Golina - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

Golina

DSP
Z PAMIECIĄ W SERCU!

Wiersze w podzięce św. Janowi Pawłowi II
W biografii Karola Wojtyły, późniejszego św. Jana Pawła II, przeczytamy mnóstwo ciekawych, niejednokrotnie zaskakujących i zadziwiających informacji. Jedną z nich jest ta dotycząca jego zainteresowań szeroko pojętą literaturą, które przejawiał od młodzieńczych lat. Spod jego pióra wyszło wiele wspaniałych utworów poetyckich i dramatycznych. Do dziś są one podziwiane za kunszt i bogatą tematykę.
Z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie pod kierunkiem s. Immakulaty Podczasiak CSDP we współpracy z: czwartoklasistką ze Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Przyjmie, ks. Arturem Kazeckim, i rodzicami – postanowili upamiętnić papieża Polaka w sposób bliski jego sercu – poetyckim słowem. Wszystko to za sprawą recytacji wierszy o tym wyjątkowym świętym, które zostały nagrane, a później połączone w jeden, wyjątkowy film.
Przemysław Ciesielski
W 100. ROCZNICĘ URODZIN ŚW. JANA PWAŁA II
Pamiętamy i dziękujemy!
Na naszej polskiej ziemi przyszedł na świat człowiek, którego życie okazało się wyjątkowym darem dla Kościoła i całego świata. Temu człowiekowi było na imię Karol. Karol Wojtyła. Od 16 października 1978 roku Karol Wojtyła przybrał nowe imię Jana Pawła II.
/ks. kard. Stanisław Dziwisz/
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie pod kierunkiem: s. Liliany Sochy CSDP, Kingi Bąkowskiej i Przemysława Ciesielskiego wzięli udział w cyklu inicjatyw upamiętniających Jana Pawła II – NAJWIĘKSZEGO z rodu Polaków. Uczestniczyli w lekcjach online religii poświęconych, przygotowali portrety papieża i poświęcone jego życiu prezentacje multimedialne oraz wzięli udział w inicjatywie #ThankYouJohnPaul2, polegającej na publikacji w mediach społecznościowych wpisów, zdjęć czy krótkich filmików z podziękowaniami dla naszego Ojca Świętego.
Kwintesencją podjętych inicjatyw mogą być słowa wiersza Huberta Przybyły z kl. VIII a, napisanego specjalnie na obchody 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły:
JAN PAWEŁ II
Wadowice – osiemnasty maja.
Przychodzi na świat dziecko ubrane w szlachetność i miłość.
Jego oczy uśmiechnięte od pierwszego dnia.
Jego wiara silniejsza niż niszczący strach.
Szesnasty października tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego ósmego roku,
na watykańskim niebie ujawnia się dym biały jak styczniowy śnieg.
Głosy milionów przybyłych witają polskiego papieża.
Euforia, radość, łzy i modlitwy – świat ujrzał nową głowę rzymskokatolickiego Kościoła.
Podróżnik – w górach idealnie mu było.
Poza tym w Afryce misję spełnił i świadczył o Boga istnieniu.
Obrońca polskiej ziemi.
Ten, co zasiał ziarno nadziei w Polakach, by wygrali ze swoim wrogiem.
Czemu te lata z Nim tak szybko mijały?
Czemu Jego twarz teraz tylko na obrazach?
Modlić się warto o Jego opiekę nad nami.
Nasz Święty Jan Paweł II…
oprac. Przemysław Ciesielski
Z JASEŁKAMI W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
Jak nieść radość starszym i chorym?
Święta Bożego Narodzenia kojarzą się każdemu z nad wyraz ciepłą atmosferą radującą nasze wnętrze.
Dla pokrzepienia serc, dodania otuchy i głoszenia dobrej nowiny o przyjściu na świat Zbawiciela uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie pod kierunkiem s. Liliany Sochy CSDP udali się do Domu Pomocy Społecznej w Zagórowie. Tam spotkali się z jego mieszkańcami. W trakcie złożonej wizyty zaprezentowali im jasełka pt. „Droga do Betlejem”. Później wspólnie z nimi kolędowali.
Wyjazd do Zagórowa, który odbył się 9 stycznia 2020 r., był dla dzieci okazją do spotkania się z chorymi i starszymi przeżywającymi jesień życia, do sprawienia im radości i do wewnętrznego ubogacenia.
Przemysław Ciesielski
***
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie Ewie Kutnik za pomoc w organizacji naszego wyjazdu do Zagórowa oraz Pani Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zagórowie Sylwii Pawlickiej za życzliwość, słodki podarunek i miłe przyjęcie w progach tamtejszej placówki.
s. Liliana Socha CSDP wraz z grupą jasełkową
JASEŁKA W SZKOLE
Jak wygląda Twoja droga do Boga?
W każdym przedstawieniu jasełkowym pojawiają się wątki, mające uwrażliwić współczesnego człowieka na wielki Boży dar, którym było przyjście na świat Zbawiciela.
W związku z powyższym, późnym popołudniem 18 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie grupa dzieci pod kierunkiem katechetki – s. Liliany Sochy CSDP w jasełkach zatytułowanych „Droga do Betlejem” pokazały okoliczności narodzenia Pana Jezusa.
Uczniowie zaprezentowali swoje zdolności aktorskie przed wyjątkową publicznością, wśród której byli m.in.: Przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Wojdyński, Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Anna Kapturska, Przewodniczący Gminnej Komisji ds. Oświaty i Sportu Wojciech Grodzki, Przewodnicząca Rady Rodziców Aneta Borecka, dyrekcja, emerytowani oraz czynni nauczyciele, pracownicy obsługi oraz administracji.
Dopełnienie gry młodych adeptów mini sztuki teatralnej stanowiły efektowne stroje, występ  zespołu „Marzenie” oraz specjalna dekoracja zaaranżowana przez Jolantę Krawczyk, Magdalenę Mielcarek-Mirek i Marka Wendta. O warstwę muzyczną oraz nagłośnienie całości zadbała Justyna Szczot.
Nie zabrakło też łamania się opłatkiem i okolicznościowego przemówienia dyrektor szkoły Ewy Kutnik.
Zgromadzeni w auli szkolnej, w podzięce za przybycie, otrzymali oryginalny, świąteczny upominek przygotowany przez Magdalenę Mielcarek-Mirek.
Podczas świątecznego spotkania przedstawiciele 7. GZ „Odważne Gumisie” pod kierunkiem drużynowej Iwony Kasprzak przekazali na ręce dyrektor szkoły Betlejemskie Światełko Pokoju.
Przemysław Ciesielski
MISTERIUM BOŻONARODZENIOWE KLASY IA
W toku przedświątecznych przygotowań klasa Ia ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie nie zapomniała o tym, co najważniejsze, czyli o duchowym przygotowaniu do Bożego Narodzenia.
Jednym z jego przejawów był udział w jasełkowym przedstawieniu pt. ,,Cztery pory roku w Betlejem” przygotowanym przez katechetkę – s. Immakulatę Podczasiak CSDP we współpracy z Arletą Skibińską. Dzieci, w misterium wystawionym 16 grudnia 2019 r., starały się ukazać swoim najbliższym i szkolnej społeczności, że ,,zima nie jest wcale taka zła”, bo właśnie wtedy obchodzimy pamiątkę narodzin Boga, który stał się Człowiekiem.
Wśród małych aktorów, oprócz tradycyjnych jasełkowych postaci aniołów i pasterzy, pojawił się też Król Czasu i św. Piotr.
Po przedstawieniu dzieci wraz z rodzicami uczestniczyli w radosnym, wigilijnym spotkaniu w klasie.
s. Immakulata Podczasiak CSDP
KONKURS PLASTYCZNY…
„Zróbcie wszystko, co powie mój Syn” (J 2, 5)
W październiku 2020 r. w archidiecezji gnieźnieńskiej rozpocznie się peregrynacja kopii cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Nawiedzi on także parafię Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie w czerwcu 2021 r.
W związku z tym katechetka s. Liliana Socha CSDP zorganizowała w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego konkurs plastyczny. Przyświecało mu hasło: „Zróbcie wszystko, co powie mój Syn”. Zadaniem uczestników rywalizacji było twórcze przygotowanie wizerunku Maryi przy użyciu różnych technik.
Autorkami nagrodzonych prac były: Nadia Strugała, Gabriela Ciesielska, Maria Ligocka, Maria Wiciak, Wiktoria Budek oraz Zuzanna Walczak. Dziewczynki otrzymały z rąk dyrektor Ewy Kutnik nagrody rzeczowe oraz dyplomy wyróżnienia.
Serdecznie gratulujemy!
Przemysław Ciesielski
fot. Wioletta Strugała
114. rocznica śmierci Matki Mirskiej
Siostry z Goliny, jak co roku, pamiętały o rocznicy śmierci  Sługi Bożej Matki Antoniny Mirskiej. W sobotę 23 listopada cała wspólnota uczestniczyła w Eucharystii, prosząc Pana o dar beatyfikacji Matki Założycielki. Następnego dnia na Mszy św. o godz. 11.30 dzieci z Oazy Dzieci Bożych pod kierunkiem s. Immakulaty Podczasiak zaprezentowały przedstawienie pt. ,,Matka Mirska wczoraj i dziś”. W klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz w grupach przedszkolnych s. Immakulata przeprowadziła również katechezy poświęcone Matce Antoninie Mirskiej i powołaniu zakonnemu. Temat ,,Kim jest siostra zakonna?” wzbudził żywe zainteresowanie wśród dzieci, bo chętnie słuchały opowiadania o Marcysi Mirskiej i malowały przygotowane przez siostrę kolorowanki.
Każda rocznica śmierci Założycielki Sióstr Opatrzności Bożej jest okazją do zadania sobie pytań: czy Matka Antonina Mirska jest mi bliska i na ile żyję na co dzień jej duchem, tj. duchem ,,umiłowania Chrystusa nad wszystko” i ,,głębokiego zawierzenia Opatrzności Ojca Niebieskiego”?
RADOŚNIE W SZKOLE
Aniołowie tu i tam…
Msze św. za zmarłych czy wypominki przypominają nam co roku o listopadowych dniach zadumy i refleksji nad przemijalnością naszego życia. Jednak przy tej okazji powinniśmy tym szczególniej pamiętać o radości płynącej z chwały tych, którzy cieszą się już szczęściem wiecznym.
Tradycją stało się, że tuż przed Uroczystością Wszystkich Świętych w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie organizowana jest „ANIELSKA RADOŚĆ” koordynowana przez s. Immakulatę Podczasiak CSDP.
Z samego rana 30 października 2019 r. dzieci z klasy Ia i IIIa wzięły udział w niecodziennym, wesołym korowodzie. Prowadził on ze szkoły do centralnego miejsca na cmentarzu. Tam uczniowie odmówili modlitwę za wszystkich zmarłych. Później zapalili znicze na grobach nieznanych żołnierzy.
W ciągu dnia na korytarzach szkoły dało się słyszeć donośnie śpiewane słowa piosenek – „Taki duży, taki mały może świętym być…” czy „Każdy może być święty”. Dzięki nim wszyscy przypominali sobie o tym, w jaki sposób osiągnąć niebo.
Wielu uczniów, dyrekcja i nauczyciele ubrani byli tego dnia na biało. Wszyscy pracownicy golińskiego „Julka” otrzymali od dzieci własnoręcznie wykonane aniołki, do których przyklejone były karteczki z sentencjami autorstwa świętych i błogosławionych.
Dobrze, że „Anielska Radość” znalazła swoich zwolenników wśród społeczności szkolnej, której waga dążenia do świętości już tutaj na ziemi na pewno nie jest obca.
Przemysław Ciesielski
DOŚWIADCZAJĄC BOGA…
Po prostu NASZA, GOLIŃSKA Oaza Dzieci Bożych
Codzienna modlitwa, przeżywanie niedzielnej i świątecznej Eucharystii, radosne śpiewy, udział w cotygodniowej formacji, czytanie Pisma Świętego, wyprawy odkrywcze i poznawcze to cele programowe Oazy Dzieci Bożych, która stanowi doskonałą formę przeżywania zamkniętych rekolekcji. Wszystko to łączy z sobą wspólny mianownik – doświadczenie obecności Stwórcy, jako kochającego Ojca w życiu młodego człowieka.
W niedzielę 27 października 2019 r., 37 dzieci (w tym 32 ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie) zostało przyjętych do Oazy Dzieci Bożych.
Podczas Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej młodzi w obecności rodziców złożyli okolicznościową przysięgę. Potem ich animatorka, a zarazem katechetka, s. Immakulata Podczasiak CSDP wspólnie z ks. proboszczem Andrzejem Urbańskim nałożyli im wcześniej poświęcone symbole Ruchu Światło-Życie, tzw. foski.
Po Eucharystii dzieci wraz z rodzicami udali się do salki parafialnej na słodką agapę.
Nowo przyjętym życzymy wytrwałości i siły w realizacji założeń Oazy Dzieci Bożych na niwie golińskiej wspólnoty parafialnej i pośród społeczności szkolnej.
Przemysław Ciesielski
KONKURS PLASTYCZNY NA NAJPIEKNIEJSZY RÓŻANIEC
Czcząc różańcową Panią…
Zawitaj Matko różańca świętego,
przybytku Boga, w Trójcy Jedynego…
                                   /fragm. tradycyjnej pieśni/
Jednym z najbardziej znanych nabożeństw jest różaniec. Stanowi on doskonały sposób na indywidualne spotkanie z Bogiem poprzez rozważanie 20 tajemnic z życia Pana Jezusa i Matki Najświętszej.
Dla przypomnienia wartości i wielkiego znaczenia wspomnianej wyżej modlitwy, s. Immakulata Podczasiak zorganizowała konkurs plastyczny pt. „Mój najpiękniejszy różaniec”.
Wzięli w nim udział uczniowie klas młodszych ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie i Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Przyjmie, którzy przy użyciu często wyszukanych materiałów m.in. orzechów laskowych, muszelek, łańcuchów, styropianowych kul, kolorowego papieru, ziarenek kawy, a nawet kawałków sera, przygotowali bardzo ciekawe prace.
Warto było stanąć w rywalizacyjne szranki, bo spośród 28 bardzo oryginalnych dzieł, 3 z nich zostały docenione przez jury Romanę Andrukonis-Antkowską i Przemysława Ciesielskiego.
I tak, I miejsce w konkursie zajął Mateusz Socha (IIIa), II. – Hubert Napierała (IIIa), na III. uplasowała się Natalia Budzińska (IIIb).
Ponadto specjalne wyróżnienie za różańce przyznano: Aleksowi Osice (IIIb), Mateuszowi Pietrzakowi (IIIc) i Jakubowi Staszakowi (III, SP Przyjma).
Wygrani za swoje zaangażowanie i przygotowane prace otrzymali 20 października 2019 r. w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie dyplomy oraz nagrody rzeczowe, a wszyscy pozostali „słodkie” podziękowanie.
Uczestnikom konkursu plastycznego gratulujemy pomysłowości i inwencji twórczej!
Przemysław Ciesielski
fot. s. Immakulata Podczasiak CSDP
INSCENIZACJA MISYJNA W KOŚCIELE W GOLINIE
Misyjna droga do świętości
Wiele jest serc, które czekają na Ewangelię,
wiele jest serc, które czekają wciąż.
                                    /fragm. tradycyjnej pieśni/
Co roku przedostatnia niedziela października jest w Kościele Powszechnym określana mianem „misyjnej”. Każdorazowo ma ona na celu przypomnienie o wcale niełatwym głoszeniu Dobrej Nowiny na krańcach świata. W tym miejscu warto zaznaczyć, że tym razem przypadła ona w ogłoszonym przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym.
Stąd też tematyczna inscenizacja, którą można było obejrzeć dwukrotnie w niedzielę 20 października 2019 r. w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie.  Każda z odsłon minisztuki, noszącej tytuł: „Nie lękajcie się świętości” przedstawiała historię chłopca, który patrząc na życie i misyjną posługę: św. Barbary, św. Jana, św. Rity, bł. Anieli Salawy i św. Jana Pawła II zrozumiał istotę drogi wiodącej do świętości.
Minispektakl przygotowany został z wielką dbałością o szczegóły. To zasługa katechetki – s. Liliany Sochy CSDP oraz dzieci z ogniska misyjnego na co dzień prężnie funkcjonującego w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie, które w efektownych strojach i z wielkim wyczuciem odgrywały swoje role.
Młodzi adepci sztuki teatralnej: Natalia Tomczak, Wiktoria Bobrowska, Julia Nowicka, Jagoda Zajbel, Mikołaj Hatłas, Jan Chabros, Łukasz Piasecki, Bartosz Mikuła i Karol Nowak za swoje występy zostali nagrodzeni przez zgromadzonych w kościele gromkimi brawami.
Na marginesie…
Warto dodać, iż dzieci z koła misyjnego pod opieką s. Liliany przygotowały oprawę Mszy św., w tym poszczególne czytania, modlitwę wiernych
oraz procesję z darami m.in. kolorowymi świecami - symbolami poszczególnych kontynentów.
Przemysław Ciesielski
fot. Weronika Krych-Zajbel
Na dobry początek WAKACJI Z PANEM BOGIEM!
 W dniach 24-26.06. scholka dziecięca ,,Radość” z parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie wraz z s.Immakulatą Podczasiak  i z opiekunami, wzięła udział w upragnionej wycieczce w piękne Pieniny. Pierwszego dnia grupa nawiedziła łagiewnickie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie powierzyła swoje intencje Jezusowi podczas uroczystej Eucharystii, pod przewodnictwem J. E.ks. biskupa Jana Zająca. Po modlitwie dzieci z opiekunami udały się do Domu Wypoczynkowego w Ochotnicy Dolnej, w którym na wszystkich czekała pyszna obiadokolacja. Kolejnego dnia była pełna wrażeń wspinaczka na Trzy Korony i wizyta w Centrum Oazy Ruchu Światło- Życie w Krościenku, uwieńczeniem dnia były wspólne zabawy i ognisko. W powrotnej drodze dzieci odwiedziły Matkę Bożą Jasnogórską w Częstochowie, aby wraz z Nią uwielbiać Pana za wszystkie otrzymane łaski.
Oprócz wspólnych zabaw, każdy dzień grupa rozpoczynała i kończyła modlitwą oraz pracą pisemną w notatniku z kończyną, gdzie poszczególne płatki były przypomnieniem Osób Trójcy Świętej: Ojca, Syna i Ducha Świętego, których uczestnicy mogli bliżej poznawać.
W drodze powrotnej wdzięczne i szczęśliwe dzieci już planowały kolejną wycieczkę!
PIERWSZOKOMUNIJNI W ŚWINICACH WARCKICH

Z dziękczynieniem u św. s. Faustyny

Wzorem ubiegłych lat na zakończenie „Białego Tygodnia” (8 czerwca
2019 r.), dzieci pierwszokomunijne z parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej (na co dzień uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie i Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej - Curie w Przyjmie) wraz z katechetką s. Immakulatą Padczasiak CSDP udały się do Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. s. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich (bratnia diecezja włocławska, dekanat uniejowski).

W tym otoczonym kultem miejscu, trzecioklasiści podziwiali nową część kościoła parafialnego pw. św. Kazimierza Królewicza. Wzięli tam udział w koncelebrowanej Mszy św. sprawowanej przez ks. dziekana Andrzeja Urbańskiego, wikariusza – ks. Artura Kazeckiego oraz kapłana
z archidiecezji łódzkiej. Później pierwszokomunijni wysłuchali prelekcji
o s. Faustynie i odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Potem dzieci i ich rodzice uczcili relikwie świętej. Następnie udali się do pobliskiego Głogowca, w którym to mieści się dawny dom Apostołki Pana Jezusa.

Na pewno ta wspomniana pielgrzymka była dla młodych i ich rodziców wielkim przeżyciem duchowym, a zarazem dziękczynieniem za dar Pierwszej Komunii Świętej.
Przemysław Ciesielski
  W sobotę wieczorem, dn. 11.05.2019 r., w przededniu Niedzieli Pana Jezusa Dobrego Pasterza, w kaplicy sióstr w Golinie zgromadziła się grupa młodzieży wraz z księdzem wikarym, Arturem Kazeckim. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, młodzi włączyli się w rozważania tzw DROGI ŚWIATŁA, zastanawiając się nad  tajemnicami z życia Zmartwychwstałego Chrystusa oraz nad wyborem własnej drogi powołania. Po skończonej modlitwie, na młodzież czekał pyszny poczęstunek, a po nim rozmowa z księdzem i siostrami. Młodzi mieli czas na zadawanie trudnych pytań i wysłuchanie świadectwa powołania zakonnego i kapłańskiego. Spotkanie zakończyło się w atmosferze wielkiej wdzięczności i radości.


Oto kilka wydarzeń z życia placówki w fotograficznym skrócie


ZBAWIENIE przyszło przez KRZYŻ!

W Wielkim Poście bierzemy udział w nabożeństwach pasyjnych, podczas których rozważamy mękę i śmierć Zbawiciela. Obok gorzkich żali to właśnie droga krzyżowa w symboliczny sposób pokazuje ostatnie godziny życia Pana Jezusa. Dodatkowo skłania do refleksji i pomaga w głębszym zrozumieniu Tajemnicy Odkupienia.
Właśnie drogę krzyżową, której trzonem były biblijne komentarze wzmocnione rozbudowanymi scenkami dramowymi, przygotowała grupa uczniów z koła misyjnego, funkcjonującego w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie pod kierunkiem katechetki - s. Liliany Sochy CSDP we współpracy z nauczycielami i rodzicami.  Wspomniane nabożeństwo przeżywali razem z parafianami 5 kwietnia 2019 r. w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej.
Golińscy aktorzy w strojach stosownych dla czasów Pana Jezusa, posiłkując się odpowiednimi rekwizytami bardzo realnie przedstawili poszczególne stacje drogi krzyżowej. Oddali przy tym wymowę treści, emocji i dosadność przekazu męki Zbawiciela.
Na pewno ten rodzaj minisztuki teatralnej z modlitewnym przesłaniem dał wiele do myślenia o Boskim Planie Odkupienia wszystkim uczestnikom piątkowego nabożeństwa...

Przemysław Ciesielski
fot. Kinga Bąkowska
Z JASEŁKAMI W HOSPICJUM - Golina - 13 stycznia 2019 r.
Jak nieść radość cierpiącym i chorym?
Cierpienie jest w świecie po to, ażeby wyzwalało miłość.
                                                           św. Jan Paweł II
      
       Święta Bożego Narodzenia każdemu z nas kojarzą się z rodzinną i nad wyraz ciepłą atmosferą. Zazwyczaj nikt wtedy nie myśli o cierpieniu czy chorobie, a są one przecież wpisane nieodłącznie w ludzkie życie.
       Dla pokrzepienia serc, dodania otuchy i głoszenia dobrej nowiny o przyjściu na świat Zbawiciela, uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie pod kierunkiem katechetki - s. Liliany Sochy CSDP udali się do Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu. Tam spotkali się z doświadczonymi krzyżem choroby i cierpienia.
       W trakcie złożonej wizyty, zaprezentowali jasełka pt. „Bóg się rodzi”. Później wspólnie kolędowali. Po przedstawieniu obdarowali podopiecznych i personel placówki choineczkami z życzeniami, o wykonanie których zatroszczyła się Magdalena Mielcarek-Mirek. Wyjazd do licheńskiego hospicjum w niedzielę Chrztu Pańskiego (13 stycznia 2019 r. ) był bardzo wartościowy. Pomógł pochylić się nad chorymi i cierpiącymi, wymienić doświadczenia, wzajemnie się uwrażliwić, wewnętrznie ubogacić, i z innej perspektywy spojrzeć na dar życia...
Przemysław Ciesielski
***
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie Ewie Kutnik za życzliwość i pomoc w organizacji naszego wyjazdu do hospicjum w Licheniu.
s. Liliana Socha CSDP wraz z grupą jasełkową
Kolędnicy w Golinie
„Dobro, które czynimy dla innych, powraca do nas”-przekonały się o tym dzieci ze scholki „Radość”, z parafii pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie wraz z S. Immakulatą. W sobotnie popołudnie, dnia 29 grudnia cała grupa dzieci przebranych za kolędników ze śpiewem na ustach wyruszyła, aby ogłosić mieszkańcom Goliny, że „Chrystus się nam narodził”. Dzieci wraz z siostrą odwiedziły domy przy ul. Kopernika, Powstańców Warszawy, Armii Poznań
i Bohaterów II Wojny Światowej. Mieszkańcy z wielką życzliwością przyjęli kolędników obdarowując ich dobrym słowem, słodyczami oraz innymi darami. Zmęczone, ale szczęśliwe dzieci wraz z siostrą po zakończonym kolędowaniu, powróciły do domów.
Kolejnym przyszłościowym celem scholki jest miejscowość Spławie, należąca do parafii w Golinie.
23 listopada 2018 r. – 113 rocznica śmierci naszej Matki Założycielki Sł. Bożej Antoniny Mirskiej

 W tym roku w Parafii w Golinie w niedzielę poprzedzającą tę datę, tj. 18 listopada, uczniowie z klasy drugiej i trzeciej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego  pod kierunkiem s. Immakulaty Podczasiak podczas Eucharystii o godz. 11:30 przedstawili inscenizację nawiązującą do ofiarnego życia i posługi Sł. Bożej Matki Antoniny Mirskiej. Przedstawienie zakończył taniec do słów piosenki „Jesteśmy piękni” ukazujący piękno Osoby Założycielki Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, która niczego nie stawiała ponad miłość Chrystusa. Po każdej Mszy św. siostry rozprowadzały foldery, obrazki i książki poświęcone Matce Antoninie, działalności i misji Zgromadzenia.

  W ciągu tygodnia s.Immakulata przeprowadziła katechezy w klasach 0-4 opowiadające o życiu Matki Antoniny Mirskiej, w czasie których dzieci mogły zapoznać się z historią Marcysi, która została siostrą zakonną, słuchając tekstu książki pt „Dziewczynka o złotym sercu”, autorstwa s. Loretty Dmytryszyn. Na zakończenie lekcji wszystkie dzieci otrzymały obrazki i kolorowanki lub rebusy nawiązujące do tematu.


MINI SZTUKA W KOŚCIELE
O Niepodległej u Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie
100 lat - ten właśnie okrągły przedział czasu upłynął od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki Bogu i bohaterom takim Józef Piłsudski czy Roman Dmowski 123 lata uciemiężenia ze strony Prus, Austrii i Rosji przeszły definitywnie do historii.
Ta wspomniana wyżej jubileuszowa rocznica sprzyja organizowaniu w Polsce uroczystości i akcji upamiętniających tamto ważne wydarzenie. Na pewno na gruncie lokalnym śmiało można powiedzieć, że wpisało się w nie przedstawienie przygotowane przez grupę dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie pod czujnym okiem ich opiekunki i jednocześnie katechetki s. Liliany Sochy CSDP. Co jakiś przygotowują oni bardzo ciekawe w swojej formie inscenizacje. Upust swoim aktorskim zacięciom dają następnie w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie. Jubileuszowe świętowanie rocznicy przywrócenia na mapach wolnej Polski było także doskonałym sposobem na uwydatnienie swoich zdolności. Młodzi pod kierunkiem s. Liliany w bardzo ciekawych strojach, stosownych do epok historycznych, posiłkując się odpowiednimi atrybutami i rekwizytami odegrali 4 listopada 2018 r., sceny i postaci, wiążące się z wydarzeniami nawiązującymi do odzyskania upragnionej niepodległości.

Przedstawienie bardzo podobało się oglądającym, (w tym biskupowi pomocniczemu gnieźnieńskiemu Krzysztofowi Wętkowskiemu), czego wyraz dali poprzez gromkie brawa dla młodych artystów tuż po zakończeniu przedstawienia.

Przemysław Ciesielski
fot. Daniel Lewiński
31 października 2018 r. – “Anielska Radość” w Szkole Podstawowej w Golinie
    W Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie, dn. 31.10.2018 r. już po raz kolejny nauczyciele i dzieci wzięli udział w obchodach  „Anielskiej Radości”. Rano uczniowie klas 0-4 przebrani za aniołów wraz z opiekunami wyruszyli na cmentarz, gdzie wysłuchali krótkiej konferencji o tajemnicy świętych obcowania, pomodlili się za swoich bliskich zmarłych i zaśpiewali pełne entuzjazmu piosenki. Po powrocie do szkoły dzieci razem z s. Immakulatą Podczasiak, rozdawali nauczycielom słodkie
aniołki z cytatami różnych Świętych. Podczas każdej przerwy na korytarzach szkolnych rozbrzmiewał wesoły śpiew piosenek: „Taki duży, taki mały może świętym być” oraz „Każdy może być święty”. W młodszych klasach został przeprowadzony
konkurs na najpiękniejszego i najgrzeczniejszego anioła, zwycięzcy otrzymali słodkie nagrody.
   „Anielska Radość” wpisała się już na stałe w kalendarz imprez szkoły w Golinie, a dzięki tej pięknej tradycji zarówno dzieci, jak i dorośli mogą ciągle na  nowo przypominać sobie,
że „zostali stworzeni do wyższych rzeczy”, a ich „prawdziwa ojczyzna jest w Niebie”.
“Noc Świętych” – w Parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie
W parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie wieczorem dn. 31.10.2018 r. miała miejsce VII Noc Świętych zorganizowana przez ks. Artura Kazeckiego i s.Immakulatę Podczasiak, przy udziale wspólnoty młodzieżowej i dzieci.
   Młodzież przygotowała krótkie scenki nawiązujące do życia pięciu polskich Świętych:
św. Urszuli Ledóchowskiej, św. s. Faustyny, św. Maksymiliana Kolbe, bł. Jerzego Popiełuszki i św. Jana Pawła II. Sceny z życia Świętych były poprzedzone życiorysem przygotowanym przez dzieci z sąsiednich parafii, a całość przedstawienia nawiązywała do obchodów 100-lecia niepodległości naszej Ojczyzny. Po występie dzieci i młodzież wzięły udział w krótkich zabawach tanecznych prowadzonych przez kleryka Jakuba Siutkowskiego, a następnie wszyscy odśpiewali uroczyste Nieszpory i podążyli w procesji wokół kościoła, śpiewając litanię do Wszystkich Świętych. Na zakończenie odbył się pokaz sztucznych ogni, po którym nastąpił słodki poczęstunek.
31 października 2017 r.  NA CMENTARZU I W SZKOLE

Anieli w bieli

Od paru już lat tuż przed Uroczystością Wszystkich Świętych w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie organizowany jest bardzo optymistyczny w swoim przekazie dzień. Przyświeca mu hasło: „ANIELSKA RADOŚĆ”.

I tak o poranku 31 października 2017 r. uczniowie pod kierunkiem katechetek
- s. Laurencji Chodźko CSDP i s. Liliany Sochy CSDP oraz grupy nauczycieli wzięli udział w niecodziennych korowodach, które wiodły ze szkoły do centralnego miejsca na cmentarzu. Tam odmówili okolicznościową modlitwę za wszystkich zmarłych. Później zapalili symboliczne światełka na grobach nieznanych żołnierzy. Następnie przeszli do kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej, by tam wysłuchać montażu słowno – muzycznego pt. „Tym, którzy odeszli...” oraz wczuć się w refleksje skierowane do nich przez proboszcza ks. Andrzeja Urbańskiego.

W dopełnieniu...

Ponadto tegoż dnia na korytarzach szkoły w obu budynkach, dało słyszeć się donośnie śpiewane słowa dobrze znanej piosenki „Arki Noego”: „Taki duży, taki mały może świętym być…”. Dzięki niej wszyscy uczestnicy akcji przypominali sobie wzajemnie o tym w jaki sposób osiągnąć niebo. Wspólny śpiew rozbrzmiewał pośród naszych duchowych stróżów, w których postaci wcieliło się wielu z podstawówkowiczów. Także dyrekcja i nauczyciele nie pozostali obojętni na tę akcję. Podobnie jak uczniowie włączyli się oni we wspólne świętowanie w bieli.
Dodatkowo przedstawiciele dzieci i młodzieży z golińskiego „Julka” dotarli do dyrekcji podstawówki, wszystkich nauczycieli i pozostałych pracowników z piernikowymi aniołkami, do których przytwierdzone były małe karteczki ze słowami wypowiedzianymi kiedyś przez naszych świętych bądź błogosławionych.

Dobrze, że akcja w szkole i na cmentarzu znalazła swoich zwolenników, którym nie jest obca waga dążenia do świętości i ukazanie widomie jak tu na ziemi być aniołem czy świętym.

s. Laurencja Chodźko CSDP,
Przemysław Ciesielski
29 października 2017 r. - MONTAŻ SŁOWNO – MUZYCZNY W  KOŚCIELE
Tym, którzy odeszli...
Msze św., wypominki to tylko niektóre z duchowych  sposobów na pomoc tym, co poprzedzili nas w drodze do wieczności. To wartości  najważniejsze, które możemy ofiarować naszym bliskim zmarłym, przy okazji  kształtując typowo ludzkie poczucie związku z nimi. Oprócz tego istotne są także   zewnętrzne gesty naszej pamięci o nich, to kwiaty, zapalane znicze czy nawet  poetyckie słowa.
Właśnie do tego ostatniego ze wspomnianych aspektów  spojrzenia na Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny odniosła się  schola dziecięca „Radość” z parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie  (na co dzień uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego). W   niedzielę (29 października 2017 r.) milusińscy pod kierunkiem katechetki s.  Laurencji Chodźko CSDP przedstawili na Mszach św. montaż słowno - muzyczny,  któremu przyświecał tytuł „Tym, którzy odeszli...”. Dzieci przeczytały  nostalgiczne wiersze mówiące o przemijaniu i wartości życia. Utwory  przeplecione zostały specjalnie dobranym na tę okazję, pieśniowym repertuarem, o  który zadbała organistka – s. Teresa Trzaskalska CSDP. Po Mszach św.  przedstawiciele scholi rozprowadzali wśród parafian własnoręcznie wykonane  słodkie pierniki w kształcie aniołków, do których dołączone zostały  sentencje wypowiedziane niegdyś przez naszych świętych.
Przemysław  Ciesielski
22 października 2017 r. - TEATRALNIE W KOŚCIELE
Misyjne posłannictwo dzieci różnych kontynentów
Co roku przedostatnia niedziela października jest w Kościele Powszechnym obchodzona jako misyjna, czyli ta, która przypomina o wcale niełatwym głoszeniu Ewangelii na różnych krańcach świata.
Stąd też tematyczna inscenizacja, którą można było obejrzeć dwukrotnie w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie w niedzielę 22 października 2017 r. Każda z odsłon minisztuki, której przyświecał tytuł: „Dzieci, które zmieniły losy świata” przedstawiała historię Karol de Foucauld, żyjącego za czasów Napoleona Bonapartego, zaangażowanego w pracę na rzecz tych, co jeszcze nie poznali nauki Pana Jezusa. Silny akcent został też w nich położony na propagowania dobrej nowiny wśród ludzi wszystkich kontynentów, za pośrednictwem najmniejszych misjonarzy, co miało służyć lepszemu poznaniu życia ludzi w najodleglejszych zakątkach naszego globu. Mówili o tym: Naomi, Łilu, Sarita, Sara, Pol i Józef.
Przedstawienie zostało przygotowane z wielką dbałością o szczegóły. To zasługa katechetki - s. Liliany Sochy CSDP i dzieci z koła misyjnego, prężnie działającego w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Dzieci w efektownych strojach, z wielkim wyczuciem odgrywały swoje role. Młodzi adepci sztuki teatralnej: Joanna Gralińska, Julia Mikuła, Adam Graliński, Sebastian Dobrowolski, Jan Chabros, Mikołaj Hatłas, Maksymilian Sławski, Jakub Wiśniewski, Karol Nowak, Bartosz Mikuła, Aleksandra Sędziak, Franciszek Babiak, Julia Staśkowiak, Natalia Tarczyńska, Martyna Woźna za swoje występy zostali nagrodzeni przez zgromadzonych w kościele gromkimi brawami.
Przemysław Ciesielski
fot. Agnieszka Chabros
ZAWIERZYĆ MIŁOSIERDZIU BOŻEMU...
10 czerwca 2017 - U św. s. Faustyny
25 września 2002 r. ówczesny biskup włocławski Bronisław Dembowski ustanowił w Świnicach Warckich (dekanat uniejowski) Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. s. Faustyny Kowalskiej.
Wzorem minionego roku na zakończenie „Białego Tygodnia” (10 czerwca 2017 r.), dzieci pierwszokomunijne z parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej (na co dzień uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie i Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej – Curie w Przyjmie) wraz z katechetką s. Laurencją Chodźko CSDP i swoimi rodzicami udały się właśnie do tego otoczonego kultem miejsca.
W Świnicach Warckich trzecioklasiści podziwiali zabytkowy kościół parafialny pw. św. Kazimierza Królewicza. Wzięli udział w uroczystej Mszy św., na początku której przywitał ich serdecznie kustosz tamtejszego sanktuarium - ks. Janusz Kowalski. Koncelebrowaną Eucharystię sprawowali golińscy duszpasterze: proboszcz - ks. dziekan Andrzej Urbański, ks. prałat Marian Górski i wikariusz - ks. Artur Kazecki.  Później pierwszokomunijni modlili się w nowej części świątyni. Tam odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego i wysłuchali prelekcji Siostry Matki Bożej Miłosierdzia o życiu i posłudze św. Faustyny. Następnie grupa z Goliny udała się do pobliskiego Głogowca, w którym to mieści się dawny dom Apostołki Bożego Miłosierdzia.
Pielgrzymka do Świnic Warckich na pewno była dla młodych wielkim przeżyciem duchowym. Pomogła w zobaczeniu miejsc wiążących się ze świętą, która ułatwiła światu poznanie i zrozumienie prawdy o nieograniczonym Miłosierdziu Bożym. Nie wahajmy się zatem powtarzać za s. Faustyną: „Jezu ufam Tobie”.
W dodatku...
W drodze powrotnej uczestnicy pielgrzymki udali się do Uniejowa. Tam urzekła ich czternastowieczna gotycka kolegiata pw. św. Floriana, z historią której zapoznał ich tegoroczny neoprezbiter – ks. Patryk Sękowski, przy okazji animując dzieci do wspólnej modlitwy i śpiewu.

Przemysław Ciesielski
DZIEŃ DZIECKA W CZĘSTOCHOWIE - 1 czerwca 2017 r. - Misyjni na audiencji u Królowej
Religijną ostoją Polaków jest od wieków Jasna Góra. Właśnie tutaj co roku pielgrzymują rzesze naszych rodaków, aby u stóp Czarnej Madonny złożyć sprawy codziennego życia przepełnione często smutkiem i radością. Do Maryi przychodzą wszyscy, tak jak do najukochańszej i najdroższej mamy przystało.
Stąd nie bez znaczenia był wyjazd do Częstochowy dzieci zrzeszonych w ognisku misyjnym prężnie działającym od lat w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego pod kierunkiem katechetki – s. Liliany Sochy CSDP. Ich pielgrzymka odbyła się w szczególnym momencie roku – Dniu Dziecka (1 czerwca 2017 r.). Tym samym grupa z Goliny poprzez swój czynny udział w spotkaniu wpisała się w obchody tzw. „Audiencji u Królowej”. Misyjni wspólnie z blisko 3 tys. rówieśników z całej Polski pokłonili się Pani Jasnogórskiej, powierzając Jej swoje sprawy. Spotkali się ze znanym z telewizyjnego programu „Ziarno” bp. Antonim Długoszem, uczestniczyli w uroczystej Mszy św. na tamtejszych błoniach. Dodatkowo skorzystali ze specjalnie przygotowanego na ten dzień garden party u Mamy – Królowej, na program którego złożyły się gry, konkursy i zabawy. Nie obyło się też bez słodkich upominków ;-)).
Z wielką radością w sercach, z bagażem pozytywnym emocji i wrażeń wrócili wieczorem do Goliny.

Przemysław Ciesielski


13 maja 2017 r.  - Ave, ave Fatimska Pani
Dokładnie 13 maja 2017 r. minęła 100. rocznica od wydarzeń, których doświadczyli pastuszkowie z Fatimy - Łucja, Hiacynta i Franciszek. To właśnie im wspomnianego wyżej dnia w 1917 r. objawiła się po raz pierwszy Matka Boża. Na początku nie pojmowali istoty tegoż spotkania. Na dodatek trudno im było zrozumieć maryjne tajemnice i zapoznać z nimi rzeszę ludzi, którzy na początku bardzo sceptycznie odnosili się do zasłyszanych przesłań i próśb.
Tę okrągłą rocznicę uczciły także dzieci z koła misyjnego, które prężnie funkcjonuje w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie pod czujnym okiem ich opiekunki i jednocześnie katechetki s. Liliany Sochy.
13. i 14 maja 2017 r. wystawiły w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej  minisztukę teatralną  pt. „Spotkanie z piękną Panią z Nieba”. Dzieci - Julia Duchnik, Kinga Szubińska, Aleksandra Walczak, Zuzanna Walczak,  Jolanta Pazera, Patrycja Woźniak, Gabriela Jakubowska, Wiktoria Pietraszek, Amelia Wojciechowska, Iga Jóźwiak, Kamil Wojewoda, Alan Tomczak, Igor Dryjer, Robert Urbański, Mikołaj Nowak w bardzo ciekawych strojach, stosownych do 1917 r. opowiedziały historię spotkania Łucji, Hiacynty i Franciszka z Matką Bożą, reakcjach ówczesnej ludności na objawienia oraz cudów jakie w tym czasie się dokonały na oczach wielu niedowiarków. Przypomniały też maryjne wezwanie do modlitwy różańcowej o pokój na świecie.
Przedstawienia w trzykrotnej odsłonie spotkały się z wielkim uznaniem ze strony oglądających parafian, czego wyraz dali gromkimi brawami dla młodych artystów tuż po zakończeniu każdej z minisztuk.

Przemysław Ciesielski
MARZEC 2017 R. - DROGA KRZYŻOWA KOŁA MISYJNEGO
Kłaniamy się Tobie Panie Jezu Chryste...
Na drodze Cię Jezu spotykam
i krzyża ciężkiego dotykam,
więc pójdę za Tobą cichutko,
ulżyć choć trochę Twym smutkom. (...)

W Wielkim Poście odprawiane są nabożeństwa pasyjne, podczas których rozważamy mękę i śmierć Zbawiciela. Obok gorzkich żali to właśnie droga krzyżowa
w symboliczny sposób odtwarza ostatnie godziny życia Pana Jezusa. Dodatkowo skłania do refleksji i pomaga w głębszym zrozumieniu Tajemnicy Odkupienia.
Właśnie drogę krzyżową, której trzonem były biblijne komentarze wzmocnione scenkami dramowymi przygotowała grupa uczniów z koła misyjnego, funkcjonującego w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie pod kierunkiem katechetki - s. Liliany Sochy CSDP.  Nabożeństwo to wspólnie
z parafianami przeżywali 24 marca 2017 r. w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej.
Julia Duchnik, Kinga Szubińska, Martyna Woźna, Iga Jóźwiak, Aleksandra Walczak, Klaudia Pytlewicz, Oliwia Kamińska, Marcelina Wojewoda, Robert Urbański, Wiktor Król, Igor Dryjer, Kamil Wojewoda i Mikołaj Nowak w strojach stosownych dla czasów Pana Jezusa, posiłkując się odpowiednimi rekwizytami bardzo realnie przedstawili poszczególne stacje drogi krzyżowej. Oddali przy tym wymowę treści, emocji i dosadność przekazu.
Na pewno ten rodzaj minisztuki teatralnej z modlitewnym przesłaniem dał wiele
do myślenia o Boskim Planie Zbawienia wszystkim uczestnikom piątkowego nabożeństwa...
Przemysław Ciesielski

Z WIZYTĄ W SZKOLE
Marzec 2017 r. – wizytacja Matki Generalnej w Golinie
Miłe spotkanie z przełożoną generalną – s. Antoniną Kasjaniuk w Szkole w Golinie
W ostatnich latach w murach Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego
w Golinie gościło wielu znamienitych osób reprezentujących różne środowiska społeczne. Wśród nich byli m.in.: parlamentarzyści, samorządowcy, naukowcy duchowni i aktorzy.
23 marca 2017 r. wizytę dzieciom, siostrom katechetkom i dyrektor Jolancie Kruckiej złożyła Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej – s. Antonina Kasjaniuk CSDP z Grodziska Mazowieckiego. Wizytacyjne spotkanie przy: piosence, pokrzepiającym słowie, ciastku i kawie przebiegło w miłej i bardzo przyjaznej atmosferze.
Przemysław Ciesielski

Lipiec 2016 r.

S. Witaliano, S. Elizeuszo – dziękujemy!

W „Księdze Koheleta” czytamy: „Wszystko ma swój czas”. I właśnie te jakże wymowne słowa pięknie wkomponowują się w podsumowanie pracy organistki - s. Witaliany Jastrzębskiej CSDP (lata pracy: 2006-2007; 2008-2016) i zakrystianki - s. Elizeuszy Golak CSDP (lata pracy: 2009-2016) w parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie.(CZYTAJ DALEJ...)

W ŚWINICACH WARCKICH
W rodzinnych stronach św. s. Faustyny

W 1905 r., w parafii Świnice Warckie (sąsiednia diecezja włocławska, dekanat uniejowski), we wsi Głogowiec, urodziła się, znana dziś na całym świecie Apostołka Bożego Miłosierdzia - św. s. Faustyna (Helena) Kowalska. W miejscowym kościele parafialnym została ochrzczona. Tutaj też odbyła pierwszą spowiedź (pamiątką tego wydarzenia jest konfesjonał z XIX wieku) i przyjęła pierwszą Komunię św. Będąc w zakonie tylko jeden raz przyjechała do rodzinnego domu i parafii. To był luty 1935 roku. Odwiedziła wówczas chorą matkę. Wzięła udział we Mszy św.
W ostatnim dniu pobytu, podczas modlitwy w kościele, ujrzała Pana Jezusa, który rzekł do niej: "Wybranko moja, udzielę Ci jeszcze większych łask, abyś była świadkiem, przez całą wieczność, nieskończonego miłosierdzia mojego". Tak w telegraficznym skrócie można streścić najważniejsze momenty z życia Apostołki Bożego Miłosierdzia, wiążące się z jej rodzinnymi stronami.
Dla podkreślenia wagi tego miejsca 25 września 2002 r. ówczesny biskup włocławski Bronisław Dembowski ustanowił w Świnicach Warckich Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. s. Faustyny.
11 czerwca 2016 r. na zakończenie tzw. "Białego Tygodnia" właśnie do tego wyjątkowego miejsca udały się dzieci pierwszokomunijne z parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie (na co dzień uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego) wraz z katechetką s. Laurencją Chodźko CSDP. Trzecioklasiści na wzór corocznych pielgrzymek dzieci z bratniej diecezji włocławskiej odbyły swoją, także wyjątkową. W Świnicach Warckich przeszli przez Bramę Miłosierdzia, podziwiali zabytkowy kościół parafialny pw. św. Kazimierza Królewicza. Odmówili tam Koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlili się przed relikwiami i wizerunkiem św. s. Faustyny. Następnie wzięli udział w uroczystej koncelebrowanej Mszy św., do której przygotowali oprawę liturgiczną. Eucharystię sprawowali golińscy duszpasterze: proboszcz - ks. dziekan Andrzej Urbański, ks. prałat Marian Górski i ks. wikariusz Artur Kazecki. Po Mszy św. wysłuchali prelekcji Siostry Matki Bożej Miłosierdzia o życiu i posłudze s. Faustyny. Potem młodzi pielgrzymi wraz z rodzicami adorowali relikwie świętej. Później modlili się w nowej części świątyni. Następnie grupa z Goliny udała się do Głogowca, w którym to mieści się dom urodzin Apostołki Bożego Miłosierdzia.
Ta niezapomniana pielgrzymka do Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. s. Faustyny w Roku Świętym Miłosierdzia na pewno zapisała się w sercu niejednego jej uczestnika, tym bardziej, że duchowych przeżyć można było doświadczyć w tych miejscach wiele.
Na marginesie...
W drodze powrotnej uczestnicy pielgrzymki udali się do Koła. Podziwiali tam barokowy klasztor i katakumby u kolskich bernardynów (franciszkanów). Zwiedzili też przepiękną gotycką farę, z której ciekawą historią zapoznał ich tamtejszy proboszcz ks. kan. Józef Wronkiewicz.

Przemysław Ciesielski
źródło: www.diecezjawloclawek.pl


Wróć do spisu treści