych z dzieci rodziców.
Wykopki
Tradycją naszego przedszkola stał się rajd rowerowy połączony z wykopkami w Bukowinie. Tego roku z ekipą odważnych przedszkolaków sprostaliśmy wyzwaniu, jakim jest zbieranie ziemniaków. Nasi najsilniejsi rodzice wykopywali z ziemniaki ziemi, a dzieci w mgnieniu oka zbierały nawet te najmniejsze. Ognisko z pieczonymi ziemniaczkami, kiełbaską lub parówkami – według gustu i smaku – zapełniły zgłodniałe i spracowane dziecięce brzuszki. Nie zapomnieliśmy również o dokarmieniu ptactwa: kur, gęsi i kaczek.
Odwiedziliśmy także sąsiednie gospodarstwo, w którym mogliśmy z bliska zobaczyć i dotknąć krowę oraz napić się ciepłego mleka. Na zakończenie wyprawy pomodliliśmy się w kościele i podziękowaliśmy naszemu gospodarzowi, ks. Proboszczowi Danielowi Podulce.
Dzień chłopaka
Wyjątkowy dzień dla każdego młodego mężczyzny to dzień chłopaka obchodzony 30 września. Tego dnia całe przedszkole zostało zaproszone do sali zabaw Żyrafka. Tam czekał nas tor przeszkód, basen z kulkami, zjeżdżalnia, strzelnica, ścianka wspinaczkowa i pyszne słodkości. A oto fotorelacja z tego wydarzenia.
Muzykanci z Bremy
Dnia 18 września 2020 r. w naszym przedszkolu gościł teatrzyk z przedstawieniem „Muzykanci z Bremy”. Barwnie ukazane zwierzęta, przybliżyły dzieciom treść bajki braci Grimm, którą dzieci oglądały z wielkim zaciekawieniem. Przedszkolaki pomagały zwierzętom w poszukiwaniu, wspólnym wędrowaniu, śpiewaniu i na koniec nagrodziły aktorów gromkimi brawami.
Pasowanie na przedszkolaka
              30 października dla najmłodszej grupy przedszkolnej był bardzo ważnym dniem. Wówczas to odbyło się PASOWNIE NA PRZEDSZKOLAKA. Występ na oratorium rozpoczęła grupa 4-5-latków. Maluszki ośmielone występem starszych kolegów dzielnie weszły na scenę i rozpoczęły swoją uroczystość modlitwą do anioła stróża. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności: reagowanie na zmianę tempa, grę na instrumentach, taniec jabłek i gruszek, znajomość kolorów. Po występie nastąpił moment pasowania i wręczenie dzieciom dyplomów i słodkich niespodzianek. Ostatnim punktem uroczystości był wspólny poczęstunek dla dzieci i rodziców.
Wizyta strażaka
11 października przybył do nas z wizytą pan Marcin Jarząb, strażak, a jednocześnie wujek jednego z dzieci uczęszczających do naszego przedszkola. Przedszkolaki z zapartym tchem słuchały o tym, na czym polega praca strażaka, i odważnie zadawały mu pytania o szczegóły dotyczące wyjazdów na interwencje, o to, komu pomagają, jak wyglądają przygotowania do akcji.
Na koniec każde dziecko otrzymało słodką niespodziankę, którą wyjmowały z kasku strażaka.
Spotkanie z policjantami
11 października powitaliśmy w naszych przedszkolnych progach gości z policji: sierżanta sztabowego Pawła Parkoła i aspirant sztabową Małgorzatę Luty. Opowiedzieli nam oni o pracy, którą wykonują. Dzieci mogły zobaczyć sprzęt, którym policjanci posługą się na co dzień i zadać pytania. Ogromną niespodzianką była dla dzieci możliwość wejścia do policyjnego samochodu.
WYCIECZKA DO KARSIEJOWA
Wczesnym rankiem 28 września 2019 r. wyruszyliśmy do Karsiejowa na spotkanie z dinozaurami. Tunel czasu przeniósł nas w początki powstawanie świata, a idąc wyznaczonym w parku szlakiem, oglądaliśmy naturalnych rozmiarów prastare zwierzęta. Atrakcją dla wielu przedszkolaków było spotkanie z wielorybem. Po obfitym obiedzie dzieci mogły spędzić czas na placu zabaw i kupić pamiątki.
Rajd rowerowy
Początek jesieni rozpoczęliśmy rajdem rowerowym. 21 września 2019 r. ekipa rowerzystów wyruszyła do Bukowic do ks. Daniela Podulki na wykopki. Na miejscu czekał już na nas ksiądz proboszcz i po krótkim przywitani zaprowadził nas na pole, gdzie rosły ziemniaki.
Dzieci z wielkim zapałem zbierały ziemniaki do wiaderek. Kolejną atrakcją tego dnia było zwiedzanie terenu, konkurs na znalezienie największej cukinii, wizyta w gospodarstwie sąsiadów księdza proboszcza, dojenie krowy pod nadzorem gospodyni domu.
Po pracowitym dniu, kiełbaski z ogniska smakowały wyśmienicie. Każdy najmłodszy uczestnik wycieczki otrzymał obrazek anioła stróża.
WIELKANOC
Wieść radosną niosą dzwony na wsze świata grają strony, że zmartwychwstał Pan nad Pany Bóg wszechmocny, Bóg kochany.
Bieluchny baranek pisanek pilnuje z czerwoną chorągwią Wielkanoc zwiastuje. Wiarę w zmartwychwstanie niedowiarkom głosi i o zmiłowanie Ojca w Niebie prosi.
Z okazji Wielkiejnocy ślemy Wam najlepsze wiosenne życzenia: niech zmartwychwstały Chrystus wspiera Was swymi łaskami i da Wam moc pokonywania codziennych trudności życia.
Życzą Przedszkolaki wraz z Gronem pedagogicznym Niepublicznego Przedszkola Sióstr Opatrzności Bożej w Twardogórze

WIOSNA
21marca razem z Panią Wiosenką,( za którą przebrała się Pani Madzia) powitaliśmy te kwitnącą porę roku.  Zielony gość opowiedział nam o  oznakach  wiosny, kwiatach, porach roku i ptakach, które powróciły do naszego kraju. Nie zabrakło śpiewu, tańca i zabaw. Na koniec wszyscy razem zasialiśmy nasionka-ciekawe co z nich wyrośnie…to było bardzo wesołe i ciekawe spotkanie!
Grażyna Świerczyńska
" Wiosna"
Przyszła do nas pani wiosna
cała w sukni z kwiatów.
Uśmiechnięta i radosna
wśród lecących ptaków.
Powróciły z nią bociany
z dalekiej Afryki.
Żaby w stawie się zbudziły
misie i jeżyki.
W krzewach słychać śpiew skowronka
słonko mocniej grzeje.
Na listeczku śpi biedronka
wiatr leciutko wieje.
Witaj wiosno! Piękna pani.
Cieszy nas twój powrót.
Zieleń liści, świerszczy granie
kwiatów pełen ogród."

16 Marca (piątek) w progi naszego przedszkola zawitał wyjątkowy gość…Odwiedziła nas przełożona generalna naszych kochanych Sióstr-Matka  Antonina Kasjaniuk, która obserwowała naszą pracę i z zaciekawieniem słuchała opowieści Przedszkolaków. Dzieci  z chęcią zaśpiewały piosenki, i pochwaliły się swoimi osiągnięciami. Tej miłej wizycie towarzyszyła radość i zachwyt, ponieważ Siostra obdarowała nas pysznymi słodkościami. Dziękujemy za odwiedziny, było nam bardzo miło gościć tak ważną osobę, bez której  nie było by Sióstr Opatrzności Bożej…a bez Sióstr Naszego Przedszkola!
KARNAWAŁ
6 lutego Nasze Przedszkole zamieniło się w piękną Balową Salę…wszędzie było pełno kolorowych balonów, bibuły i wstążek, a w miejscu, gdzie zwykle stał drewniany stolik, pojawił się piękny Zamek z ulubionymi Księżniczkami. Maski, klaun i bajkowe postacie widniały w każdym kącie, a zamiast Dzieci przybyli do nas najróżniejsi przebierance… Królewny, Strażacy, Super bohaterowie, Myszki, czarodziejki i wiele, wiele innych barwnych postaci bawiło się tego dnia z ogromną radością. Wróżka (S.Zuzanna) przygotowała dzieciom mnóstwo niespodzianek, w których pomagały jej Indianka (s.Juliusza), Biedroneczka(P.Madzia) i Myszka Mini (nasza praktykantka P.Ania).
To była niezapomniana zabawa…

