Aktualności z Kamerunu - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

Menu główne:

Aktualności z Kamerunu

Misje > Kamerun
AYOS – KAMERUN – Jasełka

31 grudnia w niedziele św. Rodziny w naszym kościele w Ayos zostały wystawione Jasełka, które przygotowała S. Dariusza Dąbrowska. Były one przedstawiane w czasie Mszy św. dla dzieci i młodzieży. W tym roku brało w nich udział wielu aktorów: tj. dzieci z grupy dziecięcej- dzieci świata, którą prowadzi s. Dariusza. Wśród aktorów była Maryja, Józef i mały Pan Jezus (dziecko które miało 6 dni). Nie zabrakło również pasterzy, Trzech Królów i Heroda, a także aniołków i diabłów, którzy kusili Heroda. Aniołowie mieli nowe skrzydła, które otrzymaliśmy od s. Maristelli z Miedzyrzeca Podl., za co dziękujemy. Przed Mszą św. dzieci otrzymały posiłek, by miały siłę występować w przedstawieniu, a po Mszy św. otrzymały ciastka i cukierki.   
Ayos – grudzień 2017 r. - Spotkanie powołaniowe dziewcząt z Ayos i z okolic.
W dniach od 27 do 30 grudnia w Ayos odbyło się spotkanie powołaniowe w którym uczestniczyło 10 dziewcząt. Dziewczęta były w różnym wieku począwszy od 2 klasy gimnazjum do klasy maturalnej. Spotkanie to od strony duchowej prowadził ks. Yves – marianin. Ks. Yves wyjaśniał dziewczynom sens i różnice powołania każdej osoby, uczynił to na przykładzie św. Józefa, św. Anny i św. Elżbiety.  S. Celestyna przybliżyła dziewczynom historię naszego Zgromadzenia i cel jego istnienia. Dziewczyny zostały obdarowane przez nas modlitewnikami do OpatrznościBożej i zachęcone do modlitwy, by Opatrzność Boża czuwała nad Nimi i Ich rodzinami.

Jubileusz 160-lecia Zgromadzenia w Kamerunie

160 - lecie naszego Zgromadzenia świętowałyśmy także na ziemi afrykańskiej. Święto odbyło się w naszym gronie zakonnym. Siostry z obydwu misji spotkały się w Ayos. Nasze świętowanie rozpoczęłyśmy w sobotę pierwszymi Nieszporami. W niedzielę o godz. 11.00 uczestniczyłyśmy we Mszy św. sprawowanej w intencji naszego Zgromadzenia. Msze św. odprawił O. Robert Szymański – paulin. Wszyscy uczestnicy modlili się za nas, wyrażali swoją modlitwę także tańcem i śpiewem. Na koniec Mszy świętej młodzież złożyła nam życzenia, podziękowała za naszą pracę misyjną a dzieci ofiarowały nam bukiety kwiatów. Po Mszy św. wiele dzieci i młodzieży przyszło przed nasz dom by dalej cieszyć naszym świętem. Śpiewali dla nas i tańczyli a na koniec zostali poczęstowani cukierkami.  
18 listopada 2017 r. - Jubileusz 50-lecia działalności Przychodni Zdrowia w Essiengbot w Kamerunie
«Jak wysłowić wdzięczność ma za tysiące łask!
Jak okazać miłość mą»
Jubileusz 50-lecia to wielkie święto! to szczególny czas; czas radości, wdzięczności i łaski.
Taki właśnie piękny, Złoty Jubileusz przeżywała ostatnio Wspólnota Sióstr wraz z całą misją w Essiengbot w Kamerunie, świętując 50 lat istnienia i  posługi tamtejszej Przychodni zdrowia. 17 listopada br. przybyli zaproszeni goście by razem z Siostrami i pracownikami przychodni świętować ten szczególny dzien. Było sporo ważnych osobistości, m.in. Misjonarze, przedstawiciele samorządów ale co najważniejsze, byli wszyscy pielęgniarze i pracownicy służby zdrowia naszych 9 diecezjalnych przychodni.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. dziękczynną o godz. 9.30 której przewodniczył  sekretarz Ks. Biskupa Ozgi, Ksiądz Bertin Oka’a z Doumé, on też wygłosił homilię.
Pracownicy Przychodni pod kierunkiem S. Annuncjaty Waszewskiej przygotowali oprawę liturgiczną.  S. Annuncjata, która jest odpowiedzialna za świętującą jubileusz przychodnię wraz z młodym artystą z Essiengbot Stevenem zaśpiewali pieśń na uwielbienie.
        
Po uroczystej Eucharystii dalsza część uroczystości odbyła się w Sali Matki Mirskiej. Był  smaczny, piętrowy Tort Urodzinowy wykonany przez S. Przełożoną Reginę Kozioł. Wszyscy świetnie się bawili i świętowali.
Z pozdrowieniami Siostry z Essiengbot.

12 listopada 2017 r. – wizytacja Ks. Biskupa
W niedziele 12 listopada 2017 r. miałyśmy odpust parafialny i wizytację kanoniczną ks. Biskupa. Przybył do naszej Parafii pierwszy raz od swojej sakry biskupiej. Msza św. rozpoczęła się o godz. 10.00 a zakończyła o 15.20, (w Kamerunie tak długo trwają uroczystości). S. Danuta pięknie ubrała kościół parafialny, a dzieci z Cop Mondu tańczyły w czasie Mszy św. Oto pamiątkowe zdjęcia.
17 lipca 2017 – Obłóczyny w Essiengbot Kamerunie
Dziś w naszej Wspólnocie w Essiengbot obchodziłyśmy wielkie święto. Nasza   pierwsza kameruńska Postulantka została przyjęta do Nowicjatu i dostała nowe  imię. Od dziś Postulantka Gaelle Blanche Abee to S. Maria  AUGUSTYNA. Uroczystości przewodniczył Ks. Proboszcz Eugeniusz Bednarek,  były też Siostry z Ayos z dziewczętami, które być może pójdą kiedyś śladami   Jezusa i tak jak S. Augustyna będą Siostrami Opatrzności Bożej, co daj Boże.  Sama S. Augustyna bardzo przeżywała tą uroczystość a po zakończeniu powiedziała:  czy to sen? Jej Wielki Święty Patron św. Augustyn był pierwszym afrykańskim  Świętym, a do tego Siostra pochodzi z parafii pw. św. Augustyna. Otoczmy naszą  Siostrę Augustynę modlitwą, by była wierna Jezusowi aż do końca życia. S.  Mistrzyni Reginie życzymy dużo Światła i mocy Ducha Św. w pracy formacyjnej.  
                                                                                                                              Essiengbot   21 maja 2017
Majowa niedziela, przypominająca mi wiersz z katechezy z mojego dzieciństwa :    
                                 „Już maj, już maj, już kwitnie kwiecie,
                                         słońca, pogody Boże daj, by milo było nam na święcie,
                                                   by Matkę Bożą wielbił kraj.
                                   Z ołtarza patrzy na nas Dobra Pani, Maryja Matka,
                                           a my jej niesiemy serca w dani,
                                                     majowa pieśń, słowa Litanii.”

                   Tego pięknego majowego dnia, w naszej parafii, Najświętszego Sakramentu w Essiengbot, odbyła się I Komunia św. I chociaż od wczesnych godzin  rannych padał deszcz, nie przeszkodził dzieciom i młodzieży w pełnym uczestnictwie we Mszy św.
                    Dzieci były przygotowywane do I Komunii św. przez nasza Postulantkę Gaelle. Grupa liczyła 29 osób.  Miedzy nimi jest czworo dzieci ochrzczonych w dzieciństwie w Kościele Protestanckim, którzy wyznali publicznie wiarę podczas  Świąt Wielkanocnych i wraz z innymi przyjęły Komunie św. Cieszymy się z tego wydarzenia i życzymy wszystkim by mężnie stali przy Chrystusie głosząc, ze jest Zbawicielem i Panem.
                    Po uroczystości Mszy św. podczas, której ochrzczona została mała Faustynka (urodziła się w Święto Bożego Miłosierdzia), dzieci zjadły wspólny posiłek w naszej sali Matki Mirskiej, otrzymując pamiątkowe obrazki z Matka Bożą Fatimska, oraz mały egzemplarz Nowego Testamentu.
                    Pozdrawiamy bardzo serdecznie z naszej misji.
                                                                   Siostry z Essiengbot.

Maj 2017
Pozdrawiam bardzo gorąco wszystkich odwiedzających naszą stronę a zwłaszcza tych, którzy przyczynili się do doprowadzenia wody na misję w Essiengbot. Prace trwały dłużej niż to było przewidziane, gdyż ulewne deszcze (a mamy porę deszczową) często przeszkadzały w kontynuowaniu prac. Obecnie możemy już brać wodę z kranu bez schodzenia do źródła. Najbardziej cieszą się dzieci, gdyż to do nich należy przynoszenie wody. Pozostało jeszcze niewielkie wykończenia zabezpieczające.
Jeszcze raz wyrażam moją wdzięczność za tak liczne zaangażowanie się w nasze problemy. Bóg zapłać za wszelką pomoc. Niech Pan Wam błogosławi i udziela wszelkich łask.
wdzięczna s. Regina Kozioł z Essiengbot.
Ayos, luty 2017

W dniu 18 lutego nasza diecezja Mbalmayo świętowała uroczystość Sakry biskupiej nowego Biskupa Ordynariusza. Każda parafia i wspólnota zakonna były reprezentowane. Dziękowałyśmy Bogu za długoletnią posługę Ks. Biskupa Adalberta Ndzana i prosiłyśmy o Boże błogosławieństwo dla nowego pasterza Ks. Biskupa Joseph Marie Ndi Okalla.  Msza Św. i uroczystości trwały ponad 5 godzin. Kameruńczycy są bardzo radośni i spontaniczni tak też nie zabrakło śpiewu i tańca.

Ayos, luty 2017 - Święto Chorych
W tym roku święto ludzi chorych na naszej misji Ayos było obchodzone w poniedziałek 13 lutego. W tym dniu tradycyjnie ojcowie i siostry swoimi samochodami zwozili  ludzi chorych do kościoła parafialnego. Już od godziny 13.30 zaczęliśmy przywozić pierwszych chorych. Mieszkają oni w Ayos i w pobliskich wioskach. Od 14 zaczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź św. i w dalszym ciągu trwało  wożenie chorych. O godz. 16 była odprawiona Msza św. w czasie której o. Wojciech udzielił wszystkim chorym  sakramentu chorych. W naszej parafii chorzy czekają na ten dzień z utęsknieniem. Często jest to jedyny dzień w roku kiedy mogą  wziąć udział we Mszy św. W tym roku chorych na święto przybyło dość dużo, około 150 osób. Po Mszy św. każdy chory otrzymał prezent: trochę ryżu, banany i mydło. Szczęśliwi powracali do swoich domów. Oczywiście po święcie trzeba ich było rozwieść do swoich domostw. Święto zakończyło się dość późno, bo ojcowie i siostry powrócili na misję około godz. 21. Pomimo zmęczenia byliśmy szczęśliwi, ze mogliśmy dać odrobinę radości tym ludziom cierpiącym.

Ayos, Styczeń 2017 - Święto Trędowatych.
Tradycyjnie w ostatnia niedziele stycznia obchodzone jest święto trędowatych. W Ayos ich dzielnica znajduje się nieopodal naszej misji. Trędowaci w swojej dzielnicy mają kaplicę, gdzie w każdą środę jest  odprawiana  Msza św. Z okazji ich święta w niedzielę 29 stycznia o godz. 16 w ich kaplicy została odprawiona Uroczysta  Masza św. w intencji trędowatych. Trędowaci na tą Mszę przybyli z całego miasta i z pobliskich wiosek. Mszę św. animował chór młodzieżowy św. Marii. W chórze tym śpiewają wnuki ludzi chorych na trąd. Po Mszy św. Wszyscy  trędowaci otrzymali prezenty: makaron, ryż, olej, ryby, przyprawy i mydło. Trędowaci byli szczęśliwi ze wspólnego świętowania i wdzięczni za to święto i za pamięć o Nich. Obecnie ludzi Ci są wyleczeni, ale nie są Oni zdolni do samodzielnego życia. Najczęściej nie mają Oni rąk, nóg a nawet nosa.
W sobotę przed świętem młodzież z naszej parafii wraz z S. Celestyną posprzątali mieszkania trędowatych mieszkających samotnie a także przygotowali kaplice na święto.

Luty 2017 r. – dalszy ciąg prac przy studni w Essiengbot w  Kamerunie
Oto dalszy ciąg prac przy źródle. Wyprodukowane kręgi czekają na   spuszczenie ich do studni. Obecnie zakończona została praca przy wykopaniu  czterometrowej studni – zbiornika na wodę. I tu było nie mało kłopotu, gdyż  wypożyczona motopompa stawiała „opory” i bila powodem częstego przestoju w  pracy. Napływająca woda uniemożliwiała ciągłe kopanie, dlatego motopompa była  niezbędna.
Trzeba było szukać mechanika w sąsiedniej wiosce odleglej o 30 km. Niestety  nie można było komunikować się telefonicznie, lecz byliśmy zmuszeni pojechać  samochodem. Okazało się, że nie ma go na miejscu, wróci do domu kolejnego dnia.  Zatem awarie powodowały przestoje w pracy, ale mimo to nikt stracił nadziei i  tym sposobem w najbliższym tygodniu kręgi zostaną spuszczone do studni.
Gorąco dziękuje wszystkim Ofiarodawcom i proszę o dalszą modlitwę w  intencji naszych prac przy wodociągu.
                             Szczęść Boże - wdzięczna s. Regina  Kozioł                  
Luty 2017 r. - Dzień Życia Konsekrowanego w Essiengot
W tym roku nasza Wspólnota Sióstr w Essiengbot została wybrana w diecezji by zorganizować Dzień Życia Konsekrowanego. Każdego roku inna Wspólnota zakonna otwiera drzwi dla Osób Konsekrowanych z całej diecezji.
Spotkanie odbyło się 3 i 4 lutego. Swoją obecnością zaszczycił nas Ks. Biskup Jan Ozga.
Dla naszej Wspólnoty to radość gościć Osoby Konsekrowane. Pomimo spartańskich warunków wszyscy byli zadowoleni z pobytu w Essiengbot.
Essiengbot 29 stycznia 2017 r. - „Wyprawa  na  wieś”
              
W ostatnią niedzielę stycznia wybraliśmy się z dziećmi ze stowarzyszenia Cop’Monde do sąsiedniej wioski Bibom oddalonej o 16 km od Essiengbot na  spotkanie mające na celu rozpowszechnienie stowarzyszenia w poszczególnych  wioskach naszej parafii. W spotkaniu uczestniczyło ponad 40 dzieci nie tylko  katolików ale także protestantów. Spotkanie rozpoczęło się w godzinach porannych  modlitwą, przedstawieniem stowarzyszenia, a także animacją. W południe dołączył  do nas Ks. Proboszcz Eugeniusz, by odprawić Msze św. Na koniec był krótki  konkurs z nagrodami i nie mogło również zabraknąć południowego posiłku. Wszyscy   najedli się do syta i powróciliśmy szczęśliwie do domu.
s. Regina Kozioł
Styczeń 2017 - Essiengbot - Niedzielna  rekreacja  
Pozdrawiamy bardzo gorąco i serdecznie z naszej misji w Essiengbot. W  ostatnią niedzielę rozegrał się „zacięty mecz”.  Szkoda tylko że nie było   publiczności, bo pewnie byłby jeszcze ciekawszy. Następnym razem zaprosimy też  sędziego.  Gaelle uznała to za dobrą rozgrzewkę i zabawę.
                                      s.Regina
Essiengbot - Styczeń 2017 r.
    Pozdrawiam bardzo serdecznie Wszystkich  Przyjaciół naszej misji i  dziękuję bardzo za wszelką pomoc,  zwłaszcza za  pomoc w doprowadzeniu  wody z istniejącego źródła na teren misji. (CZYTAJ DALEJ...)
Pod Okiem Bożej Opatrzności
7 października br. we Wspólnocie Sióstr Opatrzności Bożej w Essiengbocie została przyjęta do Postulatu aspirantka  ABE  GAELLE  BLANCHE - Kamerunka. W ceremonii uczestniczył Ks. proboszcz Eugeniusz Bednarek, który w kilku słowach wyraził swe zadowolenie, ale przede wszystkim dodał odwagi Gaelle do poznawania życia radami ewangelicznymi i odkrywania woli Bożej w codziennym życiu.
Nasza Wspólnota Sióstr (s. Annuncjata i s. Regina) przyjęła z radością Postulantkę do swego grona, ale i z obawą, by swym przykładem pomóc we wzrastaniu w życiu zakonnym. Prosimy zatem o modlitwę w naszej intencji, a przede wszystkim w intencji Gaelle, by z radością, miłością i nadzieją odkrywała piękno życia zakonnego.
Pozdrawiamy bardzo gorąco z naszego upalnego i deszczowego Kamerunu. Dziękujemy za wszelką pomoc i wsparcie duchowe i materialne. Pamiętamy w modlitwie.

En ce jour de mon admission au Postulat ; je remercie les Sœurs et en particulier la Mère Générale. Car, la cérémonie a été merveilleuse.  Je prie la Vierge Marie de me couvrir de sa grâce chaque jour.

Gaelle Abe
(Tłumaczenie: W dniu mojego rozpoczęcia Postulatu dziękuję Wszystkim Siostrom, a przede wszystkim Matce Generalnej, ponieważ przyjęcie było wspaniale. Proszę Matkę Najświętszą, by wspierała mnie każdego dnia.

Gaelle Abe)


„MARIANKI” W KAMERUNIE.

W weekend  15 – 17.06. 2016 odbyła  się już  IV  edycja młodzieżowego spotkania JASPAMA w Atok w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego u Księży Marianów. To spotkania dla Młodych Przyjaciół Św.Stanisława Papczyńskiego i Marianów ( to tłumaczenie z francuskiego skrótu JASPAMA). Nasza młodziez z Parafii Najświetszego Sakramentu z Essiengbot wraz z s.Annuncjatą Waszewską udała się  na to spotkanie po raz pierwszy. Marianie organizuja co rok takie spotkania dla młodych kopiując trochę Polskie „Marianki”. Jednak w  tym roku spotkanie to miało bardzo specyficzny charakter i był bardzo wyjatkowe. Dołożyła się do tego Kanonizacja Założyciela Marianów Św. Stanisława Papczyńskiego, którego Ojciec Św. Franciszek ogłosił Świętym 5 czerwca tego roku. A ponieważ Księża Marianie pracują w naszym dekanacie i są naszymi Przyjaciółmi postanowiliśmy dołączyć się do nich.

Już same zdjecia pokazują jak bogate było to spot
kanie.Temat tegorocznej JASPAMA : „Fidele à l’Amour” tzn. Wierni Miłości. Młodzież która się tam pojawiła to głównie wychowankowie Marianów tzn. młodzi z parafii gdzie pracjują Marianie jednak nie tylko. Byli też młodzi z sąsiednich parafii np. z parafii Św. Marcina z Ayos, gdzie też i my pracujemy, z parafii Św. Filipa z Somalomo, z Parafii Najświętszego Sakramentu z EssiengbotJi inni.

Program był bardzo ciekawy i napięty. Już w piątek wieczorem, zaraz po powitaniu różnych delegacji, odbył się koncert na najlepszą kompozycję piosenki o św. Stanisławie Papczyńskim. Było 10 kompozytorów z 4 parafii. Szkoda,ze możecie posłuchać tych utworów. Przewodniczącą JURY była  s.Annuncjata Waszewska wraz z reprezentantami różych delegacji. Wybór był trudny jak i sam poziom piosenek. Ale udało się wybrać najlepszych
JWygrała młodzież z parafii Św.Jana Pawła II z Minkama. Młodzieży towarzyszył ks. Cyryl marianin, kameruńczyk. Ich piosenka wraz z choreografią była naprawdę super! Nagrody wręczane były na Mszy Św. w niedzielę na zakończenie spotkania.
W sobotę program był najbardziej napięty: 2 konferencje, mecz piłki ręcznej i piłki nożnej, nabożeństwo pokutne i na koniec mega koncert!  Młodzież pokazała wszytskie swoje możliwości
J
Widać jak bardzo tęsknią za obecnością i zainteresowaniem, za miłością i prawdziwymi wartościami. Np. owocami nabożeństwa pokutnego były liczne spowiedzi i nawrócenia, młodzi płakali odchodząc od kapłana a i sami księża mówili o cudownej mocy tego Sakramentu.

Uwieńczeniem spotkania była niedzielna Eucharystia, która była jednocześnie dziękczynieniem za Kanozizację Ojca Papczyńskiego. Przewodniczył ks. Grzegorz Myłek – przełożony wspólnoty w Atok,  wszystkich witał Rektor Sanktuarium i Proboszcz Parafii ks. Franciszek Filipiec, nie zabrakło również słowa inicjatora kameruńskich „Marianek”  ks. Grzegorza Leszczyka, który jest również wikariuszem parafii i opiekunem młodych.  Na Eucharystię przybyli również goście-przyjaciele mariańscy
Jm.in. s. Celestyna Pudło i s.Dariusza Dąbrowska ( to ona tak cudnie ubrała w kwiaty Sanktuarium)z Ayos, S. Nazariusza Żuczek ze swoimi gośćmi z Abong-Mbang i inni.

Trochę pozazdrościłam Księżom Marianom kanonzacji Ich Założyciela…może i nasza Matka Założycielka Antonina Mirska kiedyś dołączy do grona Świetych rozpoznanych przez Kosciół…. A tymczasem może i w Essiengbot zorganizujemy np. DNI Z OPATRZNOŚCIĄ
J
Z ciepłymi pozdrowieniami i modlitwą – s. Annuncjata Waszewska z Essiengbot.


Essiengbot – czerwiec 2016 r.

POWOŁANI do życia zakonnego.

Dlaczego? Czy warto? Co lub kto jest przeszkodą w powołaniu zakonnym?  
Jaka powinna być siostra zakonna?   Co pociąga młodzież do życia zakonnego?
Kto lub co jest moim idolem w życiu?   
Takie i podobne pytania stawiały dziewczyny i siostry zakonne na spotkaniu powołaniowym w Abong Mbang w ostatnim tygodniu czerwca. Dziewczyny, a było ich 39 z kilku parafii naszej diecezji Doumé Abong Mbang, przyglądały się, pytały, opowiadały swe historie rodzinne, czekając na odpowiedź, co mam robić w życiu?  Pytanie to zdawało się być trudne, a raczej odpowiedź na nie, bo przecież trzeba opuścić rodzinę (więzi rodzinne w Afryce są bardzo mocne), wyrzec się macierzyństwa fizycznego, nosić codziennie jednakowy strój, nie nosić makijażu, być posłuszną, nie mieć własnych pieniędzy, komórki,  itp. Życie zakonne jest trudne, ale które życie jest łatwe. Przecież Chrystus powiedział: „Kto nie bierze krzyża na codzień, nie jest mnie godzien”, lub „Kto przyłożył rękę do pługa a wstecz się ogląda, nie jest mnie godzien”.    Zatem   KTO? - „Nie lękajcie się!”

                                                                                                      Siostry z Essiengbot

Czerwiec 2016 r.
Pozdrawiamy serdecznie z naszej najpiękniejszej misji na świecie jaką jest Essiengbot i  przesyłamy trochę nowych zdjęć do naszych aktualności. To prawda, że 29 maj był 2 tyg. temu ale nie przeszkadza to by opowiedzieć naszym Przyjaciołom, co tego dnia się u nas wydarzyło. Otóż było wiele okazji by świętować. Pierwsza to odpust parafialny BOŻE CIAŁO i Pierwsza Komunia św., druga to 30-ta rocznica święceń naszego Księdza Proboszcza Eugeniusza Bednarka a trzecia to podziękowanie za 6-letnia posługę misyjną s. Agnes Łukasz, która 13.06 opuszcza Kamerun i wraca do Polski by w kraju pełnić dalej wolę Bożą. (CZYTAJ DALEJ...)

30 kwietnia 2016 r. - Spotkanie powołaniowe w Essiengbot
30 kwietnia  br. o godz. 15 00 w kaplicy Sióstr Opatrzności Bożej w Essiengbot zgromadziła się grupa dziewcząt w liczbie 20.  Odpowiedziały pozytywnie na skierowane do nich zaproszenie. Koronka do Bożego Miłosierdzia rozpoczęła spotkanie. Po niej udałyśmy się do sali Matki Antoniny Mirskiej, by porozmawiać na nurtujące je tematy dotyczące życia zakonnego. (CZYTAJ DALEJ)

Kwiecień 2016 - Sakrament Bierzmowania w Essiengbot
23 kwietnia 2016 r. w naszej parafii Najświętszego Sakramentu w Essiengbot , świętowałyśmy wraz z młodymi (i nie tylko) chrześcijanami, sakrament bierzmowania. (CZYTAJ DALEJ...)

Luty 2016 r. – Essiengbot - młodzieżowa pielgrzymka do Ngeulemenduka

14 lutego wyruszyła z Akok Maka 25 jubileuszowa młodzieżowa piesza pielgrzymka do Sanktuarium Maryjnego w Ngeulemenduka. Z naszej parafii z Essiengbot wraz z s. Annuncjatą wędrowało 21 pielgrzymów. Cały dekanat reprezentowały 4 parafie: św. Józefa z Messamena, św. Filipa Apostoła z Somalomo, Miłosierdzia Bożego z Atok i nasza Najświętszego Sakramentu z Essiengbot. W sumie było nas 117 pielgrzymów. Taka grupa ruszyła w drogę by 18 lutego pokłonić się Matce Bożej. Cała droga nie była łatwa a szczególnie pierwszy dzień gdzie mieliśmy do pokonania 40 km. Ale z pomocą Bożą , no i ludzką udało się. Zaszliśmy cali i szczęśliwi z mnóstwem intencji, by oddać to wszystko Maryi, naszej Matce, Matce Nadziei. Tegoroczna pielgrzymka była jubileuszowa, więc szczególna. Jak co roku, diecezjalny opiekun młodych, wybiera piosenkę pielgrzymki. I wiecie co??? Tym razem wygrał nasz dekanat! radości nie było końca! Zobaczcie zdjęcia a przekonacie się sami.

pozdrawiamy serdecznie z naszej misji w Essiengbot:)

Marzec 2016 r. – Ayos – Kamerun – spotkanie dla dziewcząt

W dniach od 11 do 13 marca br. na naszej misjiw Ayos odbyło się spotkanie powołaniowe dziewcząt. Tym razem dziewczęta były zaproszone na to spotkanie w inny sposób niż do tej pory.

Ayos (Kamerun) – luty 2016 r.

20 lutego br. na naszej misji odbyło się spotkanie grupy modlitewnej Dzieci Świata (COPMONDE). Wzięło w nim udział około 140 dzieci z Ayos i okolic. Dzięki ofiarodawcom z Polski na zakończenie spotkania każde dziecko zostało obdarowane piękną zabawką i pachnącym mydełkiem. Serdecznie dziękuję organizacji Redemtoris Missio za przesłanie nam paczek z mydełkami oraz Kochanym Siostrom: s. Tymotei, s. Iwettcie, s. Amadeuszy oraz p. Agnieszce Łapce i p. Halinie Szugaj z Turku za przepiękne zabawki. Radość naszych dzieci była ogromna, co widać na zdjęciu.

s. Dariusza Dąbrowska

Ayos – luty 2016 – Światowy Dzień Chorego

Każdego roku 11 lutego organizjemy Święto chorych. Jest Msza św. z Sakramentem chorych.
Na ten dzień przywozimy chorych z całej naszej parafii, nawet z odległych wiosek, by wspólnie z nimi sią modlić i sprawić im radość.

Ayos – styczeń 2016 r.
Każdego roku w ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Dzień Trędowatych.
W naszej parafii w tym roku obchodziliśmy to święto w niedzielę 24 stycznia.
Była Msza św. z Sakramentem namaszczenia chorych. w czasie Mszy św. pięknie śpiewał chór młodzieżowy. Po Mszy św. wszyscy chorzy otrzymali paczki z żywnością i mydłem.

Ayos - Styczeń 2016 r.
S. Dariusza z grupą “Dzieci Świata” zorganizowała bożonarodzeniowe jasełka. Dzieci bardzo chętnie wcieliły się w role, a całe przedstawienie cieszyło się wielkim uznaniem wśród miejscowej społeczności.

Essiengbot - 11 lutego 2016 r. - Dzień Młodości w Kamerunie

11 lutego 2016 r., jak co roku, obchodziliśmy narodowy Dzień Młodości w Kamerunie. W tym dniu odbywają się defilady w wyznaczonych miejscach. Zwykle gromadzą się dzieci i młodzież z kilku szkół oraz stowarzyszeń młodzieżowych i następuje wielka parada każdej grupy ubranej odświętnie z rożnymi „dodatkami”. Święto poprzedzone jest rozgrywkami sportowymi międzyszkolnymi, organizowane są występy poszczególnych szkół (tańce, piosenki, recytacje, skecze, itp.) a także wspólna praca (np. sprzątanie ośrodka zdrowia, pomaganie ludziom starszym i chorym, wycinanie traw przy drodze). (CZYTAJ DALEJ ...)


Essiengbot - Styczeń 2016 r. - Sala Matki Antoniny Mirskiej w Kamerunie na naszej misji w Essiengbot.

„Nic ponad miłość Chrystusa”.

Słowa te wybrzmiały szczególnie podczas wizytacji kanonicznej Matki Generalnej Antoniny oraz Siostry Rozanny w Essiengbot w Kamerunie.  25 styczeń 2016 był oficjalnym dniem nadania imienia Matki Antoniny Mirskiej – Założycielki Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej - wybudowanej w roku ubiegłym sali na potrzeby naszej misji.Dzień ten był dla nas ogromna radością, gdyż Matka Generalna i Siostra Rozanna mogły zobaczyć inscenizację przygotowaną przez dzieci z naszej szkoły podstawowej na podstawie książeczki  „Dziewczynka o złotym sercu” opowiadającej o dzieciństwie Matki Założycielki. (CZYTAJ DALEJ...)

18-28 stycznia 2016 r. - wizytacja Matki Generalnej w Kamerunie
W dniach od 18 do 28 stycznia 2016 r. Matka Generalna Antonina Kajsaniuk i s. Rozanna Gładysz przebywały na wizytacji placówek misyjnych w Kamerunie. Wizytacja kanoniczna na misjach to czas bardzo intensywnej pracy, ale też czas nowych doświadczeń, dzielenia misyjnych radości i trudów.  CZYTAJ DALEJ

FOTORELACJAWspólnota Sióstr w Ayos (Kamerun) wraz z Asprantką Gaelle Blanche Abe, która od 29 września 2014 r. dzielnie stawia pierwsze kroki we Wspólnocie zakonnej.

Jubileusz 25- lecia życia zakonnego S. Agnes Łukasz i S. Reginy Kozioł w Kamerunie.

Taka okazja nie zdarza się często. Dnia 15 czerwca 2014 roku w Uroczystość Trójcy Św. na misji w Essiengbot w Kamerunie świętowałyśmy Jubileusz 25-lecia życia zakonnego. Zanim jednak ten dzień nadszedł, odprawiłyśmy nowennę do Opatrzności Bożej, prosząc o potrzebne laski dla całego Zgromadzenia i dla nas samych z okazji Jubileuszu.
Do wzięcia udziału w uroczystości została zaproszona cala parafia. Msza św. dziękczynna odprawiona została o godz. 9.00 pod przewodnictwem naszego Ks. Proboszcza Jean Donatien Obam Bekolo. Współkoncelebrowali także: Ks. Franciszek Meus – proboszcz z Ayos, Ks. Krzysztof Pazio oraz Ks. Grzegorz Mylek. Ku naszemu zdziwieniu kościół wypełnił się jeszcze przed rozpoczęciem Mszy św. Tego dnia prawie nie było „spóźnialskich”. Usiadłyśmy blisko ołtarza w przygotowanych klęcznikach. Przypomniałyśmy sobie nasze pierwsze śluby. Podczas homilii Ks Proboszcz wyjaśnił najpierw tajemnice Trójcy Św., mówiąc o jedności i miłości jaka łączy trzy Osoby Boskie: Ojca, Syna I Ducha Św. Następnie nawiązał do naszych ślubów, do wierności powołaniu i życzył dalszej wytrwałości w codziennej pracy na misji w Essiengbocie. Po homilii odnowiłyśmy nasze śluby zakonne. W kościele panowała idealna cisza. Wszyscy wsłuchiwali się w słowa naszej profesji, które przeczytałyśmy w języku francuskim. Po odnowieniu ślubów nastąpiła burza oklasków. Moment publicznego odnowienia ślubów na nowo przypomniał nasze oddanie się Panu w wierności i miłości. Na nowo uświadomił, że żyjemy tylko dla Niego, przez Niego i w Nim. To On umacnia w drodze, to On daje wytrwałość w chwilach trudnych, to On daje radość, dzięki której życie nie jest monotonne i jednostajne.
Po Komunii i dziękczynieniu, nastąpiła chwila wręczenia prezentów. Pierwsze wystąpiły dzieci ze stowarzyszenia „Cop’Monde”. Życzyły wytrwałości i ofiarowały nam dwie kury i bukiety kwiatów. Po dzieciach życzenia złożyli nasi domowi pracownicy. Następnie nauczyciele ofiarowali kozę. Po nich kobiety pracujące w hafciarni u S. Agnes, również ofiarowały kozę. Przychodzili ludzie indywidualni, którzy ofiarowali kury, orzechy ziemne itp. Składaniu życzeń towarzyszył śpiew, taniec i ogólna radość, tym bardziej, że każda z nas była zobowiązana do „odtańczenia kawałka”.
Musze dodać, że przed samym świętem, Ks. Proboszcz ofiarował nam dosyć pokaźną świnię. Również i murarze pracujący przy budowie przedszkola ofiarowali świnię, którą postanowiłyśmy podtuczyć i zjeść na inną okazję. Wiele osób przyniosło banany, manioc, rożnego rodzaju liście, nawet wyhodowaną sałatę. Tak wiec było co do przysłowiowego „garnka” włożyć i ok. 150 osób najadło się do syta.

Dar 25-lecia naszych ślubów ofiarował nam Pan. Jesteśmy Mu bardzo wdzięczne za każdą chwile życia od momentu naszego narodzenia. Dziękujemy za dar chrztu świętego. Dziękujemy za wszystkie otrzymane laski, za miłość, radość, pokój, którymi nieustannie nas obdarza. Dziękujemy za wszystkie chwile trosk, zmartwień, niepokojow, trudności, gdyż to one prowadza nas do większej wytrwałości i miłości. Dziękujemy za dar powołania do naszej Rodziny Zakonnej. Nasze dziękczynienie nie może się skończyć, gdyż dziękując prosimy, by nas nadal strzegł i umacniał na drodze wierności Bożym Przykazaniom, Przykazaniom Kościoła oraz naszym Konstytucjom.
Jesteśmy wdzięczne Czcigodnej Matce Generalnej za każdy gest życzliwości, za wszelka pomoc duchową i materialna, za troskę o nasze codzienne życie, za wszelkie dobro oraz słowa otuchy i wsparcia. Dziękujemy Wszystkim Drogim Siostrom za wsparcie modlitewne i materialne dla dzieł prowadzonych na naszej misji. BÓG ZAPŁAĆ za wszelkie wyświadczane dobro dla każdej z nas i naszych podopiecznych. Niech Dobry Bóg wynagradza wszelkie trudy i poświęcenie. Zapewniamy o naszej pamięci w modlitwie.
Szczęść Boże –
S. Agnes i S. Regina

 
Szukaj
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego