Grodzisk Mazowiecki - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

Grodzisk Mazowiecki

Dzieła > Przedszkola

Przedszkole Niepubliczne Sióstr Opatrzności Bożej im. Aniołów Stróżów
w Grodzisku Mazowieckim


Przedszkole Niepubliczne Sióstr Opatrzności Bożej im. Aniołów Stróżów w Grodzisku Mazowieckim rozpoczęło swoją działalność w 2004 r. Został na ten cel adoptowany budynek gospodarczo – mieszkalny mieszczący się przy ul. Okrężnej 33.

Jest on usytuowany w pięknym, bezpiecznym i przyjaznym dzieciom miejscu. W pierwszym roku do trzy-oddziałowego przedszkola uczęszczało 60 dzieci. Liczba wychowanków z roku na rok wzrastała i w 2010 roku przystąpiono do rozbudowy przedszkola.
Obecnie w placówce mieści się pięć oddziałów obejmujących dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Do przedszkola uczęszcza około 140 dzieci.

Przedszkole dysponuje:

1. Pięcioma salami dydaktycznymi z łazienkami
2. Dużą salą gimnastyczną z łazienkami dla dzieci
3. Salą integracji sensorycznej
4. Szatniami dla poszczególnych grup
5. Gabinetem dla specjalistów (logopeda, pedagog, psycholog)
6. Gabinetem dyrektora.
7. Pokojem nauczycielskim.
8. Pomieszczeniami administracyjnymi.
9. Pomieszczeniami kuchennymi z zapleczem magazynowym
10. Strychem

Plac zabaw o powierzchni 901m²  wyposażony jest w sprzęt i urządzenia do zabaw na świeżym powietrzu a boisko obok sali gimnastycznej o powierzchni 162m² jest boiskiem wielozadaniowym służącym do ćwiczeń ruchowych na świeżym powietrzu jaki i miejscem zabaw podczas różnych uroczystości przedszkolnych
Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00. do 17.00. Opiekę wychowawczo-dydaktyczną nad dziećmi sprawują siostry jak i personel świecki.


Głównym celem przedszkola jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka w duchu wartości chrześcijańskich i patriotycznych z dużym współudziałem rodziców. Dzieci są wprowadzane w świat wiary poprzez modlitwę, katechezę i comiesięczną Mszę Św.

W przedszkolu prowadzone są też zajęcia rozwijające wszechstronną aktywność dzieci i ich zdolności muzyczne, plastyczne, teatralne, językowe i matematyczne. Do zajęć wspierających należą: j. angielski, rytmika, gimnastyka ogólnorozwojowa, taniec towarzyski, akrobatyka, logopedia oraz dodatkowo balet, judo, piłka nożna.

 
Od przedszkola się wszystko zaczyna!
 
 

Jaki wpływ na kształtowanie dziecięcych umysłów ma edukacja matematyczna i techniczna
w przedszkolu? Jak przygotować nasze pociechy do szkoły, aby odnosiły sukcesy edukacyjne? Jak to robić, aby przygotować nasze dzieci do liczenia i myślenia technicznego? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi uzyskały nauczycielki i nauczyciele pracujący w przedszkolach
w innowacyjnym kursie e-learningowym.

Od stycznia 2017 r. nasze Przedszkole im. Aniołów Stróżów uczestniczy w kursie e-learningowym „Skuteczne wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci wraz z edukacją matematyczną i techniczną w przedszkolu” organizowanym przez Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. (CZYTAJ DALEJ...)

 
Grodzisk – moja mała ojczyzna”
Sześciolatki z grupy s. Sabiny 12 maja 2022 roku wzięły udział w konkursie „Grodzisk – moja mała ojczyzna”, który stanowił część obchodów 500. rocznicy powstania miasta. Konkurs, którego celem było propagowanie wiedzy na temat historii, kultury, przyrody naszego regionu, objął honorowym patronatem burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński. Dzieci z grupy s. Sabiny zajęły I miejsce spośród siedmiu przedszkoli, które brały udział w konkursie.
Nagrody i dyplomy wręczył dzieciom zastępca burmistrza, p. Tomasz Krupski.
W parku rozrywki
W czwartek 9 września 2021 r. grupa pięciolatków pojechała na pierwszą w nowym roku przedszkolnym wycieczkę. Dzielne Mrówki udały się do rodzinnego parku rozrywki pod Łodzią. Wyjazd był dość daleki, gdyż podróż autokarem trwała aż dwie godziny.
Park nosi nazwę Mandoria i jest największym w Europie miejscem rozrywki rodzinnej, znajdującym się pod dachem, co oznacza, że można go odwiedzać przez cały rok.
Na miejscu działo się dużo. Do dyspozycji dzieci były karuzele, zjeżdżalnie, kolejki górskie, labirynty tematyczne, baseny z piłeczkami oraz wiele innych atrakcji, które trudno zliczyć. Nawet opiekujące się dziećmi Siostry i Panie radośnie szusowały na wycieraczkach z wielkiej zjeżdżalni, bujały na pirackim statku i wspinały po przeszkodach. W Mandorii i mali, i duzi nie nudzili się nawet przez chwilę i z żalem opuszczali to wesołe miejsce.
Żegnaj przedszkole, witaj szkoło!
24 czerwca dzieci z grupy ŻABEK zakończyły pierwszy etap edukacji i niedługo wkroczą w życie szkolne. To, czego nauczyły się w przedszkolu, to doświadczenia, do których będą wracać przez całe życie: pierwsza książka, pierwsze zabawy z rówieśnikami, pierwsza ocena pracy. To ważne, a może nawet najważniejsze wspomnienia dzieciństwa.
S. Wenancja Jednac, Marzena Adach i Ewa Szymaniak, które towarzyszyły im na przedszkolnej drodze są z nich dumne i życzą im powodzenia w szkole.
Eko-Przedszkolaki
W kwietniu 2021 roku zakończył się dwumiesięczny projekt ,,Ziemia zieloną planetą?". W projekcie wzięły udział grupy Żabek, Tygrysów, Bystrych Kangurów oraz najmłodsza grupa Muchomorów. Koordynatorami projektu były s. Wenancja Jednac oraz p. Marzena Adach z grupy Żabek. Każda grupa realizowała projekt z uwzględnieniem celów programowo-dydaktycznych oraz możliwości i zainteresowań dzieci. Zostały również zrealizowane wspólne inicjatywy, takie jak: konkurs recytatorski, wystawa prac plastycznych o tematyce ekologicznej, nauka piosenki (hymnu) ,,Eko-Przedszkolaki”. Oto foto relacja z grupy sześciolatków, tzn. Żabek.
Dzień Dziecka
Dla przedszkolaków jednym z najpiękniejszych dni w roku jest Dzień Dziecka. Tego dnia, zaraz po śniadaniu, grupa teatralna wystawiła interaktywny spektakl z udziałem bardzo lubianych przez dzieci piesków z bajki Psi Patrol. Dzieci przez cały dzień mogły korzystać do woli z dwóch ogromnych pompowanych zamków ze zjeżdżalniami. Dzieci wspinały się wytrwale po specjalnych schodkach, a potem sunęły z wesołym okrzykiem na dół, lądując na wielkich, nadmuchanych poduchach. Ponadto w każdej grupie odbywały się zabawy, gry i animacje. Były również wielkie bańki mydlane, zabawy z chustą i wiele, wiele innych atrakcji, a wśród nich tak lubiane przez dzieci lody.
Dzieci tego dnia dzieci bardzo niechętnie opuszczały przedszkole :)
Przedstawienie po angielsku
 
Przedłużając świętowanie Dnia Dziecka, przedszkolaki z grupy: Żabek i Tygrysków 2 czerwca zaprezentowały swoim młodszym kolegom i koleżankom przedstawienie pt.: „Run! Run! Run!” w reżyserii nauczycielki języka angielskiego pani Beaty Brodowskiej. Aktorzy, posługując się językiem angielskim, wcielili się w role zwierząt, które w porę ostrzegły żyrafy przed zbliżającymi się głodnymi lwami.
 
Publiczność z zainteresowaniem oglądała występ, a po jego zakończeniu pani Beata, zadając dzieciom pytania, omówiła treść bajki, rozwiewając niejasności językowe.
 
Po występie, zarówno aktorzy, jak i widzowie, zostali poczęstowani lodami.