11.05.2017r
Krasiejów
Siostry z naszego przedszkola wraz z dziećmi, udały się do odległego o dwie godziny drogi Krasiejowa. Krasiejów to maleńka wioska w województwie opolskim, leżąca około 5 km na wschód od Ozimka. To jedna z najstarszych miejscowości regionu, pierwsze wzmianki sięgają około 1292 roku. W 1518 roku stanął tu drewniany kościół, a w 1804 - murowany, który dał początek dzisiejszemu kościołowi Św. Małgorzaty. Światowy rozgłos zyskało znalezienie tu licznych szczątków dinozauromorfa Silesaurus opolensis, wcześniej nigdzie nie spotkanego, stąd otrzymał miejscową nazwę. Występują tu również liczne skamieniałości płazów z grupy i gadów. W 2006 roku powstało w Krasiejowie, w Pawilonie Paleontologicznym Muzeum prezentujące odsłonięty i nienaruszony przez badaczy fragment pokładu iłu z zachowanymi kośćmi i fragmentami szkieletów gadów oraz płazów. Największe czaszki mają tu nawet 0,5 m!
Dzieci oprócz oglądani eksponatów dinozaurów, mogły skorzystać z przestrzennego palcu zabaw, zjeść smaczny obiad i słodki lodowy deser. Wszyscy trochę zmęczeni, opaleni, ale jakże szczęśliwi wrócili do Twardogóry.


ZIELONA NOCKA !
30 czerwca 2017 (piątek) był szczególnie wyczekiwanym dniem...
Tego dnia (a także i nocy) odbyła się tzw.: "Zielona Nocka" .
Dzielne Starszaki wraz z grupą Średniaków nocowały w Przedszkolu.
Przed snem czekało Ich mnóstwo atrakcji przygotowanych przez s.Zuzannę:
wyjście na spacer, przepyszne lody , olimpiada sportowa, bajka na wielkim
ekranie w Oratorium, pizza, smakołyki i łakocie, wieczorna toaleta i wspólny
sen w przedszkolnej sali...a rano Bitwa na poduszki i medale za ogromną odwagę.
Po śniadanku szczęśliwe i zadowolone Zuchy wróciły do swoich Rodziców.
To była niezapomniana przygoda!
   

24 czerwca 2016 w sobotę wspólnie z Rodzinami odwiedziliśmy CAMPUS w Domasławicach, gdzie odbyło się nasze pożegnalne ognisko. Nie brakowało atrakcji, Park Linowy cieszył się wśród naszych najmłodszych ogromnym zainteresowaniem , Rodzice zagrali mecz siatkówki, wspólne rozmowy,
i smażenie kiełbasek były wspaniałą integracją i mile spędzonym czasem.

