Częstochowa - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

Częstochowa

Dzieła > Przedszkola

Przedszkole Sióstr Opatrzności Bożej w Częstochowie powstało w 1994 r. jako odpowiedź na potrzeby ówczesnych rodzin. Przedszkole położone jest na pograniczu dwóch dzielnic Parkitki oraz Grabówki, oddalonych od centrum miasta Częstochowy o 4 km. Pusty teren bardzo szybko przekształcał się w działki z jednorodzinnymi domami. Dla rodzin jednopokoleniowych i przeważnie obojga rodziców pracujących zawodowo, zagwarantowanie opieki i edukacji dla swoich dzieci było niemałym problemem. Dlatego Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej wyszło naprzeciw potrzebom środowiska i zapewnia opiekę dla dzieci w liczbie 50. Do chwili obecnej odczuwane są te same potrzeby i przedszkole odpowiadając na nie przegotowuje dzieci do samodzielnego i odpowiedzialnego funkcjonowania w otaczającym świecie. Przedszkole położone jest z dala od ruchliwych tras ruchu i hałasu miejskiego, od południowej strony graniczy z działkami, co zapewnia piękny krajobraz, zieleń i świeże powietrze.

Statut przedszkola określa cele i zadania placówki, a wśród nich: pomoc dzieciom w odkrywaniu obrazu Bożego w sobie i w drugim człowieku, wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień i przygotowanie ich do szkoły. W przedszkolu prowadzone są zajęcia dodatkowe rozwijające uzdolnienia dzieci oraz wspomagające rozwój: gimnastyka ogólnorozwojowa, logopedia, plastyka, rytmika, taniec, j. angielski.

AKTUALNOŚCI

Poznajemy gatunki ryb
Rodzice Alicji N. wraz z nauczycielami oddziału 5-6 latków przeprowadzili 9 marca zajęcia, których celem było zapoznanie dzieci z różnymi gatunkami ryb. Dzieci mogły dotknąć pluszowych rybek, które wyglądały prawie jak prawdziwe, i zobaczyć, czym się różnią poszczególne gatunki. Na koniec zajęcia każde dziecko wykonało samodzielnie akwarium dla rybki, którą własnoręcznie zrobiło z papieru.
Zajęcia na temat ochrony środowiska
Dzięki tacie Alicji B. 4 marca w oddziale 5-6 latków odbyły się zajęcia na temat konieczności i możliwości dbania o środowisko naturalne poprzez prawidłową segregację odpadów i wtórne ich wykorzystanie przez recykling. Dla utrwalenia treści zajęć dzieci otrzymały pamiątki: plastikowe kosze – zabawki, kolorowanki i gazetki.
 
Rodzinne świętowanie
W dniach 18 i 19 lutego br. w naszym przedszkolu oddział 5-6 latków przeżywał rodzinne świętowanie, któremu towarzyszyło hasło „Spotkajmy się na scenie”. Dzieci zaśpiewały dla rodziców i wszystkich zebranych gości piosenki: „Zima w rytmie rock and rolla” w języku polskim, „Bingo” po angielsku, „Te o tatakimashio” po japońsku i „Il ragno, la mosca” po włosku. Dalszą część programu stanowiły wspólne występy dzieci oraz ich rodziców i członków rodzin.
 
Poznajemy szkołę
Dzieci z oddziału 5-6 latków odwiedziły wraz z nauczycielami jedną z częstochowskich szkół podstawowych podczas dni otwartych. Już sama podróż autokarem stanowiła dla przedszkolaków wielką atrakcję. Ponadto pobyt w szkole pozwolił dzieciom zaobserwować, że szkoła to nie tylko miejsce związane z trudem zdobywania wiedzy, ale również przestrzeń doświadczania radości wynikającej z poznawania ciekawych treści. Organizatorzy dni otwartych przygotowali dla dzieci wiele atrakcji takich, jak:
•             kolorowa chemia,
•             fotobudka z postaciami bajkowymi,
•             robotyka,
•             zabawy z tablicą interaktywną,
·                  koncert muzyczny
•             zajęcia plastyczno-techniczne – wykonanie zakładki do książki,
•             portrety imion dziecięcych – inscenizacja poetycka,
•             krótka forma teatralna – wiersze J. Tuwima,
•             w świecie baśni i bajek,
•             zgaduj zgadula w bibliotece szkolnej,
•             doświadczenia Małego Odkrywcy,
•             i Ty możesz zostać rycerzem/księżniczką SP nr 29 – inscenizacja.
 
Jasełka w wykonaniu maluszków
Dzieci z grupy maluszków 8 stycznia 2020 r. przedstawiły jasełka swoim rodzicom i zaproszonym gościom. Głównym celem ich wystąpienia było wzmocnienie więzi emocjonalnej z rodziną i przedszkolem oraz rozwijanie uzdolnień artystycznych. Mali aktorzy w tematycznie dobranych strojach zaprezentowali scenę przyjścia na świat Syna Bożego. Na koniec każde dziecko otrzymało upominek, który przypominał im o tym, że przyszedł na świat Ktoś bardzo wyjątkowy – nasz Zbawiciel Jezus Chrystus.
 
Jasełka
Występ dzieci z oddziału 5-6 latków z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla rodziców i zebranych gości odbył się 18 grudnia 2019 r. o godz. 14:30. Program jasełek obejmował:
 • scenkę przedstawiającą to, co     wydarzyło się w Betlejem,
 • taniec Aniołków ze skrzydłami     ledowymi,
 • taniec Aniołków z pałeczkami     ledowymi,
 • taniec Grudniowej Nocki ze     światełkiem,
 • Bóg się rodzi –     Polonez Aniołków i Pasterzy,
 • śpiew kolęd i pastorałek,
 • wykonane przez orkiestrę     utwory: Pada Śnieg, Gore gwiazda, Feliz Navidad.
 
Wizyta św. Mikołaja
W piątek 6 grudnia br. przywitaliśmy w naszym przedszkolu niezwykłego gościa, Świętego Mikołaja Biskupa. Po krótkim przestawieniu historii swojego życia Święty Mikołaj obdarował wszystkich prezentami.
Pieczenie świątecznych pierników
W oczekiwaniu na święta dzieci z oddziału 5-6 latków pod kierunkiem cioci Marysi 3 grudnia br. wspólnie wypiekały pierniczki. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem przygotowywały świąteczne wypieki. Po upieczeniu pierniczków dekorowały je posypkami cukrowymi, ale najchętniej zjadały własnoręcznie upieczone ciasteczka. Udekorowane pierniczki zabrały do swoich domów..
Światowy Dzień Pluszowego Misia w oddziale 5-6 latków
25 listopada br. do wspólnej zabawy z pluszowymi przyjaciółmi zaproszone zostały dzieci z oddziału 5-6 latków. Dzień rozpoczął się tańcem dzieci z misiami przy akompaniamencie piosenki „Jadą, jadą misie” w wykonaniu bpa Antoniego Długosza. Taniec, miła atmosfera i zabawa miały za zadanie ukształtowanie u dzieci orientacji w schemacie ciała oraz integrację w grupie.
              Następny etap zabawy stanowiła misiowa gimnastyka według technik Labana oraz metody Weroniki Sherborne. Poprzez zabawę dzieci rozwijały sprawność fizyczną, poczucie świadomości swojego ciała i przestrzeni wokół, umiejętność współdziałania z innymi oraz właściwego współzawodnictwa.
              Przedszkolaki poznały historię Światowego Dnia Pluszowego Misia, a także wiersze o konieczności szanowania pluszowych zabawek. Dzień urozmaiciły konkursy wiedzy o misiach występujących w bajkach, na najgrzeczniejszych właścicieli misia, a także kalkowanie ulubionych bohaterów, kolorowanki, zabawy kołowe ze śpiewem „Mam ja misia pluszowego”. Największą niespodzianką dla dzieci było przedstawienie kukiełkowe pt.: „Miś Franio Chwalipięta” w wykonaniu nauczyciela z oddziału 5-6 latków.
Przedstawienie „Smerfne przygody. Zaczarowany medalion”
Aktorzy z Teatru Blaszany Bębenek z Trzebini 13 października 2019 r. o godz. 12:30 wystawili w naszym przedszkolu sztukę pt. „Smerfne przygody. Zaczarowany medalion”.
Przygody smerfów uczą odpowiedzialności, zachowania ostrożności i bezpieczeństwa.
Konkurs na najpiękniejszy różaniec
Październik jest miesiącem modlitwy różańcowej. Z tej okazji w naszym przedszkolu odbył się konkurs na najładniejszy różaniec. Adresatami konkursu były dzieci z naszego przedszkola, ich rodzice, dziadkowie i rodzeństwo. Uczestnicy konkursu do wykonania różańca wykorzystali najróżniejsze materiały. Były różańce z żołędzi, jarzębiny, szyszek, koralików, nakrętek, drewna, kolorowej gąbki, śrubek, dzikiej róży, a nawet… makaron. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
s. Samuela Lis
Pasowanie na przedszkolaka
W naszym przedszkolu 23 października 2019 r. odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Bohaterami tego wydarzenia były dzieci z oddziału 3-4 latków. Maluchy zaprezentowały program artystyczny, który ku ich wielkiej radości wzbudził zachwyt zaproszonych gości. Dzieci bezbłędnie recytowały wiersze, głośno i radośnie śpiewały piosenki. Punktem kulminacyjnym uroczystości było wypowiedzenie przysięgi dzielnego przedszkolaka, po którym nowo mianowane przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Wszystkim dzieciom życzymy, by jak najlepiej czuły się w środowisku przedszkolnym, a rodzicom by zawsze byli dumni ze swoich pociech.
Występ „Muzyczne podróże po świecie” w Przedszkolu w Częstochowie
 
16 października 2019 roku o godz. 14:30 miał miejsce występ dzieci z oddziału 5-6 latków. Na widowni zasiedli rodzice i zaproszeni goście. Reprezentacja przedszkolaków powitała zebranych i następnie widzowie mogli obejrzeć zabawę w konferansjera w wielu językach: angielskim, francuskim, greckim, japońskim, włoskim, polskim; tańce m.in.: trojaka, zorbę i wysłuchać śpiewu piosenek: Piosenka na podróże, Sur le Pont d’Avignon, Twinkle;. Na zakończenie wystąpiła Orkiestra Piccolo Coro del bambino pod batutą pana Arkadiusza Kluby, która wykonała takie utwory jak: Twinkle, Que viva Espania, Deszczowa piosenka.
Msza Święta z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego
O błogosławieństwo Boże w nowym roku szkolnym 2019/2020 oraz w intencji nauczycieli, dzieci, ich rodziców, dziadków i rodzeństwa modlił się bp Antoni Długosz wraz z przedszkolakami, ich nauczycielami i rodzicami podczas Mszy św. sprawowanej 25 września 2019 r.
Zebranie z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego i konferencja dla rodziców
12 września br. odbyło się zebranie dla wszystkich rodziców naszego przedszkola. Podczas spotkania wybrano Radę Rodziców na rok szkolny 2019/2020 i przekazano uczestnikom niezbędne informacje oraz sprawy organizacyjne. Pani Jadwiga Mielczarek, doradca metodyczny i egzaminator, która została zaproszona na zebranie przez Siostrę Dyrektor Andrzeję, wygłosiła konferencję szkoleniową pt. „Pierwsze dni w przedszkolu, kiedy emocje biorą górę".

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019 - oddział 5-6 latków

14 czerwca 2019 r. o godz. 14:30 odbył się występ dzieci z oddziału 5-6 latków wraz z uczestnictwem rodziców. Na powitanie wszystkie dzieci wyrecytowały wiersz o życiu przedszkolnym. Dalszy punkt programu to piosenka "Dziękujemy dziś" w językach: polskim, rosyjskim, włoskim, francuskim, niemieckim, angielskim skomponowana przez nauczyciela rytmiki p. Arkadiusza Kluby, a słowa  napisała s. Dyrektor Andrzeja Wieleba. Taniec w wykonaniu chłopców z kapeluszami i gazetami do melodii Va Bank, taniec stokrotek w wykonaniu starszych dziewczynek, taniec z chustami wykonały młodsze dziewczynki. Ostatnim punktem programu była orkiestra pod batutą p. Arkadiusza Kluby do melodii Halellujah Hendla oraz Marszu Tureckiego Mozarta. Największą atrakcją była gra przedszkolaków na wyspecjalizowanych instrumentach muzycznych takich jak: werble, kongo, duży talerz, talerze, melodica, triangle, dzwonki melodyczne, grzechotki oraz bongosy.

Wycieczka do Zagrody Stefanówka w Nowej Szarlejce
W środę 12 czerwca 2019 r. dzieci z przedszkola wraz z nauczycielami i opiekunami wyjechały autokarem na wycieczkę do Zagrody Stefanówka. Pierwszym punktem programu było spotkanie w sali edukacyjnej, podczas którego właściciel zapoznał dzieci za pomocą tablicy multimedialnej z rasami kuców. Szczegółowo została omówiona rasa kuca walijskiego hodowanego w tym gospodarstwie. Przedstawiono budowę kuca walijskiego (wzrost, waga, budowa ciała, budowa kopyta) oraz potrzeby żywieniowe i utrzymanie kuca (rodzaje pasz treściwych, podawanie siana,przechowywanie pasz).
Dzieci zobaczyły zdjęcia różnych ras kur, owiec oraz kaczek.
Drugim punktem programu było obejrzenie zagrody gospodarstwa. Obserwacja drobiu - upierzenie, elementy charakterystyczne, zwyczaje i potrzeby żywieniowe drobiu, warunki chowu rodzaje i zwyczaje ptactwa. Zwiedzanie stajni i poznanie jej wyposażenia. Organizacja pracy w stajni, sprzęt do czyszczenia boksów, usuwanie obornika i jego składowanie. magazynowanie słomy i siana. Oglądanie i głaskanie owiec, zapoznanie się z krowami z gospodarstwa. Wszystkie chętne dzieci mogły zapoznać się z techniką dojenia przy wykorzystaniu sztucznej krowy, przejażdżka na kucu Neronie.
Końcowym punktem wycieczki była wizyta w sali edukacyjnej. Omówiono rodzaje mydeł i składników potrzebnych do ich wyrobu. Ekspozycja ręcznie robionych mydeł. Dzieci samodzielnie wyrabiały mydełka z użyciem naturalnych składników i zabrały je ze sobą do przedszkola jako prezent dla rodziców. Podczas całej wycieczki dzieci były bardzo grzeczne i zdobyły wyrazy pochwał i uznania od właścicieli zagrody edukacyjnej.
Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był i dla naszych przedszkolaków. W naszym przedszkolu tego dnia cały dzień trwała zabawa. Panie nauczycielki porwały naszych milusińskich do wspólnej zabawy. Na zakończenie dnia Rodzice z grupy maluszków przygotowały dla nich niespodziankę w postaci krótkiego przedstawienia  „ Calineczka”. Dzień pełen wrażeń szybko się skończył, ale wspomnienia pozostaną na długo  w pamięci zarówno Dzieci jak i Rodziców. Dziękujemy, Wam Kochani Rodzice za wszelki wkład w przygotowaniu tego wspaniałego dnia, otwarte i kochające serca dla naszych Kochanych Dzieci.
17 maja 2019 r. w oddziale 5-6 latków uroczyście świętowaliśmy Dzień Mamy i Taty. Program zawierał:
   
 • piosenki "Święto Mamy i Taty", "Salut ca va?"
   
 • taniec "La Passion" Ennio Maricone
   
 • wiersze na Święto Mamy i Taty
   
 • przedstawienie "Przygoda niegrzecznej żabki"
   
 • orkiestra Bolero Ravel, Haguna Matata (The Lion King)
   
 • rozdanie prezentów rodzicom - własnoręcznie wykonane i ozdobione kartoniki  z różą o ulubionym kolorze Mamy i cukierki
 
 
 
 
Dzień Mamy i Taty w naszym przedszkolu
Jak co roku, przedszkolaki z grupy maluszków świętowały Dzień Mamy i Taty. Dnia 21.052019 r. dzieci słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, a także za mądrość i ojcowski autorytet. Na twarzach Rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim rodzicom piękne kolorowe tulipany. Atmosfera tej uroczystości była podniosła, ale i bardzo radosna przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze. Życzymy Wam, Kochani Rodzice przede wszystkim dużo miłości „płynącej” z maleńkich dziecięcych serduszek i wielkiej radości z bycia rodzicem.   
„Wielkanocne kurki”
Z okazji zbliżających się Świat Wielkanocnych, w naszym przedszkolu, odbyły się zajęcia otwarte dla Rodziców i pracowników. Dzieci z grupy maluszków przygotowały przedstawienie pt. „Wielkanocne kurki” pod kierunkiem s. Samueli i Pan z grupy wprowadzając wszystkich w świąteczną atmosferę. Celem zajęć, było przybliżenie zwyczajów i tradycji wielkanocnych, ale także wspólna integracja. Po inscenizacji wszyscy goście oraz mali artyści zostali zaproszeni do wspólnej zabawy i przygotowanych wielkanocnych konkursów. Przeprowadzone zajęcia, sprawiły dużo radości zarówno dzieciom jak i rodzicom. Niech Zmartwychwstały Chrystus będzie naszą mocą i siłą. Niech wypełnia nasze serca radością i pokojem. Alleluja!
Uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka w oddziale 5-6 latków - 25 styczeń 2019 r.
Uroczystość rozpoczęła Siostra Dyrektor powitaniem zebranych gości. W dalszym programie wykonano:
- piosenki "Wesoła babcia", "Dziadku, dziadku"
- piosenkę Panie Janie w 7 językach - polskim, francuskim, angielskim, japońskim, włoskim, niemieckim, hiszpańskim
- powitanie - delegacja dzieci
- życzenia 12 Miesięcy dla babci i dziadka oraz taniec przy operze Mozarta
- scenkę "Dziadek, Wnuczka i Babcia"
- Chocolate dance
- orkiestrę Panie Janie, Pada śnieg
- piosenkę Ty jesteś darem
- wręczenie kwiatów - tulipanów dla Babci i Dziadka wykonanych przez wnuków w przedszkolu
Kiedy wieczór jest zimowy, chaty w śniegu drzemią, nastój dziwny, wyjątkowy snuje się nad ziemią…”
Dnia 20. 01.  2018r. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, obyły się „Jasełka” bożonarodzeniowe  w wykonaniu Rodziców z naszego Przedszkola. Rodzice przedstawili wyjątkową interpretację biblijnej opowieści o narodzeniu Jezusa Chrystusa oraz wizytę Trzech Króli w stajence. Przedstawienie przypadło do gustu licznej widowni, która nagrodziła aktorów gromkimi brawami.  Dziękujemy,  Wam Kochani Rodzice za zaangażowanie, trud i poświęcenie. Niech, Mały Jezus udzieli Wam i waszym bliskim obfitości łask i błogosławi w codziennym życiu.    
„Kiedy wieczór jest zimowy, chaty w śniegu drzemią, nastój dziwny, wyjątkowy snuje się nad ziemią…”
Dnia 20. 01.  2018r. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, obyły się „Jasełka”  bożonarodzeniowe  w wykonaniu Rodziców z naszego Przedszkola. Rodzice przedstawili wyjątkową interpretację biblijnej opowieści o narodzeniu Jezusa Chrystusa oraz wizytę Trzech Króli w stajence. Przedstawienie przypadło do gustu licznej widowni, która nagrodziła aktorów gromkimi brawami.  Dziękujemy,  Wam  Kochani Rodzice za zaangażowanie, trud i poświęcenie. Niech, Mały Jezus udzieli Wam i waszym bliskim obfitości łask i błogosławi w codziennym życiu.    

 Karnawałowy Bal Przebierańców - oddział 5-6 l
16 stycznia 2019 r. dzieci z oddziału 5-6 latków przez cały dzień bawiły się na balu karnawałowym. Przebrania, wesoła muzyka, dobry humor, zabawa integrowały grupę przedszkolną, przypominały postaci ze znanych bajek, dały możliwość wdrożenia w przyszłe role społeczne.
Konkurs na najpiękniejszą choinkę w jasnogórskim Wieczerniku
Dnia 21. grudnia 2018r. nasze Przedszkole, wzięło udział w konkursie organizowanym na Jasnej Górze- „ Najpiękniejsza choinka w Wieczerniku”. Przed strojeniem drzewek odbyło się losowanie choinek. Dzieci z naszego Przedszkola stroiły wylosowane drzewko nr.19. Można było dostrzec na ich buziach wielką radością i entuzjazm, a po skończonym dekorowaniu, satysfakcje z wykonanego „dzieła”. Dzieci z naszego Przedszkola, mogły się także wykazać pięknym śpiewem kolęd. Występując przed przybyłymi przedszkolakami, uczniami i zaproszonymi gośćmi. Jak co roku, jest to dla nas niesamowite przeżycie, a co najważniejsze dane nam było „zostawić”, choć odrobinę serca tak niezwykłym miejscu. Maryjo, Królowo Polski – módl się za nami.
 
19 grudnia 2018 roku dzieci z oddziału 5-6 latków wykonały Jasełka. Występ ubogacił koncert zespołu wokalno-instrumentalnego pod batutą rytmika naszego przedszkola pana Arkadiusza Kluby.
Usiądź z nami Mikołaju, pewnie się zmęczyłeś,
Żeby nas odwiedzić dzisiaj, szmat drogi przebyłeś.
Na Twój przyjazd przedszkolaki od dawna czekały
i dla Ciebie upominki też przygotowały.”
Dnia 07.12.2018r. do naszego Przedszkola, przybył długo oczekiwany przez dzieci  gość.  Miał biało – czerwony strój, białą brodę i dźwigał na plecach bardzo duży worek, a w nim prezenty. Oczywiście to nie mógł być to nikt inny tylko Święty Mikołaj.  Dzieci, Panie i Siostra przywitały Go z wielkim entuzjazmem, a że jak co roku są bardzo grzeczne,  Św. Mikołaj nie miał żadnych wątpliwości by hojnie nas obdarować. Bardzo Dziękujemy, za wszelkie otrzymane dary i zapraszamy naszego Kochanemu Świętego za rok.  PS. Grzeczne dzieci, Panie i Siostra z gr. maluszków!!!  
 
 
 
 
 
7 grudnia 2018 do naszego przedszkola przybył Święty Mikołaj  Biskup. Dzieci z radością przywitały gościa specjalnie przygotowanym montażem  słowno-muzycznym i kolędami.
Idzie sobie przedszkolaczek ,
śpiewa, tańczy  no i skacze.
Dzisiaj powód ma do śmiania,
bo to dzień jest pasowania.
Dnia 23. Października 2018r. odbyło się pasowanie najmłodszych dzieci z naszego Przedszkola. Pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki i śpiewały piosenki otrzymując od rodziców i zaproszonych gości gromkie brawa. Na koniec uroczystości maluszki otrzymały dyplomy i prezenty, stając się od tej pory „ prawdziwymi” przedszkolakami .    
19 października 2018 r. dzieci z oddziału 5-6 latków wykonały montaż słowno-muzyczny dla uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Teatr Eden
2 października br. w liturgiczne wspomnienie Aniołów Stróżów przybył do naszego przedszkola teatr Eden ze sztuką pt.: Mój Przyjaciel. W przystępny i atrakcyjny nawet dla najmłodszych przedszkolaków sposób dzieci dowiedziały się o roli najlepszych przyjaciół, jakimi są dani nam przez Boga Aniołowie Stróżowie.
Wróć do spisu treści