Sion - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

Sion

Misje > Szwajcaria
Jubileusz s. Nazarii
Miłość mi wszystko wyjaśniła
Miłość mi wszystko rozwiązała
Dlatego uwielbiam tę Miłość
Gdziekolwiek by przebywała.
Św. Jan Paweł II
W kaplicy w Sion nasze dwie wspólnoty dziękowały Jezusowi za 25 lat konsekracji zakonnej s. Nazarii. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Bolesław Bieniek odpowiedzialny za wspólnotę Polonijną w Sion. Do wspólnego Te Deum dołączyli: kapelan domu w Visp ks. Andrzej Tkacz, spowiednik dwóch wspólnot szwajcarskich ks. Wiesław Hudzik oraz zaproszeni goście.
Niech Miłość będzie Uwielbiona!
Obchody uroczystości św. Ignacego
W uroczystość św. Ignacego Loyoli nasze dwie wspólnoty spotkały się na wspólnej Eucharystii i dziękczynieniu za dar powołania.
Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił kapelan wspólnoty w Visp – ks. Andrzej Tkacz.
Zapraszamy do fotogalerii
Obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
W niedzielę 17 listopada br. na modlitwie w naszej kaplicy w Sion dziękowałyśmy wraz ze wspólnotą polonijną za dar odzyskania przez Polskę niepodległości. Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczyli księża, którzy posługują w miejscowych Ośrodkach Polonijnych. Po Mszy św. odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i spotkanie z panem Józefem Cywińskim, uczestnikiem Powstania Warszawskiego.
                                                      Sion – Jubileuszowe świętowanie
Jubileuszowe świętowanie 30 lecia obecności Sióstr Opatrzności Bożej w Sion rozpoczęłyśmy                        6 grudnia br. z naszymi podopiecznymi i personelem, z którym współpracujemy.
Przy wspólnym podwieczorku była możliwość porozmawiać, powspominać i opowiadać o naszym Zgromadzeniu. Na ten jubileusz  przygotowałyśmy 2 duże plansze z opisem i zdjęciami.                                     Na pierwszej przedstawiłyśmy Matkę Mirską. Zgromadzenie i realizowane dzieła a na drugiej planszy, historie placówki w Sion.
Na zakończenie poczęstowałyśmy wszystkich polskimi krówkami specjalnie przygotowanymi na świętowanie tego jubileuszu. Krówki wszystkim bardzo smakowały a milą niespodzianką była myśl, cytat, którą nasi goście odkrywali przy smakowaniu cukierków .
                                               „Radość dzielona podwójną rudością ...”

Jubileusz w Szwajcarii - 30 – lat posługi Sióstr w Sion

30 lat obecności i posługi Sióstr Opatrzności Bożej w Sion w Szwajcarii, to jubileusz który w niedziele 9 grudnia 2018 r zgromadził nas na uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem Ks. Biskupa Jean- Marie Lovey
Na początku Mszy św. Siostra Przełożona  Oktawia Chilicka  z radością przywitała Ks. Biskupa, Kapłanów, Siostry Zakonne, Pana Dyrektora Beno Tscherrig i Jego współpracowników , zaproszonych gości, naszych podopiecznych i personel z którym pracujemy i zaprosiła do wspólnego dziękczynienia, za 30 lat pracy dla drugiego człowieka w Domu Spokojnej  Starości w Sion.
Następnie przedstawiona została historia naszego Zgromadzenia, która pozwoliła nam wszystkim zatrzymać się „na szczególnej Osobie, jaką jest nasza Założycielka – Sługa Boża Matka Antonina Mirska. Stanęła u początków naszego Zgromadzenia, nie mogło więc zabraknąć JEJ na naszym jubileuszowym świętowaniu.
W homilii Ks. Biskup powtarzał za św.  Pawłem „Mam właśnie ufność, że Ten, który zapoczątkował w was dobre dzieło..” będzie je kontynuował dla dobra Kościoła, Waszego Zgromadzenia, naszego miasta i decyzji. A ja zawsze, w każdej modlitwie, z radością zanoszę prośbę za was wszystkich – z powodu waszego udziału w szerzeniu Ewangelii .„
W imieniu dyrekcji Pan Meyer wyraził słowa wdzięczności skierowane do Zgromadzenia i do Sióstr, które pracowały i obecnie pracują, za 30 letnią  współpracę i opiekę duchową.
„Jubileusz jest okazją do zatrzymania się, do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu i ludziom, do radości i do umocnienia wzajemnej jedności. Ale jest to też okazją do pokornego przyjrzenia się historii.”             Te słowa z listu  Matki Generalnej Antoniny Kasjaniuk, odczytanego podczas Eucharystii wyrażają ducha, w jakim przygotowywałyśmy się  i przeżywałyśmy ten piękny czas.
Po duchowej uczcie zaproszeni goście świętowali przy wspólnym stole. Słowa wdzięczności kierujemy do Sióstr, które tworzyły historię tego jubileusz .
Kochane Siostry : S. Lidwino, S. Aneto, S. Ludwiko, S. Letycjo, S. Celestyno:
Według planu Bożej Opatrzności  pracowały Siostry  na placówce w  Sion, zapewniamy że o każdej z Sióstr pamiętałyśmy w  jubileuszowych  modlitwach i miłych wspomnieniach. Dziękujemy za pracę Sióstr i piękne  świadectwo.
                  „Wszystko na większą chwalę Bożą .”
Sion – 08 grudnia 2018

Wdzięczne  Panu Bogu  w   Trójcy  Jedynemu, za naszą historię 160 lat istnienia i działalności Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej  przez wstawiennictwo Maryi Niepokalanie Poczętej, dziękowaliśmy za  czas jubileuszowych łask .

W uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem Ks. Wiesława Chudzika – naszego spowiednika, razem ze Wspólnotą Sióstr z Visp łączyłyśmy się duchowo z całym Zgromadzeniem i każdą Siostrą  z osobna.   
                   Maryjo – nasza Matko, wspomagaj swoją  łaską Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej- trwające w jubileuszowym dziękczynieniu.
              100 lecie odzyskania niepodległości – SION – SZWAJCARIA
Z radością wspólnota Sióstr z Visp i Sion świętowała z podopiecznymi z naszego zakładu opieki i polonią szwajcarską 100 lecie odzyskania niepodległości.
W porannej Mszy Świętej w języku francuskim dziękowaliśmy z mieszkańcami naszego zakładu za odzyskanie wolności naszej Ojczyzny.
Po południu z licznie przybyłą polonią szwajcarską uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Św.  koncelebrowanej przez 4 polskich Księży, w języku polskim. Następnie w Sali spotkań odbyła się krótka inscenizacja odrodzenia Polski przedstawiona przez dzieci. Wysłuchaliśmy świadectwo o podtrzymywaniu polskiej tożsamości i walce o odzyskanie wolnej Ojczyzny. Wspólny śpiew hymnu i patriotycznych pieśni napełniał nasze serca dumą z bycia POLAKIEM. Agapa polskich smakołyków (bigos, żurek, sernik itp.) zakończyła radosne świętowanie.   
Wielki Post – Sion – Szwajcaria
W V niedzielę Wielkiego Postu, w naszej kaplicy w Sion zebrali się Polacy mieszkający w Sion i okolicach na nabożeństwo pokutne i Msze świętą, której przewodniczył ks. Bolesław Bieniek. Każdy  miał możliwość wyciszenia się przed Najświętszym Sakramentem i skorzystania z sakramentu spowiedzi świętej. Aby wejść głębiej w tajemnicę  Męki Pańskiej odśpiewaliśmy wspólnie Gorzkie żale.  
W liturgiczne przygotowanie Mszy św. (czytania, oprawa muzyczna) czynnie zaangażowali się nasi wierni. Na koniec Mszy  Św. ucałowaliśmy relikwie Krzyża Świętego .         
Czerwiec 2017 r.

Kochane Siostry dzielimy się pięknem Szwajcarii, które możemy podziwiać przy różnych okazjach i wyprawach w góry. Panu  Bogu dziękujemy, ze stworzył świat tak piękny. Nacieszmy oczy pięknem natury.
BOŻE CIAŁO 2017

W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa po Mszy Świętej, koncelebrowanej na czele z Ks. Biskupem Jean -Marie Lovey wyruszyliśmy
w procesji z Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie.
Ks. Biskup powiedział, idźmy z Chrystusem ulicami naszego miasta Sion by dać wyraz naszej wiary i cieszyć się,  ze On jest naszym Panem  i Bogiem.
Maj 2017 r.
Jak w każdą niedziele nasi podopieczni spieszą się by uczestniczyć  we Mszy św. i oddać Panu Bogu wszystkie swoje  radości i troski.
Z wielką radością powitaliśmy w naszej kaplicy chór Katedralny z Sion, który pięknym śpiewem liturgicznym pomagał nam modlić się i przeżyć świątecznie niedzielną Eucharystię.
Wielkanoc 2017

Jak co roku, w Wielką Sobotę jest świecenie pokarmów w naszej kaplicy.
Jest to szczególny dzień i moment dla Polaków w Szwajcarii. Łączymy się z naszą Ojczyzną zachowując piękne polskie tradycje. Koszyczki przystrojone i wypełnione  smakołykami, które zagoszczą na stolach w Wielkanocny poranek. Radosnego  Alleluja!

                                   2 lutego 2017 r. – Dzień Życia Konsekrowanego

2 luty – Święto Ofiarowania Pańskiego  – to szczególny dzień dla osób konsekrowanych, który przypomina nam o naszym ofiarowaniu  do Jego wyłącznej dyspozycji.
Uroczystość przezywałyśmy  we Wspólnocie Sióstr w Visp . Dołączyło do nas kilka osób i każdy na swój sposób ponownie ofiarował swoje życie Panu Bogu. Palące się świece przypominały nam, że nasze życie ma być ciągłym spalaniem się w służbie Bogu i drugiemu człowiekowi.   


10 czerwca 2017 – Sion (Szwajcaria) – Jubileusz S. Gracjany Leoszko
POWOŁANIE DAR I TAJEMNICA - 10 czerwca 2017 roku w Wigilie Uroczystości Trójcy Świętej w naszej wspólnocie w Sion świętowałyśmy Jubileusz 25 lecia życia zakonnego siostry Gracjany Leoszko. Uroczystej Mszy św. podczas , której Jubilatka odnowiła śluby zakonne przewodniczył Ks. Marek Głąb. W dziękczynnej Eucharystii uczestniczyły Siostry z Visp oraz przyjaciele naszego domu. Po Mszy św. wszyscy udali się do pięknie przygotowanej sali w naszym domu na świąteczny obiad i dalsze świętowanie we wspólnocie stołu. Do wspólnego świętowania dołączyli jeszcze Ks. Wiesław Chudzik nasz spowiednik i Ks. Bolesław Bieniek.
Wszystko na większą chwale Bożą - Za wspólne dziękczynienie Bogu i ludziom niech będą dzięki

Styczeń 2016 r.
24 stycznia br. na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego nasza wspólnota została zaproszona do ośrodka polonijnego w Zurychu. Po Eucharystii której przewodniczył Ks. Artur Cząstkiewicz, odbyło się spotkanie z polonią. Tematem spotkania była ,,Duchowość osoby poświęconej Bogu we współczesnym świecie".

Styczeń 2016 r.

17.01.2016 w naszej kaplicy goscilysmy ordynariusza naszej diecezjii SION  KS. BPA JEAN -MARIE LOVEY. Po uroczystej Eucharystii w ktorej uczestniczyla nasza Polonia, odbyło sie spotkanie oplatkowe z Ks. Biskupem, a po niej agapa polonijna. Zapraszamy do fotogalerii.

21.06.2015 r.  odbyła się Msza św. dla Polonii zamieszkałej w naszej okolicy. Mszę św. celebrował i Słowo Boże wygłosił ks. Tomasz Tylutko - duszpasterz polskiej misjii katolickiej w Szwajcarii. Na zakończenie Mszy św. udzielił wszystkim uroczystego błogosławienstwa relikwiami św.Jana Pawla II. Zapraszamy do fotogalerii.

DNIA  18.01.15. W NASZEJ KAPLICY ODBYLA SIE UROCZYSTA EUCHARYTIA  KTOREJ PRZEWODNICZYL ORDYNARIUSZ DIECEZJII SION KS. Bp.Jean -Marie  Lovey, wraz z KS.BP. Wiesławem Lechowiczem Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds.Duszpasterstwa  Emigracji Polskiej.Uroczysta Eucharystie poprzedziły Jasełka w wykonaniu naszym najmłodszych rodaków. W uroczystościach uczestniczyli Kapłani zaangażowani w duszpasterstwo Polonijne w naszym Kantonie Dyrekcja naszego Domu z Panem dyrektorem Beno  Tscherrig   na czele ,oraz nasze Siostry z Vispu, nasza  Polonia która zgromadziła się bardzo liczebnie. .Po Eucharystii odbyło się spotkanie opłatkowe i uroczysta agapa. Zapraszamy do fotorelacji

W dniach od 6 do 9 października 2014 r. nasza Wspolnota w Sion przeżywała wizytację kanoniczną. Wizytację przeprowadziła Matka generalna Antonina Kasjaniuk wraz z S. Marią Kaproń - wikarią generalną Zgromadzenia.

8.12.2013r.

Wspólnota Sióstr w Sion dziękowała Bożej Opatrzności za 25 lat pobytu i pracy naszego Zgromadzenia w Sion. Do wspólnego dziękowania dołączyły się Siostry z Visp. Dziękujemy wszystkim Siostrom, które przez 25 lat pracowały w naszym domu starców, niech JEZUS błogosławi ich codzienności.

Zapraszamy do galeri

28 luty 2013 r.
Dnia 28 lutego w naszej kaplicy dziękowałyśmy wraz z Polonią za pontyfikat Ojca św.BENEDYKTA XVI. Msze św. koncelebrowal  ks. bp.Krzysztof Zadarko wraz z polskimi księżmi pracujacymi dla kościoła  Szwajcarskiego.
Zapraszamy do galerii


Witamy w Nowym Roku wszystich odwiedzajacych naszą stronę.W trzecią
niedzielę miesiąca tj. 20 stycznia 2013 r.w naszej kaplicy odbyla sie Msza  św. dla Polonii  mieszkajacej w naszej okolicy. Przed Eucharystią dzieci przedstawily jasełka, w których uczestniczyli też nasi
podopieczni. Zapraszamy do galerii.

Wróć do spisu treści