To już jest koniec...
W środę 21 czerwca 2017 odbyło się oficjalne Zakończenie Roku Przedszkolnego 2016/2017.Uroczystość rozpoczął występ cudownych i zaangażowanych Rodziców naszych przedszkolaków. Przedstawienie miało tytuł : "Księżniczka na ziarnku grochu", i przyniosło wszystkim wiele radości. Po niezwykle udanym spektaklu na scenę zawitały Dzieci przygotowane przez s.Zuzannę. Inscenizacja była nie tylko powitaniem wakacji, lecz także pożegnaniem Naszych Kochanych Starszaków, którzy opuszczają przedszkolne ściany. Po udanym występie, i zatańczonym przez małych absolwentów Polonezie, przyszedł czas na Dyplomy, nagrody oraz podziękowania, w których wraz z Siostrą Dyrektor uczestniczył Pan Burmistrz Zbigniew Potyrała.  
Z Okazji Dnia Dziecka Naszym Kochanym Przedszkolakom życzymy
jak najwięcej wytrwałości w wierze i pogody ducha czerpanej z miłości do naszego Pana,
a także zdrowia i światła tak jasnego, aby żadna siła nie przyćmiła jego blasku.
Niech uśmiech i dziecięca radość przepełniają Wasze serduszka,
a  Bóg Jedyny prowadzi Was każdego dnia! Wszystkiego, co najlepsze!
_____
W szczególny dzień – 1 czerwca2017 , wszyscy razem wybraliśmy się do Oleśnicy,
by w krainie „Bajkolandii” obchodzić z radością to szczególne święto.
Tego dnia na niebie nie było chmur, a słońce grzało nas swoim blaskiem,
była to idealna pogoda na wycieczkę.Na miejscu czekało nas mnóstwo atrakcji,
zjeżdżalnie, basen z kulkami, huśtawka, trampolina, domek z wyposażeniem,
samochody, piłkarzyki i inne rozmaite sprzęty! Po atrakcjach z uśmiechem wybraliśmy się
na obiad, który zjedliśmy na świeżym powietrzu, urządzając sobie fantastyczny piknik,
nieopodal czekał na nas ogromny plac zabaw, na którym spędziliśmy sporo czasu,
po powrocie zjedliśmy zimne, przepyszne lody, to był wspaniały dzień.

Dzień Rodziny
25 maja2017  w Sali Oratorium obchodziliśmy Dzień Mamy i Taty. Przedszkolaki  przygotowane przez Siostrę Juliuszę, wystąpiły na scenie, recytowały , śpiewały, i tańczyły dla Swoich Rodziców, starając się z całych sił, by w ten sposób podziękować im za trud i miłość włożone w ich wychowanie. Występ był wspaniały, co potwierdziły ogromne brawa i uśmiechy naszej widowni. Na koniec dzieci rozdały piękne, własnoręcznie zrobione laurki, i wszyscy udali się na poczęstunek. Choć był to dzień pełen emocji i stresu,  przyniósł Nam wszystkim dużo radości  i dumy z tak zdolnych Dzieci.
„Za wczoraj, za dziś... Z każdym serca uderzeniem
I z każdym z niego płynącym życzeniem,
Za wszystkie dla mnie trudy i starania
Składam dzisiaj podziękowania!
Kochany tato, kochana mamo... dziękuję Wam,
Za życie, które daliście mi...
Za wszystkie radosne chwile dziękuję Wam,
Niech pozostaną w pamięci nam!
Dziękuję Wam!!!”

Imieniny Sióstr…
Niech Was Ukochane Siostry
Dobry Pan Bóg strzeże
Niech prowadzi Was codziennie
Do Jasnego Nieba i niech ześle tyle łask,
Ile Wam potrzeba!

Siostra Zuzanna                                      Siostra Juliusza
       24  maj  2017                                           12 kwiecień 2017
„JURAPARK” - KRASIEJÓW

11maja 2017 wybraliśmy się na wycieczkę do Parku Dinozaurów w Krasiejowie. Pierwszą atrakcją był TUNEL CZASU, w który wjechaliśmy specjalną kolejką.
Na pokładzie Kapsuły Czasu przemierzającej 300-metrowy tunel, w specjalnych okularach 3D udaliśmy się w podróż przez miliardy lat istnienia wszechświata.
Następnie idąc  specjalnie przygotowaną ścieżką edukacyjną podziwialiśmy rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów-wszystkie naturalnej wielkości.
Prawie 70 gatunków – około 200 modeli czyni JuraPark Krasiejów największym tego typu obiektem w Europie. Przeszliśmy również przez Pawilon Paleontologiczny,
który zabezpiecza największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. W prehistorycznym oceanarium
przenieśliśmy się w świat podwodnego życia tych ogromnych gadów.  Po zwiedzaniu odwiedziliśmy park rozrywki, i ogromny plac zabaw, w którym czekały na nas m.in. karuzele, trampoliny, ogromne zjeżdżalnie, huśtawki, basen z kulkami, ciuchcia, pajęcza sieć, i różnego rodzaju bujańce. Spędziliśmy tam sporo czasu, po niesamowitej zabawie, udaliśmy się na pyszny obiadek, po którym czekała nas kolejna niespodzianka- LODY! Pogoda tego dnia całkowicie nam sprzyjała, na niebie ciągle świeciło słońce,
a my choć troszkę zmęczeni, wróciliśmy do Twardogóry uśmiechnięci, pełni wrażeń i cudownych wspomnień…
Nowy Plac Zabaw!

W roku przedszkolnym 2016/2017 Nasza Kochana Siostra Dyrektor  postanowiła odremontować nasz Plac Zabaw. Jesienią robotnicy zdemontowali dotychczasowe, drewniane urządzenia, i wyrównali teren, a nasi dzielni rodzice posiali nową trawę.Wiosną stare, zniszczone zabawki, zastąpiły nowoczesne, ładne, bezpieczne konstrukcje,
z których po raz pierwszy mogliśmy skorzystać 29 marca 2017. Nowe sprzęty ogromnie nas ucieszyły, to była wspaniała inwestycja, która posłuży nam przez wiele lat.
Dziękujemy !

Wiosno ach to Ty !!!
W poniedziałek 20 marca 2017 nasze przedszkole odwiedziła uśmiechnięta, zielona Pani Wiosna. Opowiadała nam o zmianach w przyrodzie, kwiatach i zwierzątkach. Razem z Naszym Gościem bawiliśmy się, śpiewaliśmy piosenki, odpowiadaliśmy na pytania, i oglądaliśmy zdjęcia. Na koniec spotkania Wiosenka podarowała nam sadzonki kwiatków, i nasionka rzeżuchy, które wspólnie posialiśmy. Następnego dnia wybraliśmy się na rynek, by tam razem z Panem Burmistrzem i innymi dziećmi świętować nadejście tej pięknej pory roku. Wszystkie zebrane grupy zaprezentowały przygotowane wcześniej wiosenne piosenki, i długim pochodem wyruszyliśmy w przemarsz, aż na alejkę, gdzie czekały
na nas przepyszne naleśniki i ciepła herbatka. To były wyjątkowe dwa dni, które sprawiły, że na naszych buziach rozkwitły uśmiechy

Przedszkole Niepubliczne Sióstr Opatrzności Bożej
w Twardogórze

  
  Przedszkole Niepubliczne Sióstr Opatrzności Bożej w Twardogórze Syc. mieści się przy ul. Plac Piastów 18, tuż obok Bazyliki Mniejszej, przy placu kościelnym. Znajduje się ono na parterze domu zakonnego Sióstr Opatrzności Bożej. W przedszkolu dzieci uczą się i bawią, a po obiedzie odpoczywają. Celem pracy w naszym przedszkolu jest katolickie wychowanie powierzonych nam dzieci. Oprócz zajęć dydaktycznych odbywają się też zajęcia dodatkowe typu: gimnastyka korekcyjna, rytmika, język angielski,zajęcia taneczne i katecheza. Mamy tu wiele kącików zabaw dla dzieci: kącik lalek, lekarski, kuchnię, sklep, kącik majsterkowicza z samochodami, kącik książek oraz gry planszowe, układanki itp. Przedszkole otwarte jest w godz. 6.30 - 15.30. Codzienny pacierz poranny jest podstawą rozpoczętego dnia, gdzie w domowej kaplicy dzieci modlą się i polecają Panu Jezusowi swoje szczególne intencje.    
  W przedszkolu zatrudnione są cztery Siostry: S. Juliusza Kobus- dyrektor placówki, S. Zuzanna Słodyczka i P. Magdalena Cudzanowska - wychowawczynie oraz S. Rachela Chilicka przygotowująca posiłki. W przedszkolu aktualnie przebywa 30 dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Tworzą one jedną grupę mieszaną, w której starsze wprowadzają i opiekują się młodszymi, dzięki czemu rozwijają potrzebną cechę troski o drugiego człowieka.

Statut PrzedszkolaRegulamin Przedszkol
a


Ramowy rozkład dniaKoncepcja pracy
Aktualności

Marzec 2017
BUDUJEMY ŁÓDŹ- „Arka Noego” i Teatr EDEN
9 Marca mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie pt.: „Arka Noego” w wykonaniu Teatru EDEN. ”Główny bohater Noe, dostaje znak od Boga aby wybudował ogromny statek – Arkę, gdyż w najbliższym czasie cały czas będzie padał deszcz i nastąpi potop. Noe posłuszny Bogu pomimo tego, że inni cały czas się z niego wyśmiewali, buduje Arkę.” Jest to spektakl w którym aktorzy zwracają uwagę dzieci na to, iż nie należy się wyśmiewać z czyjejś pracy. Ponadto dzieci poznały egzotyczne zwierzęta, i nauczyły się jak dbać o te domowe, aktorzy rozmawiali z dziećmi na temat ekologii i mycia zębów. Goście wiele nas nauczyli, i było nam wszystkim bardzo wesoło. Przedszkolaki pomagały Noemu i Jego Synom , świetnie się przy tym bawiąc. Po przedstawieniu Dzieci pełne pozytywnych emocji, dzieliły się swoimi wrażeniami.

Luty 2017
WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE,  JAK CO ROKU W KARNAWALE
9 Lutego, tuż przed zimowymi  feriami wszyscy zamieniliśmy się w różne postacie, a przedszkolna  sala stała się cudowną krainą, pełną balonów, serpentyn, dekoracji oraz co najważniejsze: Przeróżnych Cudownych Przebierańców! Tego dnia zamiast Przedszkolaków, naszą placówkę odwiedzili  piraci, rycerze, księżniczki  , zwierzątka, wróżki  i inne niesamowite osoby. Razem z Siostrami i Panią przez długi czas bawiliśmy się wspólnie przy muzyce i zajęciach przygotowanych specjalnie na Nasz Bal Karnawałowy, Po sesji zdjęciowej i wspólnej zabawie wszyscy udali się do jadalni na małe co nie co. To był wspaniały, kolorowy dzień, pełen niespodzianek!

Styczeń 2017
Pracowitość kontra lenistwo, czyli „Dwie Dorotki”
We wtorek, 24 stycznia mieliśmy Gości, byli to Aktorzy Teatru KRAK-ART z Krakowa, którzy zaprezentowali naszym kochanym przedszkolakom przedstawienie pt.: „Dwie Dorotki” – Jest to opowieść o dwóch przyrodnich siostrach, jedna jest pracowita, druga zaś leniwa.
Bajka Janiny Porazińskiej pokazuje prawdziwe dobro jednej z dziewczynek – jest ona pomocna, wrażliwa i ma czyste, piękne serce. Druga jest jej przeciwieństwem. Dzięki tej opowieści dzieci dowiedziały się, że życzliwość i pracowitość, dają lepsze efekty, i są wynagradzane. Spektakl teatralny bardzo nas rozbawił i rozruszał , dzieci mogły m.in. wyjąć „gorący chlebek” z pieca, łapać spadające jabłka, czy też pomóc przy „sprzątaniu” . Wszyscy świetnie się bawili, biorąc czynny udział w przedstawieniu. Było to bardzo pouczające i miłe spotkanie.
„Nie bójcie się żyć dla Miłości, dla tej miłości warto żyć!” – Jasełka Bożonarodzeniowe

W środę, 21 grudnia 2016r. w Sali Oratorium św. Dominika Savio w Twardogórze  odbyło się spotkanie opłatkowe oraz jasełka pt.: „Nie bójcie się żyć dla Miłości…”  przygotowane przez Siostrę Zuzannę. Przedszkolaki przedstawiły historię narodzenia Jezusa. Dzieci wcieliły się w swoje role z ogromnym zaangażowaniem , śpiewały kolędy, piosenki, i  składały świąteczne życzenia. Swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Zbigniew Potyrała wraz z Żoną, Ksiądz Proboszcz Ryszard Jeleń, przełożona Sióstr Opatrzności Bożej w Twardogórze-S.Adria oraz nasi kochani Rodzice. Piękne stroje, bożonarodzeniowa scenografia, odświętnie nakryte stoły z poczęstunkiem, a przede wszystkim śpiewanie kolęd wprowadziły niezwykle miły i świąteczny nastrój oraz ciepłą atmosferę wśród gości. Na zakończenie spotkania wszyscy złożyli sobie wzajemnie świąteczne życzenia.

Kolędowanie na Rynku…
W niedzielne przedpołudnie 18 grudnia 2016r., z inicjatywy burmistrza Zbigniewa Potyrały odbył się - po raz pierwszy w Twardogórze – Jarmark Bożonarodzeniowy. Do wspólnego kolędowania zaproszono wszystkich mieszkańców Twardogóry, na rozstawionej z tej okazji scenie występowało tego dnia wiele osób, szkół i przedszkoli…i MY także! Grupa odważnych przedszkolaków przedstawiła na scenie  piosenki pt.: „W lichej stajni” i „Gazda” publiczność nagrodziła nas gromkimi brawami. Po występie dzieci wraz ze swoimi Rodzicami mogły  odwiedzić „żywą szopkę” po drugiej stronie Rynku, i korzystać z atrakcji przygotowanych szczególnie na ten dzień.

Święty Mikołaj
6 Grudnia 2016r. w zimowy dzień odwiedził Nas Pan wesoły, że hej! Miał długą brodę, czerwony strój,
i ogromny wór…Wszyscy dostali cudowne prezenty, w zamian za podarki, dzieci przygotowały śliczne wierszyki i piosenki, dziękowały Świętemu Mikołajowi za przybycie, razem świetnie się bawiliśmy , Mikołaja do tańca zaprosiliśmy, a gdy nastał czas rozstania przytuliliśmy Gościa bez wahania.
Z utęsknieniem znów czekamy na Ciebie, bądź szczęśliwy blisko Boga, w niebie! Dziękujemy, że masz na ziemi tak wspaniałych pomocników, i przesyłamy buziaki bez liku!

Październik 2016
Pasowanie na Przedszkolaka
28 Października w Naszym Przedszkolu od samego rana każdy chodził odświętnie ubrany, i troszkę zestresowany…Przyszedł bardzo ważny dzień –Dziś oficjalnie Siostra Dyrektor spełniła nasze marzenia, i ogromnym ołówkiem pasowała nas bez zastanowienia. Wszyscy wspaniale się przygotowaliśmy, i  pięknie przed Rodzicami wystąpiliśmy. Każde z Dzieci dostało Dyplom, i mały upominek, po czym świętowaliśmy przy słodkim poczęstunku to wspaniałe wydarzenie. Tego dnia na wszystkich buziach gościł uśmiech, Niech nam miło czas upływa, byśmy zawsze się zgadzali, wszystkie chwile tu spędzone w swoich myślach zachowali!

Pani Jesień do Nas przyszła…
W czwartek (22 września 2016) do naszego przedszkola w wielkiej pelerynie, ozdobiona liśćmi i koralami żołędzi przybyła Pani Jesień. Dzieci przywitały Ją piękną piosenką, tańcząc wspólnie w kółeczku. Pani Magdalena, która przybrała tego dnia rolę Jesiennej Damy przyniosła ze sobą rozmaite dary, i dzięki temu spotkaniu dużo się Nasze Dzieci dowiedziały. Pięknie i mądrze na pytania odpowiadały, i w zabawach czynny udział brały. Dowiedzieliśmy się między innymi, co przynosi nam w darze Jesień, jak zmienia się przyroda, i co dzieje się z pogodą. To było wesołe spotkanie, Pani Jesień uśmiechnięta za udział w zajęciach nam podziękowała, Czułym uściskiem ją pożegnaliśmy, pobiegła malować kolorami liście. Będzie Zima,Wiosna…Lato minie też, przyjdzie znowu do przedszkola…kto przyjdzie? Już wiesz!
  

 
Przedszkolny Rajd rowerowy z Rodzicami
 
10 Października 2016r zwarci i gotowi do drogi, zebraliśmy się pod małym Kościołem, by razem po raz kolejny, przebyć rowerową przygodę. O godzinie 10:15 ruszyliśmy w stronę Goli Wielkiej, nie obyło się bez małych przystanków, gdyż pod górkę było  prawie bez ustanku, Michalinka dzielny 5’latek na rowerze przez całą drogę sama dała radę, i medal od Siostry dostała za siłę i odwagę ! Gdy dojechaliśmy na miejsce czekało już na nas ognisko, i reszta samochodowej ekipy. Boża Opatrzność czuwała nad nami i obdarzyła nas tego dnia cudowną pogodą, idealną na rowery. Wszyscy smacznie pojedliśmy, świetnie się wspólnie bawiliśmy, Państwu Ławniczak za gościnę podziękowaliśmy, i do Twardogóry łatwiej, (bo  z górki) rowerkami wróciliśmy.
Taki nastrój jest w teatrze, że zachwycam się, gdy patrzę… „Jaś i Małgosia”
Dnia 28 września2016r.  4 i 5latki wybrały się do Teatru Wrocławskiego (Polskie Radio) we Wrocławiu na spektakl pt.: „Jaś i Małgosia”. Sceniczna adaptacja według Jakuba i Wilhelma Grimmów ukazała naszym przedszkolakom postawy moralne, dzięki czemu dzieci uczyły się odróżniać dobro od zła. Ciekawa i kolorowa scenografia pobudziła dziecięcą wyobraźnie, i przeniosła w baśniowy, piękny świat... To był bardzo udany wyjazd, dzięki któremu jeszcze bardziej pokochaliśmy Teatr.
  

wrzesień 2016
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
20 września (we wtorek) świętowaliśmy ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Od rana w przedszkolu była świetna zabawa, malowanie twarzy to dopiero super sprawa! Siostry i Pani nas malowały i cały dzień się do Nas uśmiechały. Pomalowani z kolorowymi balonami na spacer grzecznie poszliśmy, HYMN PRZEDSZKOLAKA głośno po drodze śpiewaliśmy. W centrum naszej Twardogóry, wszystkie przedszkola się zebrały, i tam na Pana Burmistrza –Zbigniewa Potyrała czekały.
Pan Burmistrz życzenia Nam piękne złożył ,i poczęstował każdego pysznym cukierkiem. Pięknie podziękowaliśmy, i do przedszkola wróciliśmy.

 
Rozpoczęcie Roku Przedszkolnego 2016/2017  
 
Przyszedł wrzesień, a w naszym Przedszkolu razem z wrześniem przyszły zmiany…
Siostrę Patrycję bardzo kochamy, i nadal o Niej pamiętamy. Za bycie wspaniałą Siostrą Dyrektor bardzo dziękujemy, i powodzenia w nowej placówce całym sercem ślemy!
Dziś na Jej miejsce Siostrę Juliuszę Kobus przyjmujemy, Nową Dyrektor serdecznie witamy, trochę się już znamy, Siostra już tu była, i tak bardzo nas polubiła, że aż wróciła, lecz teraz rola nieco się zmieniła!
Siostra Zuzanna Słodyczka i Pani Magdalena Cudzanowska z Nami zostały, bo też Nas pokochały, Siostra Rachela Chilicka przepyszne i zdrowe obiadki dla Nas gotuje, i uśmiechem co dnia częstuje. Przed Nami przygód wiele, z Siostrą Dyrektor JULIUSZĄ na czele!

Lody dla ochłody
Aby poczuć nadchodzące wakacje udaliśmy się do pobliskiej lodziarni, żeby tam dzieci mogły sobie wybrać ulubiony smak lodów i ochłodzić się w upalne dni. Jak widać na zdjęciach wszystkim bardzo smakowało.

Wróć do spisu treści