Twardogóra - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

Twardogóra

DSP
Piesza pielgrzymka z Międzyborza do Twardogóry
Doroczna piesza pielgrzymka z Międzyborza do Twardogóry odbyła się w sobotę 26 września 2020 r. Wzięli w niej udział pątnicy z Międzyborza, Cieszyna, Bukowiny Sycowskiej, Goszcza i Twardogóry.  Wspólnotę sióstr w Twardogórze reprezentowała s. Rachela, która pomagała w animacji śpiewów i prowadzeniu modlitwy.
Pielgrzymka, którą kończy Eucharystia sprawowana w Sanktuarium ma na celu upamiętnienie rocznicy koronacji figury Twardogórskiej Wspomożycielki Wiernych koronami papieskimi.
Obchody XXV rocznicy koronacji figury Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze
W sobotę 19.09.2020 r. miały miejsce główne obchody XXV rocznicy koronacji koronami papieskimi figury Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, Twardogórskiej Pani. Na wspólne świętowanie złożyły się występ Parafialnego Chóru „Rapsodia” oraz Eucharystia, której przewodniczył Ksiądz Inspektor Jarosław Pizoń SDB. Zgromadziło się na niej wielu Parafian oraz gości.
Była to okazja do wdzięczności Bogu za matczyną i czułą obecność Maryi w znaku cudownej figury oraz za 70 lat obecności Sióstr Opatrzności Bożej i 75 lat obecności Salezjanów Księdza Bosko w Twardogórze.
Pielgrzymka do Chełstowa
Tradycją naszej parafii są coroczne pielgrzymki do Chełstowa na odpust św. Idziego, który obchodzony jest w pierwszą niedzielę września, a więc w tym roku 6 września. Trasę pielgrzymki przeszły trzy siostry z naszej wspólnoty: Margaretta, Patrycja i Samuela.
Zabytkowy kościół w Chełstowie jest filią kościoła parafialnego w Twardogórze. Położony jest w odległości 4 km od Twardogóry. Jest zabytkiem architektury sakralnej II klasy. Wzniesiono go po 1666 r. na miejscu starszej, również drewnianej, świątyni. Najcenniejsze są w nim, zachowane z wcześniejszego kościoła, drewniane polichromowane rzeźby z ok. 1400 r.: gotyckie figury przedstawiające św. Idziego, św. Wojciecha i św. Jadwigę.
Marsz dla Życia i Rodziny w Kaliszu
Ponad dwa tysiące osób przeszło 8 września 2019 r. ulicami Kalisza w Marszu dla Życia i Rodziny, który odbył się pod hasłem „Miłość w rodzinie”. Uczestniczyły w nim rodziny, młodzież, dzieci, liczne duchowieństwo i politycy. Do Kalisza przyjechali przedstawiciele obrońców życia z całej diecezji kaliskiej, również z naszej parafii. Naszą wspólnotę reprezentowała s. Felicjana.
Marsz został zorganizowany w celu dania publicznego świadectwa o wartości i godności ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci oraz rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci. Koordynatorem Marszów dla Życia i Rodziny jest Fundacja Centrum Życia i Rodziny.
Siostry Juliusza i Patrycja na Lednicy
XXIII Spotkanie Młodych na Lednicy miało miejsce 1 czerwca 2019 r. Młodzi ludzie wspólnie modlitwą, śpiewem i tańcem wyrazili miłość do Jezusa Chrystusa, który mówi: „Wiesz, że Cię kocham”. W tym roku spotkanie odbyło się w pierwszą sobotę czerwca, w którą przypadał również Dzień Dziecka.
Jak zwykle dla uczestników spotkania przygotowano specjalne prezenty. W tym roku były to pieczęcie oraz rachunek sumienia dla młodych, dla księży stuły – symbol spowiedzi, a dla sióstr zakonnych – kaganki.
W tym radosnym wydarzeniu uczestniczyły również dwie siostry z naszej wspólnoty: s. Juliusza i s. Patrycja
7.01.2018r
Jasełka
W niedzielę 7 stycznia dzieci ze Szkoły podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II na Mszy o godz. 11.30 przedstawiły Jasełka, przygotowane przez s. przełożoną Adrię.  Historię narodzin Jezusa rozpoczęły od przypomnienia czym jest i jak ważny jest czas adwentu. Poszukiwanie Boga musi się rozpocząć  nie na zewnątrz, ale w sercu każdego człowieka.  Dzieci pięknie przedstawiły przygotowany teks, bogaty
w treści, muzykę i taniec aniołów. Wszyscy zgromadzeni w kościele włączyli się we wspólny śpiew kolęd. Siostra –reżyser i mali aktorzy zostali nagodzeni gromkimi brawami.

6.01.2018r
Orszak Trzech król
Stało się to już tradycją naszej parafii, że dnia 6 stycznia organizowany jest orszak trzech króli. Dzieci z koronami na głowach gromadzą się przed małym kościołem, by z kapłanami wyruszyć w procesji do bazyliki. W czasie procesji towarzysz śpiew nam śpiew kolęd. Po wejściu do kościoła dzieci oddają pokłon Jezusowi w żłóbku.

20-22.03.2017r
Rekolekcje
Na zaproszenie ks. proboszcza  Sylwesta Krzywańskiego prowadziłyśmy rekolekcje wielkopostne
w Grabownie Wielkim. Jak powiedziała nam Pani katechetka, dzieci bardzo oczekiwały na ten czas, przygotowane przez ks. proboszcza parafii.
Rekolekcje odbywały się na terenie szkoły. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy; klasy młodsze I-III i starsze IV-VI. Ze starszą grupą spotkał się s. przełożona Adria, natomiast z grupą młodszą s. Juliusza. Oprawę muzyczną w obydwu grupach prowadziła s. Rachela.
Pierwszego dnia zastanawiałyśmy się z dziećmi nad tematem ,,Wygraj życie”, dzień drugi ,,W drużynie Jezusa” i dzień ostatni to ,,Wyścig miłości”. Otwartość dzieci na Słowo Boże, aktywne uczestnictwo
w zajęciach grupowych wprowadziło wszystkich w głęboką atmosferę modlitwy i refleksji.


Wróć do spisu treści