W podziękowaniu za wybranie - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

W podziękowaniu za wybranie

Foto galeria
W podziękowaniu za wybranie
Siostry, które obchodzą w tym roku jubileusz 25. rocznicy złożenia pierwszych ślubów zakonnych: s. Judyta Szymczak, s. Jozuela Babik, s. Eleonora Kroj, s. Elizeusza Golak, s. Melania Odziemkowska i s. Donata Bielak, oraz s. Emanuela Góra, która przyjechała z Japonii na kilkumiesięczny odpoczynek i duchową odnowę, uczestniczyły w dniach 5-7 maja 2023 r. w sesji poświęconej życiu i miłości w czystości, którą poprowadził w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie biskup Erik Varden – trapista z opactwa Mount Saint Bernard w Anglii, obecnie biskup Trondheim w Norwegii; rekolekcjonista, kierownik duchowy, autor książek na temat duchowości.
Dzień wcześniej Siostry Jubilatki odwiedziły Łagiewniki i Centrum Jana Pawła II w Krakowie, gdzie dziękowały Bogu za dar konsekracji, która jest szczególnym znakiem odwiecznej miłości Boga.
„Ty jesteś Bożą poezją” – mówił bp Eryk. Droga, do podjęcia której zachęcał, prowadzi od nieuporządkowania do uczciwości. Nieporządek, który nosimy w sobie, bywa często większy od porządku, którego pragniemy, za którym tęsknimy i który trudno osiągnąć własnymi siłami. Ale Bóg może wszystko. Ks. Bp Eryk pokazał sens Bożego wezwania do wolnego, zintegrowanego i owocnego przeżywania życia w Chrystusie, do życia w Pełni, której źródłem jest Bóg i Jego porządkujące działanie. To On dostraja nasze wnętrze do dźwięków, które nie pochodzą z tego świata, by zapanowała w nim harmonia na wzór czystego wzroku Boga.
Siostrom zapadło w serca przypomnienie biskupa o tym, że lampą ciała i zwierciadłem duszy są oczy. Czyste oczy pozwalają patrzeć w przyszłość bez lęku. Są jak oczy małego dziecka, które czuje się kochane. Boża łaska pomaga nam odzyskać takie właśnie czyste i ufne oczy dziecka. W tym celu trzeba wejść w pustynię własnego serca, bo tylko widząc Boga, można dobrze widzieć świat i ludzi, podziwiać ich piękno, bez pragnienia posiadania ich wyłącznie dla siebie. Takie oczy: zorientowane na bliźniego w czystości – podnoszą, leczą, pomagają innym wyjść z izolacji, niosą błogosławieństwo. Czyste spojrzenie jest tym, czego pragnie każda z Sióstr.

Wróć do spisu treści