Aktualności z Nakameguro - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

Menu główne:

Aktualności z Nakameguro

Misje > Japonia
Wrzesień 2017 r. - -BUNKASAI-FESTIWAL KULTURY

     3 listopada w Japonii jest obchodzony „Dzień Kultury”, czyli BUNKA NO HI. Z tej okazji na jesieni w japońskich szkołach średnich odbywa się BUNKASAI, czyli festiwal kultury. W szkole św. Józefa, gdzie pracuję, w dniach 17-18 września również przeżywaliśmy takie wydarzenie pod nazwa Yosefusai (Festiwal św. Józefa). Młodzież prezentowała swoje umiejętności zdobyte podczas lekcji, a także zajęć pozalekcyjnych w różnych kołach zainteresowań (tzw. bukatsu) w których rozwijają swoje talenty. Młodzież należąca do klubu japońskiej kaligrafii (shyodo) wykonała grupowy pokaz kaligraficzny „na żywo”. Odbyła się również wystawa kaligrafii i ikebany. Nie zabrakło tez występów muzycznych począwszy od tradycyjnej muzyki japońskiej wykonywanej na instrumentach koto i shamisen, aż po młodzieżową muzykę rozrywkową. Grupy teatralne wystawiły swoje sztuki po japońsku  „Dwunasta w nocy” na podstawie dramatu  Szekspira oraz komedie „Anielski śpiew” po angielsku. Każdy rocznik przygotował również tematyczny wystrój swojej sali, gdzie odwiedzający dorośli i dzieci przez zabawę i doświadczenie mogli zgłębić tajniki fizyki, czy chemii, lub przenieść się w czasie i przestrzeni do jakiejś szczególnej epoki historycznej. Były to również dni otwarte szkoły, podczas których kandydaci mogli zapoznać się z atmosferą i specyfiką katolickiej szkoły misyjnej. Nie zabrakło również smacznego jedzenia serwowanego przez uczniów i ich rodziców.

przygotowania do festiwalu:


otwarcie festiwalu:


20 sierpnia 2017 r.
DZIEŃ RODZINY: ”KOŚCIÓŁ- RODZINA BOŻA”
Dziś wspólnota wiernych z kościoła filialnego św.Michała przy naszym klasztorze świętowała „Dzień Rodziny” pod hasłem: „Kościół-rodzina Boża”. Poprzez wspólną modlitwę i zabawę dorośli i dzieci zagłębiali się w Tajemnicę Kościoła. Po Mszy św. dzieci rozdały wszystkim symboliczne „cegiełki” na których każdy napisał swoje imię, a następnie przyklejały je do kontur kościoła, odkrywając prawdę, że Kościół, to nie dom z kamienia i złota, ale Kościół to serc wspólnota. Wyrazem przyjęcia tej prawdy była wspólna modlitwa „Ojcze nasz”. Następnym odkryciem tajemnicy były słowa z listu do koryntian, że jesteśmy Ciałem Chrystusa, a każdy z nas jego członkiem. Wspólnie zastanawialiśmy się co to znaczy być członkiem Ciała Chrystusa. Dzieci zauważyły, że to znaczy czynić tak jak Pan Jezus chce, używając naszych rąk, nóg, ust, uszy…służyć innym tak jak On służył. Na znak przyjęcia tej prawdy dzieci odciskały swoje dłonie wokół wizerunku Miłosiernego Zbawiciela. Następnym przystankiem była Arka Noego, która jest zapowiedzią Kościoła. Dzieci wysłuchały opowiadania o Arce Noego, a następnie szukały podobieństwa Arki do Kościoła. Na koniec dzieci z rodzicami wykonały maski zwierzątek i schroniły się w Arce. Kolejnym znakiem był wspólny posiłek-Agapa przypominająca posiłki pierwszych wspólnot chrześcijańskich. Deser poprzedziłą zabawa „suika-wari”-tradycyjna zabawa japonska w rozbijanie arbuza. Po posiłku odwiedziliśmy Gospodarza Domu. Dzieci modląc się przed Najświętszym Sakramentem składały swoje serduszka na znak, że chcą pamiętać o tym, że my sami jesteśmy świątynią Bożą i pragniemy by Pan Jezus zawsze dobrze się czuł w naszych sercach. Po południe spędziliśmy na ulubionych grach sportowych dzieci, w które również właczyli się dorośli. Dzisiejszy dzień był pięknym doświadczeniem Kościoła, który jest Rodziną Bożą.
 
                                                                                   siostry z Nakameguro
11 czerwca 2017 r. - UROCZYSTOŚĆ I KOMUNII ŚW. W NAKAMEGURO

W Uroczystość Trójcy Przenajświętszej w naszym filialnym kościele św. Michała w Tokio-Nakameguro przeżywaliśmy radość I Komunii św. jednego z chłopców uczęszczającego na niedzielną szkółkę przy naszym klasztorze. Należy on do rodziny, gdzie już jest czwarte pokolenie chrześcijan i są związani z naszym kościołem od początku jego istnienia. W uroczystości I Komunii św. uczestniczyła licznie zgromadzona rodzina oraz starsi i młodsi koledzy z niedzielnej szkółki przygotowując na tą okazje oprawę muzyczną pod kierunkiem naszej organistki Pani Mariko. Po Mszy św. przewodnicząca rady wiernych w  imieniu całej wspólnoty kościoła wyraziła radość, że od dziś powiększy się grono przystępujących do Stołu Pańskiego, a także wdzięczność, że tworzy się tutaj dobre środowisko, gdzie dzieci mogą wzrastać i dojrzewać w wierze i miłości do Pana Jezusa pod Okiem Opatrzności Bożej.

Po zakończonej Eucharystii wszyscy zgromadzili się na wspólnym świętowaniu przy słodkim stole. Dla dzieci był również „quiz religijny z balonami”. Starsze dzieci odpowiadały na pytania dotyczące przypowieści Pana Jezusa, a młodsze śpiewały piosenki i na cześć Trójcy św. starały się jak najpiękniej wykonać znak krzyża ( najmłodsze  z pomocą rodziców czyniły to po raz pierwszy w życiu!).

Prosimy o modlitwę w intencji naszych japońskich dzieci, by mogły wzrastać w wierze nadziei i miłości.

Prośmy także o liczne i święte powołania do winnicy Pana, by nie zabrakło tych, którzy będą sługami Ewangelii w krajach, gdzie ludzie jeszcze nie poznali prawdziwego i jedynego Zbawiciela Świata- Jezusa Chrystusa, aby nie szukali „po omacku”, lecz mogli dojść do życia w światłości dzieci Bożych.

                                                                                     Siostry z Nakameguro
Tokyo (Japonia) - 4 czerwca 2017 r. – Pierwsza Komunia św. polonijnych dzieci

 4 czerwca 2017 r. w naszym polonijnym duszpasterstwie przeżywaliśmy radość I Komunii św. siedmiorga dzieci, które przez wiele miesięcy gorliwie przygotowały się do tej uroczystości  pogłębiając swoją więź z Panem Jezusem uczestnicząc w Eucharystii, na katechezie z siostrą oraz starając się coraz bardziej naśladować Go w codziennym życiu. Dziękujemy O. Pawłowi Janocińskiemu za nieustanną opiekę duszpasterską nad dziećmi, by łaska wiary przez życie sakramentalne mogła w nich się nieustannie rozwijać.
Pierwszymi przekazicielami wiary dzieciom są rodzice i od nich one uczą się pierwszych słów modlitwy i miłości do Boga i ludzi. Szczególnie tu, w Japonii, gdzie dzieci nie są otoczone chrześcijańską kulturą, świadectwo życia z wiary jest dla dziecka bardzo ważnym wzorcem do naśladowania. Otoczmy nasze dzieci modlitwą by wzrastały w wierze, nadziei i miłości stając się małymi apostołami Pana Jezusa w swoich środowiskach, „aby ludzie widzieli dobre czyny w nich i chwalili Ojca, Który w Niebie jest”.

                                                                       siostry z Tokio-Nakameguro

Festiwal w kościele w Yotsuya

 4 czerwca 2017r. w rocznicę poświęcenia kościoła św. Ignacego w Tokio w dzielnicy Yotsuya, po dziękczynnej Eucharystii odbył się międzynarodowy festiwal, na którym prezentowały się różne grupy narodowościowe, których duszpasterstwa znajdują się przy tej parafii. Wystąpiły również dzieci polonijne z naszego duszpasterstwa śpiewając piosenki, które nauczyły się w czasie katechezy z siostrami i często śpiewają na Mszy św. pod kierunkiem Pani Małgorzaty Komatsu.
Było to piękne radosne świętowanie i doświadczenie różnorodności kulturowej wspólnoty wiernych gromadzących się w tej parafii. W tej różnorodności czuliśmy że, „jeden Duch, jedna wiara, jeden Bóg i Ojciec nasz” łączy nas w jedną wielką Bożą Rodzinę w której pielgrzymujemy do Niebieskiego Jeruzalem.
Dziękujemy Pani Małgosi Komatsu za ogromny wkład w przygotowanie dzieci do występu oraz wszystkim Rodzicom  i Dzieciom, które śpiewały na chwałę Bożą ! Bóg zapłać!

                                                                     siostry z Tokio-Nakameguro
Tokyo – Japonia – 13 maja br. - RADOŚĆ NAWIEDZENIA NAJŚIĘTSZEJ MARYI PANNY

  13 maja 2017 r., w 100 rocznice objawień w Fatimie o poranku zebrałyśmy się na modlitwie w naszej kaplicy, w czasie której, S. Przełożona Jordana odczytała akt oddania i zawierzenia całej wspólnoty Niepokalanemu Sercu Maryi. Po południu udałyśmy się do tokijskiej katedry, gdzie odbywały się centralne uroczystości rocznicowe. Wokół figury Fatimskiej Pani (przywiezionej na tą okazję z miejsca objawień) zebrała się cała diecezja pod przewodnictwem arcybiskupa Petro Okada. Dziękczynną Eucharystię za nieustanna macierzyńską opiekę Maryi współkoncelebrował również nuncjusz apostolski w Japonii abp. Joseph Chennoth i inni przedstawiciele episkopatu Japonii.
Figura Fatimskiej Pani na jesieni ma zostać ofiarowana katedrze w Hiroszimie, w mieście tak bardzo doświadczonym niszczycielską siła bomby atomowej, aby z tego miejsca przez ten znak, był nieustannie słyszalny głos Maryi nawołującej do nawrócenia i modlitwy o pokój. Do tego czasu Matka Boża w znaku tej figury nawiedza parafie i wspólnoty zakonne. Miałyśmy radość jako pierwsze przyjąć Fatimską Panią w naszym klasztorze w Nakameguro i przylegającym do niego kościele św. Michała Archanioła. Od 17 do 22 maja nasz klasztor odwiedziło wiele osób, które razem z nami pragnęły pomodlić się i zawierzyć swoje troski Maryi. W niedzielę wierni ze wspólnoty japońskiej i niemieckiej uczestniczyli we Mszy św. i modlitwie różańcowej wsłuchując się szczególnie w przesłanie z Fatimy.
 Tego dnia również dzieci z niedzielnej szkółki modliły się szczególnie za swoich rodziców z okazji przypadających w pobliskich dniach święta mamy i taty. Dzieci przygotowały prezent dla Maryi swej Niebieskiej Matki-własnoręcznie wykonanego kwiatka i serduszko dla rodziców.

                                                                                     siostry z Tokio-Nakameguro
NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA W TOKIO-NAKAMEGURO

23 kwietnia 2017r.

Jak co roku w święto Miłosierdzia Bożego w kościele św. Michała Archanioła przy naszym klasztorze w Nakameguro  zgromadziła się rzesza czcicieli Miłosierdzia Bożego z Tokio i okolic na wspólnej modlitwie. Uroczystą Eucharystię sprawowaną przez O. Pawła Janocińskiego, dominikanina, poprzedziła Adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której wierni odmówili różaniec i koronkę do Miłosierdzia Bożego. Na zakończenie nabożeństwa zebrani otrzymali uroczyste błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

W czasie Mszy św. w kazaniu O. Paweł podkreślał, że każdy chrześcijanin na chrzcie otrzymał również łaskę Ducha św., by pod Jego tchnieniem żyć jako dziecko Boże w swojej codzienności. Często jest to jakby zakopany skarb pod natłokiem codziennych trosk i kłopotów, które chcemy rozwiązywać o własnych siłach. Ojciec stan takiego chrześcijanina porównał do piskląt orła, które zabrane z gniazda były wychowywane razem z kurami. Taki orzeł nie wiedząc, że może wznieść się ku niebu, troszczy się tylko by nie zabrakło mu ziarna na jego „podwórku”, patrzy tylko w ziemię. Gdy jednak takiego karłowatego orła pewnego dnia zabrano w wysokie góry i spuszczono w przepaść on nagle rozwinął skrzydła i wzbił się pod niebiosa. Niejednokrotnie różne trudności i cierpienia naszego życia są ręką Opatrzności, która ma nam pomóc oderwać się od ziemskich spraw i wzbić się w NIEBO na skrzydłach DUCHA ŚW. zaufać bezgranicznie MIŁOSIERDZIU BOŻEMU. Zobaczyć swoje trudności dnia codziennego z innej perspektywy. Z perspektywy NIEBA, gdzie czeka na nas MIŁOSIERNY ZBAWICIEL.

O. Paweł podkreślił również, że Pan Jezus nie tylko odpuszcza nam grzechy w sakramencie pokuty, ale także pragnie uleczyć rany zadane przez grzech. Rany, które zerwały więzy z Bogiem i ludźmi. Pan Jezus pragnie nas doprowadzić do pełnego pojednania, o co powinniśmy modlić się i otworzyć się na działanie Ducha św.. W kazaniu Ojciec wymienił różne świadectwa takich cudów MIŁOSIERDZIA, których sam był świadkiem.
WIELKANOC W JAPONII


    Nasza wspólnota w Nakameguro obecnie jest wspólnotą japońsko-wietnamsko-polską.

Przy naszym kościele w Nakameguro gromadzi się również wspólnota wiernych niemiecko-języcznych. W takiej różnorodności kulturowej i językowej przezywałyśmy również Triduum Paschalne i Niedzielę Wielkanocną. Mogłyśmy namacalnie odczuć, że Chrystus jest Zbawicielem wszystkich ludów i narodów. Różne siostry włączały się w przeżywanie tych największych tajemnic naszej wiary nie tylko po japońsku, ale także po niemiecku, wietnamsku i po polsku. Niemieckiej liturgii towarzyszyły ciche śpiewy kanonów Taize, wietnamska Msza św. nocy paschalnej przez pełną ekspresji muzykę i orkiestrę złożoną z wielu instrumentów, nawet nie znających języka wietnamskiego wprowadzała w nastrój przejścia ze śmierci do życia, z niewoli grzechu do wolności dziecka Bożego. Japońska liturgia była pełna głębokiej ciszy w której uwypukla się istota przeżywanej Tajemnicy. Natomiast na świątecznym spotkaniu polonijnym nie zabrakło tradycyjnych pieśni i wielkanocnej święconki.

   W Niedzielę wielkanocną radowałyśmy się również włączeniem do Kościoła katolickiego jednej Japonki, która już wiele lat odkładała przyjęcie Chrztu św. Ks.Kawamura udzielił Sakramentu w naszym kościele w Nakameguro. Tego dnia w naszym kościele na Mszy św. zgromadziły się także dzieci z niedzielnej szkółki i dzieci mieszkające po sąsiedzku. Po Mszy św. dzieci wysłuchały w przystępny dla nich sposób „Orędzia wielkanocnego” i znaczenia symboli wielkanocnych, a następnie szukały ukrytych w naszym ogrodzie zajączków wielkanocnych z czekoladkami.


Pan Zmartwychwstał i jest z nami! Alleluja!
                                siostry z Nakameguro
Górska wspinaczka -bliżej nieba - bliżej Boga

30 marca 2017r.
W czasie krótkiej wiosennej przerwy wraz z s. Helena i z przyjaciółmi wybraliśmy się na wyprawę w góry. Nasza japońsko – filipińsko - wietnamsko-polska drużyna wyruszyła z samego rana by zdobyć szczyt góry Takao. Głównym celem wyprawy był jednak inny szczyt - szczyt PRAWDY, DOBRA i PIĘKNA, który jest w Bogu. Chcieliśmy przez ta wyprawę zbliżyć się właśnie do tego szczytu. Wspinając się mogliśmy dostrzec liczne buddyjskie i shintoistyczne znaki religijne: małe świątynie – kapliczki shintoistyczne, buddyjskie posążki itp. Można było odczuć, ze nie tylko my w górach czujem się bliżej tego, co transcendentne, widać, ze jest to uczucie wspólne dla ludzi rożnych kultur i wyznań religijnych. W górach człowiek czuje się bliżej STWÓRCY!
Marzec 2017 - WIELKI POST W JAPONII

 Wielki Post w Japonii przypada na okres, gdy kończy się rok szkolny i zaczyna się nowy. Absolwenci od kwietnia podejmują nową pracę. Zaczynają rozkwitać kwiaty wiśni. Ludzie idą podziwiać ich piękno, urządzają rodzinne pikniki i pikniki integracyjne dla nowych członków firmy, klubu itd. W tym gwarze mała grupka chrześcijan (ok.1% ludności Japonii) przeżywa wielki post przygotowując się do celebracji Triduum Paschalnego starając się uczestniczyć choćby w jednodniowych rekolekcjach, ale obowiązki nie zawsze na to pozwalają.

Także japońska Polonia pragnie głębiej przeżyć ten szczególny czas. W zeszłym tygodniu przy naszym klasztorze w Nakameguro odbyła się Droga Krzyżowa dla dzieci. Oprócz dzieci zebrali się na modlitwie nie tylko ich rodzice, ale także ci, którzy chcieli przeżyć to nabożeństwo w swoim języku.

W czasie drogi krzyżowej dzieci szczególnie przypatrywały się miłosiernym rękom cierpiącego Pana Jezusa. Przy każdej stacji drogi krzyżowej przypominały sobie, kiedy doświadczyły w swoim życiu dotknięcia miłosiernej ręki Jezusa przez innych i zastanawiały się jak one mogą stawać się taką miłosierną ręką. Następnie dzieci przyklejały do krzyża symboliczną „miłosierną rękę” z konkretnym uczynkiem miłosierdzia. Na koniec dzieci odrysowały na białych kartkach swoją dłoń, by w czasie wielkiego postu na wszystkich jej palcach wypisać jak najwięcej uczynków miłosierdzia, które będzie znal tylko Pan Bóg i one.

Te małe inicjatywy duszpasterstwa polonijnego w Tokyo są jak zaczyn, który w tej innej mentalności i kulturze pomaga dzieciom polskich emigrantów i rodzin polsko-japońskich doświadczyć głębi chrześcijańskiej wiary i żyć nią na co dzień.

                                                                                    s.Klaudiusza Bujnowicz

BŁOGOSŁAWIONY TAKAYAMA UKON
Luty 2017 r.
7 lutego 2017 w Osaka został beatyfikowany Takayama Ukon Justo. Uroczystości przewodniczył w imieniu papieża  Franciszka kard. Angelo Amato  Prefekt Kongregacji Sporaw Kanonizacyjnych. Takayama Ukon obrońca wiary chrześcijańskiej w okresie wielkich prześladowań. Zasłynął z miłosierdzia i pomocy dla biednych i prześladowanych.W ubóstwie i z wyczerpania zmarł za zesłaniu na Filipinach w Manili.
BŁOGOSŁAWIONY TAKAYAMA UKON – módl się za nami!
Wspólnota z Tokyo w Japonii
23 października 2016 r. – Niedziela misyjna – Bazar charytatywny w Tokyo – Nakameguro

23 października br. – w Niedzielę misyjną przy naszym klasztorze w Nakameguro odbył się doroczny bazar charytatywny, który ma również na celu pogłębienie więzi z okolicznymi mieszkańcami. Wraz z wiernymi gromadzącymi się na niedzielnej Eucharystii w naszym kościele, przygotowaliśmy japońskie, wietnamskie i polskie potrawy. Dzieci miały okazje zapoznać się z modlitwa różańcową i wykonać swój mały różaniec. Cale rodziny przybyły by spędzić z nami niedzielne popołudnie. Dla niektórych była to okazja by po raz pierwszy zajrzeć do katolickiego kościoła i porozmawiać. Do wielu wraz z ciasteczkami dotarły Słowa Dobrej Nowiny, ze Jezus Chrystus jest Zbawicielem każdego z nas.
“KODOMO no MISA”
9 października 2016 r. – Tokyo (Japonia) -
“KODOMO no MISA” - Msza św. dla dzieci z archidiecezji tokijskiej w katedrze

9 października 2016 r. w tokijskiej katedrze po raz kolejny odbyła się Msza św. z udziałem dzieci z  całej archidiecezji. Po raz pierwszy w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele dzieci z naszego polonijnego duszpasterstwa. Organizatorom zależy by to spotkanie było również okazją do integracji dzieci imigrantów i rodzin mieszanych z Kościołem lokalnym. Mszy św. przewodniczył i homilię do dzieci wygłosił abp Piotr Okada. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa św. Piotra z Ewangelii „Panie ile razy mam przebaczyć? Czy aż 77 razy?” Dzieci w czasie przygotowań do spotkania przygotowały w swoich duszpasterstwach kukiełki wyrażające gest przebaczenia i pojednania „Iyo-kun, Iyo –chyan”, które w czasie Mszy św. niosły w darach ofiarnych wraz z listami do Pana Jezusa o przebaczeniu. Po Eucharystii wszyscy spotkali się na placu kościelnym na wspólnej rekreacji. Było to piękne zawiązanie wspólnoty dzieci z różnych parafii i duszpasterstw dla imigrantów. Mamy nadzieje, ze w następnych latach jeszcze więcej dzieci dołączy do tego corocznego świętowania i przez nie jeszcze bardziej poznają, pokochaj i będą naśladować Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.

s. Klaudiusza Bujnowicz

2 października 2016 r. Tokyo (Japonia) – Sakrament Bierzmowania

 Dzisiaj w duszpasterstwie polonijnym w Tokio, w którym wraz z s. Anetą ze Wspólnoty Słudzy Ewangelii posługujemy w katechizacji dzieci i młodzieży  11- ro młodych osób przystąpiło do Sakramentu Bierzmowania, którego udzielił im nuncjusz apostolski abp. Joseph Chennoth. Większość z nowo bierzmowanych osób, to uczniowie szkol średnich, którzy maja dużo zajęć pozalekcyjnych w szkole nawet w niedziele. Czasem trudno im przyjechać do duszpasterstwa na niedzielna Msze św. i katechizacje. Z inicjatywy rodziców zorganizowaliśmy dla nich przygotowania do bierzmowania w czasie wiosennych ferii, na co młodzież chętnie odpowiedziała. Młodzież z rodzin polonijnych i polsko-japońskich jest spragniona wartości duchowych, spragniona Ewangelii. Żyjąc w środowisku, gdzie inne wartości stają na pierwszym miejscu, czasem trudno jest świadczyć o swojej przynależności do Jezusa. Cieszyli się ze dziś otrzymują przez ręce arcybiskupa Wielkiego Pomocnika - Ducha św., który pomoże im bardziej poznać, pokochać i naśladować Jezusa Chrystusa w codziennym życiu. Na koniec usłyszeli słowa:


„Za chwile od O.Pawla, naszego polonijnego duszpasterza, otrzymacie krzyż, pamiątkę bierzmowania, krzyż który jest znakiem chrześcijańskiej wiary; krzyż który jest wyrazem więzi człowieka z Bogiem, więzi miłości. Nosząc ten krzyż bądźcie świadkami tej szalonej miłości Boga do człowieka. Bądźcie świadkami Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.  Otrzymacie tez na pamiątkę książeczkę „100 słów Jezusa z Nazaretu” po japońsku, byście stawali się głosicielami Dobrej Nowiny w waszym japońskim środowisku. Przekazali nam je polscy salezjanie, którzy czasem posługują dla naszej wspólnoty, a dziś łączą się duchowo w przeżywaniu Waszej radości.Niech Duch Św. prowadzi Was drogami świętości!”
Prosimy o modlitwę za naszą japońską i polonijna młodzież!

                                      siostry z Nakameguro
Tokyo 25 wrzesień 2016 r. - International Day!

               Obcokrajowcy mieszkający w Tokyo przybyli do katedry w Tokyo na International Day. Organizatorzy podkreślają, że ten międzynarodowy wymiar tradycyjnych spotkań przypomina o bogactwie KOŚCIOŁA, iż wszyscy uczniowie Chrystusa uczestniczą przy wspólnym stole Eucharystii. Nasza wspólnota jest też międzynarodowa, a wiec każda Siostra reprezentowała swój kraj.
 Wrzesień 2016 r.       

Uroczysta Msza św. dziękczynna  z okazji kanonizacji Matki Teresy z Kalkuty, celebrowana  przez ks. biskupa Okada, odbyła się 19 września br.  w katedrze tokijskiej.Podczas Mszy św. z udziałem 2 tysięcy osób, siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości , przedstawiły życiorys „świętej biedaków”. Japończycy bardzo  kochają Matkę Teresę, święta też 4 razy była w Japonii zakładając domu dla ubogich .

5 czerwca 2016 r.

Pierwsza Komunia św. w Kościele św. Michała Archanioła w Nakameguro

        Dzisiaj w kościele filialnym św. Michała Archanioła przylegającym do naszego klasztoru przeżywałyśmy radosna uroczystość I Komunii św. dziewczynki o imieniu Rei. 2 lata Rei uczęszczała na katechezę przygotowującą do sakramentów pokuty i Eucharystii, prowadzoną przez S. Sylwestrę. Eucharystii przewodniczył nasz kapelan ks. Kawamura Kinji, który w kazaniu powiedział że w dniu swojej I Komunii św. usłyszał glos Pana Jezusa powołującego go do kapłaństwa i zachęcił dziewczynkę, by dobrze wsłuchiwała się w cichy glos Pana Jezusa, który do niej dzisiaj szczególnie skieruje.
Rei bardzo pragnęła przyjąć I Komunie w dniu swoich 8 urodzin i to pragnienie jej się spełniło. W podziękowaniu po Mszy św. Rei mówiła, ze przyjęcie Pana Jezusa w Komunii św. jest dla niej największym prezentem urodzinowym i od teraz każde urodziny będą jej o tym pierwszym spotkaniu przypominały. Rei należy do rodziny, gdzie od strony mamy jest juz czwarte pokolenie chrześcijan. Dziś Rei była ubrana w tą samą sukienkę komunijną, którą miała na sobie 30 lat temu jej mama w dniu swojej I Komunii św. w tym samym kościele. Dla Japończyków bardzo ważne jest podtrzymywanie rodzinnych tradycji. Tato nie jest ochrzczony i Rei mówiła, że w Komunii św. szczególnie modli się o dar wiary dla Tatusia i prosi wszystkich o modlitwę w tej intencji.
   Po Mszy św. wszyscy spotkali się na małym dziękczynieniu przy herbacie i słodkim ciastku. Koledzy i koleżanki z niedzielnej szkółki również złożyli Rei życzenia ofiarując jej mały prezent przypominający jej o słowach Pana Jezusa: "Ja jestem winnym krzewem, a wy latorośle. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przyniesie owoc obfity". Wszyscy życzyli Rei by przez częstą Komunie św. coraz bardziej stawała się podobna do Pana Jezusa.Maj 2016 r. - Dzień Mamy w Nakameguro

W Japonii Dzień Matki jest świętowany w drugą niedzielę maja.

Dzieci, które gromadzą się przy naszym kościele św. Michała Archanioła na niedzielnej szkółce również uroczyście przeżyły ten dzień przygotowując prezent dla Matki Bożej Swej Niebieskiej Matki i dla swojej mamusi. Po Mszy św. dzieci w procesji złożyły koło wizerunku Maryi swojego kwiatka, a mamusi wręczyły figurkę Matki Bożej, żeby było jak w piosence: <Panie Jezu zabierzemy Cię do domu, razem z Toba będzie u nasz twoja mama, żeby nasza już nie była nigdy sama>. Modlitwą za rodziny przez wstawiennictwo Maryi zakończyło się całe nabożeństwo.

13.03.2016 r. - Tokio (Japonia) - Poświęcenie nowego domu Sióstr

Dziś wraz z całą Wspólnota wiernych gromadzących się w kościele św. Michała Archanioła przy naszym klasztorze przeżywaliśmy radość poświecenia nowego domu duszpasterskiego. Na Mszy dziękczynnej za szczęśliwe ukończenie całej budowy nowego klasztoru, koncelebrowanej prze 3 kapłanów: Ks. Kawamure Kenji, Ks. Heinz Hamm i Ks. Pawła Janocinskiego, zgromadzili się wierni ze wspólnoty japońskiej i niemieckiej oraz liczni zaproszeni goście i okoliczni  mieszkańcy. ( CZYTAJ DALEJ...)

STYCZEŃ 2016 R. - KOLĘDA W NAKAMEGURO – TOKYO

               11 stycznia 2016 w Nakameguro z tradycyjną kolędą przybył do nas o.Paweł Janociński, dominikanin. Po porannej Mszy św. odprawionej w naszej kaplicy ze śpiewem kolęd obeszliśmy cały
klasztor zatrzymując się przy każdym pokoju, by ojciec mógł poświęcić i pobłogosławić jego mieszkańców. Jest to pierwsza kolęda w naszym nowym klasztorze, w którym mieszkamy od sierpnia.

styczeń 2016 r. - NOWOROCZNE SPOTKANIE Z ARCYBISKUPEM

6 stycznia w kościele św. Ignacego w Tokio-Yotsuya odby³o siê noworoczne spotkanie osób konsekrowanych  z arcybiskupem tokijskiej diecezji Petro Okada.  W kazaniu podczas uroczystej Mszy św. arcybiskup wskaza³ na ró¿ne zadania, które staj¹ przed osobami konsekrowanymi we wspó³czesnym świecie. Po Mszy św. ksi¹dz Sugihara Yuji, wyk³adowca prawa kanonicznego, wyg³osi³ zebranym cztery konferencje podsumowuj¹c Rok ¯ycia  Konsekrowanego.  W pierwszej konferencji ks.Sugihara przypomnia³ do czego zaprosi³ nas papie¿ Franciszek podkreślaj¹c nastêpuj¹ce punkty:

  • byæ wdziêcznym za przesz³ośæ (³aska za³o¿enia zgromadzenia, świadomośæ swojej historii)

  • ¿yæ maj¹c radośæ w sobie

  • mieæ nadziejê na przysz³ośæ

  • byæ ekspertami komunii

Druga konferencja dotyczy³a nauczania soboru watykañskiego II o ¿yciu zakonnym i jego drodze po soborze. Konferencjonista zwróci³ uwagê, ¿e na soborze zosta³a podkreślony szczególny charyzmat ka¿dego zgromadzenia, który jest bogactwem Kościo³a. Ukaza³ jednak, ¿e po soborze dochodzi³o do skrajności zbytniej izolacji poszczególnych instytutów. Wspó³cześnie jest ogromna potrzeba wspó³pracy miêdzy zgromadzeniami, by ubogaciæ Kośció³.
Trzecia i czwarta nauka dotyczyła zadań jakie obecnie ma życie konsekrowane. Pośród nich mówca wskazał, że życie braterskie/siostrzane we wspólnocie jest ogromnym świadectwem dla współczesnego podzielonego świata. Tworzenie takiej ewangelicznej wspólnoty, w której nie łączą nas więzy krwi, a jedynie wspólne powołanie do takiego życia jest  łaską i trzeba z nią współpracować.jesteśmy odpowiedzialni za świętość wspólnoty. Kolejnym zadaniem jest modlitwa wstawiennicza i dzielenie się z innymi, także ze świeckimi swoją duchowością. Współczesnym wezwaniem jest też potrzeba dzielenia się swoim charyzmatem z innymi i współpraca.
Jesteśmy wdzięczne Panu Jezusowi, że zbliżając się ku końcowi roku poświęconemu życiu konsekrowanemu mogłyśmy na nowo spojrzeć na istotę tego powołania w Kościele.


MISYJNE REKOLEKCJE 2015/2016

   W dniach 26 grudnia- 4 stycznia siostry z obydwóch wspólnot naszej japońskiej misji przeżywały swoje zakonne rekolekcje w Tokio-Kamishakuji prowadzone przez hiszpańskiego jezuitę   o. Ivanies'a. Rozważania rekolekcyjne były oparte o "List apostolski papieża Franciszka do zakonników i zakonnic na rozpoczęcie roku życia konsekrowanego". Każdego dnia rozważałyśmy tekst listu w nawiązaniu do Ewangelii. Dzień kończyła adoracja przed Najświętszym Sakramentem. Rekolekcje miały też na celu na nowo popatrzeć na swoją tożsamość, jako osoby konsekrowanej w konkretnym instytucie zakonnym. W rekolekcjach uczestniczyły 32 siostry z 9 zgromadzeń, co pozwalało odczuć bogactwo życia konsekrowanego w Kościele. Ostatniego dnia dzieliłyśmy się owocami rekolekcji w grupach, co jeszcze bardziej utwierdziło nas w tym, jak wielkim darem dla Kościoła są te ewangeliczne wspólnoty, które Duch św. wciąż wzbudza wśród wierzących, by świadczyły o tym, że Jezus żył na ziemi. Osoby konsekrowane są powołane, by żyć tak, jak żył Jezus. Kończąc rekolekcje wróciłyśmy do swoich obowiązków mając w sercu słowa papieża Franciszka:
"Znajdziecie życie-dając życie
nadzieję- dając nadzieję,
a miłość miłując."


BOŻE NARODZENIE 2015 r. W POLONII JAPOŃSKIEJ
   25 grudnia 2015 r. rodziny polonijne oraz polsko-japońskie zgromadziły się na wspólnym świętowaniu w kościele św. Ignacego w Tokio. O godz. 15:00 odbyła się Msza św. sprawowana przez duszpasterza polonijnego o. Pawła Janocińskiego. Po Mszy św. dzieci wystawiły Jasełka pt. "Adoracja przy żłóbku". Wszyscy włączyli się w tradycyjne śpiewanie kolęd razem z dziećmi. Dla małych aktorów był to wielki wysiłek, by nauczyć się na pamięć tekstów w j. polskim. Widać było wielkie przejęcie i zaangażowanie dzieci, które razem z siostrami i rodzicami przygotowały się do kolędowania na chwałę Bożą. Przed rozpoczęciem wspólnie przygotowanego świątecznego posiłku zebrani podzielili się wigilijnym opłatkiem, który do Polonii dotarł od sióstr dominikanek klauzurowych z Radoń. Na zakończenie niespodzianie zjawił się św. Mikołaj z prezentami dla dzieci. Do każdej paczki był przywiązany bilecik-"drzwi miłosierdzia" z wymienionymi uczynkami miłosierdzia co do duszy i ciała. Św. Mikołaj zachęcał dzieci, by je bardziej praktykowały i nawzajem sobie pomagały. Jak co roku paczki św. Mikołaja ufundowała ambasada RP w Tokio.
   Na spotkaniu oprócz obfitości pokarmów na stole nie brakowało też strawy duchowej.  Wielu rodaków dziękowało, że to spotkanie pomogło im duchowo przeżyć dzień Bożego Narodzenia, który w Japonii jest zwykłym dniem pracy. Cieszył też fakt, że kolejka do sakramentu pokuty była tak długa, że Msza św. została opóźniona o pół godziny, by wszyscy mogli przygotować serce na Boże Narodzenie.

FILM NR 1


FILM NR 2

FILM NR 3

FILM NR 4

24 grudnia 2015r.
PASTERKA W NAKAMEGURO

Jak co roku w Kościele św. Michała Archanioła w Pasterkę Bożego Narodzenia przeżywaliśmy we wspólnocie chrześcijan japońskich i niemieckich, którzy tutaj gromadzą się co tydzień na niedzielnej Eucharystii. Przybyło także wielu niechrześcijan, którzy tej szczególnej nocy chcieli pokłonić się Dzieciątku, o którym tak wiele słyszeli, ale jeszcze przez chrzest nie stali się Jego uczniami. Po raz pierwszy tuż przed Pasterka dzieci japońskie przedstawiły scenkę Bożonarodzeniową, którą wprowadzili wszystkich zebranych w tajemnice Wcielenia Syna Bożego. Po pasterce wszyscy zebrali się na świątecznym poczęstunku przed kościołem.
W tradycyjnej wieczerzy wigilijnej w naszej wspólnocie przed pasterką również jak zawsze uczestniczyło kilkoro osób, którzy są jedynymi chrześcijanami w swojej rodzinie.
Tej nocy radość pasterzy zgromadzonych przy betlejemskim żłóbku udzieliła się nam wszystkim. W milczeniu przed betlejemską stajenką kontemplowałyśmy miłość Boga, Który tak ukochał świat, że Syna Swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy nie umarł, ale miał życie wieczne.


22 listopada 2015 r. - DZIEŃ WSPÓLNOTY W NAKAMEGURO

   22 listopada w łączności z siostrami w Grodzisku Mazowieckim przeżywałyśmy dzień wspólnoty naszej misji japońskiej w Nakameguro. W sobotę przybyły siostry z Aioi i wieczorną modlitwą kościoła rozpoczęliśmy nasze spotkanie by umocnić nasze siostrzane więzi i pogłębić swoją tożsamość jako siostry Opatrzności Bożej. Tego dnia po kolacji spontanicznie wytworzyła się atmosfera rekreacji i dzielenia tym, co stanowi cel naszego życia. Czułyśmy działanie Ducha sw., który mimo naszej różnorodności prowadzi nas do jedności w tym, co istotne dla naszego misyjnego posługiwania. Działanie Ducha Św., który rodzi w sercu pokój, radość i miłość siostrzaną we wspólnocie.
   W niedzielę miałyśmy dzień skupienia w czasie którego konferencje dla nas wygłosił franciszkanin O. Shoji, który przetłumaczył na język japoński „Dzienniczek” św. S. Faustyny. W czasie konferencji o życiu zakonnym pokazywał nam postawy tej świętej, która z łaską Bożą uświęcała się w szarym, codziennym życiu zakonnym.
   23 listopada, jako dzień wolny od pracy w Japonii, pozwolił nam na przedłużenie naszego świętowania aż do porannej Mszy św. w czasie której modliłyśmy się o łaskę wyniesienia na ołtarze naszej Założycielki Sługi Bożej Matki M. Antoniny Mirskiej w 110 rocznice narodzin dla nieba.
   Siostry z Aioi po raz pierwszy miały okazję zobaczyć częściowo już wykończony nowo wybudowany dom w Nakameguro, który ma służyć nie tylko jako mieszkanie dla Sióstr, ale również na cele apostolskie naszej misji.

siostry z Nakameguro

MISYJNE RADOŚCI
    11 października 2015r. w kościele filialnym im. św. Michała Archanioła przy naszym klasztorze przeżywaliśmy uroczystość I Komunii św. małej Riny, która pochodzi z rodziny, gdzie chrześcijańska wiara jest przekazywana już od czterech pokoleń. W tej świątyni podobnie jak mama i babcia przyjęła chrzest i tu pragnęła przystąpić do I Komunii św..
We Mszy św. uczestniczyło ponad 30 wiernych mieszkających w pobliżu naszego kościoła. Cała rodzina czynnie włączyła się w piękną oprawę liturgiczną. Tego dnia Rina szczególnie modliła się o łaskę wiary i chrztu św. dla swojego tatusia, który również był obecny na uroczystości tak ważnej dla córki. Po Komunii św. Rina odczytałą swoje dziękczynienie Panu Jezusowi, za przyjście do jej serca. Prosiła o duchową pomoc, by potrafiła coraz bardziej wzrastać w łasce u Boga i ludzi. Dziękowała za rodziców, nauczycieli i wszystkich, którzy ją prowadzili do poznania Pana Boga. Sercu Jezusowemu  powierzała również swoich kolegów i koleżanki. Prosiła o potrzebne łaski dla wszystkich.
    Po Mszy św. obecni spotkali się na wspólnym świętowaniu przy herbacie i słodkim ciastku. Czas nie tylko na gratulacje i zdjęcia, ale też wspomnienia własnej uroczystości I Komunii św..
    Był to dla nas dzień wielkiej radości i wdzięczności Panu Jezusowi za dar Eucharystii. Dar, w którym tak cudownie jednoczy się z nami. Dar, którym dzisiaj została po raz pierwszy obdarowana mała Rina z naszego Kościoła.
Z misyjnym pozdrowieniem
s. Sylwestra Mazurek

2 października 2015 r. - Pierwszy piątek miesiąca

           Całonocna Adoracja Najświętszego Sakramentu w parafii Meguro zgromadziła wiernych na wspólną modlitwę, w której brały  udział dwie Siostry z naszej Wspólnoty w Tokyo.
Ksiądz Leo powiedział, że Adoracja Eucharystyczna nas uwalnia i uzdrawia bo to przecież ten sam Jezus, który przeszedł przez ziemię dobrze czyniąc jest osobiście obecny w Eucharystii.
To wspaniałe uczucie, gdy w centrum Tokyo, kiedy miliony ludzie odpoczywają w swoich domach,  nocą w kościele adorowany jest Chrystus. Z wiązanką modlitw ślemy serdeczne pozdrowienia.

Siostry z Tokyo

29 września 2015 r. – Uroczystość odpustowa św. Michała Archanioła

           29 września br., nasza wspólnota parafialna przeżywała doroczną uroczystość odpustową ku czci św. Michała Archanioła. Msza Święta była odprawiona w intencjach wiernych, którzy przychodzą do naszego kościoła, dziękując za ich gorliwość i zaangażowanie, za składane dary serca. Dlaczego patronuje nam św. Michał? Misjonarze wygnani z Chin przez władze komunistyczne, przybyli tutaj, aby głosić DOBRĄ NOWINĘ i dla powstałego nowego kościoła obrali za patrona św. Michała. I tak Święty Michał Archanioł wspomaga nas i broni od złego. Zapraszamy do galerii zdjęć .

Siostry z Tokyo

Tokyo, 19 września 2015 r.

   19 września br.  w naszej nowej kaplicy przeżywałyśmy pierwszy raz dzień skupienia. Dziękczynienie, radość i piękna pogoda towarzyszyły nam w tym dniu. Konferencjami  na temat Mszy Świętej ubogacił nas ks. Harusaki, przypominając, że Msza Święta jest największym szczytem naszej wiary, jak też punktem kulminacyjnym w relacji człowieka z Bogiem.
Z pamięcią modlitewną - siostry z Nakameguro .
Przesyłamy kilka zdjęć nowej kaplicy .

Ks.Michał Moskwa - Senior
 Dwieście lat temu 1815.08.15 roku . W Dniu Wniebowięcia Najświętszej Maryi Panny urodził się we Włoszech założyciel Księży Salezjanów św. Jan Bosko. A sto lat później 1915.08.22 w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej w Polsce urodził się Ks.Michał Moskwa - misjonarz Salezjański pracujący w Japonii.
Jako kleryk przybył do Japonii 1937.11.22 roku, przed drugą wojną światową.
W 1946.12.21 roku w katedrze Tokio otrzymał święcenia kapłańskie. Po czternastu latach kapłaństwa w 1960 roku ks.Michał, po raz pierwszy od wyjazdu do Japonii odwiedził Polskę, już jako prymicjant. Potem był jeszcze kilka razy w Polsce i za każdym razem zwerbował jakiegoś kleryka lub księdza na misje do Japonii.
Ostatni raz ks.Michał odwiedził Polskę w 2002 roku. W tym samym roku odbyła się koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Czudeckiej, dawnej Jego parafii, gdzie przyjął sakrament chrztu. Po tej pielgrzymce powrócił na swoje miejsce do dalekiego kraju, gdzie pełnił gorliwie posługą kapłańską do 100-nej roczncy życia.
W dniu setnej rocznicy urodzin otoczony gronem swoich najbliższych rodaków, pod przewodnictwem ks.Inspektora Mario Yannouchi i swojego wychowanka ks.Antonio Shirieda odprawili uroczystą Mszę jubileuszową w miejscowości, Noji gdzie w czasie wojny jako kleryk razem z kolegami i Przełożonymi był internowany.
 Ks.Senior jest już człowiekiem wiekowym, ma swoje bogate życie o którym ciekawie opisał w swojej książce pt.Odblaski.
Jako gorliwy misjonarz przysłużył się do twórczej budowy lokalnego Kościoła katolickiego w Japonii. Dzięki jego staraniom wielu kleryków i księży przyjechało z Polski na studia do Japonii, gdzie zostali wyścięceni na księży i wielu z nich zasila szeregi Salezjanów Prownicji japońskiej.Pracują dla dobra Kościoła powszechnego.
W 1976 roku sprowadził do Japonii polskie Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej. Ks.Moskwa już od czasów kleryckich wzrastał do czułą opieką sługi Bożego Ks.Chimatti, a w późniejszych latach był jego spowiedniekiem. Jako magister nowicjuszy w ważnych sprawach zawsze radził się ze świątobliwym kapłanem Cimatti. Już za życia za takiego go uważano. Jest on duchowym ojcem i założycielem Salezjańskiej Prownicji w Japonii.
Ks. Moskwa jako syn Maryi wstąpił do Salezjanów i do tej pory jako syn Maryi, przy Jej pomocy i Matczynym wstawiennictwie wzrastaku niebu z salezjańskim optymizmem, krocząc drogą rad ewangelicznych do Domu Ojca "chwaląc Boga całą gębą". Wspierajmy modlitwami naszego czcigodnego jubilata, aby dożył lat Mojżeszowych. Plurimos annos! Niech żyje nam! Ks.Tadeusz Soboń SDB-misjonarz z Nagasaki.


https://vimeo.com/54383441    Samuraj Chrystusa on Vimeo


Sierpień 2015 r. - Nasz nowy dom!     
       
Pod koniec lipca 2015 r. zakończona została pierwsza część budowy nowego domu w Nakameguro. Chciałyśmy się podzielić radosną wiadomością, że w Uroczystość naszego Patrona św. Ignacego
otrzymałyśmy klucze do nowego domu. W sobotę 1 sierpnia zostało dokonane poświęcenie domu i już zaczynanmy się przeprowadzać. 3-go sierpnia przyjdzie do pomocy zamówiona firma. Dziekujemy Panu Bogu za szczęśliwe zakończenie budowy, dom jest piękny i przytulny. Prosimy Pana aby  zawsze  był wypełniony  Siostrami i pełniła się w nim Chwała Boża. Po zakończeniu przeprowadzki, około 15 sierpnia  br. zostanie burzony stary dom i rozpocznie się budowa drugiej cześci, w której będą pomieszczenia dla wiernych.
                                                Wdzięczne za dar modlitwy, z prośba o stałe wsparcie modlitewne - siostry z Nakameguro

 
Szukaj
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego