Aktualności - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

Aktualności




Świętowanie złotego i srebrnego jubileuszu życia zakonnego
Każdej z Sióstr życzę (…) ożywienia tych pragnień, które towarzyszyły Siostrom podczas składania pierwszych ślubów. (…) Życzę (…) również uważności za Bożą obecność w codzienności, w której dzieje się najwięcej cudów, w której Chrystus daje wiele dowodów, że żyje, kocha, błogosławi, prowadzi, podnosi i nie przestaje ufać” – powiedziała s. Halina Modelska, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, do Sióstr, które 7 lipca 2024 r. świętowały 25. i 50. rocznicę złożenia pierwszych ślubów.
O godz. 11.00 w domu generalnym w Grodzisku Maz. sprawowana była Msza św. w intencji Jubilatek. Przewodniczył jej bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé Abong – Mbang w Kamerunie, w której posługują Siostry naszego Zgromadzenia. Eucharystię koncelebrowali: o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap., który dzień wcześniej poprowadził dzień skupienia dla Jubilatek, oraz o. Piotr Kwiecień CM.
FOTORELACJA
Szkolenia dotyczące standardów ochrony małoletnich
S. Donata Bielak, delegatka ds. ochrony i młodzieży w Zgromadzeniu Sióstr Opatrzności Bożej, w czerwcu i lipcu prowadzi w ośrodkach prowadzonych przez nasze Zgromadzenia szkolenia dotyczące standardów ochrony dzieci oraz bezbronnych osób dorosłych. W szkoleniach uczestniczą Siostry oraz współpracujący z Siostrami pracownicy świeccy.
 
1 lipca 2024 r. odbyło się szkolenie dla personelu Przedszkola Niepublicznego Sióstr Opatrzności Bożej im. Aniołów Stróżów w Grodzisku Mazowieckim.
FOTORELACJA
Przedwakacyjna sesja Kursu Formacji Juniorackiej
W dniach od 23 do 27 maja br. Siostry juniorystki uczestniczyły w ostatniej w tym roku formacyjnym sesji Kursu Formacji Juniorackiej w Trzebini. 23 maja odbyła się wycieczka w Beskid Śląski: przejście piesze trasą Przełęcz Salmopolska – Malinów – Malinowska Skała – Dolina Zimnika – Ostre. Kolejne dni wypełniły modlitwa, warsztaty i wykłady dotyczące ślubu posłuszeństwa. Wygłosiły je: mgr Agata Rusak – Posłuszeństwo a wolność. Wychowanie do decyzji i odpowiedzialności za własne wybory, oraz s. Růžena Sekulova – Poszukiwanie woli Bożej – posłuszeństwo i dialog, odpowiedzialność i zaufanie (VC 21-22.91-92).
FOTORELACJA

Konferencja przeciw handlowi ludźmi
 
Nikt nie jest na sprzedaż. Siostry zakonne na straży wolności i godności – pod takim hasłem w dniach 9–10 maja br. odbyła się na UKSW w Warszawie Międzynarodowa Konferencja Misjologiczna, podczas której prelegentkami były m.in. siostry naszego Zgromadzenia: s. Leonarda, s. Pia, a także Siostry ze wspólnoty w Tokio: s. Jordana, s. Emanuela i s. Samaria.
 
Organizatorami wydarzenia były: Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, Open Doors w służbie prześladowanym, St. Augustine University of Tanzania, Sieć Bakhita, Wydział Teologiczny UKSW.
 
Uczestnicy konferencji dzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie przeciwdziałania handlowi ludźmi i pomocy osobom skrzywdzonym tym procederem.
 
Młodzież, która towarzyszyła s. Leonardzie i s. Pii, przedstawiła pantomimę ukazującą dramat handlu ludźmi oraz przygotowała nabożeństwo w intencji ofiar oraz o nawrócenie tych, którzy uwikłani są w działalność przestępczą.
FOTORELACJA
Nocne czuwanie na Jasnej Górze
W nocy z 1 na 2 maja br. Siostry z wielu wspólnot oraz osoby zaprzyjaźnione
ze Zgromadzeniem zgromadziły się na nocnym czuwaniu przy Jasnogórskiej Pani. Centralnym
punktem modlitewnego spotkania była Eucharystia sprawowana o północy przez o. Łukasza
Kielaka OSPPE, podczas której Matka Halina Modelska, przełożona generalna, ponowiła akt
oddania Matce Bożej Zgromadzenia, każdej Siostry i wszystkich powierzonych naszej trosce.
Matka Generalna w imieniu swoim i Sióstr mówiła: „Pragniemy patrzeć na Ciebie, iść z Tobą
i wraz z Tobą stale wpatrywać się w Jezusa, aby odkrywać i pełnić Jego wolę. Pragniemy, by
On był pierwszy w naszym życiu. Chcemy Jego wybierać, Jego szukać, Jemu służyć – tak, jak
Ty”.
FOTORELACJA

Przyjęcie do postulatu
 
Cztery aspirantki: trzy w Kamerunie i jedna w Polsce, rozpoczęły 8 kwietnia, w Uroczystość Zwiastowania NMP, kolejny etap formacji w Zgromadzeniu Sióstr Opatrzności. Jest nim postulat. Na znak oddania Maryi swojej drogi życia i duchowego rozwoju dziewczęta otrzymały medalik z Niepokalaną.
FOTORELACJA
Triduum Paschalne w grodziskiej wspólnocie
Triduum Paschalne to najważniejszy okres w kalendarzu liturgicznym, którego centrum stanowi celebracja Misterium Paschalnego: męki, śmierci oraz zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Ma ona wyjątkowo uroczysty charakter. Obchodom Triduum Paschalnego w kaplicy zakonnej w Grodzisku Maz. przewodniczył ks. kapelan Wiesław Kosiński.
FOTORELACJA
Srebrne jubilatki na sesji o rozeznawaniu
„Przypowieści o rozeznawaniu duchowym” – tak brzmiał temat sesji, w której uczestniczyły siostry przeżywające w bieżącym roku srebrny jubileusz profesji zakonnej.
 
Spotkanie zorganizowali oo. Jezuici w Centrum Duchowości w Częstochowie w dn. 22-24 marca 2024 r., a prowadził je o. Dariusz Piórkowski SJ. W swoich konferencjach i homiliach ojciec podkreślał, że rozeznawanie nie jest techniką mającą swoje sprawdzone i utarte metody. Rozeznawanie jest postawą, cnotą, której możemy się uczyć, a jej podstawą jest duchowość rozumiana jako życie w Duchu Świętym. Dzięki otrzymanym darom naturalnym: cnocie roztropności, wierności w modlitwie i słuchaniu Słowa Bożego i Bożemu oświeceniu, każdy człowiek jest zaproszony przez Boga do oczyszczania swych myśli, pragnień, umysłu, by mógł pełniej odczytać i podjąć Jego wolę. Sztuki rozeznawania i dokonywania właściwych wyborów nieustannie uczy Jezus swoich słuchaczy w przypowieściach. Dlatego w programie tych dni ważne miejsce zajmowała adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa osobista.
 
           Wdzięczne za możliwość uczestniczenia w sesji ufamy, że ten czas formacji duchowej, przeżyty w bliskim sąsiedztwie Matki Bożej Jasnogórskiej, przyniesie błogosławione owoce w naszym życiu.
 
                     Siostry Jubilatki
FOTORELACJA
Obchody Niedzieli Palmowej
Liturgia Niedzieli Palmowej przypomina i uobecnia wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. W specjalnym obrzędzie odtwarzamy to, co czynili i mówili uczniowie Jezusa – bliżsi i dalsi – na owej drodze, którą Chrystus zmierzał do Jerozolimy. Podobnie jak owi uczniowie trzymamy w rękach gałęzie palmowe i wyśpiewujemy słowa uwielbienia, które oni wówczas śpiewali.
 
W taki właśnie sposób Niedzielę Palmową przeżywała wspólnota Sióstr w Grodzisku Maz. oraz wszyscy, którzy wraz z siostrami uczestniczyli w liturgii. 24 marca 2024 r. godz. 8.00 ks. Wiesław Kosiński, kapelan grodziskiej wspólnoty, pobłogosławił palmy wszystkich zgromadzonych przed figurą Pana Jezusa. Następnie odbyła się procesja, a po niej Msza św. w zakonnej kaplicy.
FOTORELACJA
Wizyta bpa Piotra Jareckiego w domu generalnym
W czwartą niedzielę Wielkiego Postu wspólnotę domu generalnego odwiedził bp dr Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, który wizytował Parafię pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grodzisku Maz. Ks. Biskupowi towarzyszył proboszcz – ks. prałat dr Jarosław Miętus.
 
Biskup spotkał się z Siostrami w kaplicy zakonnej. Podziękował za świadectwo wiary i apostolstwo podejmowane w przedszkolu i parafii. Życzył, by Zarząd Zgromadzenia nie bał się podejmować odważnych decyzji dla dobra Sióstr i misji powierzonej Zgromadzeniu przez Boga. Prosił również o modlitwę o zgodny z wolą Bożą wybór przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i metropolity warszawskiego. Wspólnie z Siostrami odmówił dziesiątkę różańca, a następnie udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.
FOTORELACJA
Zjazd formacyjny
Profeski wieczyste, które złożyły śluby wieczyste od 27 do 20 lat temu, w dniach 14 – 17 marca br. uczestniczyły w spotkaniu formacyjnym, które odbyło się w domu generalnym w Grodzisku Maz. Prowadził je ks. dr Tomasz Cabaj z diecezji siedleckiej, który w swoich konferencjach i homiliach zwracał uwagę m.in. na wdzięczność jako znak prawdziwej relacji z Bogiem i owoc autentycznej modlitwy, wartość i konieczność budowania dojrzałych relacji, potrzebę konfrontowania swojego myślenia z myślami Bożymi oraz ascezy w korzystaniu z nowinek technologicznych.
FOTORELACJA
Spotkanie s. Donaty z młodzieżą uczestniczącą w rekolekcjach szkolnych w Czudcu
 
Na zaproszenie ks. Sebastiana Drzała, katechety w Zespole Szkół w Czudcu, w środę 13 marca br., s. Donata Bielak spotkała się z uczniami uczestniczącymi w wielkopostnych rekolekcjach szkolnych. Siostra opowiedziała młodzieży o różnych typach powołania, w tym o powołaniu do życia konsekrowanego, które realizuje, a także o jej powołaniu zawodowym, którym jest praca pedagogiczna. S. Donata odpowiedziała na pytania nastolatków, a także – jako dyrektor placówek opiekuńczo–wychowawczych w Łące – podziękowała im za zbiórki organizowane na rzecz swoich wychowanków.
FOTORELACJA
Obchody Dnia Życia Konsekrowanego
Za sprawą dzieci z grupy Biedronek z Przedszkola Niepublicznego Sióstr Opatrzności Bożej im. Aniołów Stróżów w Grodzisku Maz. świętowanie Dnia Życia Konsekrowanego w grodziskiej wspólnocie Sióstr rozpoczęło się już 1 lutego br. Tego dnia o godz. 10.00 dzieci zaprosiły Siostry na koncert, podczas którego zaśpiewały i wręczyły Siostrom okolicznościowe laurki.
 
2 lutego o godz. 6.25 ks. Wiesław Kosiński, kapelan wspólnoty, odprawił Mszę św. w intencji Sióstr. W czasie Eucharystii Siostry ze świecami w dłoniach ponowiły swoje śluby zakonne.
 
Kilka Sióstr, w tym najmłodsze: aspirantka Magdalena, postulantka Agata, oraz juniorystki: s. Róża i s. Michała, wzięły udział w uroczystościach, które odbyły się w Warszawie. O godz. 15.00 odmówiły Koronkę do Bożego Miłosierdzia w kościele sióstr wizytek na Krakowskim Przedmieściu. Po jej zakończeniu przeszły w procesji do Archikatedry Warszawskiej, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.
FOTORELACJA
Z wizytą u misjonarek w Kamerunie
Siostry posługujące w Kamerunie w dniach od 21 stycznia do 1 lutego br. cieszyły się obecnością przełożonej generalnej m. Haliny Modelskiej i ks. dr. Mariusza Jagielskiego, rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zielonogórsko–Gorzowskiej, którzy przyjechali do Kamerunu głownie po to, aby spotkać się i porozmawiać z aspirantkami, postulantkami, nowicjuszkami, juniorystkami oraz Siostrami, które od lat pracują na misjach.
 
Ks. Mariusz, który w Kamerunie przebywał po raz pierwszy, wygłosił kilka konferencji dla Sióstr, spotkał się z kapłanami misjonarzami i miejscową ludnością, odwiedził Sanktuarium w Atoku, dzięki czemu mógł zobaczyć z bliska, czym żyje Kościół w Kamerunie.
 
Ksiądz wręczył Siostrom wizerunek Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, która jest główną patronką jego rodzimej diecezji. Wraz z Matką Generalną uczestniczył również w poświęceniu kaplicy zakonnej w domu Zgromadzenia w Jaunde, którego dokonał 31 stycznia br. ks. Blaise Pascal Fanga SAC, wikariusz generalny Archidiecezji Jaunde.
FOTORELACJA
Druga seria rekolekcji zakonnych w Grodzisku Maz.
„Bóg jest dobry. Nieustannie dobry” – tę prawdę głosili sobie nawzajem: Siostry uczestniczące w rekolekcjach i o. dr Piotr Paradowski, który im przewodniczył. Odbyły się one w dniach 22–28.01.2024 r. w domu generalnym Zgromadzenia w Grodzisku Maz.
 
W świetle prawdy o Bożej dobroci Siostry zostały zaproszone do rozważenia: na czym polega istota życia konsekrowanego, potrzeby stałego nawracania się, które polega najpierw na zmianie myślenia, znaczenia Słowa Bożego, historii sakramentu pokuty i pojednania, czym jest dawanie świadectwa przynależności do Chrystusa i świętość, roli wspólnoty, prawdy o duszach czyścowych.
FOTORELACJA
Rekolekcje zakonne na przełomie roku
Dzień po Świętach Narodzenia Pańskiego w domu generalnym Grodzisku Maz. rozpoczęły się rekolekcje zakonne. Trwały do 2 stycznia 2024 r. Brały w nich udział 42 Siostry: 16 z grodziskiej wspólnoty i 26 z innych polskich placówek.
 
Towarzyszył Siostrom w tych dniach i głosił konferencje o. Tomasz Czajka OFMConv. z Kalwarii Pacławskiej. Rekolekcjonista zwrócił uwagę na to m.in., jak istotna w życiu jest wiara, w czym się przejawia, w jaki sposób kształtuje myślenie i postępowanie, do czego mobilizuje. Przypomniał o roli Ducha Świętego w stawaniu się człowiekiem prawdziwie Bożym i o tym, że jesteśmy stworzeni do tego, by na rzeczywistość, w której żyjemy, patrzeć oczami nieba, które także dzięki nam może zstępować na ziemię.
FOTORELACJA
Pogrzeb śp. s. Konrady
11 grudnia 2023 r. w Zaklikowie odbył się pogrzeb s. Konrady Zawadzkiej. Uczestniczyły w nim Siostry z kilku wspólnot wraz z przełożoną generalną Matką Haliną Modelską. Wzięła w nim udział również rodzina zmarłej.
 
O godz. 13.00 odmówiono różaniec w intencji śp. s. Konrady. Tuż po nim rozpoczęła się Msza św. w jej intencji. Przewodniczył jej proboszcz parafii – ks. kan. dr Michał Mierzwa. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali: ks. kan. Henryk Krzyżanowski, ks. Marian Kowalczyk SCJ, kapelan Sióstr Józefitek na Radnej Górze, a także ks. Jacek Grdeń, kapelan wspólnot w Irenie. Homilię wygłosił ks. Marian Kowalczyk SCJ. Po Eucharystii ciało zmarłej s. Konrady spoczęło na miejscowym cmentarzu.
 
Siostra Konrada zmarła w wieku 97 lat. Była najstarszą Siostrą w Zgromadzeniu, przeżyła w nim ponad 76 lat. Pracowała w domu dziecka, później w pralni w zakładzie wychowawczo-poprawczym, następnie w zakrystii i kuchni. Kilkakrotnie pełniła urząd przełożonej.
 
W rodzinnej parafii s. Konrady posługiwały elżbietanki, ale ona w duchu dziękczynienia za to, że podczas wojny, nikt z rodziny nie zginął, postanowiła wstąpić do Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, o którego istnieniu dowiedziała się z lektury „Rycerza Niepokalanej”.
 
Swoje życie związała mocno z Niepokalaną. W Jej uroczystość otrzymała habit zakonny, złożyła pierwsze śluby i wieczyste. W wigilię tej uroczystości odeszła z tego świata.
FOTORELACJA
S. Agata złożyła śluby wieczyste
„(…) składam śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa na zawsze” – tymi słowami 8 grudnia 2023 r. s. Agata Kulesz oddała swoje życie Panu Bogu i została włączone na stałe do rodziny zakonnej Sióstr Opatrzności Bożej. Uroczystość złożenia profesji wieczystej odbyła się w domu generalnym Zgromadzania w Grodzisku Maz. O godz. 11.00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył bp Tadeusz Lityński, Ordynariusz Diecezji Zielonogórsko–Gorzowskiej, na której terenie posługuje s. Agata. Wraz z nim Mszę św. koncelebrowali: ks. Norbert Lasota, sekretarz biskupa, oraz ks. Wiesław Kosiński, kapelan grodziskiej wspólnoty.
 
Ksiądz Biskup w homilii, odnosząc się do odczytanego fragmentu Ewangelii, podkreślił, że Pan Bóg pragnie nawiązać dialog z każdym z nas, by także w moim życiu dokonać wielkich rzeczy, takich, które po ludzku wydają się niemożliwe. Gratulował s. Agacie jej „fiat” na Boże zaproszenie i życzył stałej otwartości na działanie Boga w jej sercu. Przypomniał, że najistotniejszą posługą, jaką ma podejmować, jest pielęgnowanie dialogu z Bogiem. Każda inna posługa ma rodzić się z owego spotkania z Bogiem.
 
W uroczystości ślubów wieczystych uczestniczyła rodzina s. Agaty: rodzice, rodzeństwo wraz z małżonkami i dziećmi, Siostry z placówek, w których Siostra posługiwała, a także panie, z którymi współpracowała w Zgromadzeniu i przed wstąpieniem.
FOTORELACJA
Kolejne nowicjuszki w Kamerunie
Wspólnota nowicjatu w Ayos w Kamerunie powiększyła się o trzy Siostry. 8 grudnia o godz. 10.00 w kaplicy zakonnej odbył się obrzęd obłóczyn. Postulantki otrzymały habit zakonny, Pismo Święte i nowe imię: Nadage Anga – s. Sebastiana, Jeannine Nzenga Shay – s. Faustyna, Carine Chah Kanyi – s. Aleksja.
 
Następnie o. Wojciech Jeziorski OSPPE, Proboszcz pw. św. Marcina w Ayos, przewodniczył Mszy św. w intencji nowych Sióstr. Wraz nim Eucharystię sprawował ks. Michał Chutkowski- proboszcz Parafii pw. Najświętszego Sakramentu w Essiengbot.
 
Po modlitwie s. Sebastiana, s. Faustyna i s. Aleksja ze śpiewem na ustach, w radosnym, tanecznym pochodzie przeszły do nowicjatu, gdzie będą odbywać dalszą formację. W tym pięknym wydarzeniu uczestniczyły Siostry z każdej wspólnoty misyjnej wraz z wszystkimi grupami formacyjnymi.
FOTORELACJA
Ostatnie pożegnanie śp. s. Gertrudy
Ziemskie życie s. Gertrudy Gawryś zakończyło się 17 listopada 2023 r. Cztery dni później odbył się jej pogrzeb. Uczestniczyły w nim Siostry ze wspólnot w Irenie, Grodzisku Maz., Janowa Lubelskiego, Kutna, Łąki, Przemyśla, Wodzisławia Śląskiego, Zbrosławic i Żelechowa, a także przełożona generalna Matka Halina Modelska. Wzięła w nim udział również rodzina zmarłej Siostry, w tym jej rodzeństwo: brat i siostra.
 
O godz. 13.00 w kościele parafialnym w Zaklikowie odmówiono różaniec w intencji śp. s. Gertrudy, a o godz. 13.30 rozpoczęła się Msza św. w jej intencji. Przewodniczył jej proboszcz parafii – ks. kan. dr Michał Mierzwa. Wraz z nim Najświętszą Ofiarę składali ks. Marian Kowalczyk SCJ, kapelan Sióstr Józefitek na Radnej Górze, a także ks. Jacek Grdeń, kapelan wspólnot w Irenie, który wygłosił homilię. Po Eucharystii ciało zmarłej s. Gertrudy spoczęło na miejscowym cmentarzu.
 
Siostra Gertruda miała 88 lat, z czego 73 spędziła w Zgromadzeniu Sióstr Opatrzności Bożej. Pracowała w kuchni, następnie jako katechetka, intendentka w przedszkolu, wychowawczyni w zakładzie poprawczym, referentka administracyjno-gospodarcza. Zostanie zapamiętana jako pokorna, sumienna, odpowiedzialna, rozmodlona Siostra.
FOTORELACJA
Jesienny „Grodzisk dla Jezusa”
W sobotę 18 listopada 2023 r. aspirantka Magdalena, postulantka Agata i s. Helena uczestniczyły w modlitewnym spotkaniu „Grodzisk dla Jezusa”. „Był to piękny czas spędzony na modlitwie uwielbienia” – relacjonują uczestniczki. Modlitwę tę poprzedziła konferencja o. Lecha Dorobczyńskiego OFM, w której mówił o obecności Boga w naszym życiu również wtedy, kiedy nie odczuwamy Jego obecności. Bóg jest W NAS nawet, a zwłaszcza wtedy, gdy zły duch próbuje nas osaczyć.
 
O godz. 17.00 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył o. Lech. Po niej Marcin Zieliński i o. Marcin Borządek CCN wygłosili drugą konferencję, która dotyczyła wiary i nadziei i stanowiła wstęp do modlitwy o uzdrowienie.
FOTORELACJA
Wystąpienia s. Moniki i s. Wenancji na Konferencji Kresowej
„Między Kresami Wschodnimi a Śląskiem. Biografie niebanalne” – taki tytuł nosiła IX Konferencja Kresowa zorganizowana w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu w dniu 17 listopada br. Wśród kilkunastu prelegentów były również s. Monika Albiniak i s. Wenancja Jednac.
FOTORELACJA

Dziękczynienie za wolność i niepodległość
 
Święto Niepodległości 11 listopada przeżywałyśmy w duchu wdzięczności Panu Bogu za wolną Ojczyznę, pamiętając w modlitwie również o tych, którzy zginęli w walce o nią. O godz. 11.00 w kaplicy domu generalnego o. dr Sebastian Wiśniewski przewodniczył Eucharystii za Ojczyznę.
 
Kilka Sióstr uczestniczyło we Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
 
Wieczorem Siostry juniorski: s. Michała, s. Agata i s. Róża wraz z s. mistrzynią Pawłą i s. Heleną pojechały na koncert pt. „Wolność jest w nas”. On również odbył się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Podczas koncertu występowali: Mała Armia Janosika, Katarzyna Oleś-Blacha, Tomasz Kuka oraz Viktor Yankovski. Obecność ukraińskich artystów był znakiem łączności z walczącą Ukrainą. Zwieńczeniem tego wydarzenia było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Chórem Politechniki Warszawskiej. Nie zabrakło takich utworów, jak: „Rota”, „My pierwsza Brygada”, „Rozkwitły pąki białych róż”, do których akompaniowała Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej.
FOTORELACJA
Poświęcenie sierocińca w Ayos
Sierociniec w Ayos został poświęcony przez bpa Josepha Marii Ndi Okalla, ordynariusza diecezji Mbalmayo, w niedzielę 12 listopada 2023 r. Ksiądz Biskup przewodniczył Mszy św. odpustowej, zawierzając Panu Bogu również sierociniec oraz dzieci, które znajdują w nim dom i opiekę, oraz Siostry, które im posługują. Podczas Eucharystii Siostra Dyrektor Amadeusza Sowińska otrzymała specjalne błogosławieństwo na zadania, które zostały jej powierzone. Wcześniej Ksiądz Biskup spotkał się z dziećmi, które przywitały go śpiewem i tańcem. Cała uroczystość przebiegała w radosnej atmosferze dziękczynienia Bogu za Jego troskę i dobroć, którą za pośrednictwem misjonarzy i ludzi Jemu oddanych, obdarza dzieci pozbawione opieki rodziców.
FOTORELACJA
[image:image-29]
Zjazd przełożonych, dyrektorek i mistrzyń
Hasło tegorocznego spotkania przełożonych, dyrektorek i mistrzyń, które odbyło się w dniach 9–12 listopada w domu generalnym w Grodzisku Maz., brzmiało: Od nieuporządkowania do uczciwości. O życiu i miłości w czystości. Konferencje i homilie na ten temat wygłosił o. dr Sebastian Wiśniewski OMI. Siostry wysłuchały ponadto wystąpienia prawnika o zmieniających się przepisach prawa dotyczących ochrony dzieci, młodzieży i dorosłych bezradnych (tzw. „ustawy Kamilka”), a także s. Donaty Bielak, która wyjaśniła, które z tych przepisów i w jakim stopniu będą obowiązywać nasze Zgromadzenie. Z kolei s. Wenancja Jednac omówiła wytyczne dotyczące prowadzenia kroniki zakonnej. W programie spotkania znalazło się również spotkanie Sióstr z Matką Generalną Haliną Modelską.
FOTORELACJA
Spotkanie Ruchu Czystych Serca w Niepokalanowie
Podsumowanie tegorocznej modlitwy członków Ruchu Czystych Serc o łaskę czystości dla młodzieży i małżeństw odbyło się w Niepokalanowie 28 października. Wzięły w nim udział: s. Agata, s. Róża oraz aspirantka Magda. Program Dnia Skupienia obejmował konferencje wygłoszone przez ks. Jerzego Molewskiego TChr – opiekuna Ruchu Czystych Serc, Joannę i Michała Andrzejczyk – „Małżeństwo NIEidealne”, oraz Pana Michała Wróblewskiego – prezesa fundacji TOTA TUA, Eucharystię sprawowaną w Bazylice, adorację Najświętszego Sakramentu.(CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
Zjazd formacyjny najmłodszych profesek wieczystych
 
Ponad trzydzieści najmłodszych sióstr po ślubach wieczystych spotkało się w dniach 21–24 września br. w domu generalnym Zgromadzenia w Grodzisku Maz. na spotkaniu formacyjnym, któremu przewodniczył ks. dr Tomasz Cabaj z Parafii pw. Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej. W homiliach i konferencjach ks. Tomasz przypominał, że powołanie zakonne to dar od Boga, za który każda siostra jest odpowiedzialna. Zachęcał do trwania w ciszy przy krzyżu Chrystusa, do wdzięczności, mądrej ascezy, a więc np. do rozumnego korzystania z Internetu i mediów społecznościowych, do docenienia wspólnoty i angażowania się w jej tworzenie.
 
Siostry miały okazję do bycia razem przed Panem i spotkania się ze sobą. Refleksjami dotyczącymi istoty życia zakonnego i więzi z Bogiem podzieliła się z nimi również przełożona generalna – s. Halina Modelska, a także mistrzyni formacji permanentnej – s. Estera Jastrzębska.
FOTORELACJA

S. Wenancja na 51. Ogólnopolskiej Konferencji Historyków Zakonnych
 
„Zgromadziła nas w jedno miłość Chrystusa” pod takim hasłem w dniach 8-9 września br. przebiegała 51. Ogólnopolska Konferencja Historyków Zakonnych. Tegorocznym miejscem spotkania było Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach. W obradach uczestniczyło ponad 40 sióstr z różnych zgromadzeń zakonnych, a także profesorowie, wykładowcy i historycy z kilku polskich uczelni oraz instytucji naukowych. W spotkaniu tym udział wzięła także s. Wenancja Jednac.
 
Wydarzenie rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem metropolity katowickiego abpa Adriana Galbasa, który w homilii wymienił i omówił trzy cechy niezbędne w pracy badawczej historyka. Są nimi: prawda, wolność, kompetencje. Wskazał, iż historyk rozwijający te przymioty będzie mógł uniknąć manipulowania historią. Odwołując się do papieża Benedykta XVI, abp Galbas przypomniał, że błędne podejście do historii wynika z niedojrzałego jej traktowania – z jednej strony z jej banalizowania, z drugiej z ubóstwiania.
 
Pierwszy dzień zjazdu wypełniły wystąpienia prelegentów i spotkania w grupach seminaryjnych.
 
Drugi dzień miał charakter plenerowy. Uczestnicy konferencji zwiedzili nowoczesne Muzeum Śląskie, a w nim ekspozycję stałą zatytułowaną: Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów oraz Galerię sztuki sakralnej.
 
51. Ogólnopolska Konferencja Historyków Zakonnych przeszła do historii, ale pozostawiła w uczestnikach ślad ubogacającego spotkania.
FOTORELACJA
Przyjęcie do Zgromadzenia dziewcząt z Kamerunu
Pierwszy etap formacji, tzn. aspirat, rozpoczęły w Ayos w Kamerunie cztery dziewczęta: Tsi Wendi Sih, Akumbom Glory, Gwain Onela Bi, Njah Victorine Ndumi. Stawiać pierwsze kroki w życiu zakonnym, poznawać charyzmat i duchowość i historię Zgromadzenia oraz włączać się w codzienne prace będzie im pomagać Siostra Mistrzyni Celestyna Pudło, a także postulantki i nowicjuszki przebywające w domu formacyjnym.
FOTORELACJA
Spotkanie formacyjne junioratu
„Młode wino, nowe bukłaki” – pod takim hasłem przebiegało letnie spotkanie junioratu. Siostry Juniorystki przyjechały do domu generalnego 22 lipca. W niedzielę 23 lipca udały się do Warszawy, gdzie m.in. uczestniczyły we Mszy św. w kościele dominikanów na Służewie.
 
Kolejne dni Siostry spędziły na modlitwie, rozważaniu Słowa Bożego oraz treści konferencji s. Pawły Wojtaszek, mistrzyni junioratu, a następnie ks. kan. dr. Mariusza Jagielskiego, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wlkp.
 
28 lipca podczas Mszy św. o godz. 7.00 Siostry złożyły śluby czasowe na ręce przełożonej generalnej Matki Haliny Modelskiej.
FOTORELACJA
Złoty i srebrny jubileusz ślubów zakonnych
Siostry, które w tym roku przeżywają złoty i srebrny jubileusz złożenia pierwszych ślubów zakonnych, obchodziły go wspólnie 2 lipca br. w domu generalnym naszego Zgromadzenia w Grodzisku Maz. O godz. 1100 o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap., który dzień wcześniej poprowadził dzień skupienia, przewodniczył Mszy św. sprawowanej w intencji Jubilatek.
 
„Z wielką wdzięcznością w sercu stajemy przed Bogiem Ojcem, który chciał i poświęcił nas dla siebie, i który obdarzył nas łaską wiary i sprawia, że ta wiara rośnie. Stajemy – wciąż na nowo zdumiewając się Jego miłością i odkrywając całe mnóstwo powodów do wdzięczności. Za nami droga, długa – a patrząc na nasze Siostry, Złote Jubilatki, bardzo długa – i piękna pięknem tego, co łaska Boża działała i działa w naszym życiu. A to, co najpiękniejsze pozostanie tajemnicą naszych serc, znaną tylko naszemu Oblubieńcowi, i za to Jemu chwała” – s. Melania Odziemkowska.
FOTORELACJA
Imieniny Matki Generalnej
1 lipca przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, s. Halina Modelska, ma imieniny. Obchodzono je uroczyście w niedzielę 25 czerwca br. Świętowanie rozpoczęło się Eucharystią o godz. 12.30, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Tomasz Ślesik, sekretarz Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Koncelebrował ją kapelan grodziskiej wspólnoty – ks. Wiesław Kosiński.
 
W homilii ks. Tomasz mówił o tym, jak ważna w życiu człowieka wierzącego, a w szczególny sposób w życiu osoby konsekrowanej jest wdzięczność wobec Pana Boga i drugiego człowieka. Podkreślił również rolę Opatrzności Bożej w służbie osobom powierzonym naszej trosce.
 
Po spotkaniu przy ołtarzu Pańskim siostry wraz kapłanami spotkali się przy stole na wspólnej agapie.
 
Na świętowanie imienin naszej Matki zjechały się siostry z całej Polski. Uczestniczyła w nim również s. Celestyna posługująca na co dzień w Kamerunie.
FOTORELACJA
Udział Sióstr w spotkaniu autorskim z autorką książki „Wiktoria Ulma. Opowieść o Miłości”
W grodziskiej Mediatece z racji Kongresu Dużych Rodzin odbyło się spotkanie z s. Marią Elżbietą Szulikowską, autorką książki Wiktoria Ulma. Opowieść o miłości. Poprowadziła je Dorota Bojemska, Przewodnicząca Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. W spotkaniu wzięły udział cztery Siostry z grodziskiej wspólnoty: s. Marzena, s. Agnieszka, s. Jakuba i s. Michała, a także postulantka Agata.
 
S. Maria przybliżyła historię rodziny Ulmów z Markowej koło Łańcuta, która w czasie II wojny światowej ukrywała Żydów w swoim domu, za co została bestialsko zamordowana przez Niemców. Beatyfikacja całej rodziny odbędzie się 10 września br.
 
Wiktoria i Józef mieli sześcioro dzieci, siódme było w drodze. Byli kochającym się małżeństwem. S. Maria powiedziała, że odnosili się z szacunkiem do życia, każdego życia, mieli w wielkim poszanowaniu wierność złożonej przysiędze małżeńskiej i rodzinę.
FOTORELACJA
Oddanie się Sercu Maryi
We wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny każda wspólnota naszego Zgromadzenia oddała się Sercu Maryi. W domu generalnym po zakończonej Mszy św. sprawowanej w intencji Zgromadzenia Matka Halina Modelska dokonała aktu oddania Niepokalanemu Sercu Matki Bożej naszej rodziny zakonnej i każdej Siostry. Przygotowanie do tego aktu trwało dziewięć miesięcy i polegało m.in. na medytowaniu cnót Matki Bożej. Comiesięczne rozważania dla Sióstr opracował ks. dr Sebastian Wiśniewski OMI.
FOTORELACJA
Zakończenie dwuletniej Szkoły Formatorek Zakonnych przez s. Pawłę
15 czerwca br. uczestniczki 10. edycji dwuletniej Szkoły Formatorek Zakonnych prowadzonej przez Centrum Formacji Duchowej w Trzebini, a wśród nich s. Pawła Wojtaszek, odebrały dyplom jej ukończenia.
 
Program merytoryczny zajęć obejmował modlitwę w rytmie lectio divina, wykłady i konwersatoria z zakresu teologii, duchowości, psychologii, a także warsztaty i rozmowy formacyjne z prowadzącą warsztaty i duszpasterzem CFD.
 
Celem Szkoły Formatorek Zakonnych jest praktyczne przygotowanie sióstr zakonnych do pracy wychowawczej w formacji podstawowej i ciągłej.
FOTORELACJA
Św. Antoni w grodziskim domu
We wspomnienie świętego Antoniego, 13 czerwca 2023 r., w domu generalnym naszego Zgromadzenia została poświęcona figura Świętego z Padwy. Poświęcenia dokonał ks. kapelan Wiesław Kosiński w obecności Sióstr ze wspólnoty. Figura stanęła w holu tuż przy obrazie Założycielki Zgromadzenia.
 
Święty Antoni jest czczony przez wiele Sióstr naszego Zgromadzenia. Był on również patronem Sługi Bożej Matki Marii Antoniny Mirskiej.
 
Jego wstawiennictwu polecamy każdą Siostrę i każdego, kto przekracza próg naszego domu.
FOTORELACJA
Prymicje ks. Rafała Mińkowskiego
Pochodzący z Grodziska Maz. z Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy ks. Rafał Mińkowski, który w sobotę 27 maja br. przyjął sakrament kapłaństwa z rąk ks. kardynała Kazimierza Nycza, 10 czerwca odprawił Mszę św. prymicyjną w kaplicy domu generalnego naszego Zgromadzenia.
 
Przy ołtarzu z neoprezbiterem stanęli ks. kapelan Wiesław Kosiński i ks. Mateusz Mickiewicz, który wygłosił homilię. Odnosząc się do czytań mszalnych, zwłaszcza do fragmentu Księgi Tobiasza, kaznodzieja przypomniał, że naszym zadaniem, w tym również zadaniem ks. Rafała, jest chwalenie Boga i prowadzenie ludzi do Niego.
FOTORELACJA
Pielgrzymka Sióstr z Grodziska Maz. do Matki Boskiej Skępskiej – Pani Mazowsza i Kujaw
W tym roku formacyjnym w naszym Zgromadzeniu rozważamy cnoty Matki Bożej. W liście zapowiadającym temat tego roku Matka Generalna Halina Modelska prosiła każdą wspólnotę do odwiedzenia wybranego sanktuarium maryjnego. W odpowiedzi na tę zachętę Siostry ze wspólnoty w Grodzisku Maz. udały się 9 czerwca br. do Skępego do Matki Boskiej Skępskiej – Pani Mazowsza i Kujaw.
 
O godz. 11.00 Siostry uczestniczyły we Mszy św. sprawowanej w sanktuarium przez ks. Wiesława Kosińskiego, kapelana wspólnoty w Grodzisku Maz. Homilię podczas Eucharystii wygłosił o. Ekspedyt Osiadacz OFM, kustosz sanktuarium, gwardian klasztoru i proboszcz parafii. Następnie pielgrzymi udali się na obiad, później na spacer. O godz. 15.00 odmówili koronkę do Bożego Miłosierdzia i ruszyli w drogę powrotną.
 
Wyjazd do Skępego, modlitwa przed cudowną Figurą Matki Bożej Skępskiej, która przedstawia dziewczynkę ze złożonymi na piersiach rękami do modlitwy, gościnność Ojca Ekspedyta, siostrzane rozmowy stały się dobrą okazją do odpoczynku i umocnienia wzajemnych relacji.
FOTORELACJA
Wycieczka Kursu Formacji Juniorackiej
Siostry juniorystki: s. Irena, s. Michała i s. Agata, uczestniczyły w dniach 1-5 czerwca 2023 r. w ostatnim w tym roku szkolnym zjeździe w ramach Kursu Formacji Juniorackiej w Trzebini. Towarzyszyła im s. mistrzyni Pawła. Tematem przewodnim tego roku formacyjnego było powołanie. Spotkania formacyjne obejmowały m.in. modlitwę lectio divina wykłady z zakresu antropologii, teologii życia zakonnego i psychologii, pracę w grupach warsztatowych, rozmowy formacyjne i spotkanie podsumowujące z mistrzynią. Ostatni zjazd rozpoczął się w Dzień Dziecka od wycieczki w góry.
 
- Cieszę się, że mogłam w tym roku uczestniczyć w Kursie Formacji Juniorackiej. Pozwoliło mi to zobaczyć bogactwo charyzmatów zakonnych, docenić charyzmat naszej rodziny zakonnej i przekonać się, że łączy nas ten sam cel – życie w pełni dla Chrystusa i służba Jemu w ubogich materialnie lub duchowo. Dużym ubogaceniem były treści, które usłyszałam na wykładach, oraz warsztaty, które pozwoliły przełożyć te treści na praktykę. Nieocenioną wartością było doświadczenie międzyzakonnej wspólnoty juniorackiej: spotkania, rozmowy, dzielenie się wiarą z innymi Siostrami na tym samym etapie formacji. Jestem wdzięczna Panu Bogu za ten czas – powiedziała s. Michała.
FOTORELACJA
Spotkanie dla odpowiedzialnych za prewencję osób małoletnich i dorosłych bezradnych
S. Donata Bielak i s. Pawła Wojtaszek uczestniczyły w spotkaniu osób odpowiedzialnych za prewencję w diecezjach, zgromadzeniach i zakonach. Odbyło się ono w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej w dniach 23-24 maja br. Prelegenci, a wśród nich Ewa Kusz i Teresa Devlin - członkinie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, przedstawili rolę, kompetencje, zakres obowiązków odpowiedzialny za prewencję, a także sposób tworzenia programów i zespołów ds. prewencji na przykładzie Kościoła Katolickiego w Irlandii.
 
„Niezwykle cenne jest dla mnie to, że tematy stanowiące problematykę szkolenia  podejmowały osoby zajmujące się prewencją, które dzieliły się wiedzą, ale również doświadczeniem. Wiele ciekawych spostrzeżeń i podpowiedzi zrodziło się podczas rozmów z przedstawicielami diecezji zakonów, diecezji i innych zgromadzeń. Myślę, że niektóre z nich będzie można zastosować również w naszym Zgromadzeniu” – powiedziała s. Pawła.
FOTORELACJA
W podziękowaniu za wybranie

 
Siostry, które obchodzą w tym roku jubileusz 25. rocznicy złożenia pierwszych ślubów zakonnych: s. Judyta Szymczak, s. Jozuela Babik, s. Eleonora Kroj, s. Elizeusza Golak, s. Melania Odziemkowska i s. Donata Bielak, oraz s. Emanuela Góra, która przyjechała z Japonii na kilkumiesięczny odpoczynek i duchową odnowę, uczestniczyły w dniach 5-7 maja 2023 r. w sesji poświęconej życiu i miłości w czystości, którą poprowadził w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie biskup Erik Varden – trapista z opactwa Mount Saint Bernard w Anglii, obecnie biskup Trondheim w Norwegii; rekolekcjonista, kierownik duchowy, autor książek na temat duchowości.
 
Dzień wcześniej Siostry Jubilatki odwiedziły Łagiewniki i Centrum Jana Pawła II w Krakowie, gdzie dziękowały Bogu za dar konsekracji, która jest szczególnym znakiem odwiecznej miłości Boga.(CZYTAJ DALEJ...)
FOTORELACJA
Pogrzeb s.Konsolaty Masztalerz

 
S. Konsolata Masztalerz, która przeżyła w Zgromadzeniu 63 lata, z czego prawie 40 w Grodzisku Maz., zmarła 26 kwietnia 2023 r. Jej pogrzeb odbył się 29 kwietnia 2023 r. Msza św. sprawowana była w kaplicy domu generalnego, tj. domu, za budowę którego Siostra odpowiadała i w którego powstanie włożyła wiele sił, czasu i wysiłku.
Eucharystii przewodniczył o. dr Piotr Paradowski OFMConv. z Zielonej Góry. Koncelebrowali ją: ks. prałat dr Jarosław Miętus, proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grodzisku Maz., ks. Mieczysław Janiec, kapelan wspólnoty Sióstr z Ireny oraz ks. Wiesław Kosiński, kapelan wspólnoty Sióstr w Grodzisku Maz. W pogrzebie uczestniczyły Siostry z różnych placówek oraz rodzina zmarłej.(CZYTAJ DALEJ...)
FOROTELACJA
Zjazd formacyjny

Grupa najstarszych Sióstr uczestniczyła w dniach 26-29 kwietnia w spotkaniu formacyjnym, który odbył się w domu generalnym Zgromadzenia w Grodzisku Maz. Prowadził je o. dr Piotr Paradowski OFMConv. z Zielonej Góry, który podzielił się z siostrami swoim zachwytem nad tajemnicą Eucharystii i głębią miłości, którą w sobie zawiera, a także przemyśleniami na temat śmierci, życia wiecznego, roli wspólnoty i postaw, które ją budują, i które ją osłabiają.
- Jestem wdzięczna Bogu, że mogłam spędzić ten czas na modlitwie, słuchać konferencji głoszonych przez o. Piotra i spotkać się z siostrami – niektórych nie widziałam kilka lat. To niezwykle cenny czas. Będę go bardzo mile wspominać – powiedziała s. Violetta Łukasik.
FOTORELACJA
[image:image-9]
Nocne czuwanie na Jasnej Górze
"Pierwszy niech będzie Bóg!” – do tego wzywał o. Jakub Szymczycha OSPEE uczestników nocnego czuwania na Jasnej Górze, które odbyło się w nocy z 22 na 23 kwietnia 2023 r. W czuwaniu, poza Siostrami z różnych wspólnot Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, uczestniczyły również ich rodziny, znajomi oraz członkowie parafii, w których Siostry posługują.
 
Czuwanie rozpoczęło się od Apelu Jasnogórskiego, a zakończyło śpiewem Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. O północy sprawowano Eucharystię w intencji Zgromadzenia. Podczas homilii kaznodzieja zachęcał do przeżywania wiary i powołania w bliskości Maryi, która zawsze prowadzi do Syna. Podkreślał, że nasze życie ma być – na wzór Maryi – świętym pośpiechem, wynikającym ze świadomości, że Bóg jest zawsze na pierwszym miejscu, i że nic innego nie powinno nas zmuszać do pośpiechu.
 
Na zakończenie Mszy św. Matka Halina Modelska ponowiła akt zawierzenia Zgromadzenia Matce Bożej.
FOTORELACJA
[image:image-8]
Rezurekcja
Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszą uroczystością Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa. Świętowanie Wielkiej Nocy w domu generalnym rozpoczęło się o godz. 6.00 rezurekcją, czyli uroczystą Mszą św., którą poprzedziła procesja wokół domu zakonnego. Na czele procesji niesiony był krzyż ozdobiony czerwoną stułą, tuż za nim figura Chrystusa Zmartwychwstałego i monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Wierni wyrażali swoją radość z powstania Chrystusa z martwych śpiewem pieśni Wesoły nam dzień dziś nastał i wielu innych.
 
Służbę przy ołtarzu podczas rezurekcji, podobnie jak w czasie całego Triduum Paschalnego, podejmowali Rycerze św. Jana Pawła II.
 
Po rezurekcji Siostry spotkały się w zakonnym refektarzu. Tam Siostra Przełożona Arleta odczytała życzenia świąteczne Matki Generalnej Haliny Modelskiej, następnie Siostry podzieliły się jajkiem i usiadły do stołu.
 
FOTORELACJA
Obchody Wielkiej Soboty
W Wielką Sobotę odprawia się liturgię światła, liturgię chrztu i liturgię mszalną oraz dokonuje poświęcenia ognia i wody. W domu generalnym rozpoczęła się ona o godz. 19.00. Wieczorem przed domem zostało rozpalone ognisko. Ks. kapelan Wiesław Kosiński pobłogosławił ogień, od którego zapalono paschał – świecę, symbol zmartwychwstałego Chrystusa. Następnie paschał został procesyjnie wprowadzony do kaplicy. Rozpoczęła się liturgia słowa i liturgia chrzcielna z poświęceniem wody i Msza św., podczas której rozbrzmiało radosne Alleluja na cześć Chrystusa Zmartwychwstałego.
FOTORELACJA
[image:image-5]
Wielki Piątek
Wielki Piątek jest czasem powagi, żałoby i skupienia. Tego dnia nie odprawia się Mszy św., ale sprawowana jest wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. W kaplicy domu generalnego rozpoczęła się ona o godz. 18.00. Wcześniej, o godz. 14.30 odbyła się Droga Krzyżowa, a następnie Koronka do Bożego Miłosierdzia i pierwszy dzień Nowenny przed świętem Bożego Miłosierdzia.
 
Najważniejszym elementem Liturgii Męki Pańskiej jest adoracja krzyża. Siostry i wierni świeccy podchodzili do krucyfiksu, oddawali mu cześć, przyklękając lub pochylając głowę i pocałunkiem wyrażali przyjęcie odkupienia dokonanego przez Chrystusa.
 
Liturgię wielkopiątkową zakończyło przeniesienie Najświętszego Sakramentu z tzw. ciemnicy do Grobu Pańskiego, które upamiętnia złożenie do grobu ciała Chrystusa.
FOTORELACJA
Rozpoczęcie postulatu w Kamerunie
W uroczystość Zwiastowania NMP w Ayos w Kamerunie zostały przyjęte do postulatu cztery aspirantki: Nadage Ango, Emilienne Masakana, Jeannine Nzenga i Chah Carine Kanyi.
 
Podczas obrzędu aspirantki wyraziły prośbę o to, by mogły przeżyć w naszym Zgromadzeniu okres formacji postulanckiej i uczyć się naśladować Chrystusa Pana czystego, ubogiego, posłusznego Ojcu i oddanego modlitwie.
FOTORELACJA

Wizytacja kanoniczna
W dniach 4-5 lutego 2023 r. wspólnota  w Kutnie przeżywała wizytację kanoniczną. Gościłyśmy Matkę Generalną wraz z ekonomką – s. Eleonorą. Czas upływał na modlitwie oraz spotkaniach wspólnotowych i indywidualnej rozmowie. Za każde dobro – wychwalamy Opatrzność Twą Świętą i ufamy Jej bezgranicznie.
FOTORELACJA
Pierwsze śluby Sióstr Opatrzności Bożej w Kamerunie
Cztery Siostry nowicjuszki w Ayos w Kamerunie: s. Michalina Ndong Nengi, s. Filomena Nquize, s. Ignacja Nkong Adia i s. Beata Ngeh Naboh, złożyły pierwszą profesję zakonną na ręce przełożonej generalnej Matki Haliny Modelskiej.
 
Dla Zgromadzenia to powód do radości, dziękczynienia Bogu i świętowania. Jest to również wydarzenie o znaczeniu historycznym, ponieważ są to pierwsze Siostry z Afryki, które złożyły śluby w naszej rodzinie zakonnej. Uroczystość odbyła się 23 listopada, w 117. rocznicę śmierci naszej Matki Założycielki.
FOTORELACJA
Obchody rocznicy urodzin Matki Mirskiej w Kraśniku
18 września 2022 r. w Parafii pw. św. Józefa Robotnika w Kraśniku odbyła się uroczystość z okazji 200. rocznicy urodzin Sługi Bożej Matki Marii Antoniny Mirskiej. O godz. 17 00 ks. Maksymilian Robak odprawił Mszę św., podczas której modlono się o beatyfikację Założycielki Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej. (CZYTAJ DALEJ)
FOTORELACJA

Historia Matki Mirskiej piaskiem pisana
Historia życia i powołania Założycielki Zgromadzenia została ukazana przez Magdalenę Suszek-Bąk za pomocą piasku podczas obchodów 200. rocznicy urodzin Sługi Bożej, które odbyły się 28 lipca 2022 r. w domu generalnym Zgromadzenia w Grodzisku Maz. Można obejrzeć ją tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=S_nOtgNpooA
Obchody 200. Rocznicy urodzin matki Założycielki w Kamerunie
Siostry Misjonarki, a także nowicjuszki i postulantki świętowały w Ayos dwusetne urodziny Matki Założycielki. 24 lipca 2022 r. podczas Mszy św. o godz. 11:00 Siostry dziękowały Bogu za dar życia Sługi Bożej i piękne owoce jej wiary i bezgranicznego zaufania Bogu, do których to owoców należy również posługa misyjna Zgromadzenia podejmowana na kameruńskiej ziemi. S. Ignacja przedstawiła parafianom historię życia Matki Mirskiej. Okolicznościowe dekoracje w kościele oraz w kaplicy zakonnej pomagały w przeżywaniu tego wielkiego zgromadzeniowego święta. Po Mszy św. jej uczestnicy zostali zaproszeni na wspólny posiłek, natomiast wieczorem wzięli udział w modlitwie, podczas której zanoszono do Pana Boga prośby m.in. o dar nowych powołań.
FOTORELACJA

Świadectwo s. Immakulaty

,,Nie mogę żyć bez Eucharystii"
 
Czas Adwentu powinien być wypełniony tęsknotą za Jezusem, po uświadomieniu sobie, że przede wszystkim On za mną tęskni.
 
Moja przygoda z Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie rozpoczęła się już w ósmej klasie szkoły podstawowej, gdy jako dziewczyna nudziłam się w kościele, a przyjmowanie Sakramentów przypominało rutynową czynność: spowiedź raz w miesiącu lub rzadziej, Komunia św. przyjęta po spowiedzi i dalej już bez Komunii św. A dlaczego? Bo po co ? ....(CZYTAJ DALEJ)





ARCHIWUM


Dziś imieniny obchodzą Siostry:
Wróć do spisu treści