Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

<br />

DSP

7 kwietnia 2016 - Inscenizacja w kościele

Chrzest Polski u Matki Bożej Szkaplerznej

1050 lat - ten właśnie okrągły przedział czasu  upłynął dokładnie od momentu symbolicznego włączenia formującego się państwa polskiego w krąg krajów chrześcijańskich (966 – 2016). Wszystko to za sprawą decyzji, którą podjął władca Polan – Mieszko I i nie tylko w swoim imieniu, ale jak się okazało na przestrzeni lat także przyszłych pokoleń.

Ta jubileuszowa 1050. rocznica od tego przełomowego momentu sprzyjała organizowaniu w Polsce uroczystości i akcji upamiętniających tamto wydarzenie. Na pewno na gruncie lokalnym śmiało można powiedzieć, że wpisało się w nie przedstawienie przygotowane przez dzieci z koła misyjnego, które prężnie funkcjonuje w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego pod czujnym okiem ich opiekunki i jednocześnie katechetki s. Liliany Sochy SDP. Co jakiś czas grupa przygotowuje bardzo ciekawe w swojej formie inscenizacje. Upust swoim aktorskim zacięciom dają następnie podczas Mszy św. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie. Jubileuszowe świętowanie rocznicy przyjęcia  chrztu także było doskonałym sposobem na uwydatnienie swoich zdolności. Dzieci (V b – Julia Duchnik, Alan Tomczak, Kamila Kusiołek, Kinga Szubińska, Martyna Woźna, Paweł Górniak, Kamil Grzelak, Mikołaj Nowak, VI a - Weronika Wojciechowska, Weronika Dybczak, VI b – Zuzanna Kowalska, VI c – Milena Dąbrowska, IV c – Gabriela Jakubowska, zerówka – Amelia Wojciechowska, Dominika Szyszkowska) pod kierunkiem s. Liliany w bardzo ciekawych strojach, stosownych do epoki średniowiecza, posiłkując się odpowiednimi atrybutami i rekwizytami odegrały 17 kwietnia, w niedzielę Dobrego Pasterza sceny wiążące się z wydarzeniami z 966 r. Zaakcentowały przyczyny, skutki i znaczenie przyjęcia przez Mieszka chrztu. Najistotniejszym jednak momentem gry młodych adeptów minisztuki teatralnej było samo przyjęcie sakramentu przez księcia, wywodzącego się z rodu Piastów. Przedstawienie bardzo podobało się oglądającym, czego wyraz dali poprzez gromkie brawa dla młodych artystów tuż po zakończeniu przedstawienia.



***

Wspomniana wyżej inscenizacja w kościele to kolejna kreatywna inicjatywa, która wpisała się w realizację szkolnego projektu edukacyjnego: „Świętujemy 1050. rocznicę Chrztu Polski.”



Przemysław Ciesielski


Wróć do spisu treści