 
Projekt Ziemia
 
Bystre Kangury uczestniczyły w ekologicznym Projekcie Ziemia, dzięki któremu dowidziały się, jak mogą się troszczyć o naszą planetę i co wpływa na nią dobrze, a co źle. Wśród tematów poruszanych podczas zajęć znalazły się m.in. takie: kontynenty, natura: rośliny, zwierzęta, ludzie, pojazdy.
Projekt Ziemia - "Biedronki"
Dzień Rodziny
23 maja 2021 r., w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, Bystre Kangury obchodziły uroczyście Dzień Rodziny. Z powodu koronawirusowych obostrzeń trzeba było, niestety, ograniczyć liczbę gości, ale nie przeszkodziło to w zorganizowaniu występu na cześć wszystkich mam i tatusiów. W programie spotkania były wiersze i piosenki, w tym dobrze wszystkim znana: „Ciasto ze śliwkami”, którą dzieci wykonały brawurowo, ubrane w kolorowe fartuszki i kucharskie czapki. Odbył się konkurs dla rodziców, którzy musieli rozpoznać się na narysowanych przez swoje pociechy portretach. Prawie wszystkim się to udało :)
Rodzice otrzymali pamiątkowe medale oraz praktyczne ekologiczne torby na zakupy, ozdobione przez dzieci. Po występie odbyła się konferencja dla rodziców, którą poprowadzili ks. Marcin i s. Kasjana. Dzieci w tym czasie miło spędziły czas na zabawach animacyjnych, jadły cukrową watę i uczyły się tworzyć gigantyczne bańki mydlane.
To była piękna, pełna wrażeń niedziela.
W gospodarstwie agroturystycznym „Natura Wzywa”
Grupa Bystrych Kangurów 30 kwietnia 2021 r. udała się do miejscowości Zaręby niedaleko Żabiej Woli, gdzie znajduje się gospodarstwo agroturystyczne „Natura Wzywa”.
Dzieci miały okazję obcować z fauną i florą, z którymi nie mają styczności na co dzień. Karmienie królików, głaskanie owieczek, obserwowanie kur i koni, spotkanie z psem Brooklynem – to niektóre z okazji do bycia bliżej przyrody. W programie wycieczki były również zjazdy na tyrolkach, przejażdżka wyjątkowym pojazdem, wycieczka po lesie z odkrywaniem jego tajemnic i… smakowanie szarlotki upieczonej przez gospodynię. Właściciele gospodarstwa – Kasia i Konrad, z zapałem i sympatią oprowadzali czterolatki po obejściu, udzielając po drodze odpowiedzi na setki pytań. Pogoda też dopisała, zatem wycieczka udała się na 100%.
Konkurs recytatorski o tematyce ekologicznej
22 kwietnia 2021 roku w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski o tematyce ekologicznej. Wzięło w nim udział 24 uczestników z czterech grup. Zwycięzcami zostały: Łucja Pawlukojć z grupy Żabek, Alicja Michałowska z Kangurów oraz Michalina Stubińska reprezentująca Muchomorki. W przerwie obrad jury na scenie pojawiła się grupa 6-latków w specjalnych strojach z recyklingu, umilając śpiewem czas oczekiwania na ogłoszenie wyników.
W gospodarstwie agroturystycznym
Dzieci z grupy ŻABKI w ramach projektu o EKOLOGII wybrały się 4 marca br. na zajęcia przyrodnicze do gospodarstwa agroturystycznego. Sześciolatki wzięły udział w podchodach, dowiedziały się, jakie drzewa występują w polskich lasach oraz jak dbać o ptaki i zwierzęta zimą. Na koniec wycieczki zrobiły zdrowe i ciastka i uczestniczyły w kuligu.
Środa Popielcowa
W Środę Popielcową, 17 lutego br., rozpoczęliśmy czas Wielkiego Postu, który dla nas chrześcijan jest wyjątkowym okresem przygotowania do obchodzenia najważniejszych wydarzeń naszej wiary, czyli męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Nasza wspólnota przedszkolna rozpoczęła to oczekiwanie od wspólnego nabożeństwa. Ksiądz kapelan zachęcił dzieci i pracowników przedszkola do owocnego przeżywania tego czasu, podjęcia dobrych postanowień... Tradycyjnie każdy został posypany popiołem na znak uniżenia i ludzkiej kruchości względem Boga.
Społeczność przedszkolna zdecydowała, że w środy będzie wspólnie uczestniczyć w drodze krzyżowej.
Jasełka grupy Biedronek
Jasełka od wielu lat wpisane są do kalendarza wydarzeń organizowanych w naszym przedszkolu.
Grupa Biedronek wraz z wychowawcami 22 stycznia zaprezentowała występ jasełkowy połączony z obchodami Dnia Babci i Dziadka.
Na scenie nie zabrakło Aniołów, Pasterzy, a do Pana Jezusa przybyli też Trzej Królowie.
Występy w wykonaniu najmłodszych wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój i uświadomiły, dlaczego co roku z niecierpliwością czekamy na te właśnie święta. Otóż okres świąteczny jest dla wszystkich okazją do refleksji nad miłością Pana Boga objawioną w Bożym Dziecięciu, czasem wspomnień, rodzinnych spotkań, dobrą okolicznością do  pojednania z bliskimi i do czynienia dobra.
Uczmy nasze Dzieci nie tylko brać, ale przede wszystkim dawać innym radość i miłość. Bo miłość się mnoży, kiedy się ją dzieli.
Uczymy dzieci programować
VI edycja Ogólnopolskiego programu UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ dobiegła końca. Poniżej fotorelacja z zajęć w grupie Żabek.
Szopka bożonarodzeniowa 2020
Tydzień przed wigilią, tj. 17.12.2020 r., odbyła się III edycja konkursu plastycznego na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. Z roku na rok konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku wzięło w nim udział 25 uczestników. Konkurs motywuje rodziców do wartościowego spędzania czasu ze swoimi dziećmi
 
Spotkanie ze św. Mikołajem
Wizyta świętego Mikołaja w naszym przedszkolu to jedno z najbardziej oczekiwanych przez dzieci wydarzeń. 7 grudnia br. nadszedł wreszcie ten dzień. Dzieci z wszystkich grup przedszkolnych z wielką niecierpliwością czekały wspólnie na białobrodego biskupa. Czas oczekiwania umiliły im tańce, piosenki oraz wesołe zabawy prowadzone przez znanego wodzireja Rafała Folwarskiego – pomocnika Mikołaja oraz Andżelikę – śnieżynkę. Oprócz pełnego worka prezentów św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. W podziękowaniu za prezent i spotkanie dzieci przygotowały dla Mikołaja wiersze i wykonane przez siebie upominki. Zdjęcia z Mikołajem będą wspaniałą pamiątką tego spotkania, a dzień ten na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków. Mikołaju, dziękujemy za przemiłą wizytę i zapraszamy do nas za rok!
Pasowanie na przedszkolaka
W dniu 20.11.2020 r. w Przedszkolu Sióstr Opatrzności Bożej im. Aniołów Stróżów odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka dzieci z najmłodszej grupy 3-latków. „Biedronki” miały swój debiut na scenie w sali teatralnej domu generalnego Zgromadzenia. Występ najmłodszych przedszkolaków zaskoczył wszystkich. Dzieci doskonale poradziły sobie z wierszykami, piosenkami z pokazywaniem oraz z tańcem. Nie pokonała ich nawet towarzysząca im trema. Na koniec nasze małe pociechy otrzymały od Siostry Dyrektor kuferek i dyplom oraz miały wspólną, pamiątkową sesję zdjęciową. Tego dnia wszystkim towarzyszył dobry humor i radość z pełnej emocji i pięknej uroczystości.
 
Konkurs piosenki patriotycznej
 
 
Jak wytłumaczyć małemu dziecku, które żyje w wolnym kraju, trudne słowo „niepodległość”? Jak zaszczepić w nim radość, którą nam daje możliwość życia w wolnym państwie? Niemałym wyzwaniem jest, aby w młodym sercu zasiać choć ziarenko patriotyzmu – miłości do ojczyzny, miłości do Polski.
 
Podejmując trud wychowania młodego pokolenia, musimy małymi kroczkami zaznajamiać je z fragmentami historii, nie do końca zrozumiałej dla dziecka w wieku przedszkolnym. Są jednak sposoby, aby to, co niezrozumiałe i niepojęte, dzieci mogły poczuć i pokochać; aby rozbrzmiewający hymn narodowy wzbudzał w nich pozytywne emocje, aby widok biało-czerwonej flagi napawał je dumą, aby już przedszkolak rozumiał, że Polska to ukochany kraj.
 
Jedną z form aktywności, z którą nieodzownie łączą się emocje, jest śpiew. Rytm, melodia i słowa zawarte w pieśniach i piosenkach mogą uspokajać, relaksować, a także, jak czynią to piosenki żołnierskie i wojskowe, pobudzać ducha walki. W obecnych czasach śpiew pieśni patriotycznych wiąże się z czasem radosnego świętowania, ale też niesie ze sobą głęboką refleksję nad tym, co miało miejsce dawno temu w naszym kraju. Niezwykła lekcja historii zawarta w treści pieśni patriotycznych uświadamia nam, kim jesteśmy, w jakim państwie żyjemy i ilu bohaterów musiało oddać życie, abyśmy my, ludzie XXI wieku, mogli mówić po polsku, chodzić do polskich szkół, mieszkać w wolnym i niepodległym państwie.
 
Wychodząc naprzeciw obowiązkom, jakie niesie ze sobą kształtowanie postaw patriotycznych przedszkolaków, 16 listopada 2020 r. w naszym Przedszkolu odbył się czwarty już Konkurs Piosenki Patriotycznej pod hasłem „POLSKA ŻYJE W NAS”. Celem konkursu było wspieranie wychowania patriotycznego dzieci poprzez popularyzację pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej, umacnianie świadomości narodowej, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju w związku z 102. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, jak również rozwijanie ogólnej muzykalności i wrażliwości artystycznej.
 
W konkursie wzięło udział 12 uczestników. Swoje talenty prezentowały dzieci w każdej kategorii wiekowej: 3-latki i 4-latki oraz 5-latki i 6-latki. Każdy uczestnik wykonał jedną piosenkę o treści patriotycznej. Repertuar był bardzo zróżnicowany, od pieśni legionowych po współczesne piosenki, które w prosty sposób tłumaczą sens niepodległości.
 
Każdy uczestnik oprócz gromkich braw otrzymał pamiątkowy dyplom i słodycze, a laureaci dodatkowe nagrody książkowe. A oto wyniki:
 
Kategoria 3-latki:
 
·       I miejsce        Tymoteusz Michałowski
 
Kategoria 4-latki:
 
·       I miejsce         Marysia Żukowska
 
·       II miejsce        Natalia Dobrzyńska
 
·       III miejsce       Łucja Domżalska
 
Kategoria 5-latki:
 
·       I miejsce         Antoni Krawczykiewicz
 
·       II miejsce        Anastazja Zdrojewska
 
·       III miejsce       Jagusia Grot
 
Kategoria 6-latki:
 
·       I miejsce         Helena Wieczorek
 
·       II miejsce        Zuzanna Błaszczyk
 
·       III miejsce       Jan Zaleski
 
 
Mamy nadzieję, że te niezapomniane melodie jeszcze długo rozbrzmiewać będą w sercach dzieci, rodziców i wychowawców – ku chwale Niepodległej!

https://youtu.be/l8AUYnctmGA Konkur piosenki patriotycznej 2020r
 
Dla Niepodległej
11 listopada 1918 to bardzo szczęśliwa data dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Z tego powodu każdego roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości.
Pielęgnując tradycje polskie, 13 listopada 2020 r. w Niepublicznym Przedszkolu Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Grodzisku Maz. im. Aniołów Stróżów obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wszystkie dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas, Polaków, dzień.
Głównym celem spotkania małych patriotów z naszego przedszkola było kształtowanie w nich miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie naszych symboli narodowych.
Szczególną formą świętowania było przedstawienie w wykonaniu dzieci z grupy „Bystre Kangury”, które zawierało tańce, wiersze i piosenki związane ze świętem naszej Ojczyzny. Mali artyści słowem i piosenką oddali szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłości do Ojczyzny.
Niepodległościowa uroczystość z pewnością zapadnie wszystkim głęboko w pamięci. Dzień, który przeżyliśmy dumnie, z wdzięcznością i uśmiechem na twarzy, na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych przedszkolaków.
Wychowawcy grupy: s. Kasjana Szalich SOB
Magdalena Wasilewska
Klaudia Lichtańska-Pelc
Zbiórka orzechów i żołędzi
Jak co roku, nasze przedszkole bierze udział w szlachetnej akcji, która ma na celu zabezpieczenie zwierząt z Warszawskiego ZOO w odpowiednią ilość jedzenia na zimę. W tym celu dzieci zostały poproszone, by podczas jesiennych spacerów z rodzicami zebrały żołędzie i orzechy dla mieszkańców ZOO. Orzechy są bowiem przysmakiem małp i papug, z kolei żołędzie upodobały sobie zebry, antylopy, sarny, a także żyrafy i szympansy.
Przedszkolaki stanęły na wysokości zadania i mogliśmy z dumą przekazać do ZOO kilkanaście worków orzechów i żołędzi. Równocześnie zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tej akcji. Mamy nadzieję, że zebrane przez dzieci dary jesieni będą smakowały wszystkim zwierzakom.
Anielski Konkurs
2 października 2020 r. obchodziliśmy dzień Aniołów Stróżów, którzy są patronami naszego przedszkola. Z tej okazji w każdej z grup odbyły się pogadanki na temat roli Anioła Stróża w naszym życiu oraz bardzo lubiany przez dzieci konkurs na najpiękniejszy wizerunek Anioła. Jest to bardzo wdzięczny temat, dlatego prac konkursowych było bardzo dużo. Najlepszą z nich, wykonaną samodzielnie z wielkim staraniem i sercem, okazał się aniołek zrobiony przez trzyletniego Bartka Kuźmę. Jednakże jury doceniło wszystkich uczestników i każdy dostał pamiątkowy dyplom i rzęsiste oklaski. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy :)
Kodowanie na dywanie
Grupa ŻABEK dołączyła do ogólnopolskiego programu „Uczymy Dzieci Programować”. Od września 2020 r. 6-latki rozpoczęły przygodę z kodowaniem na dywanie.
Pasowanie zerówkowiczów
W poniedziałek, 21 września br., w grupie ŻABEK odbyło się pasowanie na zerówkowicza. Podczas uroczystości dzieci wyrecytowały z pamięci wierszyk o kulturalnym przedszkolaku oraz zaśpiewały piosenkę ,,Przedszkole pod Aniołem”. Każdy przedszkolak podszedł do zadania bardzo poważnie i wiersz o zasadach panujących w grupie recytował już od tygodnia. Na zerówkowiczów pasowała dzieci Siostra dyrektor. Dla większości z nich było to wielkie przeżycie.
Czterolatki w Sadach Klemensa
Czterolatki z naszego przedszkola wybrały się w środę, 23 września 2020 r., na wycieczkę do Sadów Klemensa. Położony niedaleko Rawy Mazowieckiej rodzinny park rozrywki dostarczył naszym Bystrym Kangurom wiele wrażeń. Dzieci, pod fachowym okiem pracowników parku, dowiedziały się najpierw, jak z maleńkiego nasionka powstaje drzewo, na którym rosną pyszne owoce. Mogły same zasadzić roślinkę, którą zabrały do domu, aby móc się nią opiekować i obserwować, jak rośnie. Następnie, po wykonaniu ciekawych i pouczających zadań, nadszedł czas na zabawę w ogromnej piaskownicy, w labiryncie strachów, podczas jazdy kolorową kolejką i wiele innych atrakcji. Przedszkolaki wróciły do domu zmęczone i szczęśliwe, co najlepiej świadczy o tym, jak dobrze się bawiły.
Muchomorki w zoo
W czwartek 24 września 2020 r. grupa Muchomorków wybrała się na wycieczkę do ZOO w Borysewie.
To była fantastyczna przygoda. Pogoda sprzyjała zwiedzaniu i spacerom i dzięki temu, że było ciepło i słonecznie mogliśmy zorganizować piknik.
Wyjazd uznajemy za bardzo udany, dużo się nauczyliśmy i świetnie się bawiliśmy, o czym można się przekonać, oglądają zdjęcia.
Dzień Mamy 2020r w Przedszkolu Niepublicznym Sióstr Opatrzności Bożej:
Dzień Mamy i Taty
Dzień Mamy i Taty to bardzo ważne święto. Dlatego mimo, iż w tym roku dni te obchodzimy w trudnym czasie, w sytuacji, która „postawiła na głowie” nasz świat, nie zapominamy o najukochańszych osobach w naszym życiu. Naszym drogim Mamom i Tatom składamy najserdeczniejsze życzenia – zdrowia, wszelkiej pomyślności w nadchodzących dniach i pogody ducha, która pozwala przetrwać nawet pochmurne chwile, których oby było jak najmniej.
Turniej szachowy
W sobotę, 29 lutego 2020 r., w Przedszkolu im. Aniołów Stróżów odbył się turniej szachowy zorganizowany wespół z Gminą Grodzisk Mazowiecki. Prawie siedemdziesięcioro dzieci z grodziskich przedszkoli i szkół zmagało się z tą piękną i trudną dyscypliną, jaką jest gra w szachy. Rozgrywki stosownie do stopnia zaawansowania zawodników podzielone były na kategorie A, B i C. Dla niektórych uczestników był to pierwszy taki turniej, inni – mimo młodego wieku – to już prawdziwi weterani szachowych rozgrywek.
Z naszego przedszkola najlepszy wynik uzyskał Stanisław Raczyński-Studziński z grupy Dzielnych Sów, który zdobył puchar i otrzymał nagrodę.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wytrwałości i życzymy sukcesów w kolejnych turniejach!
Nauka jazdy na łyżwach
 
Ferie są po to, żeby się bawić, uprawiać sport i nabierać sił do pracy w nowym półroczu. Przedszkolaki, zachęcone przez siostrę Kasjanę, spędziły drugi tydzień ferii, ucząc się jazdy na łyżwach.
 
Zajęcia odbywały się w Mini Akademii Łyżwiarstwa SALOS Wintersports w Żyrardowie.
 
Pod okiem doświadczonych instruktorów dzieci uczyły się najpierw utrzymywać równowagę na lodzie, jeździć, a wreszcie wykonywać pierwsze łyżwiarskie ewolucje. Zajęcia były dynamiczne i zróżnicowane, aby nikt się nie nudził i z ciekawością mógł poznać tajniki tego sportu.W Zakopanem
W czasie ferii, w dniach 9-14 lutego br., najstarsza grupa przedszkolaków, tj. Dzielne Sowy, wraz z absolwentami oraz sympatykami naszego przedszkola wybrała się w podróż w poszukiwaniu zimy. A że zimę najlepiej znaleźć w górach, zatem grodziska ekipa poszukiwawcza udała się do Zakopanego. Tam, pod czujnym okiem instruktorów, dzieci szlifowały swoje umiejętności w jeździe na nartach. Oczywiście, nie obyło się bez kilku upadków. Ale, jak powiedział niezapomniany Bogusław Kobiela w serialu pt. „Wojna domowa": „Jak się nie wywrócis, to się nie naucys”.
Wycieczka, poza sportowymi, miała też właściwości edukacyjne, bo jej uczestnicy odwiedzili Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem, dzięki czemu mogli lepiej poznać tatrzańską florę i faunę oraz poszerzyć świadomość ekologiczną, tak ważną w obecnych czasach.
Dzieci, młodzież i opiekunowie wrócili z kolonii pełni wrażeń i z tęsknotą na kolejnym wyjazdem 😊
Nauka jazdy na łyżwach
Ferie są po to, żeby się bawić, uprawiać sport i nabierać sił do pracy w nowym półroczu. Przedszkolaki, zachęcone przez siostrę Kasjanę, spędziły drugi tydzień ferii, ucząc się jazdy na łyżwach.
Zajęcia odbywały się w Mini Akademii Łyżwiarstwa SALOS Wintersports w Żyrardowie.
Pod okiem doświadczonych instruktorów dzieci uczyły się najpierw utrzymywać równowagę na lodzie, jeździć, a wreszcie wykonywać pierwsze łyżwiarskie ewolucje. Zajęcia były dynamiczne i zróżnicowane, aby nikt się nie nudził i z ciekawością mógł poznać tajniki tego sportu.
Konkurs recytatorski pięciolatków
W grupie Żabek ( 5-latki) 6 lutego 2020 r. odbył się drugi konkurs recytatorski z cyklu „Świat zaczarowany w wierszach”. Tym razem dzieci z pomocą rodziców przygotowały wiersze o tematyce zimowej. Konkurs miał na celu zachęcenie dzieci do przezwyciężenia własnej nieśmiałości i rozwijanie ich zdolności recytatorskich. Gratulujemy jego uczestnikom: Zuzi, Helenie, Piotrusiowi, Nadii, Patrykowi, Mateuszowi W. , Mateuszowi B., Michałkowi, Amelce, Stasiowi oraz Oli.
W Fabryce Elfów
Grupa Dzielnych Sów 12 grudnia 2019 r. udała się w szczególne miejsce – do Fabryki Elfów. Pomocnicy Mikołaja wybrali sobie na siedzibę Stadion Narodowy w Warszawie i zaprosili dzieci do wspólnej zabawy. Przewodniczką dzieci po tej jedynej w swoim rodzaju fabryce była elfka Elka. Prowadziła je przez kolejne sale, w których wykonywały różne zadania, w tym uczyły się gry na bębenkach, rzucały śnieżkami, jeździły na muzycznych rowerach, grały w gry sprawnościowe i w ten sposób zdobywały kolejne nuty do melodii, którą z nich ułożyły i na zakończenie oddały Mikołajowi.
Wizyta w Fabryce Elfów trwała prawie trzy godziny i wprowadziła dzieci w świat Świętego Mikołaja, przygotowując je na zbliżające się Boże Narodzenie. Miłą pamiątką tej wycieczki są płyty ze świątecznymi piosenkami, które dzieci otrzymały na jej zakończenie.
Spotkanie ze św. Mikołajem
6 grudnia obchodzimy wspomnienie św. Mikołaja, który jest ulubionym świętym dzieci. Tego dnia także do naszego przedszkola zawitał św. Mikołaj ze swoją wesołą świtą, która zapewniła dzieciom cudowną zabawę. Okrągły, brzuchaty, niezwykle sympatyczny św. Mikołaj obdarzył każde dziecko upominkiem. Nie zapomniał też o pracownikach przedszkola. Każdy z nich otrzymał coś dla ciała – słodycze oraz dla ducha – bilety na „Polskie Betlejem” – spektakl w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Uczestnicy spotkania na zakończenie wspólnie zaśpiewali kolędy i serdecznie podziękowali Mikołajowi za podarunki i miłą atmosferę.
Imieniny Siostry Kasjany
3 grudnia obchodzi imieniny Siostra Kasjana – wychowawca grupy Dzielnych Sów. Z tej okazji dzieci i rodzice sprawili jej miłą niespodziankę: upominek, słodycze, a przede wszystkim specjalnie przygotowane na ten dzień wierszyki. Po odśpiewaniu tradycyjnego „Sto lat” dzieci wręczyły Solenizantce podarunki, a w zamian zostali przez Siostrę obdarzeni uśmiechem i poczęstowani łakociami.
Życzymy Siostrze wszelkiego dobra!
Ukulele
Od listopada przedszkolaki mogą poszerzyć swoje umiejętności o grę na ukulele. Zajęcia prowadzi pani Asia, która uczy dzieci podstaw gry na tym wdzięcznym czterostrunowym instrumencie. Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach, dzięki czemu poszerzają swoją wrażliwość muzyczną, wyostrzają słuch. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w każdej grupie i potrwają do wakacji.
Pożegnanie pani Ewy Maraszek-Hampel
Szeregi pracowników grodziskiego przedszkola 27 listopada 2019 r. opuściła pani Ewa Maraszek-Hampel. Pracowała w nim kilka lat, więc znały ją i lubiły nie tylko dzieci, ale też współpracownicy. Na pożegnanie dzieci wraz z rodzicami przygotowały jej wyjątkowy prezent – fotoksiążkę ze zdjęciami przedszkolaków. Dodatkowym prezentem było płótno z odrysowanym odciskiem dłoni każdego dziecka i jego własnoręcznym podpisem.
Konkurs piosenki patriotycznej
Aby krzewić ducha patriotyzmu wśród dzieci, s. Kajana Szalich 22 listopada br. zorganizowała w naszym przedszkolu trzecią już edycję Międzyprzedszkolnego Konkursu Piosenki Patriotycznej.
Wzięło w nim udział 23 dzieci z przedszkoli z Grodziska Mazowieckiego. Zawodnicy wykonywali piosenkę patriotyczną lub żołnierską. Rodzice zadbali o to, żeby dzieci wystąpiły w odpowiednim ubiorze odpowiadającym tematyce utworu, dlatego na scenie pojawiali się dzielni żołnierze oraz piękne panny.
Uczestnicy konkursu spisali się wspaniale, czego dowodem jest m.in. to, że jury przyznało aż trzy pierwsze miejsca, z których wszystkie przypadły dzieciom z naszego przedszkola Mikołajowi Brodowskiemu, Ignacemu Łajtarowi z grupy Dzielnych Sów oraz Helence Wieczorek z grupy Żabek.
Cieszymy się z tak wysokiego poziomu przygotowania dzieci do konkursu. To bardzo budujące, że w sercu małego jeszcze człowieka, jakim jest przedszkolak, żyje Polska.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na jego kolejną edycję.
Na przedstawieniu w Teatrze Lalka
 
Dzieci z grupy Żabek 13 listopada 2019 r. pojechały do Teatru Lalka na przedstawienie pt.:,,Krawiec Niteczka". Rozpięta pomiędzy pracownią krawiecką a niebem akcja teatralnej adaptacji baśni Kornela Makuszyńskiego zrobiła na dzieciach duże wrażenie. Przedszkolaki z zainteresowaniem śledziły pełną przygód i niebezpieczeństw drogę, jaką przebywa tytułowy bohater.
 
Wyjazd do teatru był również dla 5-latków sprawdzianem z umiejętności odpowiedniego zachowania się na ulicy, w kolejce WKD, w teatrze. Zdały go na 5!
Bal Świętych
31 października br. w Przedszkolu im. Aniołów Stróżów odbył się bal, ale nie zwyczajny bal, tylko Bal Świętych. Każde dziecko, które tylko miało na to ochotę, mogło tego dnia przebrać się za swojego patrona lub za świętego, którego najbardziej lubi. Była to również wspaniała okazja do poznania historii życia wybranego świętego. Podczas wesołej zabawy wśród skocznej muzyki za żywiołowym wodzirejem – św. Franciszkiem, tj. Wojtkiem Ikoniukiem, podążali święci: Maria, Julia, Anna, Piotr, Mikołaj, Krzysztof… oraz wielu innych.
Tego dnia rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszą figurkę Świętego Patrona. Do jury wpłynęły 23 prace. Ogromna pomysłowość autorów prac i jakość ich wykonania sprawiły, że trudno było wyłonić zwycięzcę. Został nim Piotr Broński z grupy Żabek. Drugie miejsce zajął Mikołaj Brodowski z grupy Dzielne Sowy, a trzecie – Nikodem Szydłowski, również z grupy Dzielnych Sów. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe oraz słodkości, a wszyscy uczestnicy – dyplomy i smakołyki. Prace konkursowe będzie można przez pewien czas oglądać w naszym przedszkolu.

Na czym polega zawód sportowca?
Rodzice naszych wychowanków wykonują różne profesje i bardzo chętnie dzielą się z dziećmi swoim doświadczeniem zawodowym. 23 października br. grupa Dzielnych Sów miała okazję zapoznać się z zawodem sportowca, gdyż tego dnia ich gościem był tata Dominika Pieniążka – pan Paweł, który jest prezesem Klubu UKS Sparta w Grodzisku Mazowieckim.
Pan Paweł pokazał dzieciom różne typy obuwia sportowego, piłek oraz innych przedmiotów potrzebnych do uprawiania różnych dyscyplin. Opowiedział jak ważne w sporcie są wytrwałość i dyscyplina, i jak ruch wpływa na nasze zdrowie.
Mamy nadzieję, że wśród przedszkolaków znacznie wzrosła chęć do uprawiania sportu.
Wizyta policjanta

18 października 2019 r. Przedszkole Aniołów Stróżów odwiedził… pan policjant. Starszy aspirant Sławomir Janowiec wyjaśnił dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych na drodze, aby ich uczestnictwo w ruchu drogowym było jak najbezpieczniejsze. Największą frajdę sprawiło przedszkolakom obejrzenie z bliska policyjnego radiowozu, przymierzanie różnych policyjnych czapek oraz zakładanie i zdejmowanie kajdanek. Dzieci były zdumione, że są one tak ciężkie i trudne do zdjęcia. Nie zabrakło też zabawy różnymi sygnałami dźwiękowymi oraz świetlnymi emitowanymi przez policyjne auto. To była lekcja, którą dzieci powinny na długo zapamiętać i która, być może, pomoże im kiedyś uniknąć niebezpieczeństwa związanego z bardzo intensywnym ruchem na naszych ulicach.

Konkurs o Janie Pawle II
W październiku, jak co roku, obchodzimy Tydzień Papieski. Z tej racji w naszym przedszkolu został ogłoszony konkurs pt. „Jan Paweł II w oczach dziecka”. Zadaniem rodziców było przybliżenie swoim pociechom sylwetki papieża Polaka tak, aby dzieci mogły przedstawić go w dowolnej technice płaskiej. Do konkursu zgłoszono kilkanaście prac, które przedstawiały Jana Pawła II i symbole z nim związane: góry, różaniec, kremówki, dzieci. Wyłoniono trzech laureatów. Pierwsze miejsce zajął Aleksander Marcinkiewicz z grupy Tygrysów, II miejsce – Bruno Kraszewski z grupy Żabek, III miejsce – Ignacy Rybak, również z grupy Żabek. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i słodkości, a laureaci nagrody rzeczowe.
Wróć do spisu treści