Wręczenie krzyży misyjnych - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

Wręczenie krzyży misyjnych

Foto galeria
28 kwietnia 2019 r. – Gniezno – Uroczystości ku czci św. Wojciecha i wręczenie krzyży misyjnych

   Siostry zakonne, księża i dwie misjonarki świeckie otrzymały dziś od nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio krzyże misyjne. Wśród nich była nasza Siostra Amadeusza Sowińska, która przygotowuje się do wyjazdu na misje do Kamerunu.
   Obrzęd wręczania krzyży misyjnych ma długoletnią tradycję. Po raz pierwszy uczynił to papież Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Gnieźnie 3 czerwca 1979 roku, która podczas tegorocznych uroczystości świętowojciechowych – z racji 40. rocznicy – jest szczególnie wspominana.
   Ceremonię powtórzono 18 lat później, w 1997 roku, podczas drugiej wizyty papieża Polaka u grobu św. Wojciecha. Rok później, dzięki inicjatywie abp. Henryka Muszyńskiego, weszła ona na stałe do programu gnieźnieńskich uroczystości odpustowych.
   Tak było i w tym roku. Uroczystość rozpoczęła się procesją z relikwiami św. Wojciecha do katedry prymasowskiej w Gnieźnie, po czym odprawiona została uroczysta Msza św. z udziałem Ks. Nuncjusza Salwatore Pennacchio, Księży Arcybiskupów i Biskupów z Polski oraz z sąsiednich krajów słowiańskich.
   Na zakończenie Mszy św. Ks. Arcybiskup Nuncjusz wręczył krzyże misjonarzom, którzy przygotowują się do wyjazdu na misje. Powiedział do nich, m.in.: „Będę o was pamiętał, szczególnie w modlitwie. Byłem nuncjuszem w krajach misyjnych i wiem, co znaczy ta praca i związany z nią trud. Polecam waszą misję wstawiennictwu Matki Bożej i św. Wojciecha”
   Krzyże misyjne otrzymało 11 misjonarek i misjonarzy, księża, osoby konsekrowane i świeccy, wśród nich nasza S. Amadeusza Sowińska. Będą pracować w Kamerunie, Boliwii, Szwecji, Republice Środkowoafrykańskiej, na Kubie i Jamajce.
W uroczystościach wzięła udział nasza Matka Generalna Antonina Kasjaniuk.
Wróć do spisu treści