Częstochowa - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

Menu główne:

Częstochowa

Dzieła > Przedszkola

Przedszkole Sióstr Opatrzności Bożej w Częstochowie powstało w 1994 r. jako odpowiedź na potrzeby ówczesnych rodzin. Przedszkole położone jest na pograniczu dwóch dzielnic Parkitki oraz Grabówki, oddalonych od centrum miasta Częstochowy o 4 km. Pusty teren bardzo szybko przekształcał się w działki z jednorodzinnymi domami. Dla rodzin jednopokoleniowych i przeważnie obojga rodziców pracujących zawodowo, zagwarantowanie opieki i edukacji dla swoich dzieci było niemałym problemem. Dlatego Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej wyszło naprzeciw potrzebom środowiska i zapewnia opiekę dla dzieci w liczbie 50. Do chwili obecnej odczuwane są te same potrzeby i przedszkole odpowiadając na nie przegotowuje dzieci do samodzielnego i odpowiedzialnego funkcjonowania w otaczającym świecie. Przedszkole położone jest z dala od ruchliwych tras ruchu i hałasu miejskiego, od południowej strony graniczy z działkami, co zapewnia piękny krajobraz, zieleń i świeże powietrze.

Statut przedszkola określa cele i zadania placówki, a wśród nich: pomoc dzieciom w odkrywaniu obrazu Bożego w sobie i w drugim człowieku, wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień i przygotowanie ich do szkoły. W przedszkolu prowadzone są zajęcia dodatkowe rozwijające uzdolnienia dzieci oraz wspomagające rozwój: gimnastyka ogólnorozwojowa, logopedia, plastyka, rytmika, taniec, j. angielski.

AKTUALNOŚCI

Zajęcie dydaktyczne Lego Education

Pani mgr Marta Uchacz dawna nauczycielka rytmiki z naszego przedszkola przeprowadziła wraz ze współpracownikiem Klubu Geniusza zajęcie z robotyki z wykorzystaniem zestawów edukacyjnych firmy Lego.
s. Bernadetta
19 czerwca 2017 r. wycieczka do Owczarkowej Zagrody

Dzieci z naszego przedszkola wraz z nauczycielami i opiekunami wybrali się na wycieczkę do Owczarkowej Zagrody, która miesci się w Wąsoczu gm. Konopiska. Dzieci z bliska zapoznały się z mieszkańcami zagrody, którymi są:
- Alpaki o imieniu Balbina i Bobo,
- Kozy domowe o imionach Piorun, Kaja, Ruda
- Owce rasy wrzosówka
- Daniele
- Paw o imieniu Maciek
- Bażanty łowne, srebrne, diamentowe, królewskie,złociste, bananowe
- Kaczki mandarynki, karolinki
- Kaczki biegusy
- Gęsi kubańskie
- Kury rasy Cochin
- Kury rasy jedwabiste
- Przepiórki
- Perliczki
-Ryby
Dzieci brały udział w zajeciach: wyrób zabawek z siana, plac zabaw, wypiek kiełbasek i spożycie ich w wiejskiej altanie na świeżym powietrzu.
s. Bernadetta
1 czerwca 2017 Dzień Dziecka
Przez cały dzień w dniu swojego święta dzieci miały wiele atrakcji: zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, dyskoteka, lizaki smoczki oraz teatrzyk kukiełkowy pt. "Jeżyk chce inne futerko" przygotowany przez s. Bernadettę Chamot.
Dzień Mamy i Taty w oddziale 5-6 l

Dzieci z najstarszej grupy naszego przedszkola świętowały Dzień Rodziców 25 maja 2017 r. Uroczystość rozpoczęto inscenizacją słowno-muzyczną w wykonaniu dzieci, skeczami, orkiestrą oraz wręczeniem własnorecznie wykonanych laurek. Wspólne spotkanie przyniosło wiele radości i stworzyło okazję do głębszego zapoznania sie rodziców z nauczycielami i pomiędzy sobą.


Marzec 2017
We wtorek 14 marca o godz. 14:30 odbyła się Msza święta dla wszystkich  dzieci naszego przedszkola i chętnych rodziców w intencji o dobre przygotowanie  do świąt wielkanocnych. Mszę świętą sprawował ks. Łukasz Mazurek wikariusz   naszej parafii. Dekorację, która miała wymiar dydaktyczny oraz duchowy wykonały  dzieci z oddziału 5-6 latków z nauczycielką. Na skale symbolizującej grzech  wyrosły dla Jezusa kwiaty, na których dzieci napisały swoje dobre postanowienia.  Cierń nad głową Jezusa przypominała uczestnikom Mszy św. koronę cierniową.
s. Bernadetta
„Przybyli goście na salę, wszyscy pięknie ubrani. Muzyka skoczne melodie gra, każdy swą partnerkę ma.
Na ścianach kolorowe balony, w klapach piękne kotyliony.
Wszystko wokół wiruje, pani z panem tańcuje, bo to przecież jest bal… karnawałowy bal”
W sobotę 11. 02. 2017 r.  w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy dla Rodziców z grupy maluszków. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez rodziców. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową co wprowadziło wszystkich uczestników w wyjątkowy nastrój. Do wspaniałej zabawy zachęcał rodziców prowadzący Pan Rafał, który urozmaicał zabawę ciekawymi konkursami. Była to także wspaniała okazja do nawiązania bliższych relacji między rodzicami i wychowawczyniami grupy. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się, Siostrze Dyrektor Andrzei, wspaniałym paniom wychowawczyniom, Panu Rafałowi, Ks. Przemkowi - serdecznie dziękuję –
s. Samuela
Luty 2017 r. – Olimpiada przedszkolna “Nasz Kraj”
W naszym przedszkolu odbył się cykl zajęć podnoszących większą świadomość narodową i patriotyczną, który zakończył się olimpiadą w poniedziałek 6 lutego. W trzech grupach zadawano pytania oceniające zdobytą wiedzę. Spotkanie zakończono dyplomami i nagrodami

Luty 2017 - Bal Karnawałowy w oddziale 5-6 latków
2 lutego cały dzień trwał Karnawałowy Bal Przebierańców w oddziale 5-6 latków. Główna część Balu odbyła się o godz. 9:30. W rytmie poloneza dzieci dokonały na scenie prezentacji swoich strojów. Radość przebrania się za ulubioną postać z bajki łączyła się z możliwością wykonania pamiątkowej fotografii z ulubionym kolegą lub koleżanką. Podczas zabawy wykonano poznane w przedszkolu tańce: Rock and Roll, Paluszek, Woogi-Boogi, Gangang Style, Walc angielski, Kaczuchy, Tango.

Luty 2017
W dniu 01. 02. 2017 r. stycznia w grupie maluszków odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego   dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci z naszego przedszkola  również  pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach.  Wspólnie z Siostrą i paniami  przygotowały dla nich wierszyki i piosenki, ale także zaprosiły do udziału w konusie na „super Babcie” i „super Dziadka”. W skład Jury wchodzili wnukowie, którzy podziwiali zmagania i umiejętności swoich Babć i Dziadków, nagradzali brawami i dopingowali w poszczególnych konkurencjach. Na koniec zostały wręczone kochanym dziadkom, przez ich wnuki ordery - „super Babcia” i „super Dziadek” Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu łask Bożych Bacom i Dziadkom , sto lat życia  i pociechy z wnuków!

31 stycznia 2017 – Dzień Babci i Dziadka w oddziale 5-6 – latków
We wtorek 31 stycznia 2017 roku o godz.15:00 odbyła się Uroczystość Dnia Babci i Dziadka w oddziale 5-6 latków. Dzieci powitały zebranych gości wierszami o powyższej tematyce. W dalszej części program zawierał: piosenki - Wesoła piosenka dla Babci i Dziadka, Dziadek jest super; tańce: Moja babcia lubi Jazz, Gangang style, Rock and Roll, Wesołe Bębenki i Marakasy; orkiestrę Panie Janie w języku polskim, angielskim i włoskim, wręczenie własnoręcznie wykonanych laurek. Spotkanie zakończono integracyjnym słodkim poczęstunkiem.
Grudzień 2016 - IX Konkurs na Wieczernikową Choinkę w Częstochowie
Po raz pierwszy dzieci z naszego przedszkola w Częstochowie wzięły udział w konkursie na „Wieczernikową choinkę”, który odbył się na Jasnej Górze. Ozdoby wykonywane przez dzieci były w kształcie koron ozdobionych guzikami, cekinami i buziami dzieci z całego świata. Nawiązywały do 300-lecia koronacji Matki Bożej Jasnogórskiej. Dzieci zostawiając swoje ozdoby na choince  w jakimś sensie zostawiają swoje serca blisko Maryi. Nasze przedszkole włączyło się także w  inicjatywę Ojców Paulinów w Roku Jubileuszowym „Żywa Korona Maryi”, która polega na składaniu Matce Bożej duchowych darów. Nasze dzieci jako dar duchowy złożyły – modlitwę za misje.,

Grudzień 2016 r. - Z kolędą po przedszkolu

Dzieci z oddziału 5-6 latków w środę 21 grudnia przebrały się za kolędników, z uśmiechem, kolędą i dobrą zabawą chodziły obwieszczając radosną nowinę o Bożym Narodzeniu.

Jasełka odział 5-6 latków

20 grudnia 2016 roku o godz. 15:00 odbył się występ jasełek w wykonaniu dzieci z oddziału 5-6 latków. Zebrani rodzice i rodzina przedszkolaków mieli okazję obejrzeć historię narodzin Pana Jezusa ubogaconą tańcem i śpiewem. Na zakończenie wysłuchono koncertu kolęd i pastorałek przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych.
„Gore gwiazda Jezusowi w obłoku, w obłoku,
Józef z Panną asystują przy boku, przy boku:
Hejże lino dyna dyna,
Narodził się Bóg dziecina
w Betlejem, w Betlejem „
Dnia 14.12.2016 r. w naszym Przedszkolu odbył się miedzy- przedszkolny konkurs kolęd i pastorałek  „Gore gwiazda Jezusowi”. Celem konkursu była popularyzacja kolęd i pastorałek związanych z Bożym Narodzeniem oraz stwarzanie okazji do rozwoju zdolności muzycznych dzieci. W konkursie wzięło udział  16 dzieci w dwóch  kategoriach  wiekowych:  3-4 latki , 5-6 latki.   Jury brało pod uwagę czystość śpiewu, dodatkowe efekty czyli ogólne wrażenie artystyczne, ale najważniejsze było to, by dzieci zaśpiewały najpiękniej jak potrafią. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !
„Święty Mikołaju drogi gościu z nieba,
Takich dobrych ludzi, więcej nam potrzeba !
Takich dobrych ludzi, więcej nam potrzeba!”
Tak śpiewały dzieci w oczekiwaniu na spotkanie ze Św.  Mikołajem 06 grudnia 2016 r. Wizyta św. Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Św. Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od rana zawitał do naszego Przedszkola, lecz  zanim zaczął odwiedzać dzieci w grupach, wstąpił do pobliskiej kuchni, aby się posilić. Jednak długo to nie trwało, bo Mikołaj wiedział, że za drzwiami czeka na Niego dużo, dużo dzieci. Wszystkie dzieci bardzo przeżywały to spotkanie.  Maluszki, jak i starszaki dzielnie zaśpiewały przygotowane piosenki, i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze inne dzieci.
Grudzień 2016 r.
„…Świąteczne pierniki, serduszka dzwoneczki
kształty przeróżne, nawet gwiazdeczki
rumiane pachnące, pięknie przystrojone
zapewne na choince, będą zawieszone…”
W drugim tygodniu grudnia dzieci z grupy maluszków zgodnie z przedświąteczną tradycją upiekły pyszne świąteczne pierniczki. Z pomocą rodziców i Siostry praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Maluszki wygniatały, wałkowały ciasto i wykrawały świąteczne kształty – choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków, przy pomocy foremek. Następnie słodkie ciasteczka piekły się w przedszkolnej kuchni. Po przedszkolu zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania lukowymi pisakami i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły smakowicie.
30 listopada 2016 r.
„Każda buzia roześmiana
I serduszko żywiej bije
Niech nasza Siostra Dyrektor
Pośród dzieci długo żyje.”
Dnia 30 listopada przypada  Święto św. Andrzeja – patrona naszej  Siostry Dyrektor Andrzei. Do wszystkich składających życzenia dołączyły przede wszystkim dzieci z naszego przedszkola wraz z Siostrami i Paniami. Dzieci swoje najszczersze życzenia wyraziły wierszami, laurkami i piosenkami. Po życzeniach oczywiście czekała na wszystkich  słodka niespodzianka.
25 listopada 2016 r.
25 listopada nasze przedszkole bawiło się z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Z tej okazji na dzieci czekało wiele atrakcji: zabawa kołowa "Mam ja misia pluszowego", misiowa gimnastyka, taniec pluszaków przy piosence Jadą Misie, konkurs znane postaci Misia pluszowego z bajek, kolorowanie bohaterów odbytego konkursu,  wysłuchanie wiersza Cz. Janczarskiego "Naprawimy misia", zabawy logopedyczne o zwyczajach małych niedźwiadków, edukacyjny teatrzyk kukiełkowy pt. Miś Franio Chwalipięta w wykonaniu nauczycielek z oddziału 5-6 l. Po salach przechadzał się duży pluszowy miś, który bawił się z dziećmi i rozdawał ciasteczka i cukierki. Tego dnia każde dziecko mogło przynieść do przedszkola ulubioną przytulankę

Listopad 2016 r.

„Co to jest Polska?”
- Co to jest Polska? –
Spytał Jaś w przedszkolu.
Polska - to wieś
i las, i zboże w polu(…),
Polska to jest także twój rodzinny dom.
A przedszkole?
Tak - i przedszkole,
i róża w ogrodzie
i książka na stole.

W naszym przedszkolu 23 listopada po raz pierwszy odbył się konkurs „ Patriotyczna piosenka”. Celem konkursu było wzbudzenie u dzieci wartości patriotycznych.  Spotkanie to, także  miało na celu by pieśnią radośnie czcić Polskę. Ponieważ w słowach i nutach pieśni patriotycznych zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie, polska pieśń patriotyczna zawsze dodawała sił i otuchy.  Polacy, od kiedy historia pamięta, śpiewali gdy byli szczęśliwi, śpiewali, gdy było im źle. Śpiewając ożywiamy pamięć naszych bohaterów. Śpiewając opowiadamy historie o partyzanckich marszach i o żołnierzach biegnących do ataku przy wybuchach pocisków... Śpiewając dzielimy radości i smutki tych wszystkich, których łączyła i łączy Polska.   

Listopad 2016 r.

Na progu adwentu dzieci naszego przedszkola wraz z rodzinami modliły się o dobre przygotowanie się i przeżycie Świąt Bożego Narodzenia. Mszę Świętą w powyższej intencji odprawił i homilię dla dzieci wygłosił ks. Cyprian Kostrzewa SSP.

2 listopada 2016 r.

„Kiedy wydaje się,
że wszystko się skończyło
wtedy dopiero wszystko
się zaczyna”
                 J. Twardowski
W dniu 2 listopada 2016 r. tuż po uroczystości Wszystkich Świętych, najmłodsza grupa z naszego przedszkola wraz z Siostrą i Panią udała się na pobliski Cmentarz Św. Rocha. Dzieci wraz z opiekunami pomodliły się i zapaliły znicze na rodzinnych grobach. W ciszy i zadumie słuchały opowieści nauczyciela o zmarłych, którzy już są w niebie i żołnierzach poległych w obronie naszej ojczyzny. Szczególną uwagę zwróciliśmy również na grób Nienarodzonych Dzieci. Spacer alejkami cmentarza był ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego.

31 października 2016 - Bal Wszystkich Świętych

 „ Taki duży, taki mały może Świętym być…”
W dniu 31 Października 2016 r. w naszym przedszkolu odbył się Bal Wszystkich Świętych. To wydarzenie ewangeliczne zwróciło uwagę na chrześcijańskie i radosne przeżywanie Uroczystości Wszystkich Świętych, a zarazem rozbudziło zainteresowanie postawami świętych zwłaszcza wśród dzieci i rodziców.
Tego dnia w naszym przedszkolu było jak w niebie: najmłodsza grupa wraz z Siostrą Samuela i Paniami przebrana była za Aniołki, natomiast starsza grupa za swoich patronów.  I kto by pomyślał, że w jednym miejscu zbierze się, aż tyle świętych osób? Na balu nie mogło zabraknąć dobrej zabawy i tańca. Dzieci wesoło bawiły się przy dźwiękach muzyki, tańczyły i śpiewały. Brały udział w „zawodach do świętości” i z wielkim wysiłkiem wspinały się  po „schodach do nieba”, a nade wszystko przypominały sobie co trzeba zrobić by zostać świętym. Serdeczne podziękowanie kierujemy w stronę Rodziców za zaangażowanie w przygotowanie tak pięknych strojów.
„My jesteśmy przedszkolaki
maluszki kochane,
zapraszamy wszystkich
dziś na pasowanie” .
    W czwartek 27 Października 2016r.  najmłodsze dzieci z naszego  Przedszkola dołączyły  do grona przedszkolaków  podczas uroczystego  pasowania. Dla większości z nich był to pierwszy  publiczny  występ przed licznie zebraną publicznością. Podczas uroczystości swoim   zachowaniem potwierdziły, że dobrze czują się w przedszkolu i stosują  się do  zasad w nim panujących. Dzieci zaprezentowały swoje  umiejętności: śpiewały,  tańczyły, recytowały wiersze. Małym artystom  bacznie przyglądali się rodzice,  którym z twarzy nie znikał uśmiech i  duma ze swych pociech. Ten dzień zapewne na  długo zapadnie w ich  pamięci.
Po prezentacji artystycznej odbyło się uroczyste  ślubowanie, S. Andrzeja  Wieleba – dyrektor przedszkola z pomocą  kolorowej kredki dokonała pasowania, od  tej chwili każde dziecko stało  się dzielnym przedszkolakiem. Na pamiątkę tej  uroczystej chwili, każde  dziecko otrzymało dyplom oraz rożek obfitości.  Maluszkom i ich rodzicom  serdecznie gratulujemy!

Październik 2016 r. - Spotkanie otwarte z rodzicami

Dzieci z oddziału 5-6 latków zaprosiły swoich rodziców, rodzeństwo i dziadków na zajęcie otwarte pt. „Zabawy jesienne”, które odbyło się 19 października o godz. 14:30. W programie były piosenki i tańce wykonane przez dzieci w 4 językach: j. polskim, j. angielskim, j. włoskim i j. japońskim: „Kujawiaczek”, „Bingo”, „ Il ragno”, „Ito maki”, „Ojde”; konkurs pomiędzy rodzicami i dziećmi „W zagrodzie cioci Marysi”, wiersz logopedyczny „Jesienna żaba”. Spotkanie zakończono wspólnym lepieniem z plasteliny na temat „Jesień” i nagrodami.

Wrzesień 2016 r.


19 września o godz. 14:00 Ks. Bp Antoni Długosz odprawił Mszę św. w intencji dzieci uczęszczających do naszego przedszkola i ich rodziców prosząc Boga o Jego błogosławieństwo i obfitość łask w roku szkolnym 2016/2017. Przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami, bliskimi i przyjaciółmi chętnie i z radością podjęły modlitwę. Po Mszy św. odbył się koncert piosenek religijnych w wykonaniu dzieci.

Wrzesień 2016 r.


Wrześniowy spacer

Ciepła wrześniowa pogoda sprzyja spacerom i wychwalaniem Boga w pięknie przyrody. 14 września dzieci z oddziału 5-6 latków wraz z panią Natalią i s. Bernadettą wybrały się na przechadzkę po okolicach. Przedszkolaki podziwiały Aleję Brzozową i znajdującą się w niej kapliczkę Matki Bożej Szkaplerznej, drzewa, krzewy i trawy.


Wrzesień 2016 r.


Konferencja szkoleniowa dla rodziców

7 września o godz. 16:30 w sali gimnastycznej odbyło się zebranie dla wszystkich rodziców dzieci uczęszczających do naszego przedszkola. Sprawy bieżące i organizacyjne przedstawiła s. Dyrektor Andrzeja Wieleba, wybrana została Rada Rodziców na rok szkolny 2016/2017. Na zebraniu konferencję szkoleniową pt. "Wychowanie do wartości" wygłosiła doktor teologii s. Iwona Kopacz ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza. Temat szkolenia został wybrany na podstawie głównych wytycznych polityki oświatowej MEN na nowy rok szkolny.

Lipiec 2016 r. - Poœwiêcenie nowego placu zabaw

Pi¹tek 8 lipca w naszym przedszkolu by³ dniem uwielbienia Boga i podziêkowania Mu tañcem i piosenk¹ za czas roku szkolnego 2015/2016. Ks. Cyprian Kostrzewa SSP poœwiêci³ nasz nowy plac zabaw i wspólnie z przedszkolakami modli³ siê o bezpieczeñstwo podczas zabawy.

Lipiec 2016 r. - Wyprawa po skarb

Czwartek 7 lipca odby³ siê dzieñ zabawy w podchody przygotowany przez s. Dyrektor Andrzejê Wieleba. Dwie grupy otrzyma³y dzieñ wczeœniej zaproszenie od kapitanów i podobiznê nazy grupy - Kubusia Puchatka oraz Krokodyla.

Aby odnaleŸæ skarb trzeba by³o wykonaæ szereg zadañ, por¹zwi¹zywaæ zagadki, zrobiæ zakupy w sklepie spozywczym, policzyæ, pospacerowaæ. Nie zabrak³o równie¿ modlitwy, piosenki, dobrego humoru.

Lipiec 2016 r. - Spotkanie z policjantem

W œrodê 6 lipca odby³o siê spotkanie przedszkolaków z policjantem, tat¹ Alicji J. Pan policjant wyt³umaczy³ dzieciom zasady bezpiecznego zachowania zw³aszcza podczas wakacji. Przedszkolaki mia³y mo¿liwoœæ zapoznania siê z zawodem policjanta.

 
Szukaj
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego