Częstochowa - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

Menu główne:

Częstochowa

Dzieła > Przedszkola

Przedszkole Sióstr Opatrzności Bożej w Częstochowie powstało w 1994 r. jako odpowiedź na potrzeby ówczesnych rodzin. Przedszkole położone jest na pograniczu dwóch dzielnic Parkitki oraz Grabówki, oddalonych od centrum miasta Częstochowy o 4 km. Pusty teren bardzo szybko przekształcał się w działki z jednorodzinnymi domami. Dla rodzin jednopokoleniowych i przeważnie obojga rodziców pracujących zawodowo, zagwarantowanie opieki i edukacji dla swoich dzieci było niemałym problemem. Dlatego Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej wyszło naprzeciw potrzebom środowiska i zapewnia opiekę dla dzieci w liczbie 50. Do chwili obecnej odczuwane są te same potrzeby i przedszkole odpowiadając na nie przegotowuje dzieci do samodzielnego i odpowiedzialnego funkcjonowania w otaczającym świecie. Przedszkole położone jest z dala od ruchliwych tras ruchu i hałasu miejskiego, od południowej strony graniczy z działkami, co zapewnia piękny krajobraz, zieleń i świeże powietrze.

Statut przedszkola określa cele i zadania placówki, a wśród nich: pomoc dzieciom w odkrywaniu obrazu Bożego w sobie i w drugim człowieku, wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień i przygotowanie ich do szkoły. W przedszkolu prowadzone są zajęcia dodatkowe rozwijające uzdolnienia dzieci oraz wspomagające rozwój: gimnastyka ogólnorozwojowa, logopedia, plastyka, rytmika, taniec, j. angielski.

AKTUALNOŚCI

Wyjazd na Jasną Górę - 4 stycznia 2018 r.
Nasze przedszkole otrzymało zaproszenie na Jasełka w wykonaniu Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej, do której uczęszcza wielu naszych absolwentów. Przedszkolaki z wielką radością wyjechały rano autokarem, bo czekało ich tego dnia wiele atrakcji duchowych i intelektualnych: modlitwa przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, spotkanie ze starszymi kolegami i koleżankami, obejrzenie choinek konkursowych i szopki jasnogórskiej.
„Zrodzony na sianie, w półmroku stajenki,
śpi w ramionach Marii Jezus malusieńki.
Lulajże Jezuniu snem cichym, szczęśliwym.
Obdarz nas radością i szczęściem prawdziwym.”

Dnia 20 grudnia odbyła się uroczystość Jasełek najmłodszej grupy naszego przedszkola. Dzieci z wielką radością śpiewały poznane wcześniej kolędy i świetnie wcieliły się w swoje role.  Publiczność mogła na nowo przeżyć historię Marii i Józefa, którzy w ubogiej stajence znaleźli schronienie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Dziękując najmłodszym artystom, wychowawcom za przygotowanie dzieci, życzymy sobie wzajemnie błogosławionych                  i pełnych pokoju Świąt.
s. Samuela
Jasełka oddział 5-6 latków

W ostatni dzień pracy przed świętami Bożego Narodzenia w piątek 22 grudnia 2017 r. w oddziale 5-6 latków odbyło się przedstawienie jasełek w wykonaniu najstarszych dzieci. Uroczystość rozpoczęła absolwentka naszego przedszkola Miriam K. zaproszona przez swojego brata Iwo uczeszczającego do naszej zerówki. Miriam wprowadziła zebranych w klimat bożonarodzeniowy zdumiewająco pięknym wykonaniem na skrzypcach kolędy Lulajże Jezuniu. Jasełka zakończone zostały orkiestrą oraz muzyczną kartką świąteczną Dziś radosne mamy święta.
J Konkurs na Wieczernikową Choinkę

Na Jasnej Górze odbyła się X edycja Konkursu na Wieczernikową Choinkę, którego organizatorami byli: przeor klasztoru  o. Marian Waligóra ze wspólnotą, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”  w Częstochowie. Zadaniem uczestników było przygotowanie ozdób i przystrojenie jednego wylosowanego drzewka. Dziesiąta edycja jasnogórskiego Konkursu na Wieczernikową Choinkę ma wymiar szczególny. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, bożonarodzeniowe drzewka zostały w tym roku przybrane głównie na biało i czerwono. Nasza choinka miała numer 24. Ozdoby: wykonane były z biało czerwonych paseczków, ułożonych w kształcie kotylionów. Po za drzewkami w wieczerniku dzieci wspólnie z przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą udekorowały także solidniejszych rozmiarów choinkę na dziedzińcu przed wejściem do bazyliki jasnogórskiej. Każda placówka uczestnicząca w konkursie przygotowała po jednej, wyjątkowej i patriotycznej ozdobie.
Dnia 15 grudnia 2017 r. dzieci z grupy maluszków spotkały się z wyjątkowym gościem – panią weterynarz, Anną Sanecką i jej czworonożnym przyjacielem – kotem.  Pani Ania pracuje w pobliskiej weterynarii, pielęgnując i lecząc  swych niezwykłych pacjentów. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowiadania i zadawały bardzo dużo pytań związanych z pracą „lekarza zwierząt”. Oglądały narzędzia przyniesione przez Panią Anię, zapoznawały się z metodami diagnostycznymi wykorzystywanymi w pracy weterynaryjnej. Najciekawszym momentem dla dzieci było to, kiedy same mogły zbadać kotka i przymierzyć strój ubierany podczas leczenia zwierząt.    Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Pani Ani. Dziękujemy, że podzieliła się z nami swym niezwykłym doświadczeniem, pracy z czworonożnymi przyjaciółmi.
s. Samuela
„ To Święty Mikołaj dziś odwiedzi nas,
przyniesie prezenty w ten zimowy czas…”

Tak śpiewały dzieci z grupy maluszków w oczekiwaniu na spotkanie ze świętym Mikołajem. Wizyta Świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Grupa maluszków przygotowała się tego dnia bardzo staranie, ucząc się wierszyków i piosenek, aby z radością zaprezentować je, przybywającemu do naszego przedszkola gościowi. Prezenty były wspaniałe, a dzieci długo wspominały to niezwykłe wydarzenie, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą Świętego Mikołaja  i  pomachają mu na pożegnanie.
s. Samuela
6 grudnia 2017 r. - Spotkanie ze świętym Mikołajem Biskupem

Dzieci i nauczycieli z oddziału 5-6 latków 6 grudnia o godz. 11:00 odwiedził niezwykły gość - Świety Mikołaj Biskup. Radość odwiedzin wyrażono wierszami, piosenkami oraz rozmową. Święty pytał zebranych o atrybuty Świętego Mikołaja, o funkcji i obowiązkach Księdza i Biskupa, a także jak być dobrym, jak zostać świętym. Dzieci przekonały się, że odwiedził ich prawdziwy święty Mikołaj, ponieważ miał strój biskupa i oprócz prezentów przyniósł radość i pragnienie stawania sie lepszym.
GÓRNIK W PRZEDSZKOLU
,,Idzie górnik drogą,
Kilofem wywija
Dziwują się ludzie
Co to za bestyjka”
Grudzień to miesiąc, który kojarzy się nam z Mikołajem i świętami. Jest jednak jeszcze, jedna taka szczególna data w kalendarzu, o której nie możemy zapomnieć, 04 Grudnia - Święto wszystkich Górników. W tym dniu w naszym przedszkolu mieliśmy zaszczyt gościć Pana Ryszarda Szyję, który pracował w Kopalni Węgla Kamiennego w Mysłowicach, a obecnie już emerytowanego. Nasz gość był ubrany w piękny, galowy mundur, a na jego czapce, widniał czarny pióropusz z kogucich piór. Dzieci z zachwytem patrzyły na przybyłego do sali gościa i podziwiały wygląd jego stroju. Zadawały pytania, dotykały poszczególnych elementów ubioru, przymierzały czapkę- czako i przyglądały się poszczególnym odznaczeniom. Ponadto dowiedziały się jak ciężka i niebezpieczna jest praca pod ziemią w kopalni. Pan Ryszard, opowiedział dzieciom jak powstaje wielki skarb, jakim jest węgiel.
Myślę, że dzieci dzięki takim spotkaniom, nie tylko pogłębiają wiedzę, ale też uczą się dziękować i szanować trud oraz pracę górników i nie tylko. W podziękowaniu dzieci podarowały górnikowi prezent, złożyły życzenia i zaśpiewały sto lat. Serdecznie dziękujemy niezwykłemu gościowi, że zaszczycił nas swoją obecnością.
s. Samuela    

Listopad 2017 r.
Biorąc pod uwagę politykę oświatową oraz jubileusz odzyskania niepodległości nauczyciele z dziećmi z oddziału 5-6 latków przygotowali inscenizację słowno-muzyczną rozwijającą uczucia wyższe, patriotyzm oraz wiedzę ogólną.
5 listopada 2017 r. - Wycieczka do Osikowej Doliny
Dzieci z oddziału 5-6 latków 6 listopada 2017 roku wybrały się na wycieczkę autokarową do Osikowej Doliny. Po krótkiej prezentacji o historii miejsca, specyfice i różnorodności wykorzystania drzewa osikowego dzieci wykonały ozdoby na Boże Narodzenie. Po wspólnej zabawie w kapeluszach z osiki zadowolone dzieci wróciły do przedszkola.
„Wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani,
Że za tobą idą, że za tobą idą
Chłopcy malowani? „

Dnia 14 Listopada 2017 r. w naszym przedszkolu odbył się Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Celem konkursu było wspieranie wychowania patriotycznego dzieci poprzez formy aktywności artystycznej, zachęcanie do wspólnych muzycznych spotkań oraz przywrócenie naszej zbiorowej pamięci polskich pieśni i piosenek patriotycznych.
               Do konkursu zgłosiło się 11 dzieci, w trzech kategoriach wiekowych: 3 latki, 4 –latki, 5-6 latki. Wszystkie dzieci wykazały się wspaniałym przygotowaniem, które uzupełniły piękne stroje. Jury miło bardzo trudne zadanie. Po burzliwych narach ogłoszono wyniki. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy wraz z nagrodami. Konkurs zakończył się odśpiewaniem wspólnie hymnu narodowego i niektórych pieśni i piosenek patriotycznych. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!
 
„Ojczyzna”
Wszystko dokoła dom i przedszkole,  fabryczne domy, żelazna kolej,
kwiaty przy oknie, klon koło bramy,  słoneczny uśmiech kochanej mamy,
i las co cieniem dzieci zaprasza,  wszystko to Polska ojczyzna nasza.
                                                                                   W.  Domaracki.
W dniu 10  listopada 2017 r. w  przed dzień zbliżającej się rocznicy odzyskania przez Polskę  Niepodległości, dzieci z grupy 3-4 latków udały się do pobliskiego pomnika,   upamiętniającego bezimiennych żołnierzy poległych w obronie naszej Ojczyzny.  Dzieci z wielkim przejęciem odśpiewały poznany wcześniej Hymn, pomodliły się i  zapaliły znicz, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do tego by: „Polska była Polską, a Polak Polakiem!”  
A śmierć tak bardzo ważna bo się nie powtórzy.
ks. Jan Twardowski
Pamięć o zmarłych jest obowiązkiem każdego człowieka. Wprowadzając dzieci w świat wartości społeczno – moralnych, nie mogło zabraknąć modlitwy za naszych zmarłych . Maluszki wspólnie z Siostrą           i Panią Olą odwiedziły pobliski cmentarz. Dzieci mogły w ciszy i w zadumie pomodlić się nad grobami najbliższych i Sióstr z naszego Zgromadzenia. W czasie wycieczki dzieci mogły dostrzec, także stare groby zabytkowe i zapoznać się na nowo z tradycjami, zwyczajami związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze    i religii.
„Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…”
„Każdy może być Święty jeśli tylko chce…”
W worek, 31 października, w wigilię Dnia Wszystkich Świętych w naszym przedszkolu   w grupie maluszków odbył Bal Wszystkich Świętych. Tego dnia było bardzo uroczyście. Dzieci przyszły do przedszkola przebrane za Aniołki i wesoło bawiły się przy dźwiękach muzyki.          Śpiewały poznane religijne piosenki, a także nazywały przedstawionych na obrazkach świętych. Podczas wspólnej zabawy z Siostrą i Paniami doświadczały trudu zdobycia Świętości, pokonując różne przeszkody. Po skończonej wesołej zabawie, dzieci, Siostra i Panie mogły tylko stwierdzić: „Każdy może być Święty jeśli tylko chce…. !!!
25 października 2017 r. – “Pasowanie na przedszkolaka”
„Do przedszkola idzie maluch, tup, tup, tup, tup,
Wszyscy dziś malucha znają, tup, tup, tup, tup.
Zna wierszyki i piosenki, la, la, la, la,
Zawsze chodzi uśmiechnięty, la, la, la, la.”
Dnia 25 Października 2017 r w naszym Przedszkolu odbyło się „Pasowanie na przedszkolaka”. Bohaterami spotkania były najmłodsze dzieci, które po raz pierwszy uczęszczają do naszego przedszkola.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni rodzice oraz Siostra Dyrektor Przedszkola. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, który przygotowały pod kierunkiem nauczycielek, wykazując się wielką odwagą i umiejętnościami artystycznymi.
Punktem kulminacyjnym było ślubowanie i rozdanie dyplomów. Wszystkim Kochanym maluszkom i Rodzicom GRATULUJEMY!!!
s. Samuela

Październik 2017 r. - „Najładniejszy Różaniec”

W  dniu 24 października 2017 r. w naszym przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu- ,,Najpiękniejszy Różaniec”, ogłoszonego na początku października. Konkurs był adresowany do dzieci i rodziców z naszego przedszkola. Przynoszone różance przez uczestników konkursu, jak można było zauważyć, to prawdziwe „małe dzieła sztuki”. Podziw wzbudzała nie tylko pomysłowość, ale też precyzyjność, estetyka i kolorystyka prac.

Celem konkursu było rozbudzenie w dzieciach  jak i w Rodzicach, umiłowania modlitwy różańcowej i głębszego jej przeżywania oraz rozwój talentów u dzieci. W konkursie wzięło udział 29 dzieci z dwóch grup wiekowych 3-4 latki i 5-6 latki. Specjalne powołane jury konkursowe wyłoniło zwycięzców, którym przyznano nagrody  i dyplomy pamiątkowe. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!

Październik 2017 r.
„Szumiał las, śpiewał las,
gubił złote liście,
świeciło się jasne słonko
chłodno a złociście...”
               W październiku dzieci z grupy maluszków razem ze swoimi wychowawczyniami wyruszyły na upragniony jesienny  spacer.  Obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie z nadejściem nowej pory roku – Jesieni. W tym dniu pogoda była wyjątkowo piękna. Przedszkolaki bezpośrednio obcowały z przyrodą, rozpoznawały rodzaje drzew po liściach, zbierały jesienne skarby. Po powrocie do przedszkola, kasztany, żołędzie i bukiety z kolorowych liści ozdobiły kącik przyrodniczy oraz posłużyły do różnych prac plastycznych, zabaw matematycznych czy rytmicznych.
13 października 2017 r. - Msza święta
13 października 2017 roku o godz. 14:30 ks. bp Antoni Długosz odprawił Mszę świętą z udziałem dzieci i rodzin w intencji rodziców i przedszkolaków.
Kaznodzieja przypomniał zebranym o głównych filarach, na których trzeba budować szczęście swoich bliskich. Po zakończonej Eucharystii odbył się
koncert uwielbienia Pana Jezusa.
9 października 2017 r, o godz. 11:00 w sali gimnastycznej wszystkie dzieci naszego przedszkola obejrzały spektakl profilaktyczno-edukacyjny pt"Smerfne
przygody" w wykonaniu aktorów Teatru Objazdowego Blaszany Bębenek z Trzebini.
26 września 2017 r. – Zajęcia otwarte dla Rodziców
„Idzie, idzie pani Jesień ,różne dary w koszu niesie,
ma tam liście, piękne, nowe, bardzo barwne, kolorowe.
i kasztany i żołędzie, rozsypuje wszędzie, wszędzie.”

W dniu 26 września 2017 r w grupie 3-4 latków, odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Celem zajęć było zintegrowanie rodziców i dzieci podczas wspólnej zabawy, ale także przybliżenie formy pracy nauczyciela z dzieckiem.
Maluszki w części wstępnej zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne, wprowadzając przybyłych gości w świat zmieniającej się przyrody i pory roku- Jesieni. W następnej zaś części dzieci wraz z Rodzicami wzięły udział w poszczególnych zabawach proponowanych przez nauczyciela.
Dziękujemy, Kochanym Rodzicom za zaangażowanie i wspaniałą pełną radości zabawę…..
s. Samuela
26 września 2017 r. – Dzień Jesieni
26 września 2017 r. w oddziale 5-6 Latków odbył się “Dzień Jesieni” zorganizowany przez s. Bernadettę Chamot. Całodniowe zajęcia i zabawy miały na celu naukę przez zabawę oraz profilaktykę zdrowia. W programie:
•    Zabawa w sklep: ułożenie darów jesieni na odpowiednio podpisane półki, dobór etykietek do produktów – nauka czytania, liczenia, pojęcia warzywa, owoce z sadu, owoce leśne, wzbogacenie słownika.
•    Zabawy i piosenki o tematyce jesiennej: „Wietrzyku, psotniku”, „Z wielkim koszem idzie jesień”, „Wiewióreczka mała”, „Małe czerwone jabłuszko”, „Jesienny kujawiaczek”, „Cebulka okrągła jak kulka”.
•    Konkursy matematyczne – zadania z treścią.
•    Pokaz strojów jesiennych przy muzyce.
•    Zabawa rozwijająca postrzeganie słuchowe: „Owoc, czy warzywo”.
•    Degustacja jesiennych smaków – cel  zachęcenie do zdrowego odżywiania.
Wrzesień 2017 r.
Katecheza - Różaniec w naszych rękach
Dzieci z oddziału 5-6 Latków w łączności z Kościołem przygotowywały się do inicjatywy Różańca do granic podczas katechezy. Poprzez  opowiadanie, zabawę drama dzieci zapoznały się z istota objawień w Fatimie. Każde dziecko mogło obejrzeć i dotknąć różaniec. Zachęcone rymowanką "Chociaż jestem dzieckiem małym to różaniec w ręku miałem" przedszkolaki szybko zrozumiały i zapamiętały, na których koralikach odmawia się znane dzieciom modlitwy. Zajęcie zakończono pracą twórczą własnoręcznie wykonaną pracą plastyczną "Mój różaniec".
12 września 2017 r. - Konferencja szkoleniowa dla Rodziców
12 września o godz. 16:30 odbyła się konferencja szkoleniowa oraz zebranie dla rodziców dzieci uczęszczających do naszego przedszkola. Spotkanie rozpoczął ks. Bogusław Zeman konferencją, w której przypomniał zebranym o głównych zasadach wychowania dzieci do dojrzałości w przyjęciu wartości chrześcijańskich. Na pierwszym miejscu ks. Bogusław postawił czas dany swojemu dziecku jako znak miłości.
Zebranie zakończono ogłoszeniami S. Dyrektor Andrzei oraz wybraniem Rady Rodziców

Zajęcie dydaktyczne Lego Education

Pani mgr Marta Uchacz dawna nauczycielka rytmiki z naszego przedszkola przeprowadziła wraz ze współpracownikiem Klubu Geniusza zajęcie z robotyki z wykorzystaniem zestawów edukacyjnych firmy Lego.
s. Bernadetta
19 czerwca 2017 r. wycieczka do Owczarkowej Zagrody

Dzieci z naszego przedszkola wraz z nauczycielami i opiekunami wybrali się na wycieczkę do Owczarkowej Zagrody, która miesci się w Wąsoczu gm. Konopiska. Dzieci z bliska zapoznały się z mieszkańcami zagrody, którymi są:
- Alpaki o imieniu Balbina i Bobo,
- Kozy domowe o imionach Piorun, Kaja, Ruda
- Owce rasy wrzosówka
- Daniele
- Paw o imieniu Maciek
- Bażanty łowne, srebrne, diamentowe, królewskie,złociste, bananowe
- Kaczki mandarynki, karolinki
- Kaczki biegusy
- Gęsi kubańskie
- Kury rasy Cochin
- Kury rasy jedwabiste
- Przepiórki
- Perliczki
-Ryby
Dzieci brały udział w zajeciach: wyrób zabawek z siana, plac zabaw, wypiek kiełbasek i spożycie ich w wiejskiej altanie na świeżym powietrzu.
s. Bernadetta
1 czerwca 2017 Dzień Dziecka
Przez cały dzień w dniu swojego święta dzieci miały wiele atrakcji: zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, dyskoteka, lizaki smoczki oraz teatrzyk kukiełkowy pt. "Jeżyk chce inne futerko" przygotowany przez s. Bernadettę Chamot.
Dzień Mamy i Taty w oddziale 5-6 l

Dzieci z najstarszej grupy naszego przedszkola świętowały Dzień Rodziców 25 maja 2017 r. Uroczystość rozpoczęto inscenizacją słowno-muzyczną w wykonaniu dzieci, skeczami, orkiestrą oraz wręczeniem własnorecznie wykonanych laurek. Wspólne spotkanie przyniosło wiele radości i stworzyło okazję do głębszego zapoznania sie rodziców z nauczycielami i pomiędzy sobą.


Marzec 2017
We wtorek 14 marca o godz. 14:30 odbyła się Msza święta dla wszystkich  dzieci naszego przedszkola i chętnych rodziców w intencji o dobre przygotowanie  do świąt wielkanocnych. Mszę świętą sprawował ks. Łukasz Mazurek wikariusz   naszej parafii. Dekorację, która miała wymiar dydaktyczny oraz duchowy wykonały  dzieci z oddziału 5-6 latków z nauczycielką. Na skale symbolizującej grzech  wyrosły dla Jezusa kwiaty, na których dzieci napisały swoje dobre postanowienia.  Cierń nad głową Jezusa przypominała uczestnikom Mszy św. koronę cierniową.
s. Bernadetta
„Przybyli goście na salę, wszyscy pięknie ubrani. Muzyka skoczne melodie gra, każdy swą partnerkę ma.
Na ścianach kolorowe balony, w klapach piękne kotyliony.
Wszystko wokół wiruje, pani z panem tańcuje, bo to przecież jest bal… karnawałowy bal”
W sobotę 11. 02. 2017 r.  w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy dla Rodziców z grupy maluszków. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez rodziców. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową co wprowadziło wszystkich uczestników w wyjątkowy nastrój. Do wspaniałej zabawy zachęcał rodziców prowadzący Pan Rafał, który urozmaicał zabawę ciekawymi konkursami. Była to także wspaniała okazja do nawiązania bliższych relacji między rodzicami i wychowawczyniami grupy. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się, Siostrze Dyrektor Andrzei, wspaniałym paniom wychowawczyniom, Panu Rafałowi, Ks. Przemkowi - serdecznie dziękuję –
s. Samuela
Luty 2017 r. – Olimpiada przedszkolna “Nasz Kraj”
W naszym przedszkolu odbył się cykl zajęć podnoszących większą świadomość narodową i patriotyczną, który zakończył się olimpiadą w poniedziałek 6 lutego. W trzech grupach zadawano pytania oceniające zdobytą wiedzę. Spotkanie zakończono dyplomami i nagrodami

 
Szukaj
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego