Nowogard - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

Nowogard

DSP
4 czerwca 2017
4 czerwca br. na zaproszenie ks.Tadeusza Szponara, proboszcza parafii pw. Opatrzności Bożej w Szczecinie s. Melania dzieliła się refleksją: „Czym dla nas jako Sióstr Opatrzności Bożej jest Boża Opatrzność.
28 maja 2017 r.

28 maja Zespół Caritas zorganizował dla dzieci Parafialny Dzień Dziecka. Rozpoczął się Mszą św. o godz. 12.30. Gry, zabawy i konkursy przebiegały w bardzo radosnej atmosferze, której również sprzyjała słoneczna pogoda. Wszystkie siostry z radością włączyły się w organizację tego dnia.

13 maja 2017 r.
13 maja w 100  rocznicę  objawień Matki Bożej w Fatimie dzieci przebrane za pastuszków przybliżyły nam tamte wydarzenia. Po uroczystej Mszy św. Ulicami miasta przeszła procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej.

Dzieci na tę okazję przygotowały prace plastyczne, biorąc udział w konkursie przygotowanym przez s.Melanię „ Maryja w oczach dzieci”. Wszystkie prace zostały nagrodzone. Dyplomy i nagrody wręczył dzieciom Arcybiskup Andrzej Dzięga, na Mszy św. dla dzieci, podczas wizytacji parafii 14 maja.

Arcybiskup odwiedził również naszą wspólnotę i wpisał się do kroniki.

Maj 2017 r. - I Komunia św.
3 i 7  maja 2017 r. miała miejsce w naszej parafii Uroczystość I Komunii św., podczas której prawie setka dzieci przyjęła do swego serca Pana Jezusa. Dzieci przygotowywały się do tego wydarzenia pod opieką s.Melanii. S.Daniela pięknie przygotowała kwiaty i dekorację na tę uroczystość. Przez każdy dzień białego tygodnia dzieci modliły się w różnych intencjach.
Wielki Post 2017.
Okres w roku liturgicznym Kościoła wypełniony stosowną symboliką, skłaniającą do podjęcia pogłębionych refleksji i rewizji życia przygotowujących do rzeczywistego spotkania z Bogiem.
Wielki Post jest drogą, która ma nas zaprowadzić do pustego grobu.
Nabożeństwa Wielkiego postu, w szczególności Droga Krzyżowa, rekolekcje, mogą stać się czasem, w którym możemy odkryć jaką wielką Miłością obdzrzył nas Bóg.
Dzieci z Koła Misyjnego z s.Melanią na Drodze Krzyżowej modliły się w intencji dzieci krajów misyjnych, które są wykorzystywane na różnych płaszczyznach,dzieci ubogie, chore, samotne. Ofiarowaliśmy również tę modlitwę za misjonarzy męczenników.

Razem z s. Klaudią dzieci przygotowały inscenizację Drogi Krzyżowej oraz bardzo chętnie brały udział w rekolekcjach.

26 grudzień 2016 - Kolędnicy misyjni w Nowogardzie

Kolędowanie wpisuje się w piękną tradycję odwiedzin rodzin z radosną nowiną, że „Bóg się rodzi…” Misyjne kolędowanie to zarazem konkretna pomoc niesiona za pośrednictwem Papieskiego Dzieła Misyjnego dzieciom z krajów misyjnych.
Uroczyste rozesłanie kolędników przygotowanych przez S. Melanię w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Nowogardzie odbyło się 26 XII 2016 r. podczas Mszy św.
W krótkim programie misyjnym kolędnicy przedstawiali trudną sytuację dzieci żyjących w Tajlandii. Radość w oczach gospodarzy otwierających drzwi kolędnikom misyjnym, radość na twarzach spotkanych przechodniów, ale też radość niesienia pomocy dzieciom z Tajlandii – to znaki że warto i trzeba organizować takie akcje.

Boże Narodzenie 2016 - we Wspólnocie w Nowogardzie
 
Wigilia, Boże Narodzenie – z ogromnym utęsknieniem czeka się na te dni. Szkolne jasełka, przygotowane przez s.Klaudię i s.Melanię zawsze są dla wszystkich ogromnym przeżyciem, zwłaszcza dla małych aktorów.
W tym świątecznym czasie z opłatkiem w ręku stajemy przed egzaminem szczerości wobec tych wszystkich z którymi przebywamy na co dzień. Przepiękna szopka w wykonaniu s. Danieli sprawiała, że wiele osób zatrzymywało się w zadumie.
Świątecznie odwiedziłyśmy sąsiednie wspólnoty w Nowogardzie na Jana Pawła II i w Trzebiatowie oraz „obowiązkowo” byłyśmy na spacerze nad morzem. W naszym domu jest jeszcze jedna radosna okazja do świętowania, bowiem w oktawie  Bożego Narodzenia swoje imieniny obchodzi s.Przełożona Melania.                                      
Listopad 2016 r.

Koniec roku liturgicznego przeżywałyśmy z S.Przełożoną Melanią, która przeprowadziła lekcję koleżeńską dla katechetów i nauczycieli nowogardzkiego rejonu, wprowadzając nas w Uroczystość Chrystusa Króla.
I Niedzielę Adwentu przeżywałyśmy z naszą Matką Antoniną Mirską. Podczas Mszy św. dziękowaliśmy Bogu za dar Jej życia i powołania i prosiliśmy o łaskę beatyfikacji. Z Maryją trwamy w radosnym oczekiwaniu, ale nie mogło zabraknąć odwiedzin św. Mikołaja z nieodłącznym reniferem oraz konkursu dla dzieci na bożonarodzeniowego anioła.

   Listopad 2016 - zakończenie Roku Miłosierdzia

Na zakończenie Roku Miłosierdzia byłyśmy w Rokitnie, u stóp Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. Przecudna aura ciszy jesieni, sprawia, że chce się tak wiele powiedzieć Bożej Matce.
Potem był Myślibórz u stóp Jezusa Miłosiernego.Był to dzień obfity w Boże łaski.

   31 października 12016 r.

   Ostatnie nabożeństwo różańcowe  było z udziałem wielu „mieszkańców nieba”. Pomysłowość dzieci jest niesamowita. Oczywiście z ogromną pomocą sióstr( s.Melanii i s.Danieli)  zawitali do nas mieszkańcy nieba:Matka Boża z aniołami, św. Franciszek z królową Jadwiga, św. Tereska i św. Mikołaj, Jan Paweł II z siostrą Faustyną  i wielu innych.

   Następnie w tym niebiańskim orszaku wszyscy przeszli do domu parafialnego na dalsze świętowanie przy niebiańskiej muzyce, słodkim ciasteczku i herbatce.

   Z tej okazji s.Melania zorganizowała konkurs plastyczny „Święty uśmiechnięty”. Wystawa z pracami dzieci cieszyła się wielkim zainteresowaniem wszystkich parafian.Specjalnie powołana komisja oceniła i wybrała najpiękniejsze prace. Ze względu na trudność wyboru przyznano więc tylko miejsca pierwsze ;-)

   W przeżywaniu wszelkich uroczystości związanych z rokiem liturgicznym czy innymi wydarzeniami  w naszej parafii zawsze pomagają nam śliczne dekoracje, które wykonuje s. Daniela, wkładając w nie całe serce, radość i zdolności.

Październik 2016

Tydzień Misyjny w naszej parafii dzieci przeżywały razem ze św. Janem Pawłem II, otaczając modlitwą różańcową misjonarzy i sprawy misji wszystkich kontynentów. Dzieci z Koła Misyjnego z s. Melanią przygotowały krótkie scenki do wszystkich tajemnic różańca. Bardzo wielkim zainteresowaniem cieszył się kiermasz na rzecz  misji przygotowany również przez dzieci z Koła Misyjnego wraz z s.Melanią.Były smakowite misyjne babeczki i urocze aniołeczki.

„Październik modlitwie różańcowej poświęcony
osnuty nadzieją na cztery świata strony”

Dzieci zawsze z taka wielką ufnością odmawiają modlitwę różańcową. Nawet dorośli chętnie przychodzili na nabożeństwa różańcowe z udziałem dzieci, które z takim wielki przejęciem, radością i odwagą odmawiały Zdrowaś Maryjo .

Pod kierownictwem s. Melanii ,dzieci w przebraniu pastuszków z Fatimy przybliżyły wszystkim wydarzenia z objawień fatimskich.

Przez cały październik dzieci wykonywały różańce (z modeliny, jarzębiny, koralików, rodzynek itp.)tworząc śliczne drzewko różańcowe. Oczywiście wszystkie dzieci otrzymały nagrody.

   Wrzesień 2016
W sobotę 17 września Schola razem z s. Klaudią uczestniczyła w rejonowym spotkaniu służb liturgicznych w Goleniowie.Po uroczystej Mszy św. Była prezentacja grup i tu dziewczynki stanęły na wysokości zadania. Zaprezentowaliśmy się z najlepszej strony zdobywając najmocniejsze oklaski. Całe spotka było w bardzo radosnej atmosferze.

   Luty 2016 r.

11 lutego  br. w naszej  parafii gościły symbole Światowych Dni Młodzieży - Krzyż i Ikona Matki Bożej Saulus Populi Romani. Piękny, choć bardzo krótki czas dany nam na adorację tego wyjątkowego Krzyża, który dał nam święty Jan Paweł II, przy którym się modlił, który dotykał, krzyż omodlony przez ludzi prawie całego świata - przypomniał nam jaka powinna być nasza wiara.  Modlitwa, Adoracja, Msza św.  i Droga Krzyżowa, chwila zamyślenia u stop krzyża.

Styczeń 2016 r.

Styczeń 2016 r. obfitował w radosne wydarzenia związanie z Okresem Bożego Narodzenia. I tak 3 stycznia przeżywałyśmy wizytę kolędową w naszym domu, razem ze wszystkimi kapłanami i klerykami, 6 stycznia to Misyjny Dzień Dziecka a 9 stycznia spotkanie opłatkowe z Apostolatem.


28 grudnia 2015 r.

W Święto Młodzianków 28 grudnia br. spotkałyśmy się w połączonych wspólnotach Pomorza Zachodniego. Odwiedziłyśmy Siostry w Trzebiatowie. To właśnie kościół W Trzebiatowie w naszej diecezji jest jednym z kościołów jubileuszowych, gdzie znajdują się Drzwi Święte-Brama Miłosierdzia. Potem była wizyta nad polskim morzem.

Grudzień 2015 r.

W  bardzo radosnym  radosnym  nastroju, pełni energii i entuzjazmu przez dwa dni tj. 26 i 27 grudnia 2015 r. mali kolędnicy z Koła Misyjnego razem z s. Melanią, s. Klaudią i s. Danielą wyruszyli z radosną nowiną do mieszkańców Nowogardu i okolicznych wiosek. Wszędzie byliśmy przyjmowani z otwartością, serdecznością i wzruszeniem, często wręcz oczekiwani. Mali misjonarze w wierszowanej formie przedstawiali życie dzieci na Madagaskarze, a jeszcze chętniej śpiewali kolędy. Oczywiście zawsze nagradzani brawami i słodyczami.Ofiary zbierane podczas kolędowania przeznaczone były na pomoc dzieciom z Madagaskaru.


Październik 2015 r. – Uśmiech z nieba

„Dlaczego święty jest uśmiechnięty?
   Bo nie jest sobą nigdy zajęty.

   Życzę ci młody mój przyjacielu,
  byś w życiu świętych napotkał wielu”


29 października uśmiech z nieba prosto od świętego zagościł w naszej szkole .Dzieci pod kierunkiem S. Przełożonej Melanii odwiedzili w klasach swoich kolegów i koleżanki z radosną wiadomością, że „dla mnie i dla Ciebie święci orędują w niebie” i choć przepisu żadnego nie mieli, to wszystkim wokół przypomnieli, że małe uczynki prowadza do nieba, aby być świętym dużym być nie trzeba”.

Dla dzieci wielką pomocą w przeżywaniu Uroczystości Wszystkich Świętych był zorganizowany przez S. Melanię konkurs plastyczny „Święty uśmiechnięty”. W kościele na wystawie można było zobaczyć wielu mieszkańców nieba, którzy w uroczy sposób do nas się uśmiechają.

Bal Wszystkich Świętych – 31 października 2015 r.

Ostatnie nabożeństwo różańcowe dla dzieci w naszej parafii było w bardzo radosnej aurze, prowadzili go sami „święci”. I tu okazała się niezwykła pomysłowość dzieci (i Sióstr) , aby zagościł u nas bł. ks. Jerzy Popiełuszko, św. Mikołaj, św. Jan Paweł II, św. Teresa, św. Faustyna, św. Hubert, św. Jerzy i wielu innych mieszkańców nieba. Po wspólnej modlitwie różańcowej wszystkie dzieci, które przebrały się za świętych otrzymały kolorowe nagrody, a następnie w bardzo radosnym orszaku przeszliśmy do domu parafialnego. Tam przy słodkim poczęstunku „Wszyscy Święci balowali” przy niebiańskiej muzyce.

Tydzień misyjny – październik 2015 r.

Od 19 do 25 października br. przeżywaliśmy w Kościele Tydzień Misyjny, który przypominał nam i zachęcał nas do modlitwy i pomocy misjonarzom, że przez chrzest wszyscy jesteśmy misjonarzami. Dzieci z Koła Misyjnego wraz z S. Melanią trzymając w rączkach misyjny różaniec pokazały nam, że warto być „małym misjonarzem”. Modlitwa różańcowa przez cały Tydzień Misyjny ofiarowana była za wszystkie kontynenty, a pomysłów nie brakowało, bo było i po polsku i w innych językach.

Październik 2015 r.

Październikowym zamyśleniom modlitwy różańcowej codziennie towarzyszyła obecność dzieci, które bardzo aktywnie i radośnie włączały się w tę piękną modlitwę. Dzieci przebrane za Maryję i małych pastuszków z Fatimy pod kierunkiem S. Przełożonej Melanii w krótkim przedstawieniu przypomniały nam o co prosiła Matka Boża, do czego nas zachęca i nawołuje w Objawieniach Fatimskich  „……. dzieci moje módlcie się na różańcu ….”

W dniu 22 października  w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II dzieci wraz ze św. Janem Pawłem II składały u stóp Maryi kwiaty z każdym szeptanym „Zdrowaś Maryjo…” , a święty mówił: „różaniec jest moją ulubioną modlitwą”               

Sierpień 2015 r. – Peregrynacja Obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa

W diecezji  Szczecińsko-Kamieńskiej w Roku Życia Konsekrowanego wszystkie domy zakonne nawiedza Obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. W naszej Wspólnocie obraz gościł na przełomie sierpnia i września, od 29.08. do 5.09. Był to bardzo owocny czas przytulenia się do Bożego Serca dla każdej z nas, czas wspólnej modlitwy i indywidualnego zasłuchania się w bicie Serca Jezusa. W czwartek 3 września, w naszej kaplicy była Msza św. dla przyjaciół i znajomych Sióstr, a w piątek Serce Boże adorować mogli wszyscy wierni w kościele.

16 sierpnia 2015 r.

16 sierpnia, dzień po odpuście w Uroczystość Wniebowzięcia NMP nasza parafia przeżywała 70 rocznicę powstania. Z tej okazji na uroczystą Mszę świętą  i świętowanie Ksiądz Proboszcz zaprosił wszystkie Siostry, które pracowały w tej parafii. Przybyły do nas S.Hiacynata Izdebska i S.Michaela Zaniewicz oraz S. Przełożona Tomasza z sąsiedniej Parafii w Nowogardzie i S. Przełożona Antonia Lis z Trzebiatowa. Uroczystości przewodniczył Ks. bp Henryk Wejman.

LISTOPAD 2014
Ogarniamy modlitwą wszystkich, którzy odeszli do Domu Ojca. Pamiętamy o Siostrach naszego Zgromadzenia i o zmarłych z naszych Rodzin. W listopadowe zamyślenia wprowadza również dekoracja kościoła przygotowana przez s. Danielę.

23 XI 2014
Podczas uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 sprawowanej w naszym parafialnym Kościele modliłyśmy się o dar beatyfikacji naszej Matki Założycielki - Sługi Bożej - Antoniny Mirskiej. Siostry przygotowały oprawę liturgiczną Mszy św., a s. Melania przybliżyła postać naszej Założycielki. Wszyscy mieli okazję patrząc na dekorację, zobaczyć naszą Matkę, a wielu parafian wracając do domu zabierało obrazki z modlitwą o Jej rychłą beatyfikację.  

PAŹDZIERNIK

Piękna dekoracja kościoła przygotowana przez s. Danielę pomagała dzieciom i dorosłym z większym zaangażowaniem i głęboką wiarą przeżywać nabożeństwa różańcowe.  Dzieci składały u stóp Maryi swoje "Zdrowaśki…" a wraz z nimi kwiaty. S. Klaudia i s. Melania przygotowywały dla nich rozważania tajemnic różańca św.

14 X 2014
Radosnym wydarzeniem dla naszej wspólnoty był Dzień Nauczyciela i wspólny wyjazd nad morze. Nie zabrakło zdrowego spaceru, zbierania muszelek i dobrego humoru…

13 X 2014
W kolejną rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie dzieci pod opieką s. Melanii przygotowały krótki program przedstawiający spotkanie z Maryją. Wcielając się w role Franciszka, Łucji i Hiacynty rozmawiały z Maryją.

12 X 2014 "Świętymi bądźcie"
To kolejny - XIV Dzień Papieski przeżywany w naszej Ojczyźnie. W naszej Parafii  podczas Mszy św. dla dzieci wystąpił chłopiec przebrany za świętego Papieża.

4 X  2014
Archidiecezjalne Spotkanie ognisk misyjnych
W przeżywanym w naszej Archidiecezji Roku Najświętszego Serca Pana Jezusa Koła Misyjne zostały zaproszone do Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. W spotkaniu uczestniczyli Mali Misjonarze z Nowogardu pod opieką s. Melanii. Z radością przywitaliśmy również grupę misyjną z Trzebiatowa wraz z s. Antonią.

WRZESIEŃ 2014
28 IX 2014
Siostrzane spotkanie
Po wakacyjnych zmianach w obu nowogardzkich domach pierwsze nasze spotkanie w nowym roku szkolnym i katechetycznym. W miłej i radosnej atmosferze szybko upłynęło niedzielne popołudnie.


WRZESIEŃ 2014 R.
15 IX 2014
Spotkanie z Kostarykanką
Podczas wieczornej Mszy św. gościliśmy w naszej parafii Floribeth Mora Diaz. Kostarykanka Floribeth Mora Diaz została uzdrowiona za wstawiennictwem św. Papieża Polaka w dniu jego beatyfikacji. To właśnie to uzdrowienie zostało uznane za cud potrzebny do kanonizacji Jana Pawła II.
Po Eucharystii był czas świadectw. Wiele łez wzruszenia, piękne świadectwo wiary i radość zgromadzonych parafian. Miałyśmy okazję spotkać panią Floribeth także podczas kolacji na plebanii. Dziękujemy Panu Bogu za dar tego niezwykłego spotkania.


Wróć do spisu treści