Przedszkole w Twardogórze - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

Menu główne:

Przedszkole w Twardogórze

Dzieła > Przedszkola

Przedszkole Niepubliczne Sióstr Opatrzności Bożej
w Twardogórze

  
  Przedszkole Niepubliczne Sióstr Opatrzności Bożej w Twardogórze Syc. mieści się przy ul. Plac Piastów 18, tuż obok Bazyliki Mniejszej, przy placu kościelnym. Znajduje się ono na parterze domu zakonnego Sióstr Opatrzności Bożej. W przedszkolu dzieci uczą się i bawią, a po obiedzie odpoczywają. Celem pracy w naszym przedszkolu jest katolickie wychowanie powierzonych nam dzieci. Oprócz zajęć dydaktycznych odbywają się też zajęcia dodatkowe typu: gimnastyka korekcyjna, rytmika, język angielski,zajęcia taneczne i katecheza. Mamy tu wiele kącików zabaw dla dzieci: kącik lalek, lekarski, kuchnię, sklep, kącik majsterkowicza z samochodami, kącik książek oraz gry planszowe, układanki itp. Przedszkole otwarte jest w godz. 6.30 - 15.30. Codzienny pacierz poranny jest podstawą rozpoczętego dnia, gdzie w domowej kaplicy dzieci modlą się i polecają Panu Jezusowi swoje szczególne intencje.    
  W przedszkolu zatrudnione są cztery Siostry: S. Juliusza Kobus- dyrektor placówki, S. Zuzanna Słodyczka i P. Magdalena Cudzanowska - wychowawczynie oraz S. Rachela Chilicka przygotowująca posiłki. W przedszkolu aktualnie przebywa 30 dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Tworzą one jedną grupę mieszaną, w której starsze wprowadzają i opiekują się młodszymi, dzięki czemu rozwijają potrzebną cechę troski o drugiego człowieka.

Statut PrzedszkolaRegulamin Przedszkol
a


Ramowy rozkład dniaKoncepcja pracy
Aktualności

Marzec 2017
BUDUJEMY ŁÓDŹ- „Arka Noego” i Teatr EDEN
9 Marca mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie pt.: „Arka Noego” w wykonaniu Teatru EDEN. ”Główny bohater Noe, dostaje znak od Boga aby wybudował ogromny statek – Arkę, gdyż w najbliższym czasie cały czas będzie padał deszcz i nastąpi potop. Noe posłuszny Bogu pomimo tego, że inni cały czas się z niego wyśmiewali, buduje Arkę.” Jest to spektakl w którym aktorzy zwracają uwagę dzieci na to, iż nie należy się wyśmiewać z czyjejś pracy. Ponadto dzieci poznały egzotyczne zwierzęta, i nauczyły się jak dbać o te domowe, aktorzy rozmawiali z dziećmi na temat ekologii i mycia zębów. Goście wiele nas nauczyli, i było nam wszystkim bardzo wesoło. Przedszkolaki pomagały Noemu i Jego Synom , świetnie się przy tym bawiąc. Po przedstawieniu Dzieci pełne pozytywnych emocji, dzieliły się swoimi wrażeniami.

Luty 2017
WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE,  JAK CO ROKU W KARNAWALE
9 Lutego, tuż przed zimowymi  feriami wszyscy zamieniliśmy się w różne postacie, a przedszkolna  sala stała się cudowną krainą, pełną balonów, serpentyn, dekoracji oraz co najważniejsze: Przeróżnych Cudownych Przebierańców! Tego dnia zamiast Przedszkolaków, naszą placówkę odwiedzili  piraci, rycerze, księżniczki  , zwierzątka, wróżki  i inne niesamowite osoby. Razem z Siostrami i Panią przez długi czas bawiliśmy się wspólnie przy muzyce i zajęciach przygotowanych specjalnie na Nasz Bal Karnawałowy, Po sesji zdjęciowej i wspólnej zabawie wszyscy udali się do jadalni na małe co nie co. To był wspaniały, kolorowy dzień, pełen niespodzianek!

Styczeń 2017
Pracowitość kontra lenistwo, czyli „Dwie Dorotki”
We wtorek, 24 stycznia mieliśmy Gości, byli to Aktorzy Teatru KRAK-ART z Krakowa, którzy zaprezentowali naszym kochanym przedszkolakom przedstawienie pt.: „Dwie Dorotki” – Jest to opowieść o dwóch przyrodnich siostrach, jedna jest pracowita, druga zaś leniwa.
Bajka Janiny Porazińskiej pokazuje prawdziwe dobro jednej z dziewczynek – jest ona pomocna, wrażliwa i ma czyste, piękne serce. Druga jest jej przeciwieństwem. Dzięki tej opowieści dzieci dowiedziały się, że życzliwość i pracowitość, dają lepsze efekty, i są wynagradzane. Spektakl teatralny bardzo nas rozbawił i rozruszał , dzieci mogły m.in. wyjąć „gorący chlebek” z pieca, łapać spadające jabłka, czy też pomóc przy „sprzątaniu” . Wszyscy świetnie się bawili, biorąc czynny udział w przedstawieniu. Było to bardzo pouczające i miłe spotkanie.
„Nie bójcie się żyć dla Miłości, dla tej miłości warto żyć!” – Jasełka Bożonarodzeniowe

W środę, 21 grudnia 2016r. w Sali Oratorium św. Dominika Savio w Twardogórze  odbyło się spotkanie opłatkowe oraz jasełka pt.: „Nie bójcie się żyć dla Miłości…”  przygotowane przez Siostrę Zuzannę. Przedszkolaki przedstawiły historię narodzenia Jezusa. Dzieci wcieliły się w swoje role z ogromnym zaangażowaniem , śpiewały kolędy, piosenki, i  składały świąteczne życzenia. Swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Zbigniew Potyrała wraz z Żoną, Ksiądz Proboszcz Ryszard Jeleń, przełożona Sióstr Opatrzności Bożej w Twardogórze-S.Adria oraz nasi kochani Rodzice. Piękne stroje, bożonarodzeniowa scenografia, odświętnie nakryte stoły z poczęstunkiem, a przede wszystkim śpiewanie kolęd wprowadziły niezwykle miły i świąteczny nastrój oraz ciepłą atmosferę wśród gości. Na zakończenie spotkania wszyscy złożyli sobie wzajemnie świąteczne życzenia.

Kolędowanie na Rynku…
W niedzielne przedpołudnie 18 grudnia 2016r., z inicjatywy burmistrza Zbigniewa Potyrały odbył się - po raz pierwszy w Twardogórze – Jarmark Bożonarodzeniowy. Do wspólnego kolędowania zaproszono wszystkich mieszkańców Twardogóry, na rozstawionej z tej okazji scenie występowało tego dnia wiele osób, szkół i przedszkoli…i MY także! Grupa odważnych przedszkolaków przedstawiła na scenie  piosenki pt.: „W lichej stajni” i „Gazda” publiczność nagrodziła nas gromkimi brawami. Po występie dzieci wraz ze swoimi Rodzicami mogły  odwiedzić „żywą szopkę” po drugiej stronie Rynku, i korzystać z atrakcji przygotowanych szczególnie na ten dzień.

Święty Mikołaj
6 Grudnia 2016r. w zimowy dzień odwiedził Nas Pan wesoły, że hej! Miał długą brodę, czerwony strój,
i ogromny wór…Wszyscy dostali cudowne prezenty, w zamian za podarki, dzieci przygotowały śliczne wierszyki i piosenki, dziękowały Świętemu Mikołajowi za przybycie, razem świetnie się bawiliśmy , Mikołaja do tańca zaprosiliśmy, a gdy nastał czas rozstania przytuliliśmy Gościa bez wahania.
Z utęsknieniem znów czekamy na Ciebie, bądź szczęśliwy blisko Boga, w niebie! Dziękujemy, że masz na ziemi tak wspaniałych pomocników, i przesyłamy buziaki bez liku!

Październik 2016
Pasowanie na Przedszkolaka
28 Października w Naszym Przedszkolu od samego rana każdy chodził odświętnie ubrany, i troszkę zestresowany…Przyszedł bardzo ważny dzień –Dziś oficjalnie Siostra Dyrektor spełniła nasze marzenia, i ogromnym ołówkiem pasowała nas bez zastanowienia. Wszyscy wspaniale się przygotowaliśmy, i  pięknie przed Rodzicami wystąpiliśmy. Każde z Dzieci dostało Dyplom, i mały upominek, po czym świętowaliśmy przy słodkim poczęstunku to wspaniałe wydarzenie. Tego dnia na wszystkich buziach gościł uśmiech, Niech nam miło czas upływa, byśmy zawsze się zgadzali, wszystkie chwile tu spędzone w swoich myślach zachowali!

Pani Jesień do Nas przyszła…
W czwartek (22 września 2016) do naszego przedszkola w wielkiej pelerynie, ozdobiona liśćmi i koralami żołędzi przybyła Pani Jesień. Dzieci przywitały Ją piękną piosenką, tańcząc wspólnie w kółeczku. Pani Magdalena, która przybrała tego dnia rolę Jesiennej Damy przyniosła ze sobą rozmaite dary, i dzięki temu spotkaniu dużo się Nasze Dzieci dowiedziały. Pięknie i mądrze na pytania odpowiadały, i w zabawach czynny udział brały. Dowiedzieliśmy się między innymi, co przynosi nam w darze Jesień, jak zmienia się przyroda, i co dzieje się z pogodą. To było wesołe spotkanie, Pani Jesień uśmiechnięta za udział w zajęciach nam podziękowała, Czułym uściskiem ją pożegnaliśmy, pobiegła malować kolorami liście. Będzie Zima,Wiosna…Lato minie też, przyjdzie znowu do przedszkola…kto przyjdzie? Już wiesz!
  

 
Przedszkolny Rajd rowerowy z Rodzicami
 
10 Października 2016r zwarci i gotowi do drogi, zebraliśmy się pod małym Kościołem, by razem po raz kolejny, przebyć rowerową przygodę. O godzinie 10:15 ruszyliśmy w stronę Goli Wielkiej, nie obyło się bez małych przystanków, gdyż pod górkę było  prawie bez ustanku, Michalinka dzielny 5’latek na rowerze przez całą drogę sama dała radę, i medal od Siostry dostała za siłę i odwagę ! Gdy dojechaliśmy na miejsce czekało już na nas ognisko, i reszta samochodowej ekipy. Boża Opatrzność czuwała nad nami i obdarzyła nas tego dnia cudowną pogodą, idealną na rowery. Wszyscy smacznie pojedliśmy, świetnie się wspólnie bawiliśmy, Państwu Ławniczak za gościnę podziękowaliśmy, i do Twardogóry łatwiej, (bo  z górki) rowerkami wróciliśmy.
Taki nastrój jest w teatrze, że zachwycam się, gdy patrzę… „Jaś i Małgosia”
Dnia 28 września2016r.  4 i 5latki wybrały się do Teatru Wrocławskiego (Polskie Radio) we Wrocławiu na spektakl pt.: „Jaś i Małgosia”. Sceniczna adaptacja według Jakuba i Wilhelma Grimmów ukazała naszym przedszkolakom postawy moralne, dzięki czemu dzieci uczyły się odróżniać dobro od zła. Ciekawa i kolorowa scenografia pobudziła dziecięcą wyobraźnie, i przeniosła w baśniowy, piękny świat... To był bardzo udany wyjazd, dzięki któremu jeszcze bardziej pokochaliśmy Teatr.
  

wrzesień 2016
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
20 września (we wtorek) świętowaliśmy ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Od rana w przedszkolu była świetna zabawa, malowanie twarzy to dopiero super sprawa! Siostry i Pani nas malowały i cały dzień się do Nas uśmiechały. Pomalowani z kolorowymi balonami na spacer grzecznie poszliśmy, HYMN PRZEDSZKOLAKA głośno po drodze śpiewaliśmy. W centrum naszej Twardogóry, wszystkie przedszkola się zebrały, i tam na Pana Burmistrza –Zbigniewa Potyrała czekały.
Pan Burmistrz życzenia Nam piękne złożył ,i poczęstował każdego pysznym cukierkiem. Pięknie podziękowaliśmy, i do przedszkola wróciliśmy.

 
Rozpoczęcie Roku Przedszkolnego 2016/2017  
 
Przyszedł wrzesień, a w naszym Przedszkolu razem z wrześniem przyszły zmiany…
Siostrę Patrycję bardzo kochamy, i nadal o Niej pamiętamy. Za bycie wspaniałą Siostrą Dyrektor bardzo dziękujemy, i powodzenia w nowej placówce całym sercem ślemy!
Dziś na Jej miejsce Siostrę Juliuszę Kobus przyjmujemy, Nową Dyrektor serdecznie witamy, trochę się już znamy, Siostra już tu była, i tak bardzo nas polubiła, że aż wróciła, lecz teraz rola nieco się zmieniła!
Siostra Zuzanna Słodyczka i Pani Magdalena Cudzanowska z Nami zostały, bo też Nas pokochały, Siostra Rachela Chilicka przepyszne i zdrowe obiadki dla Nas gotuje, i uśmiechem co dnia częstuje. Przed Nami przygód wiele, z Siostrą Dyrektor JULIUSZĄ na czele!

Lody dla ochłody
Aby poczuć nadchodzące wakacje udaliśmy się do pobliskiej lodziarni, żeby tam dzieci mogły sobie wybrać ulubiony smak lodów i ochłodzić się w upalne dni. Jak widać na zdjęciach wszystkim bardzo smakowało.

Zakończenie roku

Dnia 21 czerwca 2016r na oratorium sali Jana Bosko odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego. Po akademii słowno – muzycznej, zatańczonym polonezie nastąpiła chwila rozdania dyplomów i nagród dla maluszków i średniaków, którego dokonał Pan Burmistrz Zbigniew Potyrała. Jednak chwila, na którą wszyscy czekali było przedstawienie pt.: „Kot w butach” zagrane w większości przez rodziców dzieci kończących edukację przedszkolną. Na zakończenie słowa wdzięczności skierowane przez Burmistrza M i G Twardogóra do Rodziców i Personelu Przedszkola odbyło się rozdanie dyplomów, nagród dzieciom z grupy najstarszej i ich rodzicom dyplomu podziękowania oraz dyplomu wdzięczności rodzicom zaangażowanym w życie przedszkola. Uwieńczeniem pobytu na oratorium były słowa pożegnania Rady Rodziców i dzieci siostry Dyrektor – Małgorzaty Kalinowskiej, która otrzymała zmianę placówki. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć udaliśmy się na harcówkę, gdzie w przerwie między kiełbaskami z grilla rozpoczęła się wesoła zabawa z bańkami mydlanymi.


Rodzinna wycieczka do Górecznika

Śladami Doliny Baryczy wraz z rodzicami i naszymi przedszkolakami udaliśmy się do Rodzinnego Parku w Góreczniku, gdzie z animatorkami przeżyliśmy wesoły dzień pełen atrakcji. Wśród nich było zwiedzanie mini ZOO, odwiedzenie domku babci Czerwonego Kapturka, lekcję  owadach, przejażdżkę kolejką, dmuchańce, rowerki wodne i pieczenie swojego chleba. Ku pokrzepieniu ciała odbyło się ognisko i pyszne gałkowe lody.


Dzień Dziecka z Gosirem
1 czerwca, jak co roku nasze przedszkolaki świętowały swój wymarzony dzień - Dzień Dziecka. Na stadionie twardogórskim wśród pięknej pogody było przygotowanych dużo atrakcji: dmuchańce, stonoga, trampoliny, zwierzaczkowe balony i pogadanka z panem policjantem dotycząca uzależnień.

Dzień Dziecka w Miliczu
Z okazji Dnia Dziecka udaliśmy się do Kreatywnego Ośrodka Multifunkcyjnego w Miliczu, gdzie wraz z animatorkami dzieci miały zajęcia "Jak obudzić zamek?" Aby obudzić cały zaspany zamek potrzebna była współpraca dzieci w budowaniu wież, mieszaniu farb, malowaniu ścian. Wielką atrakcją dla przedszkolaków były eksperymenty z wodą i pigmentami. Na koniec zajęć dzieci wraz ze śpiewem na ustach ruszyły do ciemnej komnaty, aby złapać wszystkie sny i przywrócić kolory zamku. Wówczas sala się rozbudziła i rozpaliły się wszystkie światła. Uwieńczeniem dnia był film
o pszczołach, sok jabłkowy i popcorn.

Sportowy Dzień Mamy i Taty
Po akademii słowno - muzycznej, opowiadającej o zdrowym trybie życia i solowym odśpiewaniu wielu piosenek, zaprosiliśmy wszystkich Rodziców do konkurencji sportowych. Swoich wysiłków próbowali Tatusiowie i Mamusie ze swoimi pociechami. Kibicowaliśmy każdemu
a największe oklaski otrzymała drużyna, która jako pierwsza zakończyła daną dyscyplinę

Żyj smacznie, zdrowo i kolorowo
Młodzież z Gimnazjum nr 2 (Szkoła Specjalna) wraz ze swoimi opiekunami zaprosili nasze przedszkolaki na prelekcję o zdrowej żywności. Krótki wstęp urozmaicony pokazem prezentacji Pascala oraz obrazkami warzyw i owoców poprzedził popis kulinarny, w który zaangażowały się nasze dzieci. Po przeczytaniu przepisu na omlety dziewczęta wraz z przedszkolakami przygotowały odpowiednie produkty: wspólnie wymierzyli i zamieszali składniki, aby zanieść do kuchni do smażenia. W czasie oczekiwania na pyszności dzieci wykonały swoją zdrową kanapkę i z wielkim apetytem zjadły. Na deser otrzymały omleta z owocami i zdrowe jabłko. Uwieńczeniem przygód kulinarnych był dyplom dla każdego uczestnika oraz mała książeczka kulinarna.

Olimpiada sportowa
W odpowiedzi na zaproszenie Dyrekcji Przedszkola Miejskiego nasi podopieczni wzięli udział w Olimpiadzie Międzyprzedszkolnej. Po uroczystym pochodzie zapaleniu znicza olimpijskiego i powitaniach rozpoczęły się konkurencje zręcznościowe przeplatane tańcami czirliderek. Po wesołej zabawie zostały wręczone dyplomy, puchary i nagrody a na zakończenie oczywiście wspólne zdjęcia.

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzą przedszkolaki.

Powitanie wiosny
21 marca kalendarzowa wiosna opromieniła nas swoim ciepłym blaskiem słoneczka i do przedszkola przyszła piękna, kolorowa Wioseneczka. Przywitana radosną piosenką została z nami chwilę maleńką Opowiadała o kwiatach, które rozkwitają i o ptakach, które z ciepłych krajów do nas już wracają. Zadawała pytań wiele i bawiła się z nami w żabki i muszki, śpiące kwiatuszki… A potem był pochód wesoły z okrzykiem wiosennym pod ratusz twardogórski, gdzie Pan Burmistrz z komisją wybierał najładniejszą miss marzannę. Nasze przedszkolaki pięknie zaśpiewały i oklaski nam pozostałe placówki dały. Później pyszne bułeczki dostaliśmy i ze smakiem je zjedliśmy.

"Zamieszanie w Kurzostanie"
W marcu gościliśmy w przedszkolu Teatrzyk Psikus, którego aktorzy  opowiedzieli nam o perypetiach pewnego zamku gdzie panował król kurzostan. Kurz w komnatach, kurz na tronie, wszystko wokół zakurzone. Nagle słychać głos armaty - to miś kichnął nie na żarty, który spotkał motyla niegdyś pięknego, kolorowego a teraz całego zakurzonego. Gdy owad został uwolniony z brudu tego poleciał po pomoc, by ratować misia przed tron króla wezwanego. Do pomocy ruszyli chłopcy z miotłami i dziewczynki z odkurzaczami. W mig królestwo posprzątane i zamek  w Kurzostanie tylko we wspomnieniach dzieci, jako przestroga zostanie.

 
Szukaj
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego