Aktualności - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

Aktualności
Setna rocznica wstąpienia do Zgromadzenia s. Jolanty Puchałki
1 września 2020 r. minęło 100 lat od wstąpienia s. Jolanty Puchałki do naszego Zgromadzenia. Z tej okazji w kaplicy domu generalnego w Grodzisku Maz. Siostry dziękowały Panu Bogu za dar życia i powołania s. Jolanty, za jej świadectwo ofiarnej służby Panu Bogu i drugiemu człowiekowi – aż do oddania życia.
Siostra Jolanta podczas II wojny światowej w Sterdyni nauczała młodzież w ramach tajnych kompletów, pomagała miejscowej ludności, w tym Żydom, a podczas epidemii tyfusu zgłosiła się do pracy w tymczasowym szpitalu zakaźnym. Tam się zaraziła i wskutek tego zmarła. Wśród mieszkańców Sterdyni i okolic panuje opinia, że Siostra mogła ocalić życie, przyjmując szczepionkę, ale oddała ją kobiecie, o której wiedziała, że jest matką kilkorga dzieci.
Teksty modlitw i rozważań przygotowane przez s. Monikę Albiniak były również okazją do rozważenia na nowo piękna i tajemnicy zakonnego powołania.
FOTORELACJA
Letni zjazd junioratu
W dniach 22-28 lipca odbył się zjazd junioratu połączony z ponownym złożeniem profesji czasowej przez Siostry Juniorystki oraz pożegnaniem s. Mistrzyni Zdzisławy Swobody i przywitaniem nowej Mistrzyni s. Pawły Wojtaszek. Zjazd rozpoczął się w Irenie, gdzie s. Mistrzyni Zdzisława towarzyszyła Siostrom Juniorystkom w przygotowaniu do ślubów. Głębokie konferencje pomagały w zatrzymaniu się oraz zobaczeniu m.in. w świetle historii Jonasza własnej drogi powołania. Jeden dzień w sposób szczególny poświęcony był na skupienie. Czas spędzony w ciszy przed Najświętszym Sakramentem sprzyjał wejściu w zażyłą relacje z Chrystusem oraz wyrażeniu swojej zgody na ponowne zawierzenie Mu swojego życia radami ewangelicznymi. Konferencja o ślubach ks. dra Michała Mierzwy, Proboszcza Parafii pw. św. Anny w Zaklikowie, również służyła temu, aby w żywy i realny sposób spojrzeć na łaskę, którą Bóg obdarza Siostry i zaprasza do ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. Zjazd zakończył się wyjazdem do domu generalnego, gdzie 28 lipca s. Emma Sójka, s. Lena Kulwicka, s. Irena Łuka, s. Michała Dudek i s. Agata Kulesz na porannej Mszy w obecności Sióstr Mistrzyń oraz zebranych Sióstr ponownie złożyły śluby zakonne na ręce Matki Generalnej Haliny Modelskiej.
s. Irena Łuka CSDP
FOTORELACJA
Półkolonie z Bogiem
Dzieci i młodzież uczestniczyły w półkoloniach zorganizowanych przez s. Kasjanę Szalich w dniach 17-31 lipca 2020 r. w Grodzisku Maz. Uczestnicy tej formy wypoczynku mieli czas na modlitwę i rozmowy na temat wiary. Okazją do tego był m.in. pobyt na Jasnej Górze i spotkanie z księdzem. Półkolonie były też czasem rozrywki (m.in. rowery wodne, rolki, ognisko, noc filmowa, zoo i afrykanarium we Wrocławiu) i zwiedzania ciekawych miejsc (np. jeziora w Blachowni) oraz zdobywania nowych umiejętności podczas różnotematycznych warsztatów: teatralno-choreograficznych, wokalnych, tańca towarzyskiego, ukulele, zajęć cyrkowych.
FOTORELACJA
Rekolekcje - Grodzisku Maz. 13-19 lipca 2020
Przemodlić swoje życie w oparciu o historię Jana Chrzciciela – tak brzmiało hasło rekolekcji, które odbyły się w Grodzisku Maz. w dniach 13-19 lipca br. Prowadził je ks. Piotr Kwiecień CM. Rekolekcjonista zachęcał Siostry do odkrycia wartości i piękna daru życia, łaski powołania i służby braciom, do pielęgnowania relacji z Bogiem i troski o wrażliwość serca, dzięki której dostrzega się znaki Bożej miłości i dobroci, i dzięki której kształtuje się wdzięczna pamięć.
 
W rekolekcjach uczestniczyły Siostry posługujące w Polsce, na Ukrainie i w Kamerunie.
FOTORELACJA
Srebrny Jubileusz Siostry Dariuszy Dąbrowskiej
Siostra Dariusza obchodziła Jubileusz 25-lecia profesji zakonnej 12 lipca 2020 r. w domu misyjnym w Esseingbot. Na wspólne świętowanie przybyły Siostry z Ayos wraz z Postulantkami oraz zaprzyjaźnieni z nami Kapłani zakonni. Mszę św. w intencji Jubilatki odprawił o godzinie 9:00 ks. Proboszcz Eugeniusz Bednarek, zaś homilię wygłosił o. Franciszek Filipiec MIC – Proboszcz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Atoku. Eucharystię współcelebrowali o. Franciszek Meus OSPPE, o. Krzysztof Pazio MIC oraz o. Yves Oumarou MIC. Po Mszy św. oraz niezwykle radosnych życzeniach odbył się uroczysty obiad przygotowany pod kierownictwem s. Reginy przez panie zaprzyjaźnione z naszą misją. Był to wspaniały czas radości, uwielbienia Pana Boga oraz umocnienia wiary i wzajemnych relacji. Bogu niech będą dzięki za wszystkie łaski, jakie nam daje przez posługę s. Dariuszy.
 
Siostry z Ayos
FOTORELACJA
Srebrny Jubileusz Sióstr
Obchody 25. rocznicy profesji zakonnej odbyły się w Irenie 12 lipca 2020 r. Mszy św. w intencji Sióstr Jubilatek przewodniczył i homilię wygłosił o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap. z Lublina. Wraz z nim Eucharystię sprawowali ks. dr Michał Mierzwa, Proboszcz Parafii pw. św. Anny w Zaklikowie, i ks. Mieczysław Janiec, Kapelan wspólnoty Sióstr w Irenie. W uroczystości uczestniczyła Matka Halina Modelska, Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, Siostry z Zarządu i Siostry z dwóch wspólnot znajdujących się w Irenie.
 
W homilii Ojciec Profesor zachęcił Siostry Jubilatki: s. Antonię, s. Zenobię, s. Dalianę, s. Felicjanę i s. Nazarię, aby były żyzną glebą dla Słowa Bożego i wydawały piękne owoce. Przypomniał też, że ich życie i zakonne powołanie to ziarno Bożego Słowa i przypowieść Boga dla świata i że również od nich zależy, czy będą czytelnym znakiem Jego obecności.
 
Matka Generalna Halina Modelska podziękowała Jubilatkom za 25 lat ofiarnej posługi w Zgromadzeniu i życzyła im coraz głębszego doświadczenia, że Bóg jest zawsze wierny, że nigdy nie cofa powołania i wyboru oraz pewności, że On sam wystarcza, a Jego Opatrzność nigdy nie zawodzi.
 
Tego samego dnia, w łączności z Jubilatkami w Polsce, w Kamerunie świętowała s. Dariusza, która ze względu na pandemię nie mogła przybyć w tym czasie do Ireny.
FOTORELACJA

Pogrzeb s. Perpetui
W piątek 12 czerwca 2020 r. w Grodzisku Mazowieckim po wieczną nagrodę do Pana odeszła s. Perpetua Majek. Tego samego dnia ciało Zmarłej zostało przewiezione do rodzinnego Żelechowa. Tam, 15 czerwca 2020 r. (poniedziałek), odbył się pogrzeb śp. s. Perpetui. O godz. 12.00 w kościele parafialnym w Żelechowie Ks. Prałat Eugeniusz Filipiuk, Proboszcz tamtejszej Parafii pw. Zwiastowania NMP wraz z Ks. Wiesławem Kosińskim, Kapelanem wspólnoty sióstr w Grodzisku Mazowieckim, i ks. Mieczysławem Jańcem, Kapelanem wspólnoty w Irenie, sprawował Mszę św. w intencji Zmarłej Siostry. Po Mszy św. ciało śp. s. Perpetui zostało złożone w grobowcu sióstr na miejscowym cmentarzu.
 
W pogrzebie s. Perpetui uczestniczyła Matka Halina Modelska, Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, rodzina Zmarłej, mieszkańcy Żelechowa oraz ok. 40 Sióstr z różnych placówek.
FOTORELACJA

Czuwanie na Jasnej Górze
W nocy z 8 na 9 maja br. Siostry naszego Zgromadzenia trwały na modlitwie przed Wizerunkiem Jasnogórskiej Pani. W tym roku, ze względu na obowiązujące przepisy w czuwaniu w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej wzięło udział tylko 45 Sióstr.
 
Program czuwania, którego punktem centralnym była Eucharystia sprawowana o godz. 24.00, obejmował Apel Jasnogórski, konferencję wygłoszoną przez o. Marcina Ciechanowskiego OSPPE, adorację Najświętszego Sakramentu, drogę krzyżową, różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.
 
Klęcząc przed cudownym Wizerunkiem Matki Najświętszej, Matka Generalna Halina Modelska oddała Niepokalanej Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej, a więc każdą Siostrę, która je stanowi, naszych bliskich i podopiecznych, oraz zawierzyła Jej Kościół, Ojczyznę i świat cały.
 
Wydarzenie było transmitowane w Internecie, dzięki czemu wiele Sióstr i przyjaciół naszego Zgromadzenia łączyło się duchowo z uczestniczkami modlitwy.
FOTORELACJA
Pogrzeb s. Celiny
25 kwietnia 2020 r. po długiej i ciężkiej chorobie, przeżywszy 83 lata, z czego 65 lat w Zgromadzeniu Sióstr Opatrzności Bożej, odeszła do Pana śp. Siostra Celina WÓJCIK. Jej pogrzeb odbył się trzy dni później w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Kopanicy. Mszy św. o godz. 10.30 przewodniczył o. Wojciech Ruszniak OMI, kapelan wspólnoty Sióstr w Wielkiej Wsi, której członkinią była zmarła Siostra. Wraz z nim przy ołtarzu stanął ks. Józef Nikoniuk, proboszcz rodzinnej parafii s. Celiny.(CZYTAJ DALEJ...)
 

FOTORELACJA
Modlitwa i maseczki
Siostry Opatrzności Bożej włączyły się w walkę z koronawirusem. Poza modlitwą o ustanie epidemii, którą podejmują każdego dnia szyją maseczki dla osób bezpośrednio zaangażowanych w opiekę nad chorymi i w walkę z wiarusem.
FOTORELACJA

Śluby wieczyste s. Heleny w Tokio
25 marca 2020 r., w Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, s. Helena Ngoc, Wietnamka, złożyła wieczne śluby, oddając się już na zawsze swemu Boskiemu Oblubieńcowi. Mszę św., podczas której s. Helena złożyła śluby wieczyste, koncelebrowało 12 kapłanów pod przewodnictwem Arcybiskupa Tokijskiego Kikichi Tarsycjo. Wśród kapłanów byli: Japończycy, Wietnamczycy , Niemiec i Polacy. W uroczystości uczestniczył brat s. Heleny, który pracuje w Japonii.  (CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
Przyjęcie do postulatu w Kamerunie
W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego nasze cztery aspirantki zostały przyjęte do postulatu. Obrzęd przyjęcia odbył się w zakonnej kaplicy w Ayos. S. Celestyna, mistrzyni początkowych etapów formacji, wręczyła postulantkom medalik Niepokalanej. Następnie, podczas wspólnej modlitwy różańcowej oddałyśmy wszystkie nasze postulantki w opiekę Maryi. Niech Bóg będzie uwielbiony w każdej z nich. Siostry z Ayos
 
FOTORELACJA
 
                                                                     FILM
Rozpoczęcie postulatu
Aspirantki Michalina Kaczyńska i Katarzyna Miszkurka rozpoczęły postulat. Obrzęd przyjęcia odbył się w Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Mary Panny, 25 marca 2020 r. o godz. 18.30, w domu generalnym Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej. Tuż po nim ksiądz kapelan Wiesław Kosiński i siostry z grodziskiej wspólnoty odmówili różaniec w intencji dziewcząt rozpoczynających kolejny etap formacji zakonnej. Rozważania do kolejnych tajemnic różańca przygotowały postulantki. Po modlitwie Michasia i Kasia wraz z siostrą mistrzynią Jonataną spotkały się z Matką Generalną Haliną Modelską, od której otrzymały błogosławieństwo i książkę „O naśladowaniu Chrystusa”.
FOTORELACJA
Rekolekcje w Szczawnicy
W rekolekcjach w Szczawnicy, które odbyły się w dniach 14-20 marca br., uczestniczyło piętnaście Sióstr naszego Zgromadzenia. Przewodniczył im o. Jan Sypko SCJ z Krakowa, który teksty swoich homilii i konferencji skoncentrował na tematyce dotyczącej: roli Eucharystii w życiu Kościoła, świata i w życiu osoby konsekrowanej, wartości i znaczeniu modlitwy, powołania rozumianego jako dar, zadanie i wezwanie do dawania świadectwa o Bożej Opatrzności, charyzmatu, kultu Serca Bożego w historii Kościoła i istoty zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi.
FOTORELACJA
Rekolekcje dla starszych Sióstr w Irenie
Rekolekcje dla Sióstr starszych albo – jak mówił rekolekcjonista ks. dr Michał Mierzwa, Proboszcz Parafii pw. św. Anny w Zaklikowie – dla Sióstr pięknego wieku odbyły się w Irenie w dniach 7-12 marca 2020 r. Rekolekcjonista wyjaśniał, w czym wyraża się piękno wieku uczestniczek rekolekcji, na czym polega specyfika i szczególna wartość relacji z Bogiem na tym etapie życia oraz jakim bogactwem dla wspólnot są starsze Siostry, które ubogacają je modlitwą, obecnością, wewnętrznym pokojem i życiową mądrością. W naszym Zgromadzeniu były to pierwsze rekolekcje przeznaczone i przygotowane jedynie dla Sióstr w starszym wieku. Wzięły w nich udział głównie Siostry mieszkające w Irenie oraz kilka Sióstr z innych wspólnot w Polsce.
FOTORELACJA

Rekolekcje zakonne w Wielkiej Wsi
Na przełomie lutego i marca ponad czterdzieści Sióstr, a wśród nich Matka Generalna Halina Modelska, uczestniczyło w rekolekcjach w Wielkiej Wsi. Przewodniczył im o. Stanisław Glista OFMConv. z Zielonej Góry, który podczas nauk rekolekcyjnych przypomniał, że Eucharystia jest sercem życia konsekrowanego, wyjaśnił znaczenie poszczególnych jej części, a także zachęcił do ponownego spojrzenia na śluby zakonne jako na formę oddania się Panu Bogu w miłości.
FOTORELACJA
Zjazd junioratu
Pięć Sióstr Juniorystek na co dzień przebywających na różnych placówkach w Grodzisku, Przemyślu, Lublinie, Wodzisławiu Śląskim oraz Łące wraz z s. Mistrzynią Zdzisławą Swobodą z Ireny od 27 lutego do 4 marca spotkały się na zimowym zjeździe formacyjnym. Początek wspólnego juniorackiego czasu rozpoczął się w domu generalnym w Grodzisku. W tym miejscu Siostry zawiązały wspólnotę oraz spotkały się z Matką generalną Haliną Modelską, której podziękowały za możliwość wspólnie spędzonego czasu oraz poprosiły o już rychłe przyjęcie próśb o ponowne złożenie profesji zakonnej.(CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
Rekolekcje dla dziewcząt
„Windą do nieba” – pod takim hasłem w Grodzisku Maz. w dniach 14-16.02.2020 r. odbyły się rekolekcje dla dziewcząt, którym przewodniczył o. Michał Legan, paulin z Jasnej Góry.
 
Rekolekcyjne rozważania odnosiły się do tekstów Ewangelii ukazujących sposób, w jaki Jezus odnosi się do człowieka. (CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA

Pogrzeb s. Bogdany

W sobotę, 25 stycznia 2020 r., o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. św. Anny w Zaklikowie została odprawiona Msza św. za zmarłą s. Bogdanę Mazurek, która odeszła do Pana nad ranem 23 stycznia 2020 r. w Irenie.
 
Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił Ksiądz Proboszcz Michał Mierzwa. Następnie ciało Zmarłej Siostry zostało złożone do grobowca Sióstr na miejscowym cmentarzu.
 
W pogrzebie s. Bogdany uczestniczyła Matka Halina Modelska, Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej oraz ok. 40 Sióstr z różnych placówek.
FOTORELACJA
Sesja formacyjna dla wyższych przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych
Na Jasnej Górze w dniach 10-12 stycznia odbyło się spotkanie dla wyższych przełożonych zakonów żeńskich. Prowadził je o. Waldemar Barszcz, franciszkanin, wieloletni pracownik watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
 
Głównym tematem jego wystąpień była „Posługa przełożonej wyższej w świetle prawa Kościoła Powszechnego”. W spotkaniu wzięło udział ok. 250 sióstr, a wśród nich Matka Halina Modelska, Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej.
FOTORELACJA
Pogrzeb śp. s. Noeli Zaniewicz
Pogrzeb śp. s. Noeli Zaniewicz, która w wieku 44 lat po ciężkiej chorobie odeszła do Pana w Uroczystość Objawienia Pańskiego, odbył się w Międzyrzecu Podlaskim w czwartek 9 stycznia 2020 r. Mszy św. pogrzebowej sprawowanej o godz. 12.00 w kościele pw. św. Mikołaja przewodniczył Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda. W homilii o. Azariasz Hess OFM ukazał duchową sylwetkę s. Noeli, jej pełny wiary sposób przeżywania cierpienia.
 
W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli kapłani z diecezji siedleckiej, w tym brat zmarłej Siostry – ks. Mariusz Zaniewicz, wicedyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Siedleckiej, Matka Halina Modelska, Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej wraz z Siostrami z różnych placówek w Polsce oraz rodzina s. Noeli i mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego.
 
Ciało śp. s. Noeli zostało złożone w grobowcu sióstr na miejscowym cmentarzu.
 
           W Zgromadzeniu Sióstr Opatrzności Bożej Siostra Noela pracowała wśród dzieci w przedszkolu w Częstochowie, w Twardogórze, gdzie pełniła funkcję dyrektora przedszkola, oraz w Grodzisku Maz. W kolejnych latach posługiwała jako zakrystianka w Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie i w Parafii pw. Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie. W roku 2018 została skierowana do opieki nad siostrami starszymi w Irenie skąd, w styczniu 2019 r., trafiła na Oddział Chirurgii Onkologicznej w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Św. Jana z Dukli w Lublinie.
 
           W ostatnich miesiącach życia doświadczona była cierpieniem związanym z chorobą nowotworową. Kiedy tylko stan zdrowia na to pozwalał, przyjmowała Komunię Św. Była pełna ufności i wiary, że Pan Bóg jest blisko i ją prowadzi. Oddawała się opiece Matki Najświętszej i świętych. Wielką siłą była dla niej modlitwa Sióstr.
 
           Wierzymy, że Miłosierny Pan przyjmie ofiarę jej życia, pracę, modlitwę oraz cierpienie i wprowadzi ją do swego Królestwa.
 
REQUIESCAT IN PACE
FOTORELACJA
Zmarła s. Noela Zaniewicz
Z nadzieją na życie wieczne i zmartwychwstanie informujemy, że w Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2020 r., po ciężkiej chorobie zmarła s. Noela Zaniewicz. Miała 44 lata, z czego ponad 25 lat przeżyła w naszym Zgromadzeniu.
 
Polecamy Jej dusze Miłosiernemu Bogu i prosimy o modlitwę za naszą zmarłą Siostrę.
Zimowe rekolekcje zakonne w Grodzisku Mazowieckim
Eucharystia jako szczyt życia chrześcijańskiego i serce życia konsekrowanego, jej elementy i ich znaczenie, codzienne zachowania i postawy jako weryfikacja prawdziwości pobożności eucharystycznej, śluby jako forma miłości Ukrzyżowanego i oddania się Panu Bogu – to główne tematy, wokół których koncentrowały się konferencje i homilie o. Stanisława Glisty OFMConv., który od 27 grudnia 2019 r. do 2 stycznia 2020 r. prowadził rekolekcje zakonne w domu generalnym Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Grodzisku Mazowieckiem.
 
Uczestniczyły w nich 52 siostry z różnych placówek w Polsce.
FOTORELACJA
Śluby wieczyste s. Jadwigi Parzonki
Czystość, ubóstwo, posłuszeństwo ślubowała na zawsze s. Jadwiga Parzonka, która 8 grudnia br. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP złożyła śluby wieczyste na ręce Przełożonej Generalnej M. Haliny Modelskiej. Obrzęd ślubów odbył się w 162. rocznicę powstania Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w kaplicy domu generalnego Zgromadzenia, gdzie spoczywają doczesne szczątki jego Założycielki. Klęcząc przed ołtarzem, s. Jadwiga odczytała własnoręcznie napisany akt profesji zakonnej, który następnie podpisała na ołtarzu.
 
Główny celebrans ks. Janusz Starosta, dziekan dekanatu Grodzisk Mazowiecki, w wygłoszonym kazaniu podkreślił, że poprzez złożenie ślubów zakonnych s. Jadwiga zupełnie oddaje się Bogu i staje się szczególnym znakiem Jego obecności w świecie.
 
Ksiądz dziekan dokonał również aktu konsekracji siostry i pobłogosławił obrączkę – zewnętrzny znak złożonej profesji wieczystej.
 
W uroczystości wzięli udział kapłani, siostry i najbliższa rodzina s. Jadwigi.
FOTORELACJA
Sterdyń – w poszukiwaniu informacji o śp. s. Jolancie Puchałce
Istota i piękno powołania zakonnego, charyzmat Zgromadzenia Sióstr Opatrzności oraz heroiczna posługa s. Jolanty Puchałki w Sterdyni – to najistotniejsze punkty wypowiedzi s. Moniki Albiniak skierowanej do mieszkańców parafii pw. św. Anny w Sterdyni podczas Mszy św. sprawowanych w niedzielę, 28 września br.
Siostra Monika wraz z s. Krystyną Sikorą, s. Kasjaną Szalich i aspirantkami: Michaliną Kaczyńską i Katarzyną Miszkurką pojechała do Sterdyni, aby poprosić jej mieszkańców o podzielenie się informacjami dotyczącymi śp. s. Jolanty Puchałki: jej życia, nauczania w ramach tajnych kompletów, posługi w szpitalu w czasie epidemii tyfusu, okoliczności śmierci, przebiegu pogrzebu, tego, czy i jak jest wspominana itp.
Siostry Opatrzności Bożej posługiwały na sterdyńskiej ziemi w latach 1936-2015.
FOTORELACJA
25 lat posługi Sióstr Opatrzności Bożej w Sławucie na Ukrainie
Obchody 25. rocznicy pracy Sióstr Opatrzności Bożej w Sławucie odbyły się w niedzielę 29 września 2019 r. w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Doroty. Uczestnicy uroczystości, a wśród nich Matka Generalna Halina Modelska, Siostry, które pracowały w Sławucie oraz te, które stamtąd pochodzą, kapłani, którzy posługiwali z Siostrami lub którzy przy nich wzrastali do kapłaństwa oraz sławuccy parafianie – podczas Mszy św. sprawowanej o godz. 10.00 pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Jana Szańcy dziękowali Bogu za dar Sióstr w parafii, za ich ofiarną i pokorną służbę.
 
Po Mszy św. w kościele można było obejrzeć taniec uwielbienia wykonany przez dzieci z parafii oraz przygotowaną przez s. Witalię prezentację ukazującą w skrócie posługę sióstr w minionych dwudziestu pięciu latach. Jej widok i okazane wyrazy życzliwości sprawiły, że w wielu oczach zakręciła się łza.
FOTORELACJA
Modlitwa za misje i misjonarzy
Misje to esencja Kościoła. Ewangelia dociera do ludzi za pośrednictwem tych, którzy spotkali Boga i głoszą prawdę o Nim. Każdy ochrzczony ma misję. Jaką? Kapłańską – polegającą na składaniu swojego życie w ofierze Bogu, królewską – której celem jest panowanie ducha nad ciałem, i prorocką – jej istotą jest głoszenie życiem prawdy o Bogu. Zatem idźcie, jesteście posłani do świata, do swoich domów zakonnych, do przyjaciół i nieprzyjaciół, aby słowem i życiem głosić Chrystusa.
 
W takich m.in. bp Michał Janocha, biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej, słowach zwrócił się do uczestników Mszy św. w intencji misjonarzy i dzieła misyjnego Kościoła, która była sprawowana w kościele wizytek w Warszawie w niedzielę, 28 września 2019 r. o godz. 15.00. W modlitwie poprzedzającej Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny wzięły udział Siostry z Grodziskiej wspólnoty: s. Józefa, s. Agnieszka i s. Pawła.
 
Po Mszy Świętej świadectwem posługi misyjnej w Korei Południowej podzieliła się s. Maria Pakuła, Franciszkanka Misjonarka Maryi.
 
Doktorat s. Pawły
S. Pawła Wojtaszek decyzją Rady Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu z 25 września 2019 r. uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa polonistycznego.
 
Publiczna obrona pracy doktorskiej odbyła się 10 września br. w Poznaniu. Uczestniczyła w niej Matka Halina Modelska wraz z s. Zdzisławą Swobodą i s. Eleonorą Kroj oraz s. Iwetta Verbitska, a także ks. dr kan. Grzegorz Cyran, ks. kan. Stanisław Brasse oraz przyjaciele i znajomi s. Pawły.
 
Rozprawa zatytułowana Słownictwo sióstr zakonnych (na podstawie analizy XIX- i XX-wiecznych dokumentów Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej oraz ankiet przeprowadzonych w żeńskich zgromadzeniach i zakonach) została napisana pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Anny Piotrowicz. Recenzentami pracy byli: prof. KUL dr hab. Małgorzata Nowak-Barcińska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie oraz ks. prof. dr hab. Wiesław Przyczyna z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
FOTORELACJA

Bogu niech będą dzięki...
8 września 2019 r. minęło 20 lat od chwili, kiedy cztery siostry naszego Zgromadzenia rozpoczęły pracę misyjną w Kamerunie. Dziękczynna Msza św. za 20 lat pod przewodnictwem ks. Bp Jana Ozgi została odprawiona na misji w Essiengbot, gdzie zaczęłyśmy naszą posługę misyjną. Nawet nie sądziłyśmy, że miejscowi tak dobrze pamiętają dzień naszego przybycia do nich.(CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
8 wrzesień 2019r. - przyjęcie do aspiratu
W dniu 8 września swoją drogę z Jezusem rozpoczęło kilka dziewcząt, które odkryły w sobie powołanie do życia zakonnego i odpowiedziały na nie decyzję wstąpienia do Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej. Do aspiratu w grodzisku Mazowieckim została przyjęta Kasia z Żelechowa, a w Ayos w Kamerunie zostały przyjęte: Jacqline, Sophie, Diane. Tak więc wspólnota formacyji początkowej w Polsce liczy 2 aspirantki, a w Kamerunie - 4. Dziękujemy Bożej Opatrzności za dar nowych powołań, a naszym kochanym aspirantkom życzymy wielkiego i otwartego serca na współpracę z Jezusem.
FOTORELACJA
Rekolekcje dla sióstr w Grodzisku Mazowieckim
Na konieczności powrotu do pierwszego zachwytu powołaniem i przyjęcia stylu życia Chrystusa ukazanego w Ewangelii koncentrowały się nauki głoszone przez o. Andrzeja Barana OFMCap. podczas rekolekcji, które odbyły się w dniach 22-28 lipca 2019 r. w domu generalnym w Grodzisku Mazowieckim. W rekolekcjach uczestniczyło 28 sióstr, w tym 6 sióstr juniorystek, które 28 lipca złożyły śluby na rok.
FOTORELACJA
16 - 20 lipca 2019 r. - Irena k. Zaklikowa - wakacyjny zjazd Sióstr Juniorystek
Od 16 do 20 lipca 2019 r. odbył się wakacyjny zjazd Sióstr Juniorystek w Irenie k. Zaklikowa. Wakacyjny zjazd Juniorystek połączony jest z przygotowaniem do ślubów, dlatego formacje rozpoczął wykład z Ks. Dr. Jerzym Królem, który wprowadził Siostry w tematykę dojrzałości w odniesieniu do duchowego i pedagogicznego aspektu. W drodze ku dojrzałości każdego człowieka wpisuje się miłość i odpowiedzialność. (CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
13 lipca 2019r. - Grodzisk Maz. -Zakończenie XIX Kapituły Generalnej
Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej ma nowe radne generalne. Zostały nimi: s. Estera Jastrzębska, s. Bonflilia Hryciuk, s. Zdzisława Swoboda, s. Eleonora Kroj. Wybrane Siostry tworzą wraz z przełożoną generalną zarząd Zgromadzenia.
Sesją końcową i nabożeństwem dziękczynnym zakończyła się XIX Kapituła Generalna Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej.
Kochanej Matce i Siostrom Radnym życzymy owocnej posługi dla dobra naszego Zgromadzenia!
FOTORELACJA
10 lipca 2019r. - Grodzisk Maz. - XIX Kapituła Generalna
 
Trwają obrady XIX Kapituły Generalnej Zgromadzenia.
 
Szóstego dnia Kapituły Generalnej (10 lipca br.) przed obradami Siostry Delegatki wysłuchały wykładu Media za klauzurą ks. dr. hab. Krzysztofa Marcyńskiego SAC, kierownika Katedry Retoryki i Języka Mediów UKSW, wykładowcy WSD Księży Pallotynów w Ołtarzewie.
FOTORELACJA
7 lipca 2019r. - Grodzisk Maz. - XIX Kapituła Generalna
Nową Przełożoną Generalną Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej została s. Halina Modelska. Takiego wyboru dokonały Delegatki zebrane na XIX Kapitule Generalnej Zgromadzenia. Życzymy Kochanej Matce darów Ducha Świętego i zapewniamy o modlitwie!
Z serca dziękujemy Matce  Antoninie Kasjaniuk za 12-letnią posługę przełożonej generalnej naszego  Zgromadzenia, niech sam Pan będzie Matce nagrodą i otacza swoją  opieką.
 
W niedzielne popołudnie (7 lipca br.) Siostry Delegatki udały się do Niepokalanowa, by przez wstawiennictwo Matki Bożej Niepokalanej i św. Maksymiliana wypraszać potrzebne łaski dla nowowybranej Matki Haliny Modelskiej i całego Zgromadzenia.
FOTORELACJA
NIEPOKALANÓW
6 lipca 2019 r - Grodzisk Maz. - XIX Kapituła Generalna
Drugi dzień Kapituły Generalnej miał charakter sprawozdawczy. Kapitule przedstawione zostały sprawozdania: finansowo-ekonomiczne, z działalności misyjnej, z pracy formacyjnej i działalności referatu powołaniowego.
FOTORELACJA
5 lipca 2019 r. w domu generalnym Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Grodzisku Mazowieckim rozpoczęła się XIX Kapituł Generalna
5 lipca 2019 r. w domu generalnym Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Grodzisku Mazowieckim rozpoczęła się XIX Kapituła Generalna, którą poprzedził dzień skupienia prowadzony przez o. prof. Andrzeja Derdziuka OFMCap. Pierwszego dnia kapituły odbyła się sesja inauguracyjna oraz rozpoczęła się sesja sprawozdawcza, podczas której Matka Antonina Kasjaniuk, Przełożona Generalna, przedstawiła sprawozdanie z pracy Zarządu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej oraz z życia i działalności apostolskiej i misyjnej Zgromadzenia w latach 2013-2019, któremu Delegatki udzieliły absolutorium. Tuż po tym nastąpiło rozwiązanie Zarządu Generalnego.
FOTORELACJA

Na dobry początek WAKACJI Z PANEM BOGIEM!

W dniach 24-26.06. scholka dziecięca ,,Radość” z parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie wraz z s.Immakulatą Podczasiak  i z opiekunami, wzięła udział w upragnionej wycieczce w piękne Pieniny. (CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA

Srebrny Jubileusz Sióstr 2019 - Grodzisk Maz.

16 czerwca 2019 r. w domu generalnym w Grodzisku Maz. Jubileusz 25- lecia profesji zakonnej przeżywały 4 Siostry: S. Paula Bielecka, S. Luiza Bielecka, S. Zuzanna Słodyczka i S. Józefa Marcisz. (CZYTAJ DALEJ...)

FOTORELACJA

PIERWSZOKOMUNIJNI W ŚWINICACH WARCKICH
Z dziękczynieniem u św. s. Faustyny
Wzorem ubiegłych lat na zakończenie „Białego Tygodnia” (8 czerwca 2019 r.), dzieci pierwszokomunijne z parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej (na co dzień uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie i Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej - Curie w Przyjmie) wraz z katechetką s. Immakulatą Padczasiak CSDP udały się do Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. s. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich (bratnia diecezja włocławska, dekanat uniejowski).(CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
9 – tygodniowa Nowenna za Kapłanów i Osoby Konsekrowane
Odpowiadając na prośbę i zachętę Matki Generalnej Antoniny Kasjaniuk,włączamy się w modlitwę wszystkich zgromadzeń zakonnych w intencji kapłanów, która trwać będzie przez 9 tygodni, począwszy od 30 maja.
Każdego dnia o godz. 20.30 spotykamy się na modlitwie różańcowej, do której zapraszamy także kapłanów i osoby świeckie.
19 maja 2019 r. - Poświęcenie kaplicy i nowego domu Sióstr w Międzyrzecu Podl.
Trwając w radości okresu wielkanocnego przeżywałyśmy uroczystość ważną dla lokalnej Wspólnoty Sióstr w Międzyrzecu Podl. i całego Zgromadzenia. W niedzielę 19 maja 2019 roku Jego Ekscelencja Ks. Biskup Kazimierz Gurda pobłogosławił nową kaplicę i dom Sióstr w Międzyrzecu Podlaskim. (CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
15 maja 2019 r .- Przemyśl - zmarła Siostra Eufrozyna Wąsowska
Z wiarą i nadzieją życia wiecznego informujemy, że 15 maja 2019 r . w wieku 91 lat zmarła nasza Droga Siostra Eufrozyna Wąsowska. Polecamy naszą zmarłą Siostrę, modlitwom, by Miłosierny Pan przebaczył Jej grzechy i przyjął Ją do Swojej Chwały.
NEKROLOG
FOTORELACJA
FOTORELACJA Z POGRZEBU
11 maj 2019 - Golina - wigilia Niedzieli Dobrego Pastzerza
W sobotę wieczorem, dn. 11.05.2019 r., w przededniu Niedzieli Pana Jezusa Dobrego Pasterza, w kaplicy sióstr w Golinie zgromadziła się grupa młodzieży wraz z księdzem wikarym, Arturem Kazeckim. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, młodzi włączyli się w rozważania tzw DROGI ŚWIATŁA, zastanawiając się nad  tajemnicami z życia Zmartwychwstałego Chrystusa oraz nad wyborem własnej drogi powołania. Po skończonej modlitwie, na młodzież czekał pyszny poczęstunek, a po nim rozmowa z księdzem i siostrami. Młodzi mieli czas na zadawanie trudnych pytań i wysłuchanie świadectwa powołania zakonnego i kapłańskiego. Spotkanie zakończyło się w atmosferze wielkiej wdzięczności i radości.


Kamerun - Ayos, 11 maja 2019 r.
W  tym dniu na naszej misji odbyło się zakończenie roku działalności grupy  dziecięcej - CoopMonde. Dzień ten był pełen radości dla naszych dzieci. Oprócz  wesołych zabaw, tańców i śpiewów, były pogadanki edukacyjne przygotowane przez  opiekunów grup oraz możliwość obejrzenia filmu i zjedzenia obfitego posiłku.(CZYTAJ DALEJ...)

FOTORELACJA

Irena k/ Zaklikowa 2 maja 2019 r - zmarła Siostra Magdalena Sobstyl
Z wiarą i nadzieją życia wiecznego w Chrystusie, informujemy, że dnia 2 maja  2019 r., w Irenie k/Zaklikowa zmarła śp. Siostra Magdalena (Jadwiga) Sobstyl.
Prosimy o modlitwę za naszą zmarła Siostrę, by Pan w Swym Miłosierdziu przebaczył jej grzechy i przyjął ją do Swojej Chwały.
NEKROLOG
FOTORELACJA

Ayos – pielgrzymka do Sankturaium Bożego Miłosierdzia
Dnia 26 kwietnia 2019 r. z naszej Parafii św. Marcina w Ayos wyruszyła piesza pielgrzymka do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Atoku. (CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
Niedziela Miłosierdzia w Tokyo w Japonii
Kochane Siostry, Kochani Rodacy!
Pragniemy podzielić się radością z naszej misji w Tokyo w Japonii. W niedzielę Miłosierdzia Bożego odbyła się u nas Msza św. szczególnie podkreślająca Boże Miłosierdzie.
Jak rzadko się zdarza tutaj w Japonii, cały kościół był wypełniony wiernymi. Mszę świętą oprawił O. Dominikanin Paweł Janociński – duszpasterz polonii w Tokyo. (CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
25-28 kwietnia 2019r. Zjazd formacji permanentnej  w Grodzisku Mazowieckim.
W dniach 25-28 kwietnia 2019 r. 39 Sióstr profesek wieczystych uczestniczyło w zjeździe formacyjnym pt. ”Media za klauzurą”. (CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA

28 kwietnia 2019 r. – Gniezno – Uroczystości ku czci św. Wojciecha i wręczenie krzyży misyjnych
Siostry zakonne, księża i dwie misjonarki świeckie otrzymały dziś od nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio krzyże misyjne. Wśród nich była nasza Siostra Amadeusza Sowińska, która przygotowuje się do wyjazdu na misje do Kamerunu.(CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJACiemnice i Groby Pańskie wykonane przez Siostry naszego Zgromadzenia  
Ciemnice
Groby Pańskie
Grodzisk Maz. - Niedziela Palmowa 2019 r.
Niedziela Palmowa, zwana też Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczyna okres przygotowania duchowego do Świąt Zmartwychwstania Chrystusa. Idziemy w uroczystej procesji za Jezusem zmierzającym do Jerozolimy. Trzymając w dłoniach poświęcone palmy, śpiewamy uroczyste “Hosanna Synowi Dawidowemu”!
O godz. 15.00 – uczestniczymy w drodze krzyżowej ulicami naszej Parafii. Idziemy z Chrystusem dźwigającym krzyż.
                                            FOTORELACJA
Przewodnik po Triduum Paschalnym

ZBAWIENIE przyszło przez KRZYŻ!
W Wielkim Poście bierzemy udział w nabożeństwach pasyjnych, podczas których rozważamy mękę i śmierć Zbawiciela. Obok gorzkich żali to właśnie droga krzyżowa w symboliczny sposób pokazuje ostatnie godziny życia Pana Jezusa. Dodatkowo skłania do refleksji i pomaga w głębszym zrozumieniu Tajemnicy Odkupienia.(CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
1/2 kwietnia 2019 r. - nocne czuwanie naszego Zgromadzenia na Jasnej Górze
W nocy z 1/2 kwietnia br.  Zgromadzenie nasze kolejny już raz podjęło nocne czuwanie na Jasnej Górze. U  tronu Jasnogórskiej Pani licznie zgromadziły się Siostry z wielu Wspólnot w  Polsce, a także Siostry pracujące na Ukrainie: w Rówenum i w Sławucie wraz z  wiernymi świeckimi. Razem z Siostrami modliła się także młodzież z Nowogardu i  Twardogóry Syc., osoby świeckie związane z Siostrami poprzez miejsca pracy oraz  Przyjaciele Zgromadzenia i rodziny Sióstr. Mszę św. o północy sprawowało dwóch  kapłanów, przewodniczył O. Michał Legan OSPPE, który wygłosił homilię i Ks..  Wiesław Kosiński kapelan Wspólnoty Sióstr domu generalnego. (CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
29-31.03.2019 - Grodzisk Mazowiecki - rekolekcje dla dziewcząt
W dn. 29-31.03.2019r. w Grodzisku Mazowieckim odbyły się wielkopostne rekolekcje ewangelizacyjne dla dziewcząt zatytułowane "Gdzie Jesteś?". Wzięły w nich udział dziewczęta z Raszyna, Warszawy, Grzebowilka, okolic Łukowa, Białej Podlaskiej, Leśnej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego, Żelechowa, Nowogródka Pomorskiego, Tomaszowa Lubelskiego, Tarnowskich Gór i Twardogóry.
Rekolekcje były czasem umocnienia więzi z Jezusem, poszukiwania odpowiedzi na ważne pytania oraz czasem głębokiej zadumy i refleksji.
FOTORELACJA
Rozpoczął się Wielki Post, czas modlitwy, postu i jałmużny, czas aby przygotować się
na Nowe Życie ... Zmartwychwstanie.

Wielki Post 2019 z Siostrą Misjonarką ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej
Rozpoczął się Wielki Post jest to czas szczególnej modlitwy i czynienia dobra.  Warto ten czas wykorzystać i przeżyć dobrze. Jedną z propozycji na Wielki Post może być okazanie solidarności i wsparcie konkretnej osoby, która pomaga naszym siostrom i braciom w dalekim Kamerunie czy Japonii. Zachęcamy gorąco, aby przez cały okres Wielkiego Postu wspierać modlitewnie, a jeśli ktoś zechce to także materialnie wybraną Misjonarkę naszego Zgromadzenia.
konto misyjne  Bank PKO S.A. I O. w Żyrardowie   91 1240 3350 1111 0010 0769 1556
                                                                                                                          Bóg zapłać
Możesz również dołączyć do akcji Misjonarz na Post. Jest to ogólnopolska akcja duchowego wsparcia  misjonarzy w Wielkim Poście przez np. modlitwę, post lub ofiarowanie  cierpienia. Dołącz do akcji na www.misjonarznapost.pl

Zjazd junioratu - Irena/k Zaklikowa - 23-28.02.2019
W Irenie od 23 do 28 lutego 2019 r. odbył się zimowy zjazd Junioratu. Siostra Mistrzyni Zdzisława Swoboda w trosce o rozwój w powołaniu zaplanowała wyjątkowy czas dla 6 Juniorystek: z Grodziska Maz., Przemyśla, Łąki i Lublina. W formacji i drodze ku dojrzałości, która nigdy się nie kończy towarzyszyli nam również zaproszeni Kapłani. (CZYTAJ DALEJ...)

FOTORELACJA

Przemyśl - 16 – 22 lutego 2019 – kolejna seria rekolekcji zakonnych
W dniach od 16 do 22 lutego br. w domu zakonnym w Przemyślu odbyła się  kolejna seria rekolekcji dla Sióstr. W rekolekcjach wzięły udział  Siostry z różnych placówek w Polsce i z za granicy (Szwajcaria i  Ukraina),a przewodniczył im O. dr Mirosław Adaszkiewicz OFM Conv.,  kustosz Sanktuarium z Niepokalanowa. (CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
2 lutego 2019 r. – Dzień Życia Konsekrowanego
2 luty – Święto Ofiarowania Pańskiego  – to szczególny dzień dla osób konsekrowanych, przypomina nam o naszym osobistym spotkaniu z Chrystusem, o naszym powołaniu.
Poprzez śluby zakonne – czystości, ubóstwa i posłuszeństwa pragniemy ofiarować się Bogu do Jego wyłącznej dyspozycji – tak jak stało się to w dniu ofiarowania Pana Jezusa w świątyni.(CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
Grodzisk Maz. 30 stycznia 2019- zmarła s. Bonifacja Miszczuk
Z wiarą i ufnością w Boże Miłosierdzie informujemy, że dnia 30 stycznia 2019 r. Pan odwołał do siebie następną Siostrę naszego Zgromadzenia. Po cierpieniu i krótkiej chorobie, zmarła w Grodzisku Maz. S. Bonifacja Miszczuk. Polecamy naszą zmarłą Siostrę modlitwom wszystkich, prosząc by Miłosierny Pan przebaczył Jej grzechy i otworzył bramy nieba.
FOTORELACJA
Dokumenty Procesu Beatyfikacyjnegi Sługi Bożej M. Antoniny Mirskiej w Rzymie
Po zakończeniu diecezjalnego etapu Procesu Beatyfikacyjnego Sł. Bożej Matki Antoniny Mirskiej w Archidiecezji Przemyskiej zebrana dokumentacja została dostarczona dnia 25 stycznia br. do Kongregacji ds. Świętych w Rzymie.(CZYTAJ DALEJ...)
 
                       Krótki życiorys Sługi Bożej
                    FOTORELACJA

13 stycznia 2019 r. – Jasełka Bożonarodzeniowe w Parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podl.

W Niedzielę Chrztu Pańskiego, nasza wspólnota parafialna miała okazję uczestniczyć w Bożonarodzeniowych jasełkach przygotowanych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. (CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA

Z JASEŁKAMI W HOSPICJUM - Golina - 13 stycznia 2019 r

ak nieść radość cierpiącym i chorym?
Cierpienie jest w świecie po to, ażeby wyzwalało miłość.
                                                                                                                św. Jan Paweł II
    
      Święta Bożego Narodzenia każdemu z nas kojarzą się z rodzinną i nad wyraz ciepłą atmosferą. Zazwyczaj nikt wtedy nie myśli o cierpieniu czy chorobie, a są one przecież wpisane nieodłącznie w ludzkie życie. (CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA

Styczeń 2019 – Rekolekcje Ignacjańskie w Szczawnicy

W dniach 06-14.01.2019 r. w Szczawnicy kolejna grupa Sióstr wzięła udział  w  rekolekcjach ignacjańskich ostatniego tygodnia tzw. Syntezy. Duchowymi przewodnikami tych dni byli Ojcowie Jezuici: O. Artur Wenner i O. Jan Mazur. Głównym tematem Syntezy byłoŁ „Szukać  i znajdywać Pana Boga we wszystkim”.  Konferencje i medytacje opierały się na rozważaniu Słowa Bożego i układały się w tematy m.in.: Czy jest możliwe moje spotkanie z Bogiem? Moje zmysły szukają  Boga;  Doświadczenie Boga w stworzeniu;  Poszukiwanie Boga w modlitwie. Bóg objawiający się w pięknie. (CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA

Zakończenie diecezjalnego etapu Procesu Beatyfikacyjnego Sługi Bożej Matki Antoniny Mirskiej - Przemyśl - 8 stycznia 2019 r.

   Z radością informujemy, że dnia 8 stycznia 2019 r. zakończył się diecezjalny etap Procesu Beatyfikacyjnego Sługi Bożej Matki Antoniny Mirskiej - Założycielki Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej. Teraz dokumenty trafią do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.
Bogu niech  będą dzięki za osobę i dzieło naszej Matki Założycielki.
Wszystko na  większą chwałę Bożą!
FOTORELACJA

 Kolędnicy w Golinie
 „Dobro, które czynimy dla innych, powraca do nas”-przekonały się o tym dzieci ze scholki „Radość”, z parafii pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie wraz z S. Immakulatą.(CZYTAJ DALEJ...)
              FOTORELACJA

27.12.2018 r. - 2.01.2019 r. - Rekolekcje w Grodzisku Maz.
Na przełomie roku w domu generalnym w Grodzisku Maz. odbyła się pierwsza seria rekolekcji zakonnych dla Sióstr. W rekolekcjach wzięły udział Siostry z różnych placówek w Polsce i z za granicy (Szwajcaria), przewodniczył O.Mirosław Adaszkiewicz OFMConv.
FOTORELACJA

Grodzisk Maz. 27 grudnia 2018 r - zmarła Siostra Ryta Nowak
27 XII 2018 r. w wieku 96 lat zmarła s. Ryta Marianna Nowak, najstarsza siostra Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, w którym przeżyła 70 lat. Dziękujemy Bogu za dar Jej osoby. Życie siostry Ryty było świadectwem wierności Bogu, powołaniu, umiłowania Zgromadzenia i ludzi. Siostra Ryta do końca ubogacała nas swą pogodą ducha, optymizmem, nadzieją. Mamy więc nadzieję, że cieszy się radością Nieba.
FOTORELACJA
Przemyśl 24 grudnia 2018 r - zmarła nasza Siostra Leontyna Bacza
Z żalem ale też z nadzieją życia wiecznego informujemy, że w Wigilię Bożego Narodzenia – 24 grudnia 2018 r. w Przemyślu zmarła nasza Siostra Leontyna Bacza.
Polecamy Jej dusze Miłosiernemu Bogu, prosząc wszystkich o modlitwę.
FOTORELACJA
Szopki Bożonarodzeniowe 2018
Trwa okres Bożego Narodzenia. Nasze duchowe drogi prowadzą do Betlejem, gdzie narodził się Jezus nasz Zbawiciel.
Żłóbek Jezusa – w pięknej katedrze, w parafialnym kościele czy w zaciszu zakonnej kaplicy – jest zawsze miejscem przy którym kontemplujemy Miłość BOGA do człowieka. W naszych kaplicach i parafiach gdzie pracujemy, też znajdują się symboliczne Żłóbki Jezusa, może skromne i maleńkie, ale zawsze piękne miłością serc Sióstr, które je przygotowały i tych, którzy przy nich się modlą.
Zapraszamy do obejrzenia ich w galerii.
Wieczerza wigilijna
Modlitwa przed Wieczerzą Wigilijną

Wywiad z Rzecznikiem KEP

Z pozdrowieniami przed Wigilią:   https://youtu.be/wKAavHP12eY
Jubileusz  30 – lat posługi Sióstr w Sion w Szwajcarii
30 lat obecności i posługi Sióstr Opatrzności Bożej w Sion w Szwajcarii, to jubileusz który w niedziele 9 grudnia 2018 r zgromadził nas na uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem Ks. Biskupa Jean- Marie Lovey (CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
Poświęcenie Kaplicy pod wezwaniem św. Józefa w domu Sióstr w Lublinie
U progu adwentowego oczekiwania na przyjście Pana, w patronalne wspomnienie św. Franciszka Ksawerego – misjonarza i ewangelizatora Indii, wspólnota Sióstr w Lublinie przy Parafii Miłosierdzia Bożego przeżywała radość erygowania i poświęcenia Kaplicy pod wezwaniem św. Józefa.(CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
8 grudnia 2018 r. – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – Złoty Jubileusz S. Taidy Banaszek
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP to patronalne święto naszego  Zgromadzenia. W tym dniu S. Taida Banaszek obchodziła złoty Jubileusz Profesji  zakonnej.
W czasie uroczystej Eucharystii koncelebrowanej przez Ks. Kapelana Wiesława  Kosińskiego i Ks. Józefa Targosza SAC – spowiednika Sióstr,  dostojna  Jubilatka odnowiła śluby zakonne. W uroczystości uczestniczyła Wspólnota Sióstr  z Grodziska Maz. wraz z Matką Generalną Antoniną Kasjaniuk oraz  zaproszeni  goście.  Jubileusz to czas łaski i czas wdzięczności i w takim duchu  Siostra Jubilatka przeżyła cały dzień. Życzymy, by Łaska Boża nadal jej  towarzyszyła, by ofiarnie i z wdzięcznością służyła Bogu i ludziom.
FOTORELACJA
24 listopada 2018r. - Poświęcenie Domu Opatrznosci Bożej w Irenie
 
Dnia 24. 11. 2018 r. w Irenie k/Kraśnika został poświęcony Dom Opatrzności Bożej, który jest domem zakonnym dla Sióstr chorych i starszych. Jest to pierwszy taki dom w naszym Zgromadzeniu. Uroczystości przewodniczył Ks. Bp Stefan Regmunt. Liturgię ubogaciła obecność kapłanów związanych z naszym Zgromadzeniem. W tym wielkim wydarzeniu wzięła udział Matka generalna Antonina Kasjaniuk wraz z Siostrami z Zarządu oraz zaproszone Siostry z pobliskich placówek. Była również obecna cała Wspólnota Sióstr z Ireny oraz mieszkanki miejscowego DPS. Piękną oprawę muzyczną przygotował chór „Gloria” z Zaklikowa. Dla naszego Zgromadzenia było to historyczne wydarzenie. Dziękujemy Panu Bogu za to dzieło, a Siostrom, które tam przebywają życzymy opieki Bożej Opatrzności.
FOTORELACJA

23 listopada 2018 r. – 113 rocznica śmierci naszej Matki  Założycielki Sł. Bożej Antoniny Mirskiej
 
W tym roku w Parafii w Golinie w niedzielę poprzedzającą tę datę, tj. 18 listopada, uczniowie z klasy drugiej i trzeciej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego  pod kierunkiem s. Immakulaty Podczasiak podczas Eucharystii o godz. 11:30 przedstawili inscenizację nawiązującą do ofiarnego życia i posługi Sł. Bożej Matki Antoniny Mirskiej. Przedstawienie zakończył taniec do słów piosenki „Jesteśmy piękni” ukazujący piękno osoby Założycielki Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, która niczego nie stawiała ponad miłość Chrystusa. Po każdej Mszy św. siostry rozprowadzały foldery, obrazki i książki poświęcone Matce Antoninie, działalności i misji Zgromadzenia.
 
 W ciągu tygodnia s. Immakulata przeprowadziła katechezy w klasach 0-IV opowiadające o życiu Matki Antoniny Mirskiej, w czasie których dzieci mogły zapoznać się z historią Marcysi, która została siostrą zakonną, słuchając tekstu książki pt „Dziewczynka o złotym sercu”, autorstwa s. Loretty Dmytryszyn. Na zakończenie katechezy wszystkie dzieci otrzymały obrazki i kolorowanki lub rebusy nawiązujące do tematu.  (CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
Grodzisk Maz. - Spotkanie formacyjne dla Sióstr Przełożonych i Sióstr Mistrzyń
 
W dniach od 15 do 18 listopada 2018 r. w domu generalnym w Grodzisku Maz., odbyło spotkanie formacyjne Sióstr Przełożonych i Sióstr Mistrzyń poszczególnych etapów formacji. W spotkaniu uczestniczyły 34 Siostry posługujące we Wspólnotach w Polsce i za granicą (Szwajcaria i Ukraina).(CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
100 - lecie odzyskania Niepodległości w Parafii św. Michała Archanioła i Matki Bożej Królowej w Jastrowiu
W radosne obchody odzyskania przez Polskę niepodległości włączyły się dzieci i młodzież z parafii Matki Bożej Królowej Polski i św. Michała Archanioła w Jastrowiu razem z siostrami katechetkami s. Lucencją  i s. Klaudią. Siostry zakrystianki: S. Scholastyka i S. Laura przygotowały piękne dekoracje.
FOTORELACJA
Przedszkolaki z Przedszkola Aniołów Stróżów w Grodzisku Maz. – dla Niepodległej
8 listopada 2018 r. – dzieci z najstarszej grupy naszego przedszkola pod przewodnictwem S. Kasjany, S. Jakuby i P. Klaudii uczciły 100 lat wolnej Polski poprzez piękny występ, na który składały się wiersze, piosnki i tańce. Zapraszamy do obejrzenia filmu:
100 – lecie odzyskania Niepodległości – Parafia Miłosierdzia Bożego w Lublinie
Włączając się w radosne obchody 100 Rocznicy odzyskania Niepodległości dzieci
i młodzież parafii Miłosierdzia Bożego w Lublinie pod opieką sióstr katechetek przygotowały montaż słowno-muzyczny pt.: „Dziękujemy Tobie Polsko”.
FOTORELACJA
100 – lecie odzyskania  Niepodległości w Parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podl.
W obchody 100-lecie odzyskania Niepodległości włączyli się także uczniowie  ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. kpt. W. Wysockiego z Bielska Podlaskiego, którzy  wraz z S. Wiktorią Byszuk przygotowali i przedstawili w Parafii Miłosierdzia  Bożego spektakl pt. ,,Ojczyzna”.(CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
100 – lecie  odzyskania Niepodległości – Tokio - Nakameguro (Japonia)
W setną rocznicę odzyskania niepodległości w  kościele św. Michała Archanioła w Tokio – Nakameguro została odprawiona  dziękczynna Eucharystia koncelebrowana przez 6 polskich kapłanów posługujących  na misjach w Japonii. (CZYTAJ DALEJ...)

 
100 lecie odzyskania niepodległości – SION – SZWAJCARIA

 
Z radością wspólnota Sióstr z Visp i Sion świętowała z podopiecznymi z naszego zakładu opieki i polonią szwajcarską 100 lecie odzyskania niepodległości. W porannej Mszy Świętej w języku francuskim dziękowaliśmy z mieszkańcami naszego zakładu za odzyskanie wolności naszej Ojczyzny.(CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
11 listopada 2018 r. – 100 lat wolnej Polski
Obchody Święta Niepodległości w Warszawie rozpoczęły się Mszą świętą w intencji Ojczyzny, sprawowaną w Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie o godzinie 9:00. Mszy św. przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce Abp Salwatore Pennacchio, a homilię wygłosił Przewodniczący Episkopatu Polski Abp Stanisław Gądecki, przy współkoncelebrze Ks. Kardynała Kazimierza Nycza i biskupów warszawskich oraz licznie zebranych kapłanów.(CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA


9 listopada 2018 – “Rekord dla Niepodległej”
Przedszkole Aniołów Stróżów w Grodzisku Maz. z radością włączyło się w akcję organizowaną przez MEN “Rekord dla Niepodległej”.(CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA


MINI SZTUKA W  KOŚCIELE
O  Niepodległej u Matki Bożej Szkaplerznej w  Golinie
100 lat - ten  właśnie okrągły przedział czasu upłynął od momentu odzyskania przez Polskę  niepodległości. Dzięki Bogu i bohaterom takim Józef Piłsudski czy Roman Dmowski  123 lata uciemiężenia ze strony Prus, Austrii i Rosji przeszły definitywnie do  historii.(CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
1 listopada  - Wszyscy Święci
Uroczystość Wszystkich Świętych - jak każda uroczystość w Kościele - ma charakter bardzo radosny. Wspominamy bowiem wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. (CZYTAJ DALEJ...)

Uroczystość Wszystkich Świętych to czas szczególnej zadumy i modlitwy przy grobach naszych zmarłych Sióstr, kapłanów, przyjaciół i znajomych.
FOTORELACJA31 października 2018 r - Golina
31 października 2018 r. – “Anielska Radość” w Szkole Podstawowej w Golinie
    W Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie, dn. 31.10.2018 r. już po raz kolejny nauczyciele i dzieci wzięli udział w obchodach  „Anielskiej Radości”(CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
“Noc Świętych” – w Parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie
W parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie wieczorem dn. 31.10.2018 r. miała miejsce VII Noc Świętych zorganizowana przez ks. Artura Kazeckiego i s.Immakulatę Podczasiak, przy udziale wspólnoty młodzieżowej i dzieci.(CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
List pasterski Episkopatu Polski z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Niepodległość została wymodlona, wypracowana i wywalczona przez Polaków, którzy stali się wewnętrznie wolnymi, ugruntowanymi w wierze i odpowiedzialnymi za naród – czytamy w liście pasterskim Episkopatu Polski z okazji jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości. Biskupi podkreślają, że odzyskana 100 lat temu niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze, ale wymaga od każdego pokolenia troski o Ojczyznę. (CZYTAJ DALEJ...)
Synod o młodzieży 2018r.
Homilia Papieża Franciszka na zakończenie Synodu Biskupów o Młodzieży
O znaczeniu wysłuchania drugiej osoby, stawania się bliskim i konieczności świadczenia o radości Jezusa mówił Franciszek w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra w Watykanie kończącej XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat młodzieży. Ojciec Święty podziękował wszystkim uczestnikom prac synodalnych. (CZYTAJ DALEJ...)

List ojców synodalnych do młodzieży
„Kościół i świat pilnie potrzebują waszego entuzjazmu. Stańcie się towarzyszami drogi najbardziej kruchych, ubogich, zranionych przez życie. Jesteście chwilą obecną, bądźcie najjaśniejszą przyszłością” – piszą ojcowie synodalni w liście do młodzieży świata. Został on odczytany podczas Mszy wieńczącej Synod Biskupów poświęcony młodzieży i rozeznawaniu powołania. (CZYTAJ DALEJ...)
Grodzisk Maz. – 12-14.10.2018 r. – spotkanie formacyjne
„Blaski i cienie starszego wieku” - taki temat do przemyśleń przyświecał najstarszym Siostrom uczestniczącym w spotkaniu formacyjnym. Spotkanie to odbyło się w dniach od 12 do 14 października br. w domu generalnym w Grodzisku Maz. Wzięły w nim udział 32 najstarsze Siostry profeski wieczyste, które, jak określił Ojciec prowadzący spotkanie, tworzą fundament Zgromadzenia. Konferencje nawiązujące do tematu spotkania, głosił O. Mirosław Adaszkiewicz OFM Conv. z Niepokalanowa. W całym spotkaniu towarzyszyła Siostrom Matka Generalna Antonina Kasjaniuk, która wygłosiła też do Sióstr konferencję tematyczną. Spotkania, rozmowy indywidualne i dyskusje na interesujące tematy związane z życiem Zgromadzenia i Kościoła – dopełniło całości i sposobiło serca do ofiarnego i odważnego przeżywania kolejnych dni darowanych przez Pana.
Za wszystko niech Bóg będzie uwielbiony! Opatrzności Boża czuwaj nad nami!
FOTORELACJA
KONGRES MŁODYCH KONSEKROWANYCH
Od 13 września br. w Krakowie w Łagiewnikach, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz w Centrum Jana Pawła II trwał Kongres Młodych Konsekrowanych. Było to już trzecie takie spotkania Młodych Konsekrowanych w Polsce. Kongres przebiegał pod hasłem „Wolni w Duchu Świętym” i był miejscem, gdzie osoby oddane Bogu, mogły wzajemnie podzielić się swoim doświadczeniem życia zakonnego, jak również nawiązać nowe relacje między poszczególnymi zgromadzeniami, czy formami życia konsekrowanego. W Kongresie udział wzięły 22 Siostry z naszego Zgromadzenia, a S. Przełożona Wiktoria Byszuk była Przewodniczącą ekipy organizującej Kongres.
Niech to piękne spotkanie w różnorodności charyzmatów i duchowości, będzie czasem który pomoże na nowo młodym Siostrom rozpalić w sobie dary Ducha Świętego i pogłębić wybór swojego powołania.
FOTORELACJA

Druga Jubileuszowa Pielgrzymka śladami Matki Założycielki
7-10 września 2018 r. – Druga Jubileuszowa Pielgrzymka śladami Matki Założycielki
W dniach od 7 do 10 września br. kolejna grupa Sióstr pielgrzymowała na Ukrainę śladami naszej Matki Założycielki. Trasa pielgrzymki podobnie jak w lipcu, przebiegała po śladach gdzie żyły i pracowały nasze Siostry u początków Zgromadzenia, tj: Dubno, Lackie, Lwów i Rodatycze. Odwiedziłyśmy także Równe, gdzie obecnie posługują Siostry. Dziękujemy Matce Generalnej Antoninie Kasjaniuk za zorganizowanie pielgrzymki i wszystkim którzy towarzyszyli nam i wspomagali na trasie pielgrzymowania. W sposób szczególny dziękujemy Ks. Grzegorzowi Drausowi – Proboszczowi z Parafii św. Jana Pawła II we Lwowie za pomoc w organizacji i przebiegu pielgrzymki.
FOTORELACJA
Pierwsza Profesja zakonna 30.07.2018 r
„Oto jestem Panie, bo mnie wezwałeś”
Dnia 30  lipca br. w domu generalnym Zgromadzenia w Grodzisku Maz. miała miejsce Uroczystość pierwszej profesji zakonnej S. Michały Dudek i S. Agaty Kulesz. W obecności Sióstr Wspólnoty domu generalnego, Sióstr Misjonarek z Japonii oraz najbliższej Rodziny, Siostry złożyły Profesję zakonną na rok na ręce Przełożonej Generalnej Matki Antoniny Kasjaniuk. Na znak przynależności do naszej Rodziny zakonnej otrzymała czarny welon, pelerynkę, krzyżyk zakonny oraz Konstytucje i Dyrektorium Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił Ojciec dr Mirosław Adaszkiewicz – OFM Conv. z Niepokalanowa, przy współkoncelebrze Kapelana domu generalnego z Grodziska – Ks. Wiesława Kosińskiego i O. Pawła Krupy OP – spowiednika Sióstr oraz Ks. Kanonika Jarosława Miętusa - proboszcza naszej parafii. Po zakończonej Eucharystii było dalsze świętowanie przy wspólnym stole. Niech Pan utwierdza w wierności nasze Siostry Neoprofeski i hojnie darzy je łaskami.
FOTORELACJA
Lipiec 2018 r. - Rekolekcje oazowe z diecezją łowicką
W dniach 11.07-2.08. 2018 r. dzieci i młodzież z Ruchu Światło-Życie diecezji łowickiej wraz ze swoimi duszpasterzami, odbywały letnie rekolekcje w malowniczej górzystej miejscowości - Ochotnicy Dolnej. Do grupy najstarszej, której głównym odpowiedzialnym był ks. Bogumił Sobolewski, dołączyła s. Immakulata Podczasiak, jako animatorka ośmioosobowej Małej Grupy dziewcząt. Oazowicze ONŻ 2 podczas czternastu rekolekcyjnych dni, rozważali Księgę Wyjścia, przeżywając także poszczególne tajemnice różańca św. Punktem szczytowym była nocna celebracja Paschy, na wzór Izraelitów, których Pan wywiódł z Egiptu, z domu niewoli. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość skosztowania niekwaszonego chleba, połączonego z czytaniem Słowa Bożego oraz przejścia w ciszy ponad godzinnej drogi do źródła wody, gdzie nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
Oprócz modlitewnych punktów codziennego programu nie zabrakło pogodnych i poważnych wieczorów połączonych ze spotkaniami z ciekawymi gośćmi, wesołą zabawą i seansami filmowymi.
FOTORELACJA

Rekolekcje letnie w Grodzisku Maz.
W dniach 22 – 28 lipca br. w domu generalnym w Grodzisku Maz. odbyła się ostatnia już w tym roku seria rekolekcji zakonnych, którym przewodniczył Ks. prof. Roman Mazur SDB z Sosnowca. Rekolekcje te były szczególne przez to, że uczestniczyły w nich najmłodsze Siostry naszego Zgromadzenia, przygotowujące się do złożenia pierwszej Profesji zakonnej oraz Siostry Juniorystki, które podczas Eucharystii kończącej rekolekcje złożyły Profesję zakonną na rok.
Gratulujemy Siostrom odwagi kroczenia za Chrystusem i życzymy by On sam był im nagrodą.
FOTORELACJA

Jubileusze we Wspólnocie w Wodzisławiu Śląskim
22 lipca 2018 r.  swoje Jubileusze obchodziły: s. Faustyna Przybylska (60 lat profesji zakonnej) i s. Aleksandra Piotrowiak (50 lat profesji zakonnej). Uroczysta Eucharystia została odprawiona w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego w Wodzisławiu Śląskim (Jedłownik). (CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
Czas formacji letniej Sióstr Juniorystek
Od 14 do 20 lipca Siostry Juniorystki: S. Jadwiga, S. Lena z Grodziska Mazowieckiego, s. Emma z Przemyśla i s. Irena z Lublina przeżywały letni zjazd formacyjny z Siostrą Mistrzynią Zdzisławą. Ten szczególny czas, rozpoczęła Pielgrzymka do Rostkowa i Przasnysza wszystkich grup formacyjnych.
Druga część naszego spotkania odbyła się w Irenie, prowadziła ją s. Mistrzyni Zdzisława Swoboda, która przez konferencje i wprowadzenie do medytacji, pomogła nam pochylać się nad tajemnicą wierności i przyjaźni z Panem Jezusem, odwołując się m.in. do przykładu św. Jana Chrzciciela.
W czwartek przeżywałyśmy szczególny czas – dzień skupienia, który poprowadził dla nas Ks. Proboszcz z Zaklikowa – Ks. Dr Michał Mierzwa. Były to chwilę przepełnione modlitwą i adoracją, dzięki którym mogłyśmy się duchowo ubogacić, zatrzymać i przyjrzeć swojemu powołaniu.
Podczas pobytu w Irenie Siostry Juniorystki, które na co dzień pracują na różnych placówkach, miały okazję do budowania wspólnoty, rekreacji, a także odpoczynku.
Chwała Panu za ten wyjątkowy i potrzebny czas.
FOTORELACJA
Śladami Św. Stanisława Kostki
W roku poświęconym św. Stanisławowi Kostce – patronowi młodzieży, 14 lipca 2018 r. wszystkie grupy formacyjne: Aspirat, Nowicjat i Juniorat wraz z Siostrami Mistrzyniami: s. Donatą Bielak, s. Jonataną Papińską i s. Zdzisławą Swoboda udały się do Rostkowa i Przasnysza. Były to miejscowości związane z życiem św. Stanisława.
Sanktuarium św. Stanisława w Rostkowie to pierwszy cel pielgrzymki, gdzie prawdopodobnie stał dom rodzinny Kostków. Miejscowy Ks. Proboszcz kan. Adam Chmielewski opowiedział nam krótki życiorys Świętego oraz dzięki Jego otwartości i gościnności miałyśmy możliwość modlitwy w kościele i ucałowania relikwii.
Następnie udałyśmy się do Przasnysza. Tam modliłyśmy się w Kościele Farnym pw. św. Wojciecha, gdzie Święty został ochrzczony i spoczywają doczesne szczątki Jego najbliższej rodziny. W Przasnyszu znajduje się również Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ufundowany przez brata św. Stanisława – Pawła Kostkę. Jeden z Ojców Pasjonistów oprowadził nas po Klasztorze oraz zapoznał z historią tego miejsca. Był to twórczy czas integracji między wspólnotami formacyjnymi, który przeżyłyśmy radośnie, łącząc przyjemne z pożytecznym.
FOTORELACJA


Synod 2018 - "Młodzi ludzie, wiara i rozeznanie powołania"
W październiku 2018 odbędzie się synod biskupów poświęcony młodym, ich wierze oraz rozeznawaniu powołania.  Serdecznie zapraszamy do lektury dokumentu, który jest zbiorczym przedstawieniem wypowiedzi ze spotkania ponad 300 młodych przedstawicieli z całego świata, którzy zgromadzili się w Rzymie w dniach 19-24 marca 2018 roku na inauguracyjnym Spotkaniu Przedsynodalnym Młodych, oraz 15 tysięcy młodych, którzy wypowiadali się w grupach na portalu Facebook.

3-7 lipca 2018 r. – Jubileuszowa Pielgrzymka śladami Matki Założycielki
W dniu 3 lipca 2018 z domu generalnego w Grodzisku Maz. wyruszyła autokarowa pielgrzymka Sióstr na Ukrainę, gdzie są początki naszego Zgromadzenia. Pomysłodawcą i przewodnikiem duchowym pielgrzymki była Matka Generalna Antonina Kasjaniuk. Dzięki pomocy i wielkiemu zaangażowaniu Ks. Proboszcza Grzegorza Drausa ze Lwowa mogłyśmy dotykać śladów miejsc gdzie powstawało nasze Zgromadzenie, gdzie żyły i pracowały Matka Założycielka i pierwsze Siostry Zgromadzenia. (CZYTAJ DALEJ...)
Równe
Dubno
Lackie
Lwów
Rodatycze
Srebrny Jubileusz 2018 - Grodzisk Mazowiecki
1 lipca 2018 r. w domu generalnym w Grodzisku Maz. rocznicę 25- lecia profesji zakonnej przeżywało 9 Sióstr : s. Krystyna Sikora , s. Emanuela Góra,  s. Milena Kowalska, s. Rachela Chilicka, s. Marzena Glusiec, s. Dagmara Szkoda, s. Monika Albiniak,  s. Danuta Ziomek , s. Maristella Zgrzendek. (CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
Złoty Jubileusz s. Elwiry Piekarskiej w Irenie
Dnia 17. 06. 2018 r. swój Złoty Jubileusz – 50 lat życia zakonnego obchodziła w Irenie s. Elwira Piekarska. W czasie Jubileuszowej Eucharystii koncelebrowanej przez Ks. Proboszcza Dra Michała Mierzwę i Ks. Kapelana Mieczysława Jańca, s. Elwira po homilii odnowiła śluby zakonne. W Uroczystości uczestniczyła Matka gen. Antonina Kasjaniuk wraz z Siostrami z Zarządu oraz Siostry przybyłe z pobliskich placówek oraz cała Ireńska Wspólnota. Po Mszy św. odbył się montaż słowno-muzyczny, którego treść była wypełniona słowami wdzięczności za dar i łaskę powołania. Jubileusz to czas łaski i dziękczynienia, które przedłuża się, by nasza Jubilatka przez cały rok mogła korzystać z obfitości duchowych darów, które są do Jubileuszu przypisane.
FOTORELACJA
Przemyśl – 3 czerwca 2018 r. - Jubileusz Siostry Szymony
„Wielbi dusza moja Pana”
W dniu 03.06.2018 r. Wspólnota Sióstr Opatrzności Bożej z Przemyśla przeżywała radosną Uroczystość 50 – lecia ślubów zakonnych Siostry Szymony Telus. Msza Święta jubileuszowa której przewodniczył Ks. Prałat Jan Mazurek wraz z kapłanami:
Ks. Krzysztofem Rzepką i Ks. Proboszczem Henrykiem Dobosz, rozpoczęła się o godz. 12:00.
Po Eucharystii i wspólnym świętowaniu przy stole, wszyscy zaproszeni goście udali się na salę teatralną, na sztukę przygotowaną przez wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii pt.: ”Moja droga do Nieba”.  Rekreacja sprawiła wiele radości i dała wiele cennych wskazówek jak należy odnaleźć swoją drogę do szczęścia.
Czcigodnej Siostrze Jubilatce życzymy, by Pan w Swej Opatrzności obficie
Jej błogosławił i umacniał w dalszym kroczeniu za Jezusem. Szczęść Boże.  
FOTORELACJA
2 czerwca 2018 – XXII spotkanie młodych w Lednicy.
W sobotę 2 czerwca br. pod Bramę Rybę znowu zjechały tysiące osób z całego kraju i zza granicy. Wśród uczestników było kilka Sióstr naszego Zgromadzenia wraz z młodzieżą z miejsc w których pracują.Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem “JESTEM”. Jestem Chryste, bo Ty tego chciałeś. JESTEM – kocham i chcę nadal ofiarowywać swoje życie dla Ciebie w służbie drugiemu człowiekowi.
FOTORELACJA

27 czerwca 2018 r. – Niedziela Trójcy Św. – Patronalne Święto naszego Zgromadzenia
"O jutrze masz wiedzieć jedynie to, że Opatrzność Boża wstanie dla ciebie wcześniej niż słońce"
O. Lacordaire
O Bożej Opatrzności można by mówić i pisać wiele. Czym więc jest owa Opatrzność? To nic innego jak wielka troska Boga - zrządzenie, przez które Bóg prowadzi swoje stworzenia do doskonałości. Boża Opatrzność jest wielką tajemnicą, jest przymiotem Boga Ojca, który roztacza opiekę nad wszystkim co stworzył, a szczególnie nad człowiekiem, by doprowadzić go do pełnej doskonałości i ostatecznego celu jak mówi A. Zuberbier.(CZYTAJ DALEJ...)


3/4 maja 2018 r. - Nocne czuwanie Sióstr w Tokyo
W łączności z Siostrami zgromadzonymi na nocnym czuwaniu Zgromadzenia u św. Józefa w Kaliszu, Siostry Misjonarki z Japonii modliły się na całonocnej Adoracji w kościele św. Anzelma w Tokyo. (CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
3/4 maja 2018 r. - Nocne czuwanie Zgromadzenia u św. Józefa w Kaliszu
W jubileuszowym Roku 160 – lecia istnienia Zgromadzenia, zachęcone przez Matkę Generalną Antoninę Kasjaniuk  podjęłyśmy nocne czuwanie modlitewne u św. Józefa w Kaliszu z 3/4 maja br.
Modlitwę rozpoczęłyśmy już od godz. 17.00, razem z pielgrzymami którzy w każdy pierwszy czwartek miesiąca przybywają do Kalisza by modlić się w intencji rodzin i o poszanowanie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. (CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJAARCHIWUM


Dziś imieniny obchodzą Siostry: s.Elizeusza
Wróć do spisu